Tolna Megyei Népújság, 1982. április (32. évfolyam, 77-100. szám)

1982-04-20 / 91. szám

1982. április 20. í TOLNA '\ _ 6 NÉPÚJSÁG Győzelem Pakson a finnek elten Magyarország junior­Finnország junior 12-8 . A nap mérkőzése. Balról Lakatos, aki ezúttal is szépen, ered­ményesen öklözött. Kézilabda NB II Bravúros mözsi győzelem' Mözsi TSZ SE—Pécsi Mező­gép 14-11 (8-8). Mözs, 300 né­ző. V: Hegedűs, Patkói. Mözs: Schellné — Bauerné, Herczig- né, Fazekasné, Kláb, Somorjai, Bagdiné. Csere: Meksz, Kurucz, Győri. Edző: Schmidt József. Az újonc mözsi csapat jól sike­rült győri bemutatkozása utón nagy becsvággyal készült első hazai mérkőzésére. Az első fél­idő rendkívül ideges hangulat­ban kezdődött. Teljesen ki­egyenlített küzdelem folyt, előnyt egyik csapat sem tudott kiharcolni. A 14. és a 19. perc­ben csupán kétgólos előnye volt a mözsi együttesnek, de ezt a hátrányt a pécsiek a fél­idő végéig kiegyenlítették. Nagyon jól kezdett szünet után a hazai csapat. A 15. per­cig három gólt lőttek úgy, hogy arra nem tudott válaszolni a Mezőgép. Ekkor meglepő takti­kai húzás következett a pécsiek védekezésében. Szoros, követő emberfogással próbálták meg­zavarni a mözsieket a félidő 15. percétől. Ez a kockázatos húzás azonban nem zavarta meg a hazaiakat, ügyesen használták ki e védekezési for­ma sebezhetőségét, így a 25. percben már 14-9-re vezettek. Az utolsó öt percben az in- diszponáltan működő játék­vezetők váltak főszereplőkké. A küzdelmes mérkőzésen megérdemelten nyert a pálya­választó együttes. Ki kell emel­ni a második félidei jó védő­játékot, amelynek eredménye­ként az ellenfél mindössze két akciógólt tudott szerezni. A mözsiék góllövői: Herczigné 6, Győri 5, Bauerné 2, Somorjai. Mozgalmasak a napok az ökölvívóknál. A válogatottnak már nyakán a müncheni világ- bajnokság, valamint az után- pótláskorúakat is menedzselni kell, nekik is mérkőzésekre van szükségük, noha a junior EB-re majd csak ősszel kerül sor. Csö- tönyi Sándor, a fiatalok vezető edzője csütörtökön még a nagy­válogatottnál segédkezett, most pedig már fiataljait látta el ta­nácsokkal a finnek elleni visz- szavágó mérkőzés előtt Pak­son, a lakótelepi általános is­kola tornacsarnokában. Hogy melyik számára a fontosabb, ezt fölösleges firtatni, mert a Tolna megyéből elszármazott kitűnő edző nagy ügybuzgalom­mal látja el mindkét feladatát. — Egészen a VB kezdetéig nagy lesz a hajrá, szinte na­ponta úton lesznek. Holnap már indulnak az NDK rangos nemzetközi bajnokságára, Schwerinbe, ahol a jelenlegi- csapatból többen is indulnak. Talán majd a VB után lesz egy kis szünet — mondta. Lampert Gábor, a dombóvá­riak mestere is ott serénykedett, melegítette a fiúkat, ezúttal ő volt Csötönyi szorítósegédje, örömmel újságolta, hogy a schwerini tornára három Tolna megyei versenyző is utazik, ugyanis a két paksi fiú mellett ott lesz tanítványa, Szekeres is. Tíz óra után néhány perccel a sportindulóra bevonultak a csapatok és kezdetét vette a nemzetközi találkozó. A papír­súlyú Árvái mosolyogva lépett szorítóba, hiszen1 az áhított győ­zelemhez most csupán csak meg kellett jelennie, ellenfele belázasodott, így nem indulha­tott. 2-0. Árvái bemutató mér­kőzést vívott klubtársával, Do­rogival. A következő mérkőzé­sen a hosszúra nyúlt Lyytikoinen jól hasznosította karjait, tisz­tábbakat ütött a rendre be­ugrásokkal, illetve szurkálgatá- sokkal próbálkozó Bugánál. A harmadik menet utolsó percé­re a magyar fiú feltámadt, de aligha gondolhattuk, hogy ez a fellángolás elegendő lesz a győzelemhez. Az utolsó benyo­más nagyon számít a ponto­zóknál — mondták a benn­fentesek — és tényleg így lett. Ezután jött a „csemege”, amely még az „ínyenceket" is kielégítette. Tapsra verődtek a tenyerek a képzett szőke Ron­tana és a kesztyűjében „dina- mitot rejtegető" Lakatos mér­kőzésén. Szépségdíjas találko­zó után 2-1 arányban a ma­gyar fiú győzelmét hirdették ki. A közönség öröme kettős volt: örültek a jó mérkőzésnek, más­részt annak, hogy ezzel a győ­zelemmel már 8-0-ra elhúztak a magyarok. Egy súlycsoporttal feljebb is taps kíséretében vo­nultak le a fiúk a harmadik menet után, a publikum való­színűleg küzdeniakarásukat dí­jazta, mert — főleg a végére — annyira elfáradtak, hogy bu­nyóból vajmi keveset mutattak. Itt is magyar (Szekeres) győ­zelem született. A felsőbb súlycsoportokban már a vendégek diktáltak. Pe­dig a kisváltósúlyú találkozó számunkra roppant kedvezően indult, de Maka — balszeren­cséjére egy nagy „pofonba" beleszaladt, ez megrendítette és Csötönyi nem engedte tovább. Ismét sérülések vetettek véget a mérkőzéseknek, de ezúttal Nagy lett a szenvedő alany — a vendégek negyedik pontju­kat szerezték. Néha már egy szabadfogású birkózómeccsre emlékeztetett a magyaroknál most debütáló dombóvári Eigen- brót és Jearvinen találkozója. Eigenbrót átvette ellenfele stí- lustalanságát, melyben' min­denképpen a finn volt a jobb. Középsúlyban sem képezhette vita tárgyát a vendéggyőzelem jogossága. Radó egy megren­dítő jobb egyenest követően feladta a mérkőzést. Volt egy olyan találkozó is, ahol hosszú karjai végett a magyar volt helyzeti előnyben. Erős — csakúgy mint legutóbb a franciák elleni találkozón — óriási lendületet diktálva, né­hány perc leforgása alatt any- nyi ütést mért Hurma fejére, hogy a bíró a „katasztrófa" el­kerülése végett leléptette a finn fiút. fgy 12-8 arányban győzött a visszavágón a ma­gyar csapat. Csötönyi Sándor: — Sérülé­sek miatt erősen tartalékosán léptünk szorítóba. öt 1965-ös születésű gyereket kellett „mély vízbe” dobnom, és ez egy válogatott találkozón nagy luxus. így aztán felettébb örü­lök a győzelemnek. Jauko Lindberg, a finn csa­pat vezetője: — Nem vagyok elégedetlen, a vereség ellené­re. Mindkét csapat felkészülé­sét nagyszerűen szolgálta a ta­lálkozó. Egy mérkőzést vélemé­nyem szerint nagyon elnéztek a pontozók. A magyarok győzelmeit Ár­vái, Buga, Kincses, Lakatos, Szekeres és Erős szerezték. —begyé— Hírek Tizedik alkalommal kerül sor — május 2-án — Szekszárdon a kispályás labdarúgó Gemenc- kupára. A mérkőzéssorozat reg­gel 9 órakor veszi kezdetét, előreláthatólag késő délutánig tart. * A Simovill Ipari Szövetkezet rendezte a KISZÖV-kupa lövész- versenyt, melyen hatvanon vet­ték részt. Eredmények: Nők: 1. Kordon Zoltánná, 2. Kacz Edit, 3. Szabó Erzsébet (mindhárom Simovill). Férfiak: 1. Szarvas Ferenc (Simovill), 2. Csapó At­tila (Tamási TA-LUX Szöv.), 3. Kertész Ferenc (Paksi Ép. Ip. Szöv.). Csapatversenyben, nők: 1. Simovill. Férfiak: 1. Simovill, 2. Tamási TA-LUX Szöv., 3. Pak­si Ép. Ip. Szöv. Labda rúgó-játékvezetőink kö­zül holnap, szerdán a Buda­pesti Honvéd—Haladás NB l-es mérkőzés egyik partjelzője Dravecz István lesz. Vasárnap a Videoton—FTC NB I ifjúsági mérkőzést Tolna megyei hár­mas (Dravecz, Lugasi, Ódor) vezeti. Ugyanezen a napon a Kaposvár—MÁV DAC NB ll-es találkozón Rákosi partjelzőként lesz jelen. A területi bajnok­ságban kilencen működnek: Pé­csi