Tolna Megyei Népújság, 1978. július (28. évfolyam, 153-178. szám)

1978-07-27 / 175. szám

e ifiÉPúJSÁG 1978. július 27. Előkészületi mérkőzés Dunaújváros-Sz. Dózsa 4:3 (0:2) Birkózás Szombaton és vasárnap Szom­bathelyen került sor az ifjúsági­ak szabadfogású országos birkó­zó versenyére. Ezen a Dombó­vári VSE versenyzője, Márkus Attila is indult — eddig nyújtott jó teljesítménye alapján. A dom­bóvári fiú az 57 kilogrammosok kategóriájában minden ellenfe­lével szemben kétvállas győzel­met aratott, így hibapont nélkül szerzett első helyet. A verseny- bíróság Márkus Attila teljesítmé­nyét tiszteletdíjjal honorálta. Szekszárd, 300 néző. Ve­zette: Farkas. Dunaújváros: Maislinger — Keller, Judik, Tóth, Staller, Bódi Sajó, Su­lija. Szűcs, Szepesi, Kuti. Csere: Németh, Szadeczky, Fajkusz, Pásztor. Edző: No- vák Dezső. Szekszárd: Pó­lyák — Vass, Szlovák, Somo- di, Bonnyai, Szőcs, Zrínyi, Adorján, Pölöskei, Bosnyák, Házi. Csere: Lipovszky, We- itner. Szajkó, Dinnyés, Lan- dek, Lados. Edző: Magasházi József. A 8. percben Szőcs — Adorján összjáték után Szőcs lövésébe beleléptek a védők. Két perc múlva Házi előtt adódott lehetőség, de ő lövés helyett Szőcshöz játszott, akinek lövését könnyedén védte a kapus. A 17. percben Somodi rossz átadásával Su­lija elment, de elügyetlen- kedte a helyzetet. A 20. percr ben Pölöskei beadását Házi a vetődő kapus mellett a há­lóba tolta. 0:1. Két perc múl­va Házi beadását Pölöskei lőtte, de az egyik védőről visszapattant a labda, a kö­vetkező lövés már a kapuba került. 0:2. Ezután az NB I- es csapat edzője négy játé­kost az öltözőbe küldött, s ettől a perctől kezdve a Ko­hász nagyobb lendülettel játszott. A második félidő 4. per­cében Fajkusz kapott jó lab­dát és két védő mellett gu­rított a hálóba. 1:2. A 11. percben Landek átadását Házi futtából lőtte, de Né­meth védett. Az ellentáma­dás után Szepesi könnyedén szerezte meg az egyenlítő gólt. 2:2. A 15. percben Li­povszky szabálytalanul sze­relte az egyik csatárt. A li­est Sajó értékesítette. 3:2. A 20. percben Sulija tiszta hely­zetben lőtt, de Lipovszky be­levetődött a labda útjába. Két perc múlva Szepesi lö­vése vágódott a hálóba. 4:2. A 35. percben Landek remek beadását Szőcs jó helyzetben kapásból fölélőtte. A követ­kező támadásnál Pölöskei csak a kapussal állt szemben, de végül elügyetlenkedte a helyzetet. A 43. percben szöglet után Pölöskei átadá­sát Szőcs fejelte a hálóba. 4:3. Két ellentétes félidő után a 20 perc alatt négy gólt szerző Kohász együttese megérdemelten nyert. Dicséretes a Tévéi szereplése 6:2, Zomba—Tevel 1:1, Tevel —Nagymányok 2:5, Tengelic —Tevel 3:0, TÁÉV SK—Tevel 5:2, Tevel—Bonyhádi Vasas 1:0, Fadd—Tevel 3:1, Tevel— Bátaszék 2:1, Aparhant—Te­vel 4:0, Tevel—Dombóvári MSC 1:1, Pincehely—Tevel 1:0, Tevel—Simontornya 6:0. A bajnokság során huszon­négy játékos szerepelt, tízen közülük csak egy-egy mérkő­zésen léptek pályára. Az 59 rúgott gól közül Szentes és Szabó II. lőtt legtöbbet, 13— 13. További sorrend: Antal 8, Márton 7, Kerekes, Barabás és Bíró 3—3. Az egész éves teljesítmény alapján Nagy Gergely és Barabás László nyújtotta a legjobb teljesít­ményt. Az edzés látogatottsá­ga szempontjából a szakosz­tályvezetők szerint a legjob­bak: Nagy Gergely, Antal Dezső, Miklós József, Benkő Gyula, Barabás László és Szentes Ambrus. A felnőttcsapat jó évet zárt, szemmel látható a fejlődés, jó a kollektív szellem, to­vább javult az összjáték a csapatnál, illetve a csapat­részeken belül. Ezzel szem­ben az ifjúsági csapat úgy­szólván teljesen kicserélődött, ők a 13. helyen végeztek. A jelenlegi ifjúsági gárda nem biztosítja a felnőttcsapat utánpótlását. Az újonc teveli csapat be­bizonyította: megfelelő ala­pozással, lelkiismeretes mun­kával helyt lehet állni a me­gyebajnokságban. Ebben az esetben a közönség is szíve­sen látogatja a mérkőzése­ket. Tevelen például lényege­sen több néző volt a bajnok­ság során (8 ezer 400), mint például Bonyhádon, sőt Bá- taszéken. A teveli szurkolók szeretik labdarúgóikat, és bi­zony sok esetben biztatásuk­kal segítették át a csapatot a kritikus holtponton. A Tevel ilyen szempontból is példát mutatott az elmúlt bajnok­ságban. Reméljük, a soron következő idényben is így lesz. Jól hajrázott a Tengelic A megyebajnokság másik újonca, a Tengelic nagyon rossz rajtot vett a bajnokság­ban. Az őszi idényben 17 mérkőzéséből mindössze 11 pontot szerzett. Négy győze­lem és három döntetlen után — 10 vereséggel — a tábláza­ton a 16. helyet foglalták el. Míg a csatársoruk 25 gólt lőtt, a védelem negyvenhetet kapott. Tavaszra aztán meg­változott a helyzet, a 17 mér­kőzésen 21 pontot szereztek. Az öt vereség mellett kilen­cen győztek és háromszor vé­geztek döntetlenül. Bizony nem úgy nézett ki a tavaszi idény elején, hogy a tengeli- cieknek sikerül megkapasz­kodni a megyebajnokságban. A csapat végül összeszedte magát és ennek köszönhető, hogy 32 ponttal a 9. helyen végeztek. Hazai pályán 21 pontot gyűjtöttek, a gólkü­lönbségük 29-25. Idegenben viszont 17 mérkőzésükön 11 pontot szereztek, de gólkü­lönbségük már nem ilyen kedvező, a 20 lőtt góllal szem­ben 44-et kaptak. A tengeliciek tavaszi ered­ményei: Tengelic—Kisdorog 1:2, Aparhant—Tengelic 3:1, Tengelic—Bogyiszló 2:1, Dom­bóvári MSC—Tengelic 2:0, Tengelic—Zomba 3:1. Pince­hely—Tengelic 1:2. Tengelic— Nagymányok 1:1, Simontor­nya—Tengelic 0:0, Tengelic— Tevel 3:0, Paks—Tengelic 4:0, Tengelic—TÁÉV SK 2:0, Nagydorog—Tengelic 0:2, Tengelic—Bonyhádi Vasas 2:0, Bonyhádi Pannónia— Tengelic 4:0, Tengelic—Fadd 2:1, Tolna—Tengelic 1:1 és az utolsó fordulóban: Tenge­lic—Bátaszék 2:1. A bajnoki idényben vi­szonylag sok nézője volt a tengelici csapatnak. Ha figye­lembe vesszük, hogy a köz­ség lakóinak száma mindösz- sze 1800, akkor a tizennyolc csapat közül talán éppen ne­kik volt a legtöbb nézőjük, összesen 6 ezer. A termelő- szövetkezet, valamint a köz­ségi tanács egyaránt magáé­nak érzi a csapatot és min­dent elkövetnek a jó szerep­lés érdekében. A szakosztály fenntartása, a fiatalok gond­talan sportolása mellett még arra is jut pénz és energia, hogy a meglévő pálya mellett a régit teljesen felújítsák, korszerűsítsék. Tengelicen is akadnak tehetséges játékosok, és ennek is köszönhető, hogy a községben van megyebaj­nokságban szereplő csapat. Ha a jövőben is ilyen lelke­sedéssel dolgoznak, szurkoló­iknak sok-sok örömet szerez­nek. Járási ligaértekezlet Nincs lenyeges változás A járási bajnokságból föl­került Tevel labdarúgócsapa­ta elé a vezetőség azt a célt tűzte, hogy osztályozó nélkül harcolja ki a bentmaradást. A teveliek dicséretére váljék, hogy ennél lényegesen jobb teljesítményt nyújtottak; a bajnokság első felében végez­tek. Olyan csapatokat előz­tek meg többek között, mint például a Tengelic, a Bogyisz­ló, a TÁÉV SK, a Fadd, a Tolna, a Nagydorog, hogy a Zombát és a nagy múltú Si- montornyát már ne is em­lítsük. A község sporttörténetében ebben a bajnokságban érte e'' legjobb eredményét a labda­rúgócsapat. A teveli gárda ki­egyensúlyozott volt, ezt