Tolnai Népújság, 1990. december (1. évfolyam, 204-227. szám)

1990-12-03 / 205. szám

1990. december 3. 6 NÉPÚJSÁG Labdarúgó NB II. / A sereghajtó is „megtréfálta” a Dózsát Horváth Csaba (középen) lövését két védő nyújtott lábú „balettje” igyekszik blokkolni Fotó: Ótós Megtörtént a csoda Szerencsét hozott a 13-as szám Sabaria-Tipo-Szekszárdi Dó­zsa 1-0 (1-0). Szekszárd, 500 né­ző. V.: Komáromi. Sabaria-Tipo: Venczel - Háklár, Koncz, Iszak - Bezdi, Kovács Zs., Tóth, Kovács S., Farkas - Dómján (Halmosi az 55. percben), Vidos. Edző: Mihalecz István. Szekszárdi Dózsa: Mausz- Fodor, Kalmár, Varga, Horváth P.- Farsang, Kasza, Bozsér (Dienes az 55. percben), Horváth Cs. - Pili­si (Jelusics az 55. percben), Bóka Edző: Teszler Vendel. Sűrű hó­esésben kezdtek a csapatok. Mi tagadás, azokat az urakat, akik ok­tóber 28-át követően úgy döntöt­tek, hogy ezt a meccset kimondot­tan december 2-án „pótolják”, nos, őket büntetésből a lelátóra paran­csoltuk volna szivünk szerint. Ak­kor bizonyára ráeszméltek volna: fölösleges volt a hosszú várako­zás, egy napfényes novemberi szerda délutánon már lejátszhat- ták volna. Ennél kevesebb néző munkaidőben sincs Szekszárdon focimeccsen. Mindenesetre a sereghajtó kez­dett jobban, az 5. percben Farkas 20 méteres szabadrúgásánál Dómján kibújt a védők közül, de az ötösön elpattant előle a labda. El­lenakció végén Pilisi beadását Háklár a kapu torkában mentette Bóka elől. Változatos mezőnyjáték után a 15. percben megszerezte győztes gólját a szombathelyi együttes. Farkas szögletét a der­medt védők gyűrűjéből Vidos hét méterről a kapu közepébe fejelte. 1 -0. A fagyos időjárás közepette az utolsó „mosoly" is lefagyott a né­zők arcáról. A 23. percben a kapu­ra törő Horváth Cs-t, a 16-os vo­nalán buktatták. A szabadrúgást a sértett végezte el, de a labda át­szállt a védők és csatárok felett a kapu előtt. Négy perc múlva Kal­már átadását Horváth P. úgy szelí­dítette meg, hogy közben indította az ellenfél csatárát, nehezen sza­badult fel Mausz kapuja. Egy perc­cel később Kovács S. 20 méteres, kellemetlenül megcsavart szabad­rúgását Mausz szögletre ütötte. A 39. percben Horváth Cs-t feltartot­ták a 16-oson belül, fájdalom, ezt a helyzetet sem tudták megjátszani a lilák: a legurított labda elakadt a védőkben. A 44. percben Bozsér két szögletet is rúghatott, a máso­diknál Koncz kis híján öngólt vé­tett. Szünet után nagy lendülettel kezdett a Dózsa, szöglet szögletet követett, a 60. percben mégis a Sabaria növelhette volna előnyét: Bezdi beadását Farkas az ötösön a kivetődő Mauszba vezette. A másik oldalon Dienes kapáslövését ha­tástalanította Venczel. A 74. perc­ben Kovács S. egyedül iramodott kapura, a 16-oson belül megcsú­szott előtte a labda, így kivetődve Mausz hárított. Két perccel később a sokadik szekszárdi szögletnél Kasza fejese a léc alá tartott, a tö­mörülő védők szerencsével tisz­táztak. Aztán egy újabb gyors elle­nakció végén Vidos törhetett ka­pura, óriási ziccerben hanyag ele­ganciával próbált Mauszon át­emelni, ám a kapus beleütött, Var­ga pedig felszabadított. Elkesere­detten támadott a Dózsa, voltak ígéretes akcióik, de azok rendre elakadtak a jól záró védőkön. Mint ahogy a kapu elé magasan belőtt labdákat is menetrendszerűen a szálfa termetű szombathelyiek fe­jesei hatástalanították. Az eredmény legfeljebb azok számára lehet meglepetés, akik nem látták a hózápor kísérte, rend­kívül gyenge mérkőzést. A Saba­ria-Tipo hadrendjéből eleve kiraj­zolódott, hogy elsődlegesen a biz­tonságos védekezésre, a hazai ak­cióknak már a pálya középső har­madában történő hatástalanításá­ra törekedtek a vendégek. Ezt vé­gig hibátlanul oldották meg, sőt, korai góljuk után gyakorta vállal­koztak gyors kontrákra. Ha az így adódott ziccereiket ' értékesítik, úgy nagyobb különbséggel is nyerhettek volna. A szekszárdi együttesnek - bár szünet után nagy iramot diktálva „futott a pénze után” - ezúttal semmi sem sikerült. Márpedig az a csapat, amelyik 90 perc alatt igazi gólhelyzetet sem tud teremteni ellenfele kapujánál, nem is számíthat sikerre. Jók: Hák­lár, Koncz, Vidos, Kovács S., illetve Kalmár, Fodor. Mihalecz István: - Nem játszot­tunk jól, de eredményesen, s most ez volt a legfontosabb. Teszler Vendel: - Az első félidő­ben nyújtott játékunkra nincs ma­gyarázat. FEKETE LÁSZLÓ További eredmények: Zala­egerszeg-BKV Előre 3-0, a Hala­dás-Mohács mérkőzés a pályát borító 20 cm-es hó miatt elmaradt, így aztán még sem teljes az idény­záró... NB II. Nyugati csoport 1. Haladás 14 9 3 2 32-15 21 2. ZTE 15 8 5 2 30-13 21 3. III. kér. TTVE 15 7 5 3 10- 7 19 4. Dunaferr SE 15 6 6 3 26-18 18 5. Oroszlány 15 5 6 4 11-10 16 6. Paksi Atom 15 5 5 5 18-17 15 7. BKV Előre 15 6 3 6 16-16 15 8. Dorog 15 5 4 6 15-15 14 9. Szekszárd 15 4 6 5 13-18 14 10. Mohács 14 4 5 5 8-10 13 11. Sopron 15 4 5 6 18-22 13 12. Nagykanizsa 15 2 9 4 17-21 13 13. Ajka 15 4 5 6 12-16 13 14. Sabaria-Tipo 15 4 4 7 11-19 12 15. BMTE-Törley 15 4 3 8 16-31 11 16. Komló 15 4 2 9 18-23 10 Megtörtént a már alig-alig hitt csoda, szombaton teljes for­dulatot vett a sakkolimpia női csapatainak küzdelme Újvidé­ken. Az utolsó előtti fordulóig a magyar-szovjet versenyfutás­ban nagyrészt az utóbbiak vol­tak lépéselőnyben. Az egész olimpia során úgy tűnt, hogy az első két hely sorsát eldöntő párharcban a bajnoki cím visz- szahódítására törekvő szovje­tekre mosolyog rá Fortuna. Az­tán: Szovjetunió-Csehszlová­kja 1,5-1,5. így csakúgy, mint két éve Szalonikiben, a magyar és a szovjet csapat azonos így kellett volna! 1. Bari-lnternazionale 1-1 x 2. Bologna-Atalanta 1-1 x 3. Cagliari-Sampdoria 0-0 x 4. Ancona-Cremonese 0-2 2 5. Ascoli-Foggia 5-2 1 6. Barletta-Udinese 0-1 2 7. Brescia-Taranto 0-0 x 8. Cosenza-Messina 1-0 1 9. Padova-Avellino 1-0 1 10. Reggiana-Pescara 1-1 x 11. Reggina-Lucchese 1-1 x 12. Salernitana-Modena 1-1 x 13. Triestina-Verona 1-1 x Pluszmérkőzés: 14. Lazio-Roma 1-1 pontszámmal kezdi a 14. fordu­lót. A számítások szerint Ma­gyarország várhatóan a Cseh és Szlovák SzK ellen fejezi be szereplését, míg a Szovjetunió a lényegesen gyengébb játé­kerőt képviselő jugoszláv csa­pattal mérkőzhet. Az élcsoport állása: Magyar- ország és Szovjetunió 32-32 pont (a Bucholz-érték: Ma­gyarország 299,0, Szovjetunió 287,0), Kína 27, Bulgária 24,5, Egyesült Államok és Jugoszlá­via „A” 23,5-23,5, Anglia, Cseh és Szlovák SzK, Jugoszlávia Labdarúgó NB III. Az utolsót is letudták Siklós-Boglárlelle 3-2 (1-2). Fonyódli- get, 150 néző. V.: László. Siklós: Sáfárik - Kapitány, Kovács, Keresztes, Gellén - Wei- nert, Kiss, Túrái, Rózmer - Szmirácz, Lajt- mann (Szabó). Edző: Lovász János. Boglár- lelle: Majzlinger - Brettner, Glatz, Sümegi (Juhász), Pacsai - György, Kötél, Magyar, Koroknai - Becsei (Riba), Boda. Edző: Ke­néz István. A helyzetek sorát elhibázó