Zsolnay—Kiss J. SE: Szin- qer, Szabó, Unyatinszky. Pécsi BTC—Honvéd Latinca: May, Gerencsér, Albert. Barcs—Hon­véd Táncsics: László, Dörnyei, Verczli. SPORTTELEX Ÿ> 'o a A * ti f\ d Az angliai nemzetközi sakkverseny negyedik fordulójában a magyar Por- tisch Lajos a 26. lépésben legyőzte az angol Shortot, és így az AP je­lentése szerint a svéd Anderssonnal holtversenyben az első helyen áll, 3—3 pontja van a két nemzetközi nagymesternek a lehetséges négyből. Andersson eredményéről nem érke­zett jelentés, döntetlenül kellett mér­kőznie, hiszen a harmadik forduló után 2,5 pontja volt. A spanyolországi világbajnokságon a Magyarországgal egy csoportban lévő Salvador labdarúgó-válogatottja San Salvadorban 3:2 (2:2) arányban győzött Honduras ellen. Az 55 ezer néző előtt lezajlott mérkőzés nagy küzdelmet hozott. A hazaiak szereztek vezetést Guezo és Gonzalez révén, ezt később Betan­court és Morales egyenlítette. Az utolsó percben Gonzalez szerezte Sal­vador számára a győztes gólt. Területi labdarúgó-bajnokság A Kisdorogi MEDOSZ a 2. helyen A vasárnapi fordulóban ismét volt egy megyei rangadó. A kisdorogiak a Tamási MEDOSZ-t fogadták. Az első félidő ki­egyensúlyozott volt, a második 45 percre feljavult a Tamási MEDOSZ és közel állt az egyik pont megszerzéséhez, sőt - tudósitónk szerint - azt meg is érdemelte volna. A kisdorogiak 1-0-ás győzelmükkel a bajnoki táblázaton a második helyre kerültek. Bonyhádon Siklós volt az ellenfél és a találkozó utolsó percében büntetőrúgással egyenlített Siklós. A Paksi SE legénysége a Bólyi MEDOSZ csapatát 2-0-as vereséggel küldte haza. A bátaszékiek idegenben a Honvéd Kiss J. SE- vel szemben maradtak alul 3-0-ra. A bajnoki táblázaton a már említett Kisdorog második helyezése megnyugtató. A további négy csapatunk közül Paks a 8., Bonyhád a 9., Tamási a 12. és a Bátaszék a 13. helyen áll. Az április 25-ei, vasárnapi mérkőzések: Kisdorog Bátaszé- ken, Paks Tamásiban, míg Bonyhád Siófokon mérkőzik. Abszolút világbajnok Paksi SE-Bólyi MEDOSZ 2-0 (0-0). Paks, 700 néző. V.: Pálfy. Paks: Turóczi - Hanoi, Vörös, Debreczeni, Vayer - Garamvöl- gyi, Blatt, Bencsiik - Kovács, Porga, Pesti. Csere: Kerekes, Sóthy. Edző: Márkus József. Boly: Puch - Király, Öbert, Fitt, Baksity - Schultz, Schneider, Marián — Ratting, Farkas, Schwarczkopf. Csere: Vjgh, Panta. Edző: Kövi István. Hu­szonöt perces paksi rohamok után Kovács átadását Porga centiméterekkel lőtte kapu mel­lé. A 39. percben Pesti lövése suhant el a léc fölött. Az 58. percben BencSik átadását Blatt lefejelte Porga elé, aki egy csel után a hálóba lőtt. 1-0. A 74. percben sakk-matt volt a bólvi védelem, de Kovács három lé­pésről az üres kapu mellé he­lyezett. A 79. percben Farkast kiállította a játékvezető. A 87. percben Porga elhúzott a jobb­oldalon, az alapvonalról be­adott labdáját Sóthy kapásból a hálóba lőtte. 2-0. A hazaiak végigtámadták a 90 percet, de csatáraik keveset vállalkoztak lövésekre, s hi­ányzott az átütő erő is. Jók: Vö­rös, Hanoi, Debreczeni, Turóczi, illetve Király, Ratting, Fitt. Kisdorogi MEDOSZ-Tamási MEDOSZ 1-0 (0-0). Kisdorog, 600 néző. V.: Tóth. Kisdorog: Stölkler — Éppel, Horváth, Fó­bián, Pap — Odor, Páli, Klein — Kiss II., Hosnyánszky, Szabó II. Csere: Grénus. Edző: Losonczi István. Tamásli: Banász - Agócs, Bazsonyi, Bóta, Kui - Pruck, Horváth, Lieszkovszky, Szajkó - Meksz, Rab. Csere: Sandi. Ed­ző: Németh Miklós. A 19. perc­ben Hosnyánszky tért ölelő part­dobásánál Kiss II. kapura fe­jelte a labdát, Banász bravúrral hárított. A 36. percben Klein 24 méteres szabadrúgása centimé­terekkel süvített el a felső léc fölött. A 40. percben Ódor-Ep- pel akció végén a felfutó hát­véd 20 méteres lövése a kapu­fán csattant. A 44. percben Horváth -szabadrúgása a felső lécről vágódott a mezőnybe. Az 51. percben Ódor szögletét Kiss II. a jobb felső sarokba fe­jelte. 