Tolna Megyei Népújság, 1977. szeptember (26. évfolyam, 205-230. szám)

1977-09-07 / 210. szám

e ^pújság 1977. szeptember 7. Jobb volt a magyar válogatott Magyarország-NDK 2:1 (0:0) Beckenbauer megvásár­lásával rendkívül fellendült a Cosmos amerikai labda­rúgóklub, hétről hétre tíz­ezrek figyelték a csapat mérkőzéseit, s hogy meg­nyerték a bajnokságot, be­teljesedett a vezetők régi álma. A klub csillagai kö­zül viszont a brazil Pelé búcsúzik, ismételten közöl­te, hogy nem játszik to­vább. A vezetőknek most újabb nagy egyéniség után kell nézniük, először a Spa­nyolországban játszó hol­land Cruyff neve merült fel, aztán ismét egy nyu­gatnémet játékosé: Gerd Mülleré. A Bayern München gól­gyárosa nyilatkozott a Bild- Zeitung tudósítójának, s többek között ezt mondta: — Szívesen játszanék a Cosmosban, tudom, hogy Pelé után új játékost ke­resnek. Miért ne legyek én? Müller szavai sokat sejtet­nek, s bennfentesek szerint könnyen lehet, hogy a 31 éves labdarúgó ismét együtt játszik majd világbajnok­társával, Franz Becken- bauerrel. Szekszárd, 1000 néző. Vezet­te: Dravecz. Magyarország: Varga — Bárány, Rótlh, Szat­mári, Jurácsik — Mixtai, Sza­bó I., Szeiibert — Szabó II., Kurucz, Kökény. Csere: Pel- czéder, Nyúl, Miklós. Edző: Ziegler János. NDK: Härtel — Blank, Rudolpf, Zötsche, Wé- ber — Melzer, Sterzel, Burow — Kusoha, Heinze, Babitz. Csere: Aűhenlbach, Volkmar, Günther. Edző: Berger Jörg. A magyar válogatott kezdett jobban, és a 3. percben Szei- bert szögletrúgásból begurí­tott átadását Kökény arasz­nyira lőtte a léc fölé. A kö­vetkező percben formás jobb­oldali támadás végén Szabó II. pontos beadását Mixtai a 11-es pontról a kapu fölé nyes­te. A 9. percben Kurucz került jó helyzetibe, a védőkről le­perdült labdát azonban a ka­putól 8 méterre elvétette. Az NDK válogatottja a 20. perc­ben teremtette első veszélyes helyzetét Varga kapuja előtt. Heinze az ötösön lövés he­lyett cselezett, így Szatmári menteni tudott. A 24. percben Mixtai lövését védte jó érzék­kel a német csapat kapusa. A 30. peroben hagyta ki legna­gyobb helyzetét ifjúsági vá­logatottunk. Szeiibert szögle­tét Kurucz közelről a kapu előtt keresztbe lőtte el. Két perccel később három magyar csatár hibázott el újabb ke­csegtető helyzetet. A második félidőt Pelczé- der nagy erejű lövése vezette be, a kapusról kivágódott lab­dát Szabó II. a baloldali léc mellé lőtte. A 45. percben ve­zetést szerzett a magyar válo­gatott. A kapura törő Szabó II—"t Wéber a 16-oson belül buktatta, 11-es. A büntetőt Kökény értékesítette. 1:0. A 48. percben Szabó II. remekül húzott el a jobb oldalon,' kö­zépre gurított, de Kurucz kö­zelről a kapus kezébe lőtte a labdát. Az 58. percben Kö­kény szabadrúgásból az ötösre ívelte a labdát, Nyúl nagy helyzetben a bal sarok mellé fejelte. A 60. percben Kökény három lépésről, elhamarko­dottan a kapu fölé bombázott. A 69. perében egyenlített az NDK válogatottja. A magyar védők megtorpanását Heinze jól használta ki, közeli lövése a jobb sarokba vágódott. 1:1. Egy percen belül ismét a ma­gyar fiatalok szereztek veze­tést. Jobboldali támadás vé­gén a kapujából kimozduló Härtel elől Zötsche elrúgta a labdát, a felszabadítás rövid­re sikerült, és a labdára rá­csapó Nyúl az' üres kapuba gurított. 2:1. Élénkült az iram, néhány kemény belemenés borzolta a nézők idegeit. A mérkőzés befejezése előtt egy perccel az előre lopakodott Rudolpf kapta a labdát, 12 méterről leadott lövése a fel­ső lécen csattant. Változatos, jó iramú küz­delmet hozott a két ország if­júsági válogatottjának talál­kozója. A magyar csapat mindvégig aktívabb volt, lé­nyegesen többet kezdeménye­zett, de az első félidőben hