Tolna Megyei Népújság, 1986. december (36. évfolyam, 282-307. szám)

1986-12-01 / 282. szám

1986. december 1. KÉPÚJSÁG 5 Asztalitenisz Sárköz Kupa l Színvonalas döntők Szekszárdon Kosárlabda NB I. Szekszárdi győzelem a fővárosban Szekszárdi Dózsa-OSC 89-63 (38-29). Budapest, 800 néző. V.: Pajor, Puhr. Sz. Dózsa: Varga (27), Palotás (17), Vékony (8), Smolczerné (14), Szabó (7). Csere: Tamás (-), Bernáth (4), Christián (10), Mojzes (2). Edző: Vertetics István. OSC: Scheuring (2), Fülöp (24), Nagy (6), Tóth (9), Németh (4). Csere: Rumpler (-), Laky (6), Kovács (10), Beliczay (2). Edző: Tóth Andor. A hétközi dobóedzések meghozták az eredményüket, a dózsás lányok az 5. percben már 17-5-re vezettek. Ezután kiegyenlítetté vált a játék, váltakozva es­tek a kosarak, a szekszárdiak biztosan tartották az első percekben megszerzett előnyüket. A második félidő elejének lendületes játéka és a fokozatosan feljavuló dobó­teljesítmény révén elhúzott a Dózsa, a 6. percben már 56-33-at mutatott az ered­ményjelző. A hazaiak sokáig nem találták meg a szekszárdiak jól záró védekezésé­nek az ellenszerét, de végül a félidő kö­zepén sikerült sorozatban öt hárompon­tos kosarat elérniük. Ez sem jelentett azonban problémát, mivel a dózsás lá­nyok támadásai is rendre kosárral vég­ződtek. Ezen a mérkőzésen - elsősorban a fel­javuló dobóteljesítmény miatt - egy per­cig sem volt kétséges, hogy ezt a. csatát csak a Szekszárdi Dózsa nyerheti. SÁÉV-Dombóvári VMSE 99-88 (50-43). Dombóvár, 700 néző. V.: Major Gy., Nagy J. SÁÉV: Kostenczky (44), Ma­gyarfi (11), Ahmetbasics (16), Tóth (-), Lestár (4). Csere: Durkó (14), Szabó (-), Monok (10). Edző: Jerzy Frolow. DVMSE: Czimbalek (-), Chudeusz (8), Miedzik (27), Molnár (9), Ács (25). Csere: Jászbe­rényi (8), Húsz (1), Lovász (8), Bosznai (2). Edző: Ifj. Szittya Imre. Mindkét csapat idegesen kezdett, pontatlan dobások jellemezték az első perceket. A 4. perc elején Molnár triplájá­val 7-5-re vezettek a dombóváriak. A folytatásban elsősorban Ács kosaraival a 7. percben 21-18voltahazaiak előnye. A félidő közepén a vendégek vették át a ve­zetést, 5 perccel a sipszó előtt 39-34-re a kaposvári csapat elhúzott. Ezt a különbséget a félidő végéig nö­velni tudták és hétpontos előnnyel várták a folytatást. Szünet után ismét a vendégek játszot­tak eredményesebben, a dombóváriak dobási kísérletei rendszerint rosszul si­kerültek. A 28. percben 74-60-ra elhú­zott a kaposvári csapat. Bár a 30. percben Chudeusz kiponto­zódott, a közönség lelkes biztatása köze­pette a dombóváriak ledolgozták hátrá­nyukat, a 33. percben 80-80 volt az állás. A véghajrá a vendégeknek sikerült job­ban. A vendégegyüttes rutinos játékával megérdemelten fosztotta meg hazai ve­retlenségétől a „B” csoport listavezetőjét. Kitűnt: Kostenczky, Ahmetbasics, Mo­nok, illetve Ács. Ökölvívó CSB Amatőr módon az NB l-ben? A múlt heti NB l-es bemutatkozás so­rán a kecskeméti SC ellen két súlycso­portban nem tudott a Paksi SE ökölvívó szakosztálya versenyzőt állítani. A hazai szurkolók