Tolna Megyei Népújság, 1990. február (40. évfolyam, 27-50. szám)

1990-02-19 / 42. szám

6 nTÉPÜJSÁG 1990. február 19. Ökölvívó NB l-es csapatbajnokság Két év után újra csúcson a Paksi SE Hart (balról) állította be a rangadó végeredményét Paksi SE-Borsodi Bányász 17-11. Úgy vélem, nem tévedek nagyot, ha feltételezem, hogy a két csapat vezetői, versenyzői már a bajnokság megkezdése óta, szinte a többi eredménytől függetlenül erre az összecsapásra készültek. Mert hiába siklott ki kétszer is a borsodiak vonata Kecskeméten és a Vasas otthonában, mindez nem számít semmit, amennyiben újból sikerrel veszik a Paksi SE elleni derbyt, akkor ismét a Bányász a bajnok. Természetesen a hazaiak is hasonlóan számoltak, hiszen igaz, hogy Miskolcról vereséggel távoztak, s Kecskeméten is ott má­radt egy pont, de egy mostani győ­zelemmel, sőt, egy döntetlennel is & paksiak érhetnek célba. A dugig telt sportcsarnokban a legínyencebb szurkolók is csak csettinthettek a párosítást olvas­ván, hiszen a szorítóba lépő húsz felnőtt bunyós közül tizenkettén a tavalyi év hazai rangsorában az el­ső három között végeztek súlycso­portjukban. Ez pedig már rangot, színvonalat kell hogy jelentsen, ha hazai mércével is. Szóval nagy vá­rakozás előzte meg a szuperran­gadót. S hogyan látta az esélyeket a két csapat edzője? Balzsay Ká­roly: - Természetesen győzelmet várok. Kérdés azonban, hogy a srácokat mennyire dobja fel a tét, a közönség. Kulcskérdés lehet a Gál-Kol összecsapás, ha az meg­lesz, örülhetünk. Takács Gábor: - Szoros eredményre számítok, de nyerni jöttünk. Más lenne, ha sem­leges szorítóban küzdenénk, itt azért a hazaiak az esélyesebbek, nem adjuk fel, küzdeni fogunk. Nos, a mérkőzések igazolták mindkét szakember szavait. Mert ha a színvonal itt-ott el is maradt a várttól, minden egyes győzelemért alaposan meg kellett izzadnia min­denkinek. A bajnoki aranyat érő győzelmet - mint azt edzője várta - a 71 kg-ban valóban Gál szerezte, s már zúgott is a „bajnokcsapat” köszöntés a csarnokban. A hivata­los gratulációkra sem kellett so­káig várni, hiszen a zárómérkőzés után ismét szorítóba szólították a két csapatot és Horváth György, a MOSZ főtitkára, valamint Papp László szövetségi kapitány adta át az aranyérmeket a Paksi SE le­génységének, az ezüstöt pedig a Kalocsai (jobbról) pontozásos győzelmével 10-4-re vezetett a PSE Felnőttek. 51 kg: Juhász-lsa- szegi: Isaszegi minden bizonnyal a jelen lévő külföldi megfigyelőnek is bokszolva nagy elszántsággal kezdett. Juhász próbált a védeke­zésből ütni is, de csak egy menetre tellett neki Isaszegi ellen. 6-4. 54 kg: Bognár-Ötvös: Bognár technikája ezúttal is csillogott. Öt­vös hiába erőlködött, többnyire csak a levegőt püfölte. 8-4. 57 kg: Kalocsai-Dubszki: a bor­sodi bunyós igencsak „felszívta” magát, készült Kalocsaiból. Mind­ez viszont csupán arra volt elég, hogy pontozással szenvedjen ve­reséget. 10-4. 60 kg: Petrovics-Szőke: a nap egyik legnagyobb csatája. Az első menetben Szőkéé az előny, Petro- vics csak védekezett, utána a ha­talmas hangorkán segített a hazai fiúnak, s kiegyenlítettebbé vált a harc. Bár a végére Szőke fáradt el jobban, nem sikerült legyőzni őt. 10-6. 63,5 kg: Szili-Szűcs: a techni­kás Szűcs és a harcos Szili mérkő­zése nem fog bevonulni a sportág aranykönyvébe. Nem lehetett vitás a vendégsiker. 10-8. 67 kg: Szabó Lóránt ellenfél nél­kül maradt. 12-8. 