Tolnai Népújság, 1991. február (2. évfolyam, 27-50. szám)

1991-02-05 / 30. szám

6 NÉPÚJSÁG 1991. február 5. Kosárlabda NB I. Kézilabda A rájátszás sem ígérkezik sétagaloppnak Remek küzdelemben nyert juniorválogatottunk A vasárnapi utolsó csoportfor­duló lezárult a kosárlabda NB I. pontvadászatának első fejezete. Megyénk három felsőházi csapata közül az Atomerőmű SE zárt a leg­előkelőbb pozícióban, hiszen a legjobb nyolc között folytathatja. A Dombóvári VMSE férfi, illetve a KSC Szekszárd női gárdája a „B" csoport első négy helyezettjével találkozik majd: oda-vissza alapon az „A””csoportos tagságuk megőr­zéséért küzdenek. Végeredmény 1. Tungsram 2. Szolnok 3. Körmend 4. Bp. Honvéd 5. ZTE 6. Videoton Férfiak 22 17 5 1778-1539 39 6 1931-1767 38 6 1879-1769 38 7 1867-1769 37 8 1991-1797 36 22 16 22 16 22 15 22 14 22 12 10 1856-1830 34 7. Atomerőmű SE 22 11 11 1846-1919 33 8. Baja 22 10 12 1956-2001 32 9. Kaposcukor 22 8 14 1839-1925 30 10. Csepel 22 7 15 1988-2047 29 11. Dombóvár 22 4 18 1933-2074 26 12. Szeged 22 2 20 1838-2165 24 Nők 1. BEAC-Gépszev 18 17 2. Tungsram 18 15 3. MTK-VM 18 12 4. Pécs 18 12 5. Sopron 18 10 1 1489-1104 35 3 1577-1167 33 6 1396-1236 30 6 1383-1298 30 8 1339-1227 28 6. BSE 18 8 10 1144-1091 26 7. Szekszárd 18 5 13 1123-1365 23 8. Szarvas 18 5 13 1154-1294 23 9. Kecskemét 18 4 14 1188-1488 22 10. Szeged 18 2 16 1110-1638 20 Két vereség az NB ll-ben Gyógypedagógiai Főiskola- Atomerőmű SE 66-63 (31-34). Paks, 100 néző. V.: Rátvay, Haász. Atomerőmű SE: Harsányi (31), Jä­ger M. (2), Szabó (15), Bernáth (7), Tóth (1). Csere: Fuchs (2), Hetesi (2), Osztermajer (-), Hirth (-), Sza­badi (3). Edző: Daróczi Eszter. Másfél hónapos szünet utáni első bajnoki mérkőzésén nagy lendü­lettel kezdett az ASE. A 12. percig tiz ponttal vezetett: 27-17. Innen felzárkóztak a fővárosiak és csak hárompontos előnnyel zárta az el­ső félidőt a házigazdák csapata. Szünet után felváltva estek a ko­sarak, majd a 36. percben 58-51 - re elhúztak a fővárosiak, a gyen­gébben védekező paksiak ellen. Ekkor az atomosok egészpályás letámadásra tértek át, s a 40. perc elején 63-62-re fordítottak. Az utolsó másodpercekben egy óriási taktikai fegyelmezetlenség miatt végül kicsúszott kezükből a fontos győzelem. Kitűnt: Harsányi, Jä­ger M. Zalaegerszegi Főiskola-Ven­déglátó SE Szekszárd 73-72 (40- 29). V.: Lackner, Forrai. Szek­szárd: Murel (31), Dorogi (17), Hei- mann J. (3), Bodri (8), Kővári (13). Megbízott edző: Kővári Zsolt. Ked­vezőtlen előjelekkel kezdődött a mérkőzés, hiszen feltűnően hideg terem fogadta a vendégeket, akik nél többjátékos is lemondta a mér kőzést. Ennek ellenére jól kezdtek a szekszárdiak, 7-2-re vezettek. A folytatásban a hazaiak átvet ték a vezetést, előnyüket a szüne tig tovább növelték. A második játékrész is jól indult a vendéglátósok számára, hiszen a 26. percben 50-46-ra felzárkóz tak, majd a 35. percben 67-65-re a vezetést is átvették. A folytatásban fej-fej melletti küzdelem folyt az utolsó percig. Akkor azonban 73- 72-es állásnál a játékvezetők lép­tek elő főszereplővé. Hat másod­perccel a lefújás előtt Kővárit do­bás közben ketten is szabálytala­nul szerelték, ám a bírók ezt a szándékos durvaságot is „elnéz­ték”. így végül nem a két csapat va­lós játéktudása döntötte el a vég­eredményt. Kitűnt: Murel. Támadásban a magyar csapat Magyarország-Olaszország 21 - 15 (11-6). Paks, 500 néző. V.: Kli­ment, Papp Gy. Magyarország: Szabó - Horváth (2), Sótonyi (1), Kende (2), Béres (3), Fenyő (8), Czakó (2). Csere: Kotormán, Móré (1), Kertész (2), Harta, Hoffmann. Edző: Fazekas László. Olaszor­szág: Barberini - Faragali, Salda­Büntetöböl Fusina kétszer is a kapufát „forgácsolta”, az ellenak­ció viszont meghozta válogatot­tunk hetedik gólját. Ezután Gueratti átlövésből, Locci büntetőből szépí­tett. Eredményes hajrát nyitott vá­logatottunk és szünetig ötgólos előnyre tett szert. A második játékrészt is vehe­Korcsolyától a teniszütőig Sportkölcsönző a Gyermekek Házában Megyénkben a téli sportok sze­relmesei egyelőre csak a korcso­lyázásnak hódolhatnak, így igen nagy népszerűségnek örvend a Tolna Megyei Diáksport Tanács ál­tal február 9-től 16-ig a csehszlo­vákiai Chopankyban szervezett sí- tárbor. A Magas-Tátrában mintegy 50 fő részére biztosítanak kikap­csolódási lehetőséget, az első tur­nusban főleg családok utaznak. A téli sportokhoz természetesen felszerelésre is szükség van, így bizonyára elnyeri majd a vásárló- közönség tetszését Szekszárdon a Gyermekek Házában aTolna Me­gyei Diáksport Tanács által üze­meltetett kölcsönzőbolt. Az üzlet­ben többek között sífelszerelés­hez, korcsolyához, tenisz- és ping­pongütőkhöz valamint sportruhá­zati cikkekhez is hozzájuthatnak a mozgáskedvelők. Örvendetes, hogy márciusban a kölcsönzőben a Magyar Diáksport Szövetségnek a Puma céggel kötött megállapo­dása alapján a híres sportszer- gyártó vállalat termékeiből egy be­mutatót is megtekinthetnek az ér­deklődők. Elsöprő osztrák fölény Az előzmények ismeretében már önmagában az is nagy sikernek szá­mít, hogy rendben zajlott le az auszt­riai Saalbach-Hinterglemmbena31. alpesi sívilágbajnokság. Az Öböl-há­ború miatti esetleges terrortámadá­soktól tartva sokszorosan megerősí­tett biztonsági intézkedések várták a versenyzőket, köztük az amerikaia­kat, akik - félelmüket legyőzve - ha késéssel is, de megérkeztek a ver­senyre. A 10 szám mindegyikét színvo­nalas körülmények között sikerült megrendezni, annak ellenére, hogy a két hét alatt nemhogy hó nem esett, de még csak egy bárányfelhő sem látszott az égen, így a mezőny kény­telen volt a természetesnél sokkal je­gesebb és veszélyesebb mühavon versenyezni, aminek eredménye­képpen nem is maradtak el a sérülé­sek. A vb legnagyobb vesztese a női al­pesi síelés jelenlegi legkiemelke­dőbb alakja, az osztrák Petra Kron­berger volt, aki a lesiklásban bizto­san szerezte meg a várt aranyat, de ezután a szuper óriás műlesiklásban a cél előtt bukott, és térdszalagsza­kadást szenvedett így a további éremgyűjtése elmaradt, de a házi­gazdáknak így sem kellett szomor- kodniuk. A vb előtt várt osztrák fölény ugya­nis Kronberger kiválása ellenére is érvényesült hiszen az aranyérmek felét (5) otthon tartották. Ráadásul olyan felfedezettet kö­szönhetnek ennek a vb-nek, mint a 21 éves Stefan Eberharter, akinek nevét előzetesen csak szűk szakmai berkekben ismerték, és aki végül is egyedüliként tudott duplázni. Ugyancsak meglepetés volt két olyan osztrák síelő győzelme - Uli Maier és Rudi Nierlich - akik csak a címvédő jogán szerezték meg a szereplés jogát, eredmé­nyeikkel nem vívták ki a válogatók bi­zalmát Iskolai sport Szekszárdi labdarúgósiker a fővárosban Az Építők Fa- és Építőanyagipari Dolgozók Szakszervezeteinek Szö­vetsége által rendezett teremlabda­rúgó-bajnokság országos döntőjén, melyet Budapesten az Építők SC csarnokában rendeztek, a szekszár­di 505-ös Számú Ipari Szakmunkás- képző Intézet csapata nagyszerűen szerepelt. Az