bizo­nyítja, hogy ősszel, majd ta­vasszal 16—16 pontot szerez­tek. Különösen otthon reme­keltek, 17 mérkőzésükből mindössze kétszer vesztettek, a négy döntetlen mellett. Ide­genben már gyengébben ment a játék, de ez nem je­lentett különösebb gondot, mivel hazai pályán jól helyt­álltak. Kozma József edző statisztikája azonban rámutat a vidéki labdarúgás legna­gyobb gondjára, melyre nincs gyógyír. A teveli csa­pat játékosai éves átlagban az edzéseken 52 százalékban jelentek meg. Hiába harma­dik vonal ma már a megye­bajnokság, első a munka és csak utána következik a spor­tolás. Nézzük a teveli csapat ta­vaszi eredményeit: Paks—Te­vel 4:1, Tevel—Nagydorog 4:2, B. Pannónia—Tevel 0:3, Tevel—Tolna 3:2, Kisdorog— Tevel 2:0, Tevel—Bogyiszló Hétfőn délután került sor Szekszárdon a városi tanács vb-termében a szekszárdi já­rási labdarúgó-szövetség li­gaértekezletére. Az értekez­leten részt vett Kardos György, a városi sportfel­ügyelőség vezetője, valamint helyettese Várkönyi Béla és a csapatok vezetői. Sárosi Antal főtitkár értékelte az elmúlt bajnokság esemé­nyeit, s utalt egyes csapatok teljesítményére. Ezt követő­en Rózsa Elek, a járási lab­darúgó-szövetség elnöke el­mondta: az elmúlt Tietekben szemrevételezték valameny- nyi csapat háza táját, és kö­rülményeit. Dicsérte a bátai pálya és öltöző állapotát. Ugyanakkor ilyen tekintet­ben a szedresieket elmarasz­talta. Majd ezt követően az elnök előterjesztette az 1978—79. évi járási bajnok­ság versenykiírását. A bajnokság rajtja a me­gyebajnoksághoz hasonlóan, augusztus 20-án lesz. A szö­vetség előreláthatólag nyolc csapat nevezését várja. A ta­valyi évhez hasonlóan ősszel is, tavasszal is két fordulót szeretnének tartani, mivel a csapatok létszáma kevés. Ez­után az elnök kérte a csa­patok vezetőit, hogy mond­ják el véleményüket, és te­gyenek javaslatot a jövőt il­letően. A vezetők javasolták: a holtidényben a szövetség biztosítson mérkőzéseket a csapatok számára, mert ez jobban szolgálná a felkészü­lést az új bajnoki idényre. A tolnaiak képviselője aján­latot tett a szövetségnek a két serdülő csoport egyesíté­sére — így több mérkőzés­re lenne lehetőség —, de mint kiderült, ez több helyen utazási gondokba ütközne. Amint a felszólalásokból kiderült, a csapatoknál sok a tennivaló, de azt is tudomá­sul kell venni, hogy ezeknek a csapatoknak a lehetőségei igen korlátozottak. — bál int — Atlétika A sérülések és egyéb for­maingadozások miatt, vala­mint az erős nevezési szintek alapján nagyon kevés reális esélye volt annak, hogy az országos felnőtt atlétikai baj­nokságon a megyénkből va­laki is helyezést ér majd el. Nos, a három napig tartó or­szágos bajnokságon a Szek­szárdi Dózsa néhány szintet elért versenyzője várakozá­son alul szerepelt. Mindössze Gazdag Zsuzsa selejtezőben elért eredménye emelhető ki. Eredmények: Súlylökés: Tóth István 14,06. 200 m: Zsemberi Fe­renc 23,09. 200 m: Csaba Györgyi 26,30. 400 m: Vida Adrienne 59,81. Magas: Vaszkó Judit 164. Távol: Deé Márta 560, Wiedemann Éva 546. Gerely: Gazdag Zsuzsa 45,34 (idei legjobb megyei eredmény). Levan Tediasvili, szovjet szabadfogású birkózó nem panaszkodhat sportpályafutá­sára. Harmincévesen (ami a birkózóknál még közel sem kritikus kor) már kétszer volt olimpiai bajnok, négy­szer világbajnok és kétszer Európa-bajnok. Különösen a teheránj vi­lágbajnokságon szerepelt ki­tűnően. Akkor, 1972-ben egy­szerre három világbajnokság folyt Teheránban — kötött- és szabadfogású birkózás, vala­mint szambo. A szabadfogá- súak