Tolnai Népújság, 1995. január (6. évfolyam, 1-26. szám)

1995-01-09 / 7. szám

1995. január 9., hétfő Sport 7. oldal Kosárlabda NB I. A Dombóvári VMSE együttese nyerte a B-csoportos rangadót Maradonát egy órára letartóztatták Akármilyen rövid időre is, de Diego Maradonát letar­tóztatták a mercedesi bíró­ságon, ahol Julio Campora bírónak kellett volna ma­gyarázatot adnia arra, hogy miért hagyta el engedély nélkül lakhelyét. Ismert, Di­ego Maradonát, az argentin futball egyik legismertebb személyiségét azzal vádol­ják, hogy tavaly februárban légpuskájával rálőtt a háza előtt várakozó újságírókra. A vizsgálat idejére ezért a bíróság elrendelte, hogy 24 óránál huzamosabb időre a 34 éves futballista csak ha­tósági engedéllyel hagyhatja el lakhelyét. Maradona pe­dig a törvényt megszegve a karácsonyt és a szilvesztert Kubában töltötte, majd Franciaországba utazott, hogy átvehesse a France Football szaklap tisztelet­beli Aranylabdáját. Mivel Maradona magyarázata elégtelennek bizonyult, a botrányairól híres világsz­tárt Campora bíró egy órára bezáratta a tárgyalóterembe. Onnan csak Hugo Wortman ügyvéd kérelmére engedték szabadon távozni, - Hitvány társaság! Egy kérdésre sem válaszolok - jelentette ki új­ságíróknak Diego Mara­dona, miután elhagyhatta az épületet. A hírek szerint Diego Maradonát hamarosan fo­gadja Carlos Menem ál­lamfő, bár még sem az idő­pontot, sem a helyszínt nem jelölték ki. Totó A totó 1. heti szelvényén szereplő mérkőzések ered­menyei: 1. Brescia-Reggiana 1-0 1 . 2. Cagliari-Internazionale 1-1 x 3. Foggia-Genoa 2-1 1 4. Milan-Napoli 1-1 X 5. Padova-Cremonese 3-2 1 6. Parma-Juventus 1-3 2 7. Roma-Bari 2-0 1 8. Torino-Fiorentina 1-0 1 9. Ascoli-Venezia 0-0 x 10. Cosenza-Pescara 1-1 X 11. Lecce-Verona 1-0 1 12. Palermo-Atalanta megáll, e. 1 13. Perugia-Vicenza 1-1 X Plusz 1 mérkőzés: 14. Salernitana-Udinese 1-1 X Atomerőmű SE-Kaposvári KC 86-73 (41-33). Kaposvár, 1100 néző. V: Major Gy., Szlávik. Atomerőmű SE: Hosszú (5/3), Pálkerti (5), Mokos (4/3), Stan (20), Gu­lyás (23). Csere: Sinevici (15/9), Munteán (14). Edző: Simon Károly. Kaposvár: Monok (14/6), Lopicsics (13/6), Kovács (-), Filipovics (17), Bognár (6). Csere: Hoffmann (12), Vojvoda (11), Ágfalvi (-), Vörös (-). Edző: Stickel Péter, Dér Tamás. Ha­zai kosarakkal indult a talál­kozó és az 5. percben a kapos­váriak kétpontos vezetést sze­reztek. De ezután a Duna-par- tiak Gulyás és Stan kosaraival kiegyenlítettek. A 10. percben 17-17 volt az állás. A csereként beállt Sinevici és Munteán azonban új színt vitt a vendé­gek játékába és a 17. percben már nyolc ponttal elhúztak az atomosok, 34—26. A félidő haj­rájában is sikeres paksi dobó­szériát láthatott a közönség, en­nek köszönhetően Gulyásék nyolcpontos előnnyel térhettek pihenőre. Felváltva estek a kosarak a második játékrész elején és csak a csereként beállt Vojvoda találatai éltették tovább a hazai reményeket. De a 25. percben így is még kilencpontos paksi előnyt mutatott az eredmény- jelző, 49-40. Ezután a vendé­geknél