Tolnai Népújság, 1993. március (4. évfolyam, 50-75. szám)

1993-03-01 / 50. szám

1993. március 1., hétfő SPORT MÉPÚJSÁG 13 Asztalitenisz NB I. Kosárlabda NB I, rájátszás Sima tolnai győzelem a megyei „rangadón" Tolnai SE I.-Húsipari SE Szekszárd 14:4. A közönség mintha megérezte volna, hogy a megyei „rangadón" valami különlegesben lesz része. Ilyen sok néző, szurkoló ugyanis az utóbbi öt évben nem volt a tolnai asztalitenisz csarnokban. Pontban 17 órakor, Németh István és Steig József játékve­zetők irányításával kezdetét vette a mérkőzés. A párosok lejátszása már sejtetni en- ,.gedte, hogy aki meglepetést várt, az bizony csalódott. A tolnai lányok mindkét páros megnyerésével 2:0-as előnyre tettek szert. Ezt az előnyt az­tán nemcsak megtartották, hanem fordulónként még nö­velték is. Az első két fordulóban a vendégek erejéből csupán 1-1 mérkőzés megnyerésére tel­lett, az eredmény 8:2-re ala­kult. A 3. forduló 4:0-as tolnai sikert hozott, majd a negyedik forduló első két mérkőzését Balogh és Herczig Judit nyerte, ezzel az eredmény már 14:2-re módosult. Végül a 15. és 16. találkozót a szekszár­diak nyerték, ezzel alakult ki a nagyarányú tolnai győzelem. A mérkőzésen kiemelke­dően szerepelt Balogh Ilona, aki még játszmát sem vesztett. Herczig Judit ugyancsak ve­retlen maradt. Ok ketten lát­ványos játékukkkal elnyerték a közönség rokonszenvét. Szabó Gabriella az utolsó mérkőzéstől függetlenül eredményesen szerepelt, s Herczig Gabriella is helytállt. A Húsipari SE együttese csa­lódást okozott, a profi játéko­saitól lényegesen nagyobb küzdeniakarást vártak volna a tolnai nézők. Győztesek: Balogh, Herczig J. 4-4, Szabó 3, Herczig G. 1, a Balogh-Herczig G: és a Szabó-Herczig J. páros 1-1, il­letve Zsemlye, Tihanyi, Pata, Mausz 1—1. Közgazdasági Egyetem- Tolnai SE II. 12:6. Kertai Rita négy győzelme is kevés volt a tolnai pontszerzéshez. Az ő kiemelkedő játéka sem tudta ellensúlyozni Szabadi és Ács gyenge szereplését Győztesek: Karácsony, Kecskés 3-3, -Kapcsos, Né­meth 2-2, a Karácsony-Kecs­kés és a Bencze-Németh pár 1-1, illetve Kertai 4, Majzik Zs. 2. Labdarúgó VDN Kupa A Bonyhád ezúttal a bronzéremért játszik Bólyi SE-Bonyhádi SE 3-2 (1-1). Boly, 100 néző. V: Ge- orgiu. Boly: Volcsányi (Stett- ner) - Göller, Fitt, Virág, Kirchner (Pintér), - Takács, Neuberger, Katona, Bíró - dr. Papp, Tárnoki (Horváth). Edző: Kresz László. Bonyhád: Bogaras - Komáromi, Szabó, Sztoics, Palkó - Vendég, Szlama, Kiss, Darabos, - Gu- zorán, Pfeifer (Forrai). Edző: Losonczi István. A hazai csa­pat az 1-0-ra, majd a 2-1-re is vezető Bonyhád ellen a mér­kőzés utolsó 15 percében a bonyhádi Szabó kiállításával valamint Palkó és Komáromi öngóljaival tudott nyerni. G: Kirchner, Palkó (öngól), Ko­máromi (öngól), illetve Kiss, Szlama. Jók: Bíró, Göller, Ka­tona, illetve Kiss, Szlama, Sztoics, Bogaras. A kétszeres kupagyőztes Bonyhád a 3. helyért március 3-án Komlón játszik. A döntőt a Barcs csapata a Mohács ellen vívja. Előkészületi mérkőzés Szekszárdi PSE-Fadd 7-0 (5-0). Szekszárd, 50 