Tolnai Népújság, 1991. február (2. évfolyam, 27-50. szám)

1991-02-25 / 47. szám

1991. február 25. NÉPÚJSÁG 5 Kosárlabda NB I. Az idegenbeli mérleg: három vereség DVTK-KSC Szekszárd 87-77 (41-43). Diósgyőr, 500 néző. V.:Si- mó, Gerde. DVTK: Sitkéi (17), Ma­daras (7), Bronyina (2, Jevtusenko (19), Králik (15). Csere: Novák (6), Ambrus (1), Molnár (2), Lakosa (-). Edző: Király Sándor, Áron Balázs- né. Szekszárd: Pott (17), Kranyecz (2, dr. Palotás (-), Várkonyi (22), Petrik (3). Csere: Zerényi (4), dr. Oláh (-), Szilágyi (1). Pfeiffenróth (4). Edző: Szabó Ödön. Remekül kezdett a szekszárdi csapat, a 3. percben 4-1, majd egy perc múlva 8-3 volt a javukra. A folytatásban is a vendégek jeleskedtek, agresszív védekezésük ellenszerét a DVTK nem találta meg. A félidő közepn 22-19, majd a 12. percben 29-22- re vezettek Várkonyiék. A hátralévő játékidőben a DVTK csak megkö­zelíteni tudta a KSC-t, ám a veze­tést nem tudták átvenni. Szünetig maradt a kétpontos szekszárdi előny. A második félidőben is folytató­dott a vendégek jó játéka, a 23. percben 49-45-re vezettek. Két perc múlva 50-50-re először egyenlített a hazai gárda. A 29. percben Petrik, a 31. percben Pott pontozódott ki. Ezt megérezte a csapat és a DVTK 61 -58-ra átvette a vezetést. A 35. percben még fel­lángoltak a vendégek és 69-67-re felzárkóztak, ám az utolsó öt perc­ben a magassági fölényben lévő pályaválasztónak sikerült a győ­zelmet kicsikarnia. Egy nagyon jól játszó Szekszárd szenvedett vereséget. Kitűnt: Bro­nyina, Jevtusenko illetve Pott, Kra­nyecz, Várkonyi. Alba Regia Épitők-DVMSE-Sa- max Mediterrán 107-90 (49-55). Székesfehérvár, 1200 néző. V.: Szabó Gy., Geréb. Alba Regia: Pisch (2), Varga (23), Huber (4), Je- kabsons (28), Böhm (31). Csere: Tóth (9), Csarnai (-), Köves (10). Edző: Nagy Sándor, Béndek Gá­bor. Dombóvár: Ács (11), Miedzik (28), Góczán (4), Molnár (11), Ke- rényi (24). Csere: Czimbalek (-), Bosznai (3), Marijanovics (9). Edző: Bálind József. A hazaiak az első percekben 7-2-re elhúztak ugyan, de az 5. percben már a dombóvá­riak vezettek 14-11 -re. A 8. perc­ben 22-15 a DVMSE javára, majd Miedzik tripláival 27-15-re módo­sul az állás. A vasutasok ebben az időszakban rendre betalálnak, ez­zel szemben a hazaiak rendkívül sokat hibáznak. A15. percben 42- 36-os dombóvári vezetést mutat az eredményjelző és pihenőre végül hatpontos előnnyel térhettek a vendégek. A második játékrész elején rö­vidzárlat a DVMSE-nél, így az előny nemcsak hogy eltűnt, de a 22. percben már 60-57-re a fehérvá­riak vezetnek. A 27. percben 71 -68 az Álba Regiának, majd három perc múlva Molnár kipontozódott, 75-71-es állásnál. A 34. percben 88-82-nél a Dombóvár időt kért, és a sérült Miedziket Czimbalek váltja fel. Később még Miedzik újra visszaállt, de addigra már nagyon nagy volt a székesfehérváriak elő­nye, s végül is teljesen megérde­melten nyerték a találkozót. Nagyszerű első félidő után a má­sodik játékrészben elfáradtak a dombóváriak és ezt jól használták ki a