Gulyás és Munteán vette át az „ügyeletes dobógép” szerepét, így 16 pontosra nőtt a paksiak előnye. A 32. percben Simon Károly edző fiai már 61^-5-re vezettek a szétesően játszó somogyiak ellen. Ám ez­után pillanatnyi megtorpanás bénította a vendégeket, hisz a hazaiak zsinórban tizenegy pontot dobtak Gulyás két talála­tával szemben. A 35. percben már 63-56-ra felzárkóztak a hazaiak. Kisvártatva Hosszú is kipontozódott, ám a 37. perc­Hat parádés, látványosan meg­győző diadal után a VfB Stutt­garttól elszenvedett 2-0-ás fi­askót követően második lett Magyarország ifjúsági labda­rúgó-válogatottja a 4. Daimler- Benz teremtornán 15 együttes versengésében. Mindenki más örült volna ennek az előkelő pozíciónak. A magyar ifik nem örültek Sindelfingenben. Nem, mert a tavalyi tomasi­ben a hazaiaknál Vojvoda is ugyanerre a sorsra jutott s ez is hozzájárult a hazaiak megtor­panásához. A 38. percben már 77-66 volt az állás Gulyás, Stan és Sinevici eredményessé­gének köszönhetően. A véghaj­rában már az okos és taktikus labdatartásra berendezkedő vendégek akarata érvényesült és megérdemelten nyerték a ta­lálkozót. A rangadón a kaposváriak csak az első percekben tudtak lépést tartani a paksiakkal. Az atomosok hosszú évek óta most tudtak először győzni Kaposvá­ron. Kitűnt: Gulyás, Stan, Mun­teán, Sinevici illetve Filipovics, Monok. Schmidt Ferenc Dombóvári VMSE-Nyí- regyházi TK-Isobau 89-78 (45-34). Dombóvár, 1000 néző. V: Váradi, Parádi. Dombóvár: Nagy L. (3/3), Erupkin (22/15), Kerényi (14), Kiss S. (11/3), Kiss A. (21). Csere: Wright (2), Bosz- nai (8/6), Halmai (8). Edző: Németh József. Nyíregyháza: Kozma (9/3), Borosnyai Sz. (20/3), Sekulovics (19), Jan- kovics (4), Krisura (18). Csere: Hutás (5/3), Oroszvári (3). Edző: Hegedűs Ferenc, Kovács Tibor. A rangadón a vendég nyírségiek kezdtek job­ban és 4-0-ra vezettek, de a 2. percben Erupkin triplájával 6- 4-re fordítottak a vasutasok. Továbbra is a házigazda irányí­tott, Erupkin majd Kerényi ko­saraival a 6. percben 13-5-re elhúztak, ekkor a vendégek időt kértek. A folytatásban is a há­zigazdák kezdeményeztek töb­bet, kézben tartották az irányí­tást és tovább növelték előnyü­ket. A 10. percben legjobbkor jött Erupkin újabb triplája, ez­zel 22-13-ra módosult az állás. Öt perccel később 10 pontra nőtt a különbség a két együttes között: 31-21. Izgalmas volt a kér után ez az évjárat is bizo­nyítani kívánt. Márpedig Schultz Levente és társai csakis az első helyet tartották elfogad­ható eredménynek. Maximalisták lennének Piski Elemér szövetségi edző tanít­ványai? Azok! Ami magyaráz­ható azzal, hogy 1994-ben ve­reség nélkül zárták a szabadtéri idényt. Ez pedig nem kis szó 17-18 évesekről lévén szó. félidő hajrája, amelyben fel­váltva estek a kosarak, a Nyí­regyháza nem adta fel, ám a ha­zaiak szünetig már ledolgozták azt a hátrányt, amelyet Nyí­regyházán elszenvedtek. Fordulás után két percig egyik csapat sem szerzett újabb kosarat. Azután méginkább fel­zárkóztak a vendégek és a 25. percben 49-42-re