csak sajnálkoztak az elaján­dékozott négy ponton, s reménykedtek, a Budapesti Honvéd elleni találkozóig si­kerül „befoltozni" a két léket a csapat ha­jóján. Ha igen, akkor lehet egy szoros meccset vívni a sérülésekkel bajlódó, de még így is esélyesebb fővárosi csapat el­len. A reménykedőknek keserűen kellett csalódniok. Sikerült ugyan három öklö- zőt szerezni - Fülöp Andrást, Pintér Emilt, Dobai Jánost - a Győri Dózsától, de ez nem bizonyult valós erősítésnek. Leg­alábbis a találkozó után így látszik. Az igazi feketelevesről még nem is szóltunk. A Honvéd ellen nem négy, hanem nyolc (!) pont hátránnyal léptek szorítóba a paksi fiúk. Hogyan jött ez össze? Az 57 kilogrammban és a plusz 81 kilogramm­ban most sem tudtak senkit sem a köte­lek közé küldeni. Mondjuk, ez Alvics ellen érthető is. A másik 4 pont sorsa a mérle­gelésnél dőlt el. Az ifjúsági 54 kilo­grammban nevezett Fülöp, valamint Ka­locsai átlépték a súlyhatárt. Mindeneset­re nehezen érthető, hogyan lehet ekkora előnyt adni a Honvédnek. Ilyen előjelekkel kezdődött a Nemzeti Sportcsarnokban a Budapesti Honvéd- Paksi SE találkozó. Eredmények, ifjúságiak: (elöl a Hon­véd versenyzői) 54 kg: Fehér bemutatko­zik, ellenfél nélkül nyer. 2:0.60 kg: Kiss - Orsós: Végre egy kellemes meglepetés. Orsós egyenesei rendre célba érnek, biztosan győz a paksi fiú. 2:2. 63,5 kg: Varga - Janecska. Dávid és Góliát harca. A képlet egyszerű Janecska számára, ha hosszabb karjaival távol tudja tartani ap­ró, de igen erős ellenfelét, akkor győzhet. Ez bekövetkezik, a végén pontozással nyer Janecska. 2:4. 71 kg: Molnár - Nagy. A találkozó mintha a hajrával, a 3. menettel kezdődne. Nagy balegyenesei szünet nélkül csattannak Molnár fején, akinek edzője bedobja a törülközőt. 2:6. Felnőttek: 51 kg: Isaszegi - Sohonyai: Komolytalan összecsapás Wágner már a gong megszólalásakor a kezében tartja a törülközőt, és a 35. másodpercben be is dobja azt. 4:6.54 kg: Csik ellenfél nélkül győz. Fájdalmas két vesztett pont. 6:6.57 kg: Cziráki ellenfél nélkül nyer. 8:6. 60 kg: Csikós - Loe: A paksi öklöző ijeszt­get, Csikós gyorsan soroz egyet, az első menetben Loe feladja. 10:6. 63,5 kg: Metzger - Pintér: A honvédos hármakat üt, Pintér csak a levegőt. A 2. menetben Metzger beugrások után szerzi pontjait, 1 perc 30 másod­percnél Pintér feladja. 12:6.67 kg: Szabó - Ledneczki: Az első menetben Led- neczki testre üt, de Szabó könnyedén táncol körbe és kellemetlenül szurkál, majd némi meglepetésre pontozással nyer. 14:6.71 kg: Kővári - Gál: Gál kettős fedezékből próbál - ritkán - ütni, de a honvédos sokkal mozgékonyabb, rendre megelőzi őt, aki pontozással vészit. 16:6. 75 kg: Gyarmati - Dobai: Nagyon gyenge mérkőzés, felváltva ütöttek, majd döntet­len. 17:7. 81 kg: Motczer - Erős: Biztos győzelmet vártak Erőstől, aki a 2. perc­ben ütött csak először. A 3. menetben na­gyon akart a paksi öklöző, de már hiába. Pontozással nyer Motczer. 19:7. Plusz 81 kg: Alvics ellenfél nélkül kapta a 2 pontot. 