hazaiak. Kitűnt: Varga, Jekab- sons, Böhm, illetve Miedzik, Keré- nyi. Szolnoki Olajbányász-Atom­erőmű SE 94-81 (44-40). Szolnok, 3200 néző. V.: Král, Smied. Szol­nok: Tyubin (26), Abeljanov (13), Tóth A. (16), Tótz Z. (3), Berkics (28). Csere: Horváth (5), Judik (3), Knézich (-). Edző: Rezák László és Szalai Ferenc. Atomerőmű SE: Jankovics (2), Pyszniak (8), Mun- teán (11), Mokos (9), Stankiewicz (27). Csere: Morgen (6), Szaft- nauer (18), Halmai (-). Az első per­cekben felváltva estek a kosarak, egyik csapat sem tudott elhúzni. A 6. percen 14-11-re vezetnek a szolnokiak, ezt követően is nagyon szoros a küzdelem, a 12. percben 30-26 a vendégek javára. A követ­kező percekben mindkét együttes rengeteg személyi hibát vétett és egyik sem tudott élni a lehetősé­geivel. A 16. percben fordítottak a hazaiak, 38-34. A félidő végét minimális előnnyel zárták Berkicsék. A második játékrész is úgy kez­dődött, mint az első. Felváltva estek a kosarak, a hazaiaknál különösen Berkics és Tyubin volt elemében, míg a vendégeknél csak Stankie­wicz jeleskedett. A félidő derekán a vendégeknél csereként beállt Szaftnauer tudott csak lépést tar­tani a villámgyors hazaiakkal. A 32. percben már 76-65-re elhúztak a szolnokiak. Ezt követően rákap­csoltak az atomosok, ám a hazaiak továbbra is ponterősen dobtak. A 37. percben 83-74. A véghajrában Berkicsék növelték az előnyüket és megérdemelten nyerték a találko­zót. A hazaiak elsősorban magassá­gi fölényüknek köszönhetik a si­kert, így 3-0-al megérdemelten ju­tottak a négy közé. Kitűnt: Tyubin, Abeljanok és Berkics, illetve Szaft­nauer és Stankiewicz. Bajnokavatás a címvédő nélkül A 22. gyorskorcsolyázó sprint vi­lágbajnokság második napját egy ünnepi és egy szomorú esemény előzte meg. A sportág egyik kimagasló egyé­niségének, a volt keletnémet Karin Kaniának (29) most nyújtották át a Jacques Favart-díjat. A Nemzetkö­zi Korcsolyázó Szövetség (ISU) egykori elnökéről elnevezett díjjal a legsikeresebb, az aktív verseny­zéssel már felhagyott visszavonult mű- és gyorskorcsolyázókat jutal­mazzák. Az 1988-as téli olimpia után visszavonult Karin Kania iga­zán méltó a kitüntetésre, hiszen pályafutása során háromszor nyert olimpiai bajnoki címet, s tizenegy­szer volt világbajnok. Kania a második hosszúkorcso- lyás, aki megkapta a díjat (az ame­rikai Eric Heiden 1984-ben érde­melte ki az elismerést). A verseny előtt kiderült, hogy a nők mezőnyében a második napon nem állhat rajthoz a címvédő Ange­la Hauck. A 25 éves német ver­senyző a szombati két táv után az összetettben a harmadik helyen állt, ám a folytatás előtt, edzés köz­ben a pályát szegélyező palánknak ütközött, térdsérülést szenvedett. A szerencsétlenül járt versenyzőt fe­lülvizsgálatra azonnal kórházba szállították. Hauck később meg­próbált ugyan bekötözött lábbal is rajthoz állni, kísérlete azonban nem járt sikerrel. Bár a nőknél Hauck nem védhet- te meg aranyérmét, a nézők így is hazai siekrnek örülhettek. A 22 éves berlini Monique Garbrecht két