csökkentet­ték hátrányukat. A folytatásban szerencsére nagyszerű szériát kapott el a DVMSE, a 32. perc­ben 16 ponttal megugrott az eddigi listavezetőtől: 67-51. Bár a 36. percben az igen mér­sékelt teljesítményt nyújtó Kiss Sándor kipontozódott a dom­bóváriaknál, s Németh edző időt kért, még ekkor is 14 pont volt a két csapat között. Két perccel a találkozó lefújása előtt már mindenki elkönyvelte, hogy a dombóváriak vissza­vágnak all pontos vereségért, hiszen ekkor már 81—65-öt jel­zett az eredményjelző. A Nyí­regyháza azonban nem adta fel, szinte a dudaszóval egyidőben Borosnyai Sz. kosarával alakult ki érdekes módon az eredmény: ezúttal a Dombóvár nyert 11 ponttal. A döntés tehát a két csapat között a későbbiekre maradt. A rekordszámú közönség előtt lejátszott csoportrangadón az első játékrészben nagysze­rűen védekeztek a dombóvá­riak, de a második félidőben feljavultak a vendégek, végül is óriási küzdelemben sikerült csak az azonos különbségű győzelem kiharcolása. Kitűnt: Kerényi, Erupkin, Halmai, il­letve Hutás, Borosnyai Sz., Krisura. Gaál István Női Magyar Kupa nyolcaddöntő Soproni VSE-GYSEV-KSC Szekszárd 91-72 (43-40). Sopron, 300 néző. V: Forrai, Elégedetlen a magyar gárda, de ennek a „füstölgésnek” csak örülni kell. Annak különösen, hogy hét mérkőzésük összesen 110 perce során 23 gólt lőtt. Nem voltak éppen visszafogot­tak Dvériék, ha a riválisok ka­puja elé értek. Mesterien megkomponált támadásszövés - a döntőt ki­véve - pontos védekezéssel, ügyes egyéni teljesítmények Csizmadia. SVSE-GYSEV: Csávás (20), Szenes (14/3), Burge (24), Orbán (6), Balogh (10). Csere: Pásztói (6), Hor­váth (2), Winter (7), Mészá­ros (2). Edző: Vertetics Ist­ván. KSC Szekszárd: Mada­ras (18/12), Badics (15), Krá- lik (12/6), Nagy A. (10/6), Ga- bidulina (9). Csere: Kranyecz (8), Szaka (-). Edző: Murvai Árpád, Christián Anikó. Sze- liversztova váratlan távozása után a térdét fájlaló Berkót is kénytelen volt nélkülözni Mur­vai edző, így aztán alaposan megcsappant a KSC amúgy sem nagy esélye a Magyar Kupa nyolcaddöntőjének első találkozóján. Mindezek elle­nére az első félidőben nagysze­rűen tartotta magát a Szekszárd. Az 5. perctől kezdve helyen­ként kifejezetten jól játszva a 18. percig vezettek is a vendé­gek (a félidő közepén már ki­lenc pont volt az előnyük). A hajrában azonban megtorpan­tak és a hazaiak visszavették a vezetést. A második játékrészt a házi­gazdák kezdték jobban és a 22. percben kilenc ponttal megug­rottak, 49-40. Ekkor ismét kie­gyenlítetté vált a játék és a 30. percben mindössze tíz pont volt a vasutasok előnye. De ettől kezdve fokozatosan elfáradt a vendégcsapat és a nagy magas­sági fölényt élvező, klasszis­centerekkel rendelkező hazai gárda magabiztosan nyerte a ta­lálkozót. Amíg bírta erővel, egyen­rangú ellenfélnek bizonyult a Szekszárd. Becsülettel küzdött és a jelenlegi erőviszonyokat tekintve az eredmény tisztessé­ges helytállásként értékelhető. A kupavisszavágóra január 16-án, hétfőn délután kerül sor Szekszárdon. Kitűnt: Csávás, Burge, Winter illetve Badics, Madaras. (H-d) (Schultz, Wemer és Kovács B. váltotta ki Piski elismerését; ugyanakkor Kenéseitől, Tóth- tól lényegesen többet várt a szakvezető), és megérdemelten nagy közönségsiker - így summázható a sindelfingeni két futball-nap. - Megszereztük a jogot arra, hogy 1996-ban egy újabb korosztályos csapatunk léphessen az „Üvegpalota” mű­füvére - értékelt Piski Elemér. Sportvilág Madrid. A spanyol labda­rúgó bajnokság tizenhatodik fordulójának előrehozott mérkőzésén óriási meglepe­tésre a Real Madrid 5-0-ra verte a bajnoki címvédő és legjobb összeállításában pá­lyára lépett Barcelonát. Telt ház, 108 ezer néző előtt a madridiak chilei idegenlé­giósa, Zamorano az első fél­időben egy mesterhármassal egymaga eldöntötte a mér­kőzés kimenetelét. Az 5„ a 21. és a 40. percben betalált Busquets kapus hálójába. A második játékrészben még Luis Enrique (68. p.) és Amavisca (70.) volt ered­ményes. A vendég katalá­nok az 55. percben tudtak először kapura lőni. Innsbruck. Szombaton kísérték utolsó útjára Bruno Pezzey egykori osztrák vá­logatott labdarúgót. A szil­veszterkor elhunyt 39 éves Pezzey temetésén rokonok, barátok, játékostársak és szurkolók vettek részt. Ott volt többek között a sportág egykori és jelenlegi kiváló­ságai közül Klaus Augent- haler, Franz Beckenbauer, Otto Rehhagel, Herbert Prohaska, Jean-Marie Pfaff és Paul Breitner is. Kuala Lumpur. A rend­őrség azt javasolta, hogy a malajziai labdarúgó bajnok­ság vesztegetési ügyébe ke­veredett személyek közül 16 játékost egy bizonyos időre a fővárostól távol eső terüle­tekre száműzzék. A felve­tést Mahathir Mohamad ma­lajziai belügyminiszter fogja mérlegelni. Bukarest. A román baj­nokság élvonalában sze­replő Rapid Bucuresti veze­tősége azzal a kéréssel for­dult az Európai Labdarúgó Szövetséghez (UEFA), hogy törölje a november 1- jei, a német Eintracht Frank­furt elleni UEFA Kupa- mérkőzése eredményét. A második fordulóbeli talál­kozót a német csapat nyerte 5-0-ra, s így 6-2-es össze­sítéssel jutott tovább. A Ra­pid részéről azt állítják, hogy a frankfurtiaknál egy időben négy idegenlégiós szerepelt a megengedett há­rom helyett. A ghanai Ant­hony Yeboah, a nigériai Augustine Okocha és a len­gyel Jan Fúrtok mellett ugyanis szóhoz jutott még a jugoszláv Slobodan Koml- jenovic is, aki eddig német állampolgárnak volt el­könyvelve, de nemrég ját­szott a jugoszláv válogatott dél-amerikai túráján. Kollektíva-érlelő ezüstérem után Gyorsmérleg a kézilabda NB II. őszi idényéről A Déli-csoportban is megállta helyét a Simontomyai TC A Simontornyai TC NB Il-es férfi kézilabda csapata - az osztály átszervezésének kö­vetkeztében - az őszt egy ed­dig ismeretlen együttesekből álló csoportban kezdte, ezért a célkitűzés - az 1-5. hely va­lamelyikének megszerzése - is óvatosabb volt a korábbi években megszokottnál. En­nek ellenére a Teimel-legény- ség megismételve elmúlt évi remek teljesítményét az őszt ismét a második helyen zárta. — Milyenek az első benyo­mások az új