Apró, Bildhéber, Égner, Gergely, Lovrics, Pusztai, Hajpál, Horváth, Nagy, Acsádi összeállítású együttes mérkőzésről mérkőzésre sikerrel vette az akadályokat, és ma­gabiztosan győzött. Az országos döntőn győztes szekszárdi együttes játékosai közül Pusztai Gábor nyerte el atorna legjobb játékosa címet, mig a gólkirály Nagy Sándor lett. Mai sportműsor Kézilabda: Szekszárdon a városi sportcsarnokban Ma­gyarország-Olaszország férfi juniorválogatottak mérkőzése 1 7 órakor. Labdarúgás: előkészületi mérkőzés: Szekszárdi Dó- zsa-Kecskeméti SC 14 óra. Ökölvívó NB I. Sorsoltak az előolimpiára Már megszokott, hogy a nyári öt­karikás játékok előtti évben - amo­lyan főpróbaként - több sportágban előolimpiai tornát rendeznek. így lesz ez az idén is, egy évvel a 25. nyári olimpia küzdelmei előtt, amelynek majd 1992. július 25. és augusztus 9. között Barcelona, illetve a környező városok adnak otthont. Az már bizonyos, hogy a magyar férfi kézilabda-válogatott részt vesz a július 23. és 28. közötti előolimpián. A napokban elkészítették a granol- lersi torna sorsolását, amelynek eredményét Szalay Péter, a barcelo­nai fősajtóközpont egyik vezetője jut­tatta el az MTI sportszerkesztőségé­hez. A szervezők szupermezönyt hoz­tak össze, hiszen a hatnapos erőpró­bán a tavalyi világbajnokság első nyolc helyezettje vesz részt Igaz, a német színeket már nem a nyolcadik helyezett NDK, hanem az egységes német válogatott képviseli. A világ- bajnoki hatodik helyezett magyarok a vb-aranyérmes svédekkel, a ne­gyedik helyezett jugoszlávokkal ésa hetedik csehszlovákokkal kerültek azonos csoportba, míg a másik ágon a spanyolok, a németek, a románok és a szovjetek mérkőznek. A Borsodi Bányász következik Kitűnően sikerült a balatonfüre­di edzőtáborozás, remekül együtt van a Paksi SE együttese. Erről ta­núskodott az NB l-es csapatbaj­nokság tavaszi második fordulójá­ban aratott magabiztos, 24-4-es győzelem a Kiskunfélegyháza- Kecskemét vegyes ellen. Balzsay Károly legénysége újabb hazai mérkőzésre készül: február 9-én a Borsodi Bányász csapatát fogad­ják Pakson. A borsodiak 8 ver­senyzőjére a jelekből ítélve ke­mény büntetés vár, hiszen a Vasas elleni CSB-találkozót a fővárosi szálláshelyről történt szökésükkel meghiúsították. A klubvezetés szerdán sajtótájékoztató kereté­ben hirdeti ki a fegyelmi döntést. Az ökölvívást szeretők népes paksi táborával egyetemben ma is ab­ban reménykedünk, hogy az előállt helyzetben sem marad el a szom­bat esti paksi bajnoki mérkőzés. Akik a legutóbbi fordulóban a 24-4-es győzelmet kiharcolták FOTÓ: Gottvald Károly marco, Fusina, Brondo (3), Locci (2), Prantner (2). Csere: Carrozza, Miglietta, Pastorelli, Acampora (2), Gueratti (5), Loduca (1), Taratino. Edző: Loduca Giuseppe. Sótonyi futtából leadott hatalmas erejű gól­jára a 3. percben Gueratti válaszolt, ám Fenyő révén újra előny a ma­gyaroknál. Rendkívül harcos, ke­mény küzdelem folyt. Az első 8 percben sárga lapos figyelmezte­tésekkel és egy olasz kétperces kiállításával igyekeztek fékezni a hevességet a bírók. A 9. percben Horváth átlövéséből 3-1-re módo­sult az állás. Ehhez az is kellett, hogy Szabó kapus „lehúzza a ro­lót”. A 12. percben újabb emberhát­rány az olaszoknál, ebből Czakó, majd Béres növelte válogatottunk előnyét. Túl a félidő derekán Bron­do az olaszok emberelőnyét váltot­ta gólra, de a találkozó első hétmé­teresét Fenyő könyörtelenül belőt­te, így maradt a négygólos elő­nyünk. mens olasz rohamok vezették be, de ezeket sikerrel kivédekezték a magyarok, Fenyő