junior világbajnoki címe után a felnőtteknél is „célba ért”. Megle­petésre az olimpiai bajnok, két év­vel ezelőtti világbajnok amerikai Bonnie Blaier csak az ötödik he­lyen végzett. A női sprint világbajnokság vég­eredménye: világbajnok: Monique Garb­recht (Németország) 162,660 pont, 2. Ye Qiaobo (Kína) 163,185, 3. Christine Aaftink (Hollandia) 163,790, 4. Sun Hee You (Koreai Köztársaság) 164,790, 5. Bonnie Blair (Egyesült Államok) 164,185, 6. Christa Luding (Németország) 165,510, ... 12. Hunyady Emese (Ausztria) 166,690. A férfiknál negyedik alkalommal lett világbajnok a szovjet Igor Zse- lezovszkij (27). Ezt a bravúrt rajta kívül csak az amerikai Eric Heiden (1977-80 kö­zött) tudta véghezvinni. A férfi sprint vb eredménye: Világbajnok: Igor Zselezovszkij (Szovjetunió) 147,905 pont, 2. Uwe-Jens Mey (Németország) 148,135,3. Toshiyuki Kuroiwa (Ja­pán) 149,115, 4. Dan Jansen (Egyesült Államok) 149,470,5. Ya- sunori Miyabe (Japán) 149,515,6. Yuji Fujimoto (Japán) 149,590. Labdarúgás Előkészületi mérkőzések Dorogi Bányász-Kisdorogi Me- dosz3-1 (1-0). Dorog, 100 néző. V.: Pálos. Dorog: Bóner - Szépvölgyi, Varga (Suttovics), Harmath, Borsos (Guba) - Ignácz (Orosz), Csapó, Ágoston, Tóth - Burkodi, Szedlacsek (Toronyi). Edző: Re- szeli-Soós István. Kisdorog: Szőcs (Kiss) - Papp, Debreceni, Páli (En- deli), Komáromi (Beke Z.) - András (Nier), Vecsei (Forrai), Boros - Be­ke F., Vörös. Edző: Vábró József. Az irreális talajú pályán nem alakulha­tott ki folyamatos játék és végül is a szerencsés gólok döntötték el a találkozót. A kisdorogiak végig egyenrangú ellenfélnek bizonyul­tak. G.: Guba, Ignácz, Suttovics, il­letve Debreceni. Szekszárdi Dózsa-Videoton- Waltham 0-0. Szekszárd, 200 né­ző. V.: Lubastyik. Szekszárdi Dó­zsa: Mausz - Fodor, Pető, Varga, Nagyfalusi - Farsang (Mészáros), Máté (Dienes), Kasza, Horváth Cs. - Bóka (Kálmán), Horváth P. (Jelu­sics). Edző: Teszler Vendel. Video- ton-Waltham: Mitring - Molnár, Né­meth, Kuttor, Horváth G. (Vadász) - Máriási, Sallói, Muzsnay, Bekő - Földes (Halmai), Takács (Dubecz). Edző: Burcsa Győző. Az olvadó, kásás hó borította pályán a lila-fe­hérek nem tudták megismételni az egy héttel korábbi PMSC ellen nyújtott játékukat. A bokakocogta- tó belépőkkel fűszerezett első fél­időben jobbára a Videoton- Waltham volt az aktívabb. A legna­gyobb helyzetüket a 35. percben dolgozták ki, amikor Máriási indítá­sával kiugró Bekő 8 méteres lövé­se a kapufán csattant. Szünet után feljavult a Dózsa, kiegyenlítetté vált a küzdelem, mindkét kapu előtt több gólszerzési lehetőség maradt kihasználatlanul. Paksi SE-Tolna 5-0 (1-0). Paks, 50 néző. V.: Nyitrai. Paks: Gróf (Szlanyinka) - Somogyi (Brego- vics), Sashegyi, Héregi (Török) Fá­bián (Haraszti) - Horváth J. (La­cza), Márkus, Horváth P., - Porga, Bérezési, Mácsik. Edző: Laki Zol­tán. Tolna: Lampek - Balogh, Hauzman, Vass, Szakter - Kiss, Töttösi, Nagy, Vincze - Németh, Horváth, (Szakállas). Edző: Szeg­leti István. Jó körülmények között sportszerű