között — vereség nél­kül — világbajnok lett. Ek­kor azonban felkérték, hogy egy megbetegedett szovjet versenyző helyett szambóban is lépjen szőnyegre. Tedias­vili egykor valóban foglalko­zott szambóval, de e sport­ágban utoljára 1966-ban ver- 'senyzett. Azóta a szabályok is észrevehetően megváltoz­tak, és több birkózó nemze­dék nőtt fel. Elég lesz-e a velük folytatandó küzdelem­ben a régen szerzett tudás? Levan azonban négy győze­lemmel szambóban is arany­érmet nyert: egy hét alatt két világbajnokság. Levan Tediasvili a Tbiliszi Tudományegyetem jogi ka­rának hallgatója. Nemrég védte diplomáját. Az utóbbi másfél évben sokat tanult, ezért kevesebb idő jutott az edzésekre és nem tudott versenyezni sem. Ma ismét a szőnyegen van. Szándékai igen komolyak: indulni akar a moszkvai olimpián. Szeret­né követni mintaképe, Alek- szandr Medvegy szovjet bir­kózó példáját, és harmadszor is megnyerni az olimpiai bajnokságot. Kétszeres olimpiai bajnokok — Ivan Jarigin és Levan Tediasvili — a szőnyegen Már jóval a mundiál előtt tüzesen ostromolták, Bruno Pezzey-t, az NSZK-ból, pon­tosabban az Eintracht Frankfurt együttesétől. Azt várták a bundesligá I. osz­tályában szerepelő EF veze­tői, hogy a kitűnő osztrák Li­bero majd megoldja minden védelmi gondjukat. Az ar­gentínai világbajnokságon aztán Pezzey bőségesen alá­támasztotta a nyugatnémetek várakozását. Senekowitsch válogatottjának kiemelkedő­en legjobb védőjátékosa volt. És talán éppen ezért vált bizonytalanná Pezzey frank­furti „útja”. Az osztrák I. ligában szereplő Wacker Innsbruck — a játékos mos­tani klubja — az eddigi 800 ezer márka helyett felemel­te kétszázezerrel a tarifát. Pezzey ezekben a napokban már kerek egymilliót ér Ausztriában. Frankfurtban most alaposan törhetik a fe­jüket, mert bármennyire is szeretnék megvásárolni a já­tékost, egyszerűen nem tud­ják előteremteni a hiányzó összeget... * Megjelent a „Turisták zsebkönyve”. A 190 oldalas, 28 képmellékletet tartalma­zó kiadványt ízelítőt ad a természetbarát-mozgalom életéből, a jogszabályokról, megállapodásokról, termé­szetvédelmi értékekről. Is­merteti amit az átjelzések­ről, a táborozásról, két táj­egységről tudni kell. Pirmasensben elkészítet­ték az asztaliteniszezők 1978—79. évi vásárvárosok kupájának sorsolását. Amint Klaus Henges, a szervező bizottság vezetője az MTI- nek adott nyilatkozatában elmondta, az érdeklődés minden eddigit felülmúl. Mind a férfi, mind a női versenysorozatra 13 ország nevezett, s 48, illetve 25 csa­pat áll asztalhoz. A nagy lét­szám miatt előmérkőzéseket játszanak, így a négy ma­gyar csapat közül a Cegléd és a Ganz MÁVAG is. A Ceglédi VSE Hollandiá­ban a Dekorenbeurs Schie­dam csapatával, a Ganz MÁVAG pedig Luxemburg­ban a Desch Tennis Schiffe­lange együttesével találkozik, s mindkét mérkőzést szep­tember 25-ig kell lejátszani. A harmadik magyar fér­ficsapat, a BVSC, valamint a BSE női együttese erő­nyerő, csak később kapcsoló­dik a küzdelmekbe. * Az NB Il-es labdarúgó­bajnokságban szereplő Ede- lényi Bányász egyesült a Borsodi Bányász szakosztá­lyával. Az ügy előzménye: az edelényiek a bajnokságban szereplésnek sem az anyagi sem a személyi feltételeit nem tudták volna biztosíta­ni. A Borsodi Szénbányászati Tröszt vezetőinek a közre­működésével egyesült a két csapat, amely a jövőben Bor­sodi Bányász néven játszik az NB II-ben. Edelényi köz­ponttal működik az együttes, de a határozat értelmében hazai mérkőzéseit, részben Edelényben, részben Sajó- szentpéteren játsza le.