néző. V: Garajszki. Szekszárd: Czi- ráki- Koller (Bildhéber), Kalmár (Dzsinovics), Visz- meg (Agapov)- Pilisi (Nagy­falusi)- Pető, Bozsér (Szabó), Kvanduk, Mészáros- Hor­váth, Varga. Szakosz­tály-igazgató: Teszler Ven­del. Fadd: Antunics- Aradi, Horváth, Tóth, Beda- Kovács, Török, Kirtyán (Sági)- Ujj, Il­lés (Szabó), Nagy. Edző: Ko­vács Imre. G: Varga 2, Bozsér 2, Horváth, Pető, Szabó. A végig nagy fölényben játszó szekszárdi csapat magabiztos győzelmet aratott. Boros György nyerte a kardvívó Világ Kupát Boros György, a Bp. Hon- véd-KIM 22 éves versenyzője nyerte vasárnap a kardvívók Világ Kupájának bonni nagy­díját. A döntőben 2:0-ra verte a németek versenyzőjét, Jörg Kempenichet. A legjobb nyolc közé még egy magyar jutott, Navarette József, aki a hatodik helyen fejezte be a versenyt. Á VK-pontversenyben ve­zető olimpiai bajnok Szabó Bence ezúttal a legjobb 32 kö­zött, a lista második helyén álló Köves Csaba pedig a leg­jobb 24 között búcsúzott a versenytől. Boros 31 pontot kapott bonni győzelméért. Így kellett volna! A totó 9. heti szelvényén sze­replő mérkőzések eredményei: 1. üreseia-Partna 0-1 2 2. Cagliari-Atalanta 2-1 1 3. Fiorentina-Inter 2-2 x 4. Genoa-Lazio 2-3 2 5. Milan-Sampdoria 4-0 1 6. Napoli-Ancona 0-0 x 7. Roma-Juventus 2-1 1 8. Udinese-Foggia 3-2 1 9. Bari-Lucchese 3-2 1 10. Bologna-Reggiana 0-0 x 11. Eisa-Cremonese 0-0 x 12. Piacenza-Ascoli 2-0 1 13. Verona-Padova 0-0 x Plusz 1 mérkőzés: 14. Torino-Pescara "3-1 1 Utánpótlás teniszsiker Tizenhat ország 361 fiatal játékosának részvételével már 12. alkalommal rendezték meg Nümbergben a Winkler Junior Indoors utánpótlás te­niszversenyt, a korosztály legnagyobb európai fedettpá­lyás viadalát. A tornán népes magyar küldöttség is képvi­seltette magát. Közülük Dani Péter és Lukács Iván a 18 éven aluli fiú párosok küzdelmét megnyerte, a 14 éven aluli fiú párosoknál Hámori Bence és Kovács Barnabás a 2. helyen végzett, mig a 16 éven aluli lányoknál Hegedűs Adrienn 2. lett. Csak a Dombóvár örülhetett a hétvégén Badicsnak (középen) kétszeresen rossz estéje volt Bajai Bácska-Atomerőmű SE 97-76 (50-35). Baja, 1000 néző. V: Dr. Gencsev, Benc- "fur. Baja: Szabó (2), Tamás (26), Vujadinovics (29), Ágh (12), Grebnyev (9). Csere: Mihálovics (9), Rétháti (4), Korcsok (2), Csátaljai (2), Vé­tek (2). Edző: Kancsár Zoltán. Atomerőmű SE: Gergely (20), Munteán (2), Rátvay (2), Mo- kos (16), Turcsán (10). Csere: Pálkerti (9), Stankiewicz (4), Gulyás (13). Edző: Juhász Sándor. Az első percekben fej-fej mellett haladtak a csa­patok, az 5. percben a Baja 14- 11-re vezetett. Ezután is a há­zigazdák irányították a játé­kot, Vujadinovics kosaraival 10 ponttal megugrottak: a 10. percben már 28-18 volt az ál­lás. A folytatásban is a Baja kezdeményezett többet, szinte állva hagyták a paksiakat, akik feltűnően pontatlanul dobtak, sorra hagyták ki a zic­cereiket. A 16. percben már 43-26-ra nőtt a bajai előny. A félidő hajrájában sem válto­zott a játék képe, a házigazdák érvényesítették akaratukat, így megnyugtató