71 kg: Gál-Kol: maga a mérkő­zés nem hozta lázba a szurkolókat. Gál annyit nyújtott, amennyi a győ­zelemhez, s egyben a bajnoki első­séghez kellett. 14-8. 75 kg: Forgács-Farkas: hol egyik, hol másik oldalon csattan­tak az ütések. Nem nagyon birtak egymással, és így jogos döntetlen született. 15-9. 81 kg: Elekes-Hranek: a régi csb-k hangulatát idézve óriási har­cot vívtak egymással. Elekes nem tisztelte vb-bronzérmes ellenfelét, hatalmas ütésekkel, néha nehéz pillanatokat szerzett számára. Hra- nek azonban tudott újítani, s hiába tombolt a lelátó, 3-1 arányban nyert. 15-11. + 81 kg: Hart-Porubjánszki: a vendégek „nehéz fiúja” átvészelte Hart süvítő ütéseit és így három menetig tartott a küzdelem. A töb­bet ütő Hart győzelme igy nem le­hetett vitás. 17-11.- Medgyesy - Fotó: Gottvald Károly Bognár (jobbról) technikás, magabiztos teljesítménnyel győzött Papp László, a magyar válogatott szövetségi kapitánya adta át az aranyérmeket a bajnok paksi csapat tagjainak tavalyi első Borsodi Bányász csa­patának. Eredmények, elöl a paksi ver­senyzők: Ifjúságiak: 54 kg: Ba- logh-Váradi: a nem túl képzett két fiatal a védekezéssel keveset tö­rődve nagy elszántsággal küzdött. Váradi ütött tisztábban, s nyert is. 0-2. * 60 kg: Mukli-Fekete: a második menettől egyértelmű Mukli-fölény. Helyenként látványos, nagy üté­sekkel fűszerezett meccsen sima ha?ai két pont. 2-2. 63,5 kg: Túró-Csanya: a vivő stílusú, hosszabb karú Túró ellen gyors beugrásokkal, gyakori sza­bálytalanságokkal próbálkozott el­lenfele - kevés sikerrel. 4-2. 71 kg: Erdei ellenfele megbete­gedett. 6-2. Labdarúgás Paksi döntetlen a VDN-kupában Pécsi VSK-Paksi SE 0-0. Pécs, 100 néző. V.: Szalóki. PVSK: Tihanyvá- ri - Szőke, Merkler, Reit (Diós), Nagy - Cservenka (Jávor), Gallai, Zrínyi, Becker - Murai (Sütő), Bancsó (Balatinácz). Edző: Szabó József. Paksi SE: Kun - Blatt Z., Tóth R., Blatt P., Somogyi - Héregi (Lacza), Török, Ta­kács, Horváth P. - Kádár, Szomor (Bérezési). Edző: dr. Puskás Lajos. A paksiak irányították a játékot, de a hazaiak védelme jól zárt, s így az első helyzet a 35. percben alakult ki, amikor tetszetős Szomor-Török bal ol­dali támadás után a beadásról a csatárok lekéstek. Szünet után az első helyzet az 51. percben Török előtt adódott, lövését Tihanyvári védte. Ezt követően Horváth P., majd Blatt P. szabadrúgása jelentett újabb veszélyt, de a PVSK kapusa újra a helyén volt. A 73. percben Héregi bombázott fö­lé, majd a 78. percben a PVSK egyetlen gólhelyzetét láthatták a nézők, Zrínyi lövését Kun bravúrral hárította. Az utolsó percben nagy tűzijátékra került sor a hazaiak kapuja előtt, amelynek végén Török közeli lövését Tihanyvári védte. Kemény, de sportszerű mérkőzésen a végig mezőnyfölényben játszó paksiak nem tudtak gólt lőni a rendkívül szervezetten játszó vasutasok­nak. Jók: Blatt Z., Blatt P., Török és Szomor. Előkészületi mérkőzések Szekszárdi Dózsa-Csepel SC 5-0 (2-0). Szekszárd, 300 néző. V.: Unyatinszky. Szekszárd: Mausz - Szabó, Kalmár, Varga F., Horváth P. (Nagyfalusi) - Farsang (Dienes), Kasza, Bozsér, Horváth Cs. - Varga L. (Bóka), Jelusics. Edző: Teszler Vendel. Csepel SC: Szieben - Gyimesi (Ivanics), Tompos, Szabó, Vigh - Herbály, Deutsch, Gombás, Horváth - Stefanov, Hamar (Kénoszt). Edző: Maár János. Lendületesen kezdett a lila-fehér gárda és az első tíz percben három abszolút gólhelyzetben hi­bázott. A hazaiak mezőnyfölénye a 17. percben góllá érett, amikor gyors bal oldali akció végén Jelusicsot buktatták a lövés pillanatában a bünte­tőterületen belül, a megítélt 11-est Horváth Cs. értékesítette. 