és Kende révén 13-6-ra elhúztak. Ezután mindkét csapat még inkább felpörgette a tempót. A 45. percben 16-11-re felzárkóztak az olaszok, ám a ka­puscseréjüket követően válogatot­tunk az 52. percben 20-11 -re ismét állva hagyta ellenfelét. Kettős em­berhátrányba kerültek a magya­rok, ezt két góllal kamatoztatták az itáliaiak. A véghajrá paprikás han­gulatú, kemény csatát hozott biz­tos, megérdemelt magyar győze­lemmel. Remekül szórakozott az ESZI- sportcsarnok közönsége, hiszen juniorválogatottunk nagyszerű já­tékkal kedveskedett. Fazekas László „fiai” harcosságban, gyor­saságban egyaránt felvették a ver­senyt ellenfelükkel, s gyors játék­kal, remekbeszabott gólokkal har­colták ki győzelmüket. Jók: Szabó, Béres, Fenyő, Kertész, illetve Gue­ratti, Brondo, Fusina. - fekete ­Bagyula István második Fairfax-ban Az amerikai Virginia államban fekvő Fairfax városban rendezték a George Mason egyetem nemzetközi atlétikai versenyét. Bagyula Ist­ván folytatta jó szereplését, ezúttal 560 cm-es ugrással második lett az 570 cm-rel győztes szovjet Potapovics mögött. A harmadik he­lyen az amerikai Tarpenning végzett 550 cm-rel. A szakosztály új neve: FTC-Müfémszer Nem is olyan régen nagy port vert fel Sike András és Komáromi Tibor feltételezett távozása az FTC birkó­zószakosztályától. Az olimpiai baj­nok Sike és a háromszoros világelső Komáromi lakás- illetve házépítés­hez kért kölcsönt a zöld-fehér szak­osztályvezetéstől. Egyszersmind ki­fejezték azon elhatározásukat, hogy ha a kívánt pénzt nem kapják meg, nem hosszabbítják meg időközben lejárt szerződésüket a ferencvárosi klubban. A két birkózó marad, 1992. de­cember 31-ig szerződést írtak alá. Erről Giczy Jenő, a szakosztály ve­zetője számolt be az MTI-nek.- Új szponzort találtunk, ezentúl FTC-Müfémszer a birkózószakosz­tály hivatalos neve - mondta Giczy Jenő. - Ez egyszersmind azt is jelen­tette, hogy ez a kereskedelmi kft kel­lő anyagi segítséget nyújtott nekünk ahhoz, hogy Sike és Komáromi kéré­sének eleget tegyünk. A Müfémszer Kft. ezen túl továb­bi hathatós segítséget is nyújt. Acsa- patbajnoki címért félmillió forintot fo­lyósít a zöld-fehér gárdának, de pél­dául egy junior világbajnoki aranyé­rem is 100 ezer forintot ér egy fe­rencvárosi birkózófiatal számára. Stich felnőtt Beckerhez „Stich a hős”, „Michael Stich vég­hez vitte a csodát” - ilyen főcímekkel ünnepelték hétfőn a német lapok Da­vis-kupa teniszcsapatuk vasárnap esti dortmundi győzelmél Már éjfél­hez járt az idő, amikor a németek má­sodik számú játékosa boldogan emelte kezét a magasba, azt remél­vén, hogy a jövőben elmarad neve mellől a „vesztes" jelző: a fiatal müncheni teniszező négy játszmá­ban (7-6, 6-7, 7-5, 6-1) legyőzte a combfájdalmakkal küszködő olasz Paolo Cane-t. Ezzel 3-2-es végső győzelemhez, s így az elődöntőbe segítette csapatát, ahol, szintén ha­zai pályán, Argentína lesz az ellenfél. A németek visszavághatnak a tavalyi Buenos Aires-i vereségért, amelyet Boris Becker nélkül kiálló csapatuk volt kénytelen elszenvedni. Becker egy év kihagyás után ját­szott ismét Davis-kupa-meccset, s két győzelmével döntően járult hoz­zá a sikerhez. A világranglista első helyezettje ennek ellenére elmaradt a várakozástól. Fizikailag és idegileg fáradtnak tűnt mind Cane, mind Camporese ellen, de főleg páratlan akaraterejének köszönhette, hogy túljutotta hullámvölgyeken. Az utolsó játéknapon Camporeset öt játszmá­ban legyőzve egyenlített, majd Mi­chael Stich feltette az „i”-re a pontot.