előnyt sze­reztek. Fordulás után Tamás vezér­letével a hazaiak tovább nö­velték előnyüket, a 25. perc­ben már 67-47-re elhúztak. Ezután Gergely és Mokos pontjaival az atomosok még csökkentették hátrányukat, a 30. percben 72-65-re felzár­kóztak. Újfent rákapcsoltak azonban a vendéglátók és elő­nyüket rövidesen 18 pontosra növelték, a 35. percben már 88-70 a javukra. A véghajrá­ban is a házigazdák irányítot­tak és megőrizték előnyüket. Második mérkőzésén is vé­gig vezetve, magabiztosan nyert a Baja és ezzel már 2- 0-ás előnyt szerzett. Kitűnt: Szabó, Tamás, Vujadinovics, Ágh, illetve Gergely, Mokos. Dombóvári VMSE-Hód- mezővásárhelyi KK 91-72 (49-28). Dombóvár, 400 néző. V: Misura, dr. Smied. Dom­bóvár: Marcsenko (27), Ács (21), Erupkin (15), Molnár (-), Takács (5). Csere: Kontics (11), Jankovics (3), Bosznai (7), Kerényi (2). Edző: Hor­váth Károly. Hódmezővásár­hely: Kocsergin (12), dr. Bor- báth (22), Veress (2), Parády (4), Zogovity (6). Csere: Czuprák (5), Gémes (2), Véh (19), Imre (-). Edző: Faragó István, Valaczkay Győző. A felsőházban nyolc győzelmet szerző ellenféltől nem ijedtek meg a vasutasok, akik a ráját­szás eddigi két találkozóján még nem ízlelték meg a győ­zelem örömét. Még öt perc sem telt el, mikor Ácsék már 14- 6-ra elhúztak és a vásárhe­lyiek időkérésre kényszerül­tek. A folytatásban sem a ven­dégek akarata érvényesült, mert a dombóváriak közepes dobóteljesítményük ellenére a 12. percben Ács tripláival 27­15- re növelték előnyüket. A vendégek jobbára az idegen- légiós Kocsergint igyekeztek kiszolgálni kevés sikerrel, míg a másik oldalon Marcsenko és Ács alig hibáztak. így aztán nem volt meglepő, hogy a DVMSE a félidő hajrájára már 20 ponttal is vezetett: a 19. percben 44—24. Szünet után sokáig úgy tűnt, hogy a vendéglátók nagy különbségű vereséget mérnek „A" csoportos riválisukra, hisz a 27. percben 62-36 volt az állás. A biztos vezetés tuda­tában kissé könnyelműsköd- tek a hazaiak, de a vásárhe­lyiek ezzel a lehetőséggel nem tudtak élni. A nemrég még a Kaposvári Honvéd színeiben szerepelt és csereként pályára lépő Kontics biztos pontnak bizonyult, s a 34. percben már 80-53 volt az állás. Ekkor még a háromszámjegyű vasutas­győzelem lehetősége is fenn­állt. Ez végül elmaradt, mert a vendégek dr. Borbáth lés Véh révén kihasználták a dombó­váriak megingásait. Korrekt játékvezetés mellett a DVMSE közepes teljesít­ménnyel szerezte meg első rá­játszásbeli győzelmét a csaló­dást keltő vendégek ellen. Ki­tűnt: Marcsenko, Kontics, il­letve dr. Borbáth. Sabaria-Mörc-KSC Szek­szárd 60-53 (24-25). Szek­szárd, 700 néző. V: Bacsfay, Balogh. Sabaria-Mörc: Kala- már (24), Zsolnai (6), Plugar- jeva (4), Jevtusenko (9), Ba­logh (17). Csere: Váradiné (-). Edző: Kissferenc . József. Szekszárd: Szabó M. (4), Várkonyi (19), Kranyecz (14), Badics (-), Gontareva (10). Csere: Nagy A. (6), Zerényi (- ). Edző: Németh József. Két kimaradt Kranyecz próbálko­zás után Gontareva a 2. perc elején büntetőből szerzett ve­zetést, majd Várkonyi révén 4-0. A vendégek