felkészülési mérkőzést vívott a két csapat. G.: Fábián, Már­kus, Porga, Horváth P., Lacza. Bátaszék-Szajk 4-2 (2-1). Báta- szék, 50 néző. V.: Lerch. Bátaszék: Kocsis (Boros) - Lukács, Krista, Bójás Z., Rácz - Farkas, Keller, Bódi, Bójás Cs. (Újvári) - Bozsolik, Szabó (III). Edző: Mucska Gyula. Szajk: Weber - Blum, Hohman, Szajcsán, Bősz - Tóth, Bichelz, Markovics - Mukk, Stefán, Schu- man. Edző: Sziebert István. Jól elő­készített edzőpályán, nagy iramú mérkőzésen a helyzeteiket jobban kihasználó hazaiak megérdemel­ten győztek. G.: Újvári 2, Bozsolik, Szabó illetve Stefán és Bichelz (11- esből). Kasza ügyesen kerüli ki a bevetődö Videoton-játékos lábát így kellett volna! A totó 8. heti játékszelvényén szereplő mérkőzések eredményei: 1. Karlsruhe-Eintracht Frankfurt törölve, a megállapított eredmény 1 2. Werder Bremen-Wattenscheid törölve A megállapított eredmény 2 3. VfL Bochum-Mönchengladbach 3-0 1 4. Düsseldorf-1. FC Köln törölve, a megállapított eredmény 2 5. Bayer Leverkusen-B. München 1-2 2 6. St. Pauli-Hertha BSC törölve, a megállapított eredmény x 7. VfB Stuttgart-Dortmund 7-0 1 8. Havelse-Duisburg 1-1 x 9. Fortuna Köln-Hannover törölve, a megállapított eredmény 1 10. Blau-Weiss 90-S. Kickers törölve, a megállapított eredmény x 11. Cagliari-Milan 1-1 x 12. Internazionale-Atalanta 3-1 1 13. Fiorentina-Pisa 4-0 1 Pluszmérkőzés: 14. Bologna-Lazio 1-2 2 A kézilabdás telt ház már biztosítva Tolnán Holnap: Dunaföldvár-Nyíregyháza kupanegyeddöntő Az már biztos, hogy kedden este telt házas kupamérkőzés színhelye lesz a tolnai sport- csarnok. Vasárnap délelőtt telefonon beszél­tünk Schmidt Józseffel, a létesítmény igazgató­jával, aki elmondta: „A lelátókra szóló 600 darab belépőjegy már gazdára talált. A felfokozott ér­deklődésre tekintettel a kapuk mögötti labdafo­gó hálók zónájában igyekszünk még 100-150 széket elhelyezni és ezen a részen további álló­helyi lehetőség van. Mindez azt jelenti, hogy ezekre a helyekre hétfőn és a mérkőzés napján még árusítunk jegyeket. Változatlanul él a tele­fonon történő előjegyzés is.” Hiába no, a kézilabda népszerűsége Tolná­ban vitathatatlan, mintahogy szükebb pátriánk­ban a jó bornak nem kell cégér közmondás sem szorul különösebb magyarázatra. Márpedig február 26-án 18 órakor a Dunaföldvári Sparta- cus-Nyiregyházi VSC összecsapáson nem ki­sebb a tét, mint a kézilabda Magyar-kupa férfi­mezőnyének legjobb négy csapata közé kerü­lés. A sportág megyei történetében a földvária­kéhoz hasonló kupasikert más csapat jóvoltá­ból még nem jegyeztek fel. A Duna-parti legény­ség készülődéséről, a várható esélyekről Kolics János edzőt kérdeztük.