1-0. To­vábbra is a házigazdák maradtak támadásban és a 43. percben tovább növelték előnyüket. Farsang a lest reklamáló csepeli védők között ügye­sen ugratta ki Varga L.-t, aki a kimozduló Szieben mellett is elhúzta a lab­dát, és a bal alsó sarokba helyezte. 2-0. Az 59. percben Varga L.-Kasza volt a labda útja, Varga L. a kényszerítőből visszakapott átadással túlju­tott Sziebenen, majd közvetlen közelről növelte csapata előnyét. 3-0. Tapsolt a közönség, tetszetősen játszottak a lila-fehérek és a 73. perc­ben igyekezetüket újabb gól követte. Villámgyors támadás után a csere­ként beállt Bóka remek egyéni szóló végén hálószaggató gólt lőtt. 4-0. A 87. percben Kalmár fejesére Bóka rajtolt, elcsípte a labdát, majd sarok­kal Dienes elé játszott, akinek a lövése a vetődő kapusról perdült a léc alá. 5-0. Tetszetősen, szellemesen játszottak a dózsások és magabiztos győ­zelmet arattak NB l-es ellenfelükkel szemben. Bonyhádi SE-Dombóvári VMSE 2-0 (1-0). Dombóvár, 50 néző. V.: Varga. Bonyhád: Szabó (Heizler) - Stumpf, Forrai, Vendég, Darabos - Pozsár, Keresztes (Incze), Guzorán - Kecsckeméti, Pfeiffer, Kiss. Edző: Mucska Gyula. Dombóvár: Bien - Vészi, Balogh, Péter, Lódri - Pólyák, Steiger (Bocsi), Szabotin - Savanyu (Horváth), Zsuró, Pászti. Edző: Újvá­ri Kálmán. A sok helyzetet kihagyó vasutasok ellen megérdemelt ven­déggyőzelem született. G.: Pfeiffer és Vendég. így kellett volna 1. Leverkusen-FC Homburg 3-1 1 2. Freiburg-Kassel 0-1 2 | 3. Blau-Weiss 90-Osnabrück2-1 1 4. Atalanta-Juventus 1-2 2 5. Bari-lnternazionale 0-0 X 6. Fiorentina-Lecce 3-0 1 7. Lazio-Cesena 4-0 1 8. Napoli-Roma 3-1 1 9. Messina-Ancona 3-1 1 10. Catanzaro-Reggina 0-0 X 11. Licata-Brescia 0-0 X 12. Triestina-Reggiana 0-0 X 13. Monza-Cagliari 0-1 2 Pluszmérkőzés: 14. Verona-Sampdoria 1-0 1 Kosárlabda NB I. Ifjúsági rájátszás Pakson és Dombóváron A hét végén a DVMSE sportcsar­nokát és a Molnár György Általá­nos Iskola tornatermét az NB l-es ifjúsági csapatok vették birtokba, hogy eldöntsék a 9-16. hely sor­sát. A dombóvári fiatalok már az­zal, hogy itt játszhattak bravúrt vit­tek véghez, mert olyan ifjúsági csa­patokat előzhettek meg, mint a Csepel és a Sopron. Első mérkő­zésükön nagyon megilletődötten játszottak, kevés ellenállást fejtet­tek ki. Délután viszont alaposan feljavulva a sokkal esélyesebb Körmend ellen csak nagy balsze­rencsével szenvedtek vereséget és így a vasárnap délelőtti matinén a 15-16. helyért küzdhettek. A két legjob formában lévő csapat vív­hatta a döntőt a 9-10. helyért, amelyen az előző este a nagy bra­vúrt végrehajtó PVSK - a Bp. Hon­véd kiverésével - a vártnál keve­sebb ellenállást fejtett ki a Szolnok eilen, amely szellemes játékkal fö­lényes győzelmet aratott. Összességében a rájátszás so­rán néhány igazán jó összecsa­pást láthattunk, ahol több tehetsé­ges fiatal bontogatja szárnyait és bizonyára nemsokára a felnőttek között is találkozhatunk velük. Eredmények: Bp. Hon­véd-DVMSE 125-66 (63-39), PVSK-Körmend 82-75 (46-34), Szolnok-AR Építők 93-46 (49-29), Oroszlány-Hódmezővásárhely 54-45 (28-21), PVSK-Bp. Honvéd 80-77 (50-34), Körmend-DVMSE 85-84 (50-29), Szolnok-Orosz- lány 81-78 (49-48), Hódmezővá- sárhely-AR Építők 63-59 (21-24), AR Épitők-DVMSE 106-80 (49- 22), Hódmezővásárhely-Körmend 56-53 (34-31), Bp. Honvéd- Oroszlány 