is szemláto­mást idegesen játszottak, így csak a harmadik percben szé­pítettek. Újabb három perc el­teltével 7-4-re mégis a Sabaria fordított, amikor Kranyecz triplával iratkozott fel a pont­szerzők közé: 7-7. Hatalmas küzdelem folyt a lepattanó­kért A 7. percben, 9-7-nél Ba­dics homloka felrepedt, ápo­lásra szorult, mi több, a kór­házban varrták össze sérülé­sét. A félidő derekán 11-9 a KSC javára, de Badics kiválása szemlátomást zavart okozott a hazaiak csapatjátékában. En­nek megfelelően all. percben már a vendégek vezettek IS­II-re, majd eladott labdák a hazaiaknál, és 19-15-re nőtt a Sabaria előnye a 15. percben. Egyre inkább fokozódott a zűrzavar a pályaválasztóknál, a „lövésekre" sem igazán akadt vállalkozó. Ezzel együtt nem akármilyen izgalmak kö­zepette szünetig fordítottak Várkonyiék. Fordulás után Kalamár nyi­tott, amire Gontareva két perc után válaszolt. Hiába, no, vál­tozatlanul nem ment a KSC-nek. Időnként gyermeteg hibák fűszerezték az egyéb­ként is mérsékelt teljesítmé­nyüket. Kalamárt képtelenek voltak kikapcsolni, az ő ered­ményessége révén 36-31-re húzott el a vendégcsapat. Ezt a 27. percben még kiegyenlí­tette a Szekszárd, ám a folyta­tásban egyértelművé vált a vendégek fölénye. Annak el­lenére, hogy a 32. percben Plugarjeva kipontozódott. Jev­tusenko és Kalamár viszont maradt, s cifrázták a triplát a duplával. Elúszott a mérkő­zés, konstatálták szomorúan a nézők a 36. percben, amikor kilenc ponttal vezettek a szombathelyiek. Annál is in­kább, hiszen nemhogy csök­kent volna a hazaiak hátránya, inkább nőtt a félidő hajrájá­ban. Végig hatalmas küzdelmet, de csak közepes színvonalú já­tékot hozott a két csapat egy­más elleni második találko­zója. Az első játékrészben az idegesség mindkét oldalon rendkívül gyenge dobótelje­sítménnyel párosult. Fordulás után a szombathelyiek kezd­tek jobban, minimális előnyü­ket még ledolgozta a Szek­szárd, ám a félidő derekától gyors indításokból, végig ve­zetve megérdemelten szerezte meg értékes győzelmét a Sa­baria. Kitűnt: Kalamár, Jevtu­senko, Balogh, ületve Szabó M., Várkonyi, Kranyecz. Két győzelem az NB II-ben Atomerőmű SE-Dunaújvá- ros 68-37 (39-17). Dunaújvá­ros, 100 néző. V: Kovács, Bu­dai. Atomerőmű SE: Csep- reghy (4), Hirth (14), Pálfi (15) , Szabadi (7), Farkas (-). Csere: Nett (2), Osztermayer (16) , Jäger Á. (2), Hum (8). Edző: Daróczi Eszter. Letámadással kezdett az Atomerőmű SE, de a hazaiak a 4. percben már 9-3-ra vezet­tek. A 7. percben zónavédeke­zésre állt át a vendégcsapat és egyenlített, majd elhúzott. Sok helyzet maradt ugyan kihasz­nálatlanul, de így is tetemes előnnyel zárta a félidőt a paksi csapat. Á második játékrészben is több hiba csúszott a támadójá­tékba, Daróczi edző ezért gyakran kényszerült cserére. A vendégek közepes telje­sítményükkel így is biztosan nyertek. Kitűnt: Hirth, Osz­termayer, Pálfi, Hum. Szekszárdi Vendéglátó SE-Budaőrsi DSE 95-62 (48- 35). Szekszárd, 50 néző. Szekszárd: Juhász (24), An­toni (27), Bodri (3), Szilágyi (8), Szegedi (19). Csere: Hei- mann (12), Száraz (2). Edző: Mészáros András. V: Dr. Ga- ramvölgyi, Heiling. A kissé tartalékosán felálló hazaiak jól kezdtek, a 3. perc­ben már 11-5-re vezettek. A vendégek a 8. percben 16- 13-ra felzárkóztak. Ekkor a szekszárdiak kértek időt és pillanatok alatt állva hagyták a budaörsi csapatot 26-16-ra. A következő percekben kiala­kult dobópárbaj a vendégek­nek kedvezett. Á félidő hajrá­jában Szegedi ponterős játé­kának köszönhetően ismét el­húztak a hazaiak. A második játékrészt is el­söprő lendülettel kezdték a vendéglátósok, a 26. percben már 64-39 a javukra. Ezután háromperces szekszárdi üres­járatnak köszönhetően csök­kentette hátrányát a Budaörs. A 30. perctől a házigazdák ak­kor és úgy dobtak kosarat, ahogy akartak, a 36. percben már 87-53. A hajrában a ven­dégek lélekben már teljesen feladták, így a kötelező győ­zelmet biztosan hozták a ha­zaiak. A szekszárdiak végig irá­nyították a mérkőzést és meg­érdemelt győzelmet arattak. Minden hazai játékos dicsére­tet érdemel. Államigazgatási Főiskola- Bonyhádi SE 70-69 (43-39). Bonyhád, 100 néző. V: Nász, Kollár. Bonyhád: Felszegi (13), Kovács (9), Palkovics (24), Rózsa A. (13), Kishonti (6). Csere: Rózsa K. (4). Edző: Dr. Ábrahám János. A találkozó elején a ven­dégcsapat magához ragadta a kezdeményezést. Előbb 6- 0-ra, majd 19-12-re elhúztak. Ezután összekapták magukat a bonyhádi lányok és a félidő végéig négypontosra csökken­tették a különbséget. Izgalmasan alakult a máso­dik játékrész: előbb egyenlítet­tek, majd a vezetést is átvették a bonyhádiak, jelentős előnyt azonban nem tudtak szerezni. Felváltva estek a kosarak, a befejezés előtt pár másodperc­cel a hazaiak még 69-68-ra ve­zettek. Sajnos, Kishonti és Ró­zsa K. révén a házigazdák még büntetőt is hibáztak. A vendégek másodpercek­kel a vége előtt szerzett talá­lattal szerezték meg a győ­zelmet. Kitűnt: Palkovics, Ró­zsa A., Felszegi. Harmincnegyedik a magyar kettős Lillehammerben rendezték meg a hatfordulós kétüléses bob Világ Kupa utolsó felvonását, amelyen részt vett az első és ed­digi egyetlen magyar bob egyesület, a Paprika Bob Klub le­génysége is. A Világ Kupa győztese az olasz Günther Huber és Stefano Tied kettős lett, míg a Nicholas Franki, Somfai Dávid összeállítású magyar duó a 36 induló közül a 34. lett. A magyar bobcsapat öthetes múltra tekinthet vissza, így az is csoda­számba ment, hogy Somfaiék egyszer sem buktak. Jenei tizenkilenc jelöltje Keretet hirdetett Jenei Imre, a magyar futballválogatott szövetségi kapitánya. Március 7-én egy nemzet­közi torna keretében először Japánnal, 10-én Nagoyában pedig az Egyesült Államok legjobbjaival játszanak a ma­gyarok. Détári mellett másik öt légiós (Petry, Lőrincz, Ur- bán, Kiprich, Kovács K.) is él­vezi Jenei bizalmát, ők azon­ban nem jönnek haza, hanem „menet közben" csatlakoznak társaikhoz. Jenei Imre 19 jelöltje: Petry, Babócsy, Brockhau- ser (kapusok), Nagy T., Csábi, Telek, Duró, Lőrincz, Lipcsei, Bánfi, Urbán, Fodor, Pisont, Détári, Balog T., Márton, Kip- rich, Hámori, Kovács K.