Bog- lárlelle ellen az utolsó percekben, eredmé­nyes kontratámadásokból lőtt gólokkal nyert a vendégcsapat. G.: Szabó 2, Túrái, il­letve Boda 2. NB III. Dráva-csoport Őszi végeredmény 1. Paksi SE 15 10 2 3 37-14 22 2. Boly 15 9 2 4 28-17 20 3. K. Rákóczi 15 8 3 4 23-14 19 4. Pécsi VSK 15 6 6 3 20-11 18 5. Siklós 15 6 6 3 18-12 18 6. K. Honvéd 15 6 6 3 18-14 18 7. Nagykanizsa 15 6 5 4 21-15 17 8. Somberek 15 6 4 5 24-23 16 9. Barcs 15 4 8 3 14-14 16 10. Mázaszászvár 15 6 2 7 17-18 14 11: Marcali 15 5 3 7 23-20 13 12. Csurgó 15 4 4 7 12-25 12 13. Boglárlelle 15 5 1 9 13-20 11 14. K. Építők 15 4 3 8 15-27 11 15. Kisdorog 15 4 2 9 19-31 10 16. Dombóvár 15­5 10 10-37 5 „C” 22,5-22,5. A megye legjobb sportolóira Várjuk olvasóink szavazatát Kosárlabda NB I. Paksi bravúr a Bp. Honvéd otthonában A Kecskemét is sutba vágta a vendégjogot Atomerőmű SE-Bp. Honvéd 87-85 10-10 volt az állás. A folytatásban is Szoros, küzdelmes találkozón a Lapunk mai számában először találkozhatnak az olvasók az év legjobb me­gyei sportolói megválasz­tását szolgáló szavazó­szelvénnyel. A 13. kiírás egyben változást is hoz az értékelés módjában, hi­szen ezúttal a szakmai el­bírálás is szerepet kap. Szerkesztőségünk a me­gyei ifjúsági és sportosz­tállyal közösen hirdeti meg e versenyt, melyre, reméljük, idén is sok sza­vazat érkezik. A lapunkból kivágott szelvényeket - fénymá­solatok érvénytelenek - december 31 -ig fogadjuk el a következő címen: Szekszárd, Liszt Ferenc tér 3., illetve a Sajtóház portáján személyesen is bedobhatók a gyűjtőlá­dába. Mától tehát vár­juk az olvasók szavaza­tát. (47-39). Dózsa Gy. út, 400 néző. V.: Harsányi, Pázsitka. Atomerőmű SE: Pyszniak (10), Munteán (2), Mokos (16), Stankiewicz (16), Radovics (20). Csere: Morgen (19), -Szaffnauer (2), Kovács (2). Edző: Juhász Sándor. Bp. Honvéd: Kuzmin (14), Halm (25), Matus (4), Jermolinszkij (11), Heinrich (15). Csere: Gáli (8), Dávid (6), Krasovec (2). Edző: Lukács Sándor. Mindkét csapat óvatosan kezdett, kölcsönösen tisztel­ték egymást egyikük sem tudott jelen­tős előnyre szert tenni. A 6. percben nyílt maradta küzdelem, a paksiak tá­voli dobásokkal kísérleteztek - ered­ménnyel. A 9. percben 21-14-re az ASE vezetett Ezután a fővárosiak per­cei következtek, hiszen Halm kosarai­val kiegyelitettek, majd a vezetést is át­vették, a 14. percben 28-24 a Honvéd javára. A félidő hajrájában Stankie­wicz és Radovics találataival az ato­mosok ledolgozták hátrányukat sőt szünetig nyolcpontos előnyre is szert tettek. A félidei pihenő a házigazdáknak tett jót hiszen a folytatásban gyorsan ki­egyenlítettek: a 25. percben 54-54. Továbbra is fej-fej mellett haladt a két együttes, egyik csapat sem tu­dott elhúzni. A 31. percben 62-60 volt az ál­lás a Duna-par- tiak javára. Rendkívül szo­ros küzdelem folyt, amelyben felváltva estek a kosarak, a 37. percben 74-73-rá a ha­zaiak vették át a vezetést Az utol­só három percre maradt a döntés, Morgen és Ra­dovics kosarai­val fordítottak az atomosok, sőt rendkívül izgal­mas végjáték­ban a győzelmet is megszerezték. hajrát az ASE bírta jobban és bravú­ros győzelmet aratott. Kitűnt: Mor­gen, Radovics, Stankievicz illetve Halm. Kecskeméti SC-KSC Szekszárd 80-77 (41-40). Szekszárd, 300 néző. V.: Varga J., Nagy J. Kecskemét: Till (6), Kovács (14), Giliene (16), Krimin (10), Fück (17). Csere: Zsolnai (2), Kosjár (11), Krasznai (4), Fülöp (-). Edző: Tóth Viktor. Szekszárd: Pott (24), Szilágyi (6), dr. Oláh (4), Petrik (14), Kranyecz (26). Csere: Pfeiffen- róth (1), Imreh (2). Edző: Szabó Ödön. Petrik büntetőire és akcióból lőtt kosarára gyorsan jött a válasz, így két perc után 4-4 volt az ál­lás. A folytatásban Kranyecz triplájá­val ismét átvette a vezetést a Szek­szárd, de az eladott labdák, az elő­készítetlen nagy hibaszázalékú do­bások az idegességre utaltak. Mind­ez nem emelte az egyébként sem magas színvonalat. Küzdött, harcolt mindkét csapat a hatodik pecben 10-10. Belelendült a Kecskemét, tu­datosabb támadójátékával 16-12-re, majd 24-16-ra elhúzott. Szabó edző időt kért, sikerült felrázni a lányokat, hiszen egy kecskeméti tripla után 27-27-re egyenlített a Szekszárd, a 13. percben. Ezután a hazaiak rendre kihagyták még a büntetőiket is, pedig dobhattak jócskán. Ezzel együtt a 16. percben 36-35-re ismét ők vezettek. A félidő hajrája fej-fej melletti alacsony színvonalú játékot hozott. Szünet után 44-41-re fordított a Szekszárd, aztán rá kellett jönnünk: fájdalom, de a találkozó színvonala elmaradt az NB I. felsőházában el­várttól. Még szerencse, hogy a szek­szárdi B-közép biztatása nem lan­kadt, így 27 perc után maradt az öt­pontos előny a hazaiaknál: 56-51. Nagy dobópárbaj után a félidő dere­kán 58-58, aztán a 33. percben 67-62-re már a Kecskemét vezetett. Négy perccel később, 74-68-nál érezhető volt: elúszott a mérkőzés. Még úgy is, hogy a vendégeknél Ko­vács kipontozódott. Aztán 77-77-re még egyenlített a Szekszárd, amikor 40 másodperccel a lefújás előtt Fück triplája mindent eldöntött. A kecskeméti csikócsapat má­sodszor is legyőzte a Szekszárdot. Semmilyen különleges taktikát nem vonultattak fel, fiatalos lendülettel ro­hamoztak, s akaratukat rákényszeri- tették az ellenfélre. Kitűnt: Giliene, Fück, illetve Pott. Szolnoki Bányász-Dombóvári VMSE-Samax-Mediterrán 96-90 (49-22). Szolnok, 3000 néző. V.: dr. Gencsev, Farkas. Szolnok: Tyubin (24), Abeljanov (9), Tóth A. (10), Tóth Z. (8), Berkics (20). Csere: Knézics (2), Horváth (6), Judik (11), Kiss (6), Bede (-). Edző: Rezák László, Szalai Ferenc. Dombóvár: Czimbalek (2), Kudlacz (4), Góczán (7), Molnár (5), Kerényi (14). Csere: Ács (15), Bosz- nai (6), Barianovics (6), Jakab (1). Ed­ző: Gróf Attila, Bálind József. Az első percekben még jól tartotta magát a Dombóvár, de már ekkor is a hazaiak vezettek (10-7). A nyolcadik percben 17-9-es állásnál a vasutasok időt kértek és Czimbaleket Ács váltotta fel. A félidő közepére 25-11 -re növel­te előnyét a hazai gárda. A játék­rész további idejében is az történt a pályán, amit az Olajbányász akart. A Dombóvár védekezésben és táma­dásban is meglehetősen mérsékelt teljesítményt nyújtott. Szünet után ott folytatódott min­den, ahol az első félidőben abbama­radt. A 27. percben már 60-34-re ve­zettek a hazaiak. Ezután még volt egy fellángolása a vendégegyüttesnek (64-42), de a 35. percben már lefu­tottnak volt tekinthető a találkozó, hisz a szolnokiak 80-51-re elhúztak. A nagyon gyenge napot kifogó DVMSE ellen a Szolnok ilyen arány­ban is megérdemelten nyert. Kitűnt: Tyubin, Abeljanom, illetve Kerényi, Ács. TOLNA MEGYE 1990. ÉVI LEGJOBB SPORTOLÓI Név NŐK Egyesület 2. 3. Név FÉRFIAK Egyesület 2. 3. Egyesület CSAPATBAN Sportág Beküldő neve: Lakcíme: Beküldési határidő: 1990. december 31. Kranyecz két kecskeméti játékostól szorongatva cé­lozza meg a gyűrűt