87-83 (46-40), Szol- nok-PVSK 73-37 (38-20). Vég­eredmény: 9. Szolnok, 10. PVSK, 11. Bp. Honvéd, 12. Oroszlány, 13. Hódmezővásárhely, 14. Körmend, 15. AR Építők, 16. DVMSE. Pakson az Atomerőmű SE és az ESZI sportcsarnokában két napon át a 17-22. helyért mérkőztek a férfi NB l-es ifjúsági csapatok. A házigazda atomosok együttese vé­gül a 19. helyen fejezte be az 1989-90. évi bajnokságot. Eredmények: -Szeged-Atom­erőmű SE 64-62, Szeged-Csepel 91 -76, Atomerőmű SE-Csepel 87- 72, Sopron-Dunai Kőolaj 70-56, Sopron-Nagykőrös 85-50, Dunai Kőolaj-Nagykörös 64-48, Sze- ged-Sopron 68-52, Atomerőmű SE-Dunal Kőolaj 63-43, Csepel- Nagykőrös 91-29. Végeredmény: 17. Szeged SC, 18. Soproni VSE, 19. Atomerőmű SE, 20. Dunai Kőolaj, 21. Csepel SC, 22. Nagykőrösi Kinizsi. Olimpiai aranyérmes magyar bajnoki cim nélkül Vasárnap délelőtt a Vasas Fáy utcai sportcsarnokában a he­lyosztó mérkőzésekkel befejező­dött Magyarország 83. országos kötöttfogású birkózóbajnoksága. Mielőtt az „aranytalálkozóra” sor került volna, a sportolók és a nézők egyperces néma felállással emlé­keztek meg a nemrégiben elhunyt Müller Ferdinándról. Az ismert szakember egy évtizeden keresz­tül volt a kötöttfogású válogatott mestere, igen sokat tett azért, hogy e szakág a világ élvonalába emel­kedjék. A finálék legnagyobb szenzációja: az 1988-as szöuli nyári olimpia 57 kg-os bajnoka, Sí­ké András (FTC) nem bírt a Csepel­ben sportoló Iváncsics Gézával. Négy perc ötven másodperc eltel­tével 0-0-ra állt a két birkózó, ami­kor a bírók kihirdették a kettős le­léptetést. A szabályok értelmében ebben a kategóriában nem is hir­dettek magyar bajnokot.- A bírói döntés jogos, azt nem vitatom, de a szabályok már nem annyira tökéletesek - mondta Sike András a mérkőzés után. - Szerin­tem a pont nélküli találkozók után is engedélyezni kellene az első ak­cióig való hosszabbítást. Arra sem sokan számítottak, hogy az 52 kg-ban a kilencszeres bajnok Vadász Csaba vereséget szenved, márpedig ez történt, le­győzője - méghozzá kétvállal! - az Ú. Dózsa fiatal tehetsége, Veiszer Zsolt. De nemcsak Veiszer példája bizonyítja, hanem további remek helyezések is, hogy a lila-fehér klubban Kocsis Ferenc olimpiai bajnok edzőként való alkalmazása óta új, magasabb színvonalú mun­ka foíyik. A háromszoros világbaj­nok Komáromi Tibornak az eggyel magasabb súlycsoport (90 kg) sem okozott sok gondot, igaz, a számszerű eredmény (1-0) nem mond sokat, de az FTC klasszisa mindvégig uralta a BVSC vb- és EB-ezüstérmese, Majer Sándor el­leni rangadóját. Egy színfolt: bár az 57 kg-ban nem talált gazdára az aranyérem, a tiszteletdíjról pénz­feldobással döntöttek. A szeren­csés Iváncsics Géza lett. Bagyula nyerte a clevelandi versenyt A Reuter hírügynökség szalag­címben közölte, hogy a clevelandi nemzetközi atlétikai verseny rú­dugró számát Bagyula István (21), a virginiai George Mason egyetem magyar hallgatója nyerte. Bagyula, aki szabadtéren és fedett pályán egyaránt magyar csúcstartó, 550 cm-t teljesített, ezzel 20 cm-rel el­maradt közelmúltban felállított fe­dett páyás magyar rekordjától. Az 550 cm-t elsőre ugrotta, utána vi­szont háromszor is sikertelenül kí­sérletezett az 560-on. - Furcsa volt, hogy teljesen faborítású volt a nekifutó pálya - mondta Bagyula. - Kicsit tartottam ettől, hiszen ed­dig még ilyenen nem versenyez­tem. A győzelemnek örülök, de tel­jesítményemmel nem vagyok ma­radéktalanul elégedett.