1-0. Egy perccel később Meksz beadását Rab az ötös­ről kapura fejelte, Stölkler bra­vúrral hárított. Kemény 90 percet hozott a megyei rangadó, amelyen a második félidőben nyújtott já­téka alapján döntetlent érde­melt volna Tamási. Jók: Éppel, Ódor, Klein, illetve Bóta, Kui, Lieszkovszky. Bonyhádi MSC-Siklós 1-1 (0-0). Bonyhád, 400 néző. V. : Ducsai. Bonyhád: Mucska - ömböli. Kovács, László, Czánth — Stercz, Helidecker, Dienes — Bagoly, Horváth, Bulla. Csere: Pfeifer, Máté. Edző: Wágner József. Siklós: Hausznek - Diny- nyés, Kovács, Bori, Mim - Zrí­nyi, Nyárs, Petrétei - Varga, Pazaurek, Batik. Csere: Vörös, Alt. Edző: Csordás István. Vál­takozó mezőnyjátékkal telt el az első félidő. A 46. percben Dienes indította Horváthot, aki lefutotta őrzőjét, beadását a jókor érkező Bulla 12 méterről a bal alsó sarokba lőtte. 1-0. A 82. percben Nyárs szándékos utánrúgásért kiállítva, A 92. percben Alt és László ugrott fel a labdáért a 16-oson belül. Alt elesett és a játékvezető 11-est ítélt. A büntetőt Kovács érté­kesítette. 1-1. Második félideji teljesítmé­nye alapján győzelmet érdemelt volna a bonyhádi gárda. Jók: Mucska, Dienes, Bulla, Heidec- ker, illetve Dinnyés, Batik, Ko­vács. Honvéd Kiss János SE-Báta- széki SZVSE 3-0 (0-0). Kapoly, 100 néző. V.: Miseta. H. Kiss J. SE: Kovács - Frecska, Banai, Nier, Kádár — Mészáros, Kriz- bai, Varga - Végh, Nérei, Gá­dor. Csere: Lábdi. Edző: Kétsze­ri Ferenc. Bátaszék: Korsós — Lados, Révész, Pál, Mezei - Klopcsik, Zágonyi, Fodor - Kálmán, Bosnyák, Vitusko. Cse­re: Fiath, Pozsár. Edző: Kalász János. A 22. percben Vituska már a második nagy helyzetét hagyta ki, kétszer is csak a ka­pussal állt szemben. A 46. perc­ben Nérei kiugrott a védők kö­zül és 12 méterről laposan a hálóba lőtte a labdát. 1-0. A 75. percben Végh a tétovázó bátaszéki védelem mellett nö­velte csapata előnyét. 2-0. A 80. percbén Gádor egyéni ak­ció végén állította be a vég­eredményt. 3-0. Két ellentétes félidő. A ha­zaiak jobb helyzetkihasználás­sal megérdemelten nyertek. Jók: Gádor, Végh, Banai, illetve Bosnyák. /A világ sportkedvelői jól is­merik Nelli JCim nevét. Gyűjte­ményében montreáli, Európa- és világbajnoki aranyak sora­koznak. 1979-ben abszolút vi­lágbajnok lett. Moszkvában, a XXII. olimpián szerezte ötödik olimpiai érmét. Nelli Kim Dél-Kazahsztánban született és nőtt fel. Gyermek­korától szerette a művészi tor­nát. Edzőjével, Vlagyimir Baj- dinnal fáradhatatlanul munkál­kodtak azon, hogy kialakítsák egyéni stílusát. Eredeti, nagyon bonyolult elemeket kerestek és dolgoztak ki. Kim volt a vilá­gon az első tornósznő, aki megpróbálkozott az addig csak férfiak által bemutatott c s avart- szakával. Erre az ugrásra Mont- reálban megkapta a tíz pon­tot, ami az olimpiai aranyat jelentette számára. Minszkben új edzővel dolgo­zott tovább. Tavaly férjhez ment a belorusz Valerij Movcsan versenykerékpároshoz, a moszk­vai olimpia aranyérmeséhez. A házaspár a sportbizottságban dolgozik és továbbra is aktívan sportol. Finnország junior válogatottja Nelli Kim - az ifjú tornászok bálványa