csoportról? - kér­deztem a csapat játékos-edzőjé­től, Teimel Lajostól. — Ellenfeleink technikailag sokkal alacsonyabb színvonalat képviselnek, mint a Délnyu­gati-csoport együttesei. Ennek ellenére - vagy talán ebből ki­folyólag - viszont durvább, keményebb összecsapásokban lehetett részünk az őszi idény folyamán. A csapatok közül mindössze három-négy rendel­kezik csarnokkal, míg előző csoportunkban az számított ki­vételnek, ahol nem volt terem. Tehát ez is szokatlan. — Milyen változások történ­tek a játékoskeretben az elmúlt évi bajnoksághoz képest? — Senki nem távozott, és senkit nem igazoltunk, így vál­tozatlan játékosállománnyal vághattunk neki az idei küz­delmeknek. Ez a csapategység szempontjából igen fontos volt, emellett 2-3 fiatal játékost is ki tudtam próbálni, illetve mégin­kább be tudtam építeni őket az együttesbe. — Feltűnő, hogy - hason­lóan az előző bajnoksághoz — az egész mezőnyben a Simon- tomya dobta a legtöbb gólt (be­leértve az első helyezett Gyömrő teljesítményét is), de ­és ez még érdekesebb - a leg­többet is kapta (beleszámítva az utolsó helyen álló Kecel kapott találatainak számát). — Igen, én mindig is hang­súlyoztam, hogy a támadójáték híve vagyok. A edzéseken a fia­talokat is leginkább a táma­dásszövés gyakorlására késztet­tem, és mivel az „idősebbek” is segítségükre voltak ebben, ter­mészetszerűleg kevesebb idő maradt a védekezési taktika ki­dolgozására. Azt a játékost ün­nepük, aki gólt lő, ezt tudják a fiúk is, ezért inkább támadás­ban jeleskedtek, mint védeke­zésben. A sok kapott gól mar­gójára pedig még meg kell je­gyeznem, hogy az ősszel kapu­saink sem nyújtottak emlékeze­tes teljesítményt. — Módosult a célkitűzés? — Elsősorban tartani sze­retnénk helyezésünket, de min­denképpen a dobogón akarunk végezni a bajnokság zárórája­kor. Mondom ezt azért is, mert a listavezetőtől - jelentős mér­tékben - hat ponttal vagyunk lemaradva, viszont utánunk na­gyon tömör a mezőny. Varga Lászlót, az elnökség kézilabdáért felelős tagját arra kértem, röviden értékelje a csa­pat őszi teljesítményét: — A sorsolás szeszélye, va­lamint az együttes németor­szági túrája miatt az első négy mérkőzésünket idegenben kel­lett lejátszanunk. Az első fordu­lóban egy háromgólos győze­lemmel „nyitottunk” Túrán, az­tán Gyömrőn - ahol a csapat tengelye Pech, Kerekes és Pécsi is hiányzott - és Kecskeméten kikaptunk, míg Martonvásárról egy döntetlennel térhettünk haza. Az első négy fordulóban mindössze három pontot sze­reztünk, tehát nem indult jól az őszi szezon. — A hajrá viszont annál si­keresebb volt. — Igen, az idény utolsó öt mérkőzésén győzni tudott a gárda, ennek köszönhető, hogy a második helyen várhatjuk a tavaszt. — Folytatás? — Január végén kezdjük a felkészülést, majd februárban megrendezzük a Simovill Ku­pát, ami jó erőfelmérőnek ígér­kezik. Ä sorsolásunk sokkal szerencsésebb, mint az őszi, hi­szen az élen álló csapatokat ha­zai környezetben fogadhatjuk, így nagyobb mértékben élvez­hetjük rendkívül lelkes szurko­lótáborunk buzdítását, -lódi-