21:7. Ennél azért többre számítottunk, igaz, nem szerepelt a csapatban sérülés miatt Mocsán, Magyar és Rimóczi, de ez így is nagyon kevés. Nehezen érthető, hogyan lehet ilyen amatőr hibákat véteni a mérle­gelésen is. Ekkora előnyt nemhogy a Bu­dapesti Honvédnak, de senkinek nem le­het adni az NB l-ben. ATolna Megyei Tanács V. B. Testneve­lési és Sporthivatalának asztalitenisz szövetsége a hét végén nyolcadik alka­lommal rendezte meg a Sárköz Kupát, amely az egyik legrangosabb hazai sporteseménynek számít. A női verseny nemzetközi jellegét a Jugoszláviából ér­kező két egyesület sportolói biztosítot­ták, olyan neves asztaliteniszezőkkel, mint a jugoszláv ranglista 5. helyezettje, Polják, valamint 6. helyezett Czvetkovics. A mezőnyt kissé foghíjassá tette Bátorfi és Urbán távolléte, de kárpótlásul megje­lent a Statisztika idei bajnoka Nagy Krisz­tina, valamint a tolnaiak B-betűs triója is. A verseny első napján 18 szakosztály képviseletében 136 felnőtt sportoló állt az asztalokhoz. Az egyéniben induló 70 versenyző közül a főtábla első fordulójá­ban nagy meglepetésre az első helyen kiemelt Fazekas kikapott Mausztól, Bol- vári II. 3-2 arányú vereséget szenvedett Bogyótól. Bolvári I. és Balogh simán jutott a legjobb nyolc közé. Bolvári II. a későbbi győztes Nagytól nagy küzdelemben ki­kapott, Balogh 3-0 arányban győzedel­meskedett Bogyó felett. A döntőbe jutá­sért Balogh látványos mérkőzésen 3-2 arányban bizonyult jobbnak Böhmnél, míg Nagy 3-0-ra könnyedén nyert klub­társa, Gál ellen. A döntőben színvonalas, látványos mérkőzést izgulhattak végig az érdeklő­dők, 1-1-es állás után Balogh láthatóan elfáradt, így Nagy 3-1 arányban győzött. Az I. osztályú női egyéni verseny vég­A döntő két játszmája között Balogh Ilona és Nagy Krisztina összpontosít Fotó: Gottvald Károly eredménye: 1. Nagy Krisztina (Statiszti­ka), 2. Balogh (Tolnai VL), 3. Böhm (Fővá­rosi Vízművek) és Gál (Statisztika). A párosok versenyében - amelyre 32 duó nevezett - kellemetlen meglepetés született. Az első helyen kiemelt, sokszo­ros felnőtt országos bajnok Balogh-Bol- vári I. páros a legjobb négy közé jutásért vívott mérkőzésen 2-0 arányú vereséget szenvedett a Gazsi-Faragó duótól. A másik esélyes, a Bolvári II.—Kiss pá­ros jó játékkal az elődöntőbe verekedte magát, ahol nagy küzdelemben, némi balszerencsével 2-1 arányú vereséget szenvedtek a későbbi győztes Faze­kas-Nagy duótól. Az I. osztályú női páros verseny vég­eredménye: 1. Fazekas Györgyi-Nagy Krisztina (Statisztika), 2. Gazsi-Faragó (Kanizsa Bútor, Bp. Spartacus), 3. Gál— Böhm (Statisztika, Fővárosi Vízművek) és Bolvári II.—Kiss (Tolnai VL, MÁV DAC). Döntött kötelező Hazaérkezett a Nemzetközi Ökölvívó Szövetség (AIBA) Bangkokban tartott 11. kongresszusáról a két magyar küldött, dr. Jákó Péter az AIBA Orvosi Bizott­ság titkára és Sermer György, az AIBA Bí­ró Bizottság tagja.