- Azt ugye mondanom sem kell, hogy Duna- földváron is óriási az érdeklődés, kedden este különbuszokkal és gépkocsikkal utaznak majd szurkolóink Tolnára. Csapatunkról szólva, nos úgy érzem minden eddiginél nagyobb intenzi­tással készülünk a Nyíregyházi VSC elleni első kupameccsünkre. Már velünk edz a leszerelés után visszatért Oröva Tamás és Györkő Béla is. Mindketten egyértelmű erősítést jelentenek. Az NB l-es nyíregyházi együttest nem ismerjük, de kaptunk egy tájékoztató füzetet, amiből többek között kiderül, hogy ellenfelünknél két román, egy-egy jugoszláv és szovjet vendégmunkás is játszik. Velük kapcsolatban elég csupán arra utalni, hogy a többszörös bajnok CSZKA Moszkva csapatából egy 205 cm magas átlövőt igazoltak. Tehát nehéz feladat vár ránk. Ami a várható reális esélyeket illeti: megítélésem sze­rint egyértelműen az NB l-es nyírségiek kezé­ben van a döntés joga, ezzel együtt továbbjutá­suk lehetősége is. Hangsúlyozom, mindez per­sze nem azt jelenti, hogy egy pillanatra is fölad­nánk, eleve lefutottnak tartanánk a kétfrontos összecsapást. Tudásunk legjavát nyújtva igyekszünk megnehezíteni az NYVSC dolgát. Korábban az Elektromos és a Komló elleni ku­patalálkozóknak sem mi voltunk a favoritjai, most mégis mi játszhatunk a negyeddöntőben. Tolnán, az immár hagyományos hazai mérkő­zésünkön szoros eredményre számítok. Haj­tunk, küzdünk-ezt ígérhetem -, hogy azután ez mire lesz elég, s merre billen a mérleg nyelve...? Kedden este már többet tudunk majd. Minden­esetre jó lenne előnyt szerezni a március 2-i nyíregyházi visszavágóra - hallottuk a földvá­riak játékos-edzőjétől. (fekete) Döntetlen a chilei bajnokkal Az argentin válogatottal ví­vott mérkőzés után a chilei fővárosban lépett pályára a magyar labdarúgó-váloga­tott. A dél-amerikai túra kere­tében Mészöly Kálmán szö­vetségi kapitány együttese a Colo Colóval, az ottani baj­nokcsapattal találkozott, és a barátságos 90 perc 1-1-es döntetlennel zárult. A santiagói összecsapá­son - miként arról Mészöly Kálmán telefonon beszámolt - a 15. percben zörrent elő­ször a háló, amikor is egy ka­pura irányított labda Pintér lá­báról pattant a magyar kapu­ba. Az öngól nem zavarta meg a társaságot, mert Fischer még a szünet előtt egyenlített. A második félidő legfontosabb fejleménye Pin­tér kiállítása volt. A hátvédnek már volt egy sárga lapja, ami­kor az utolsó percekben a já­tékvezető felmutatta neki a piros lapot, ezzel „honorálva” a labdarúgó szerelési kísér­letét. A szövetségi kapitány el­mondása szerint a válogatott egyértelmű közönségsikert aratott, bár személy szerint Mészöly Kálmán valamivel jobbat várt a csapattól, mint amennyit végül is produkált. Úgy értékelte, hogy Petry a kapuban ismét ragyogóan helyt állt, a védelemből kitűnt Bordás és Pintér, bár utóbbi kiállításával lerontotta telje­sítményét. A szakvezető még a középpályás Pisontot di­csérte fegyelmezett játé­káért. A válogatott egyébként ebben az összeállításban kezdte a mérkőzést: Petry - Pintér - Nagy, Vá- czi, Bordás, Palaczky - Ma­rozsán, Pisont, Keresztúri - Fischer, Bácsi. A második félidőben lehe­tőséget kapott Somogyi és Galaschek is, előbbi Keresz­túrit, utóbbi Bácsit váltotta fel. A vasárnapi pihenőnap után a chilei tornát hétfőn folytatják, ekkor a Mészöly- csapat helyi idő szerint 19.30-kor Rancaguában, az ottani első osztályú együttes­sel mérkőzik.