- Nagy eredmény, hogy azon a kong­resszuson, amelyen szinte minden a fe­je tetejére állt, megőriztük a magyar tiszt­ségeket, sőt esetleg Varga Ferenc, a MÖSZ elnöke révén újabb helyet kapunk az úgynevezett üzleti bizottságban - mondotta dr. Jákó Péter. - Varga Ferenc jelölt, márciusban a vb-ülésen határoz­nak véglegesen. Dr. Jákó Péter elmondta, hogy nagy harc ígérkezett az elnöki és főtitkári tiszt­ségért, de az elnöki posztért végül is csak a pakisztáni Chowdry és a francia Res- tout indult. A pakisztáni építészmérnök fölényesen nyerte a szavazást. Az NDK- beli Kari Heinz Wehr ellenfelei is vissza­léptek, így vetélytárs nélkül lett főtitkár.- Tulajdonképpen Wehr főtitkári tiszt­sége, az AlBA-főtitkárság Berlinbe költö­zése az európai eredmény, különben Ázsia erősítette pozícióit - mondotta dr. Jákó Péter. - S miután az 1988. évi olim­pia is ezen a földrészen lesz, helyzetük még tovább erősödhet a következő évek­ben. az AIBA: a fejvédő- Az AlBA-kongresszus pontot tett a fejvédőügy végére - folytatta dr. Jákó Pé­ter. - Azonnali hatállyal kötelező a hasz­nálata. Behatóan foglalkoztak az egész­ségvédelemmel. Az Orvosi Zsűri a veze­tőbíró nélkül is beszüntetheti a mérkő­zést, ha erre okot lát. Kérhet egyperces szünetet is, amíg megvizsgálja a ver­senyzőt. Szabálykönyvbe került, milyen részletes orvosi vizsgálaton kell átesni annak, aki az ökölvívással kíván foglal­kozni. Alapos alkalmassági vizsgálat után működhetnek csak nagy versenyen a bí­rók. Foglalkoztunk doppingkérdésekkel is. Az AIBA doppingszabályzata meg­egyezik a Nezetközi Olimpiai Bizottság előírásaival, ugyanazok a szerek sze­repelnek az ökölvívók tiltott listáján is, mint a NOB-én. Az igen jól szervezett és minden ko­rábbinál nagyobb létszámú kongresszu­son szó esett a következő, 1990-ben esedékes ötödik felnőtt világbajnokság­ról. Ahogy dr. Jákó Péter elmondotta, ed­dig a finnországi Tampere jelentkezett. Az 1985. évi budapesti EB sikere után várták, hogy a Magyar Ökölvívó Szövet­ség is megpályázza az eseményt. Az 1990. évi vb színhelyéről még nem dön­töttek. I. Cselgáncs Duna Kupa Magabiztos ■ ■ * ■ ■ siker A hét végén újabb rangos nemzetközi sportesemény házigazdája volt Pakson az Atomerőmű SE sportcsarnoka. Itt bo­nyolította le a Magyar Cselgáncs Szövet­ség az I. Duna Kupa cselgáncs csapat- versenyt. A megméretés résztvevői vol­tak: Csehszlovákia 1985. évi bajnokcsa­pata, a Banska Bystrica, a tavalyi Európa Kupa ezüstérmese, az osztrák bajnok Judo Klub Manner Wien, valamint a leg­nevesebb hazai csapat, a Kecskeméti SC együttese. A rendezők hasznos kis meglepetéssel kedveskedtek a csarnok­ba kilátogató közönségnek, ugyanis ifjú judópalánták szórólapokon rövid, közérthető cselg ncsismertetőt oszto­gattak. A sportágásajátosságait tekintve ez igazán nem volt hiábavaló figyelmes­ség. Az ünnepélyes megnyitó után a me­gyei művelődési központ fiatal néptán­cosai mutatták be tudásukat, majd a résztvevők bemutatása következett. A csapatverseny a Kecskeméti SC-Bans- ka Bystrica összecsapással kezdődött. A kecskemétiek színeiben tatamira lépett az idei junior EB győztese, Deák Ferenc, az EB és vb ötödik helyezettje, E. Kovács János, valamint a ma már edzősködő vb ötödik és EB második helyezett Nagy- solymosi Sándor is. A találkozót szoros csatában 4-3 arányban a KSÇ nyerte. Győzteseik: Tóth I., Deák, Nagysolymosi, E. Kovács. Szusszanásnyi idő után ismét a magyar judósok következtek az osztrá­kok ellen. A „sógorok” legnevesebbje a Világ Kupán harmadik helyezést elért Thomas Haasmann volt. Az első győzel­met az osztrákok érték el, majd egy dön­tetlen után jöttek a hazai győzelmek. A KSC 4-2-re nyert, így már végső győzte­sekként köszönhették meg a lelkes kö­zönség biztatását. A két vesztes mérkő­zése szoros, izgalmas küzdelmet hozott. A győzelmet végül 4-3 arányban a cse­hek szerezték meg, ezzek ők vehették át az ezüstérmet. A verseny során kiemel­kedő teljesítményt nyújtott a 71 kg-ban Deák, 78 kg-ban Nagysolymosi, 86 kg- ban Haasmann, 95 kg-ban E. Kovács, plusz 90 kg-ban pedig Revács (Cseh­szlovákia). A színvonalas verseny az eredményhirdetéssel és a különdíj át­adásával zárult. Az I. Duna Kupa nemzetközi csel­gáncsverseny végeredménye: 1. Kecs­keméti SC (Tóth I., Tóth L, Deák, Nagy­solymosi, Gyulai, E. Kovács, Török), 2. Banska Bystrica (Borbély, Kuvarik, Ko­zák, Hinoranszki, Hantel, Haszel, Re­vács), 3. Judo Klub Manner (Bogensdor- fer, Rohrauer, Pfeill, Haasmann, Lehrer, Kölpl). A viadalon a legtecnhikásabb ver­senyzőnek járó különdijat Thomas Haas­mann nyerte el. M. F. Az AIBA Bangkokban létrehozta: a jogi bizottságot, amelynek vezetője egy ame­rikai ügyvéd, neves ökölvívó bíró, Kon- nor. Szombaton egy időben kezdődött el a Körcsarnokban és a Népstadion-kert­ben egy-egy esemény. A sportolók a 3. IBUSZ-Oyama Kupára, a karácsonyi vá­sárlók pedig az Aranykapuhoz igyekez- tek.S ha már ezen a kapun beléptek a magyar versenyzők, gondolták, a kör­nyezethez híven szerepelnek. A mérleg: 1 arany-, 1 ezüst- és 1 bronzérem. Furkó Kálmán, a válogatott vezető edzője így értékelt:- Minden versenyzővel elégedett va­gyok, különösen az éremszerzőkkel. Borza József (70 kg, Szolnok) harmadik alkalommal diadalmaskodott és nyerte el a kupát. A csapat újonca, Szemán István (Szolnok) ugyanebben á kategóriában bronzérmet szerzett, ez nagy siker. Kö­zépsúlyban (80 kg) pedig az EB és Oya- ma Kupa harmadik helyezettje, Bódi Ist­Az újabb Világ Kupát 1987 novembe­rében Belgrádban rendezik, az 1987. évi junior vb színhelye júniusban Havanna lesz. ván (Szabolcsi Építők) jutott ezüstérem­hez. ö az Európa-bajnokangol Da Costát csak úgy előzte meg, hogy 20 dekával könnyebb volt. A mérleg tehát kiváló, s ezzel a nemze­tek közötti rangsorban első lett a magyar válogatott. Kiemelkedett a holland Wedel, aki ne­hézsúlyú EB-címéhez híven minden mér­kőzését ipponnal nyerte. A kyokushinkai szakág élő legendája, Kancho Oyama a következőket mondta:- Minden elismerésem a versenyzőké, és a házigazdáké. Budapest hagyomá­nyosan kitűnőre vizsgázott a rendezés­ből és a vendéglátásból. Külön öröm, hogy Magyarországon is ilyen népszerű a kyokushinkai. Remélem, ez a sikeres esemény újabb híveket szerzett a szel­lem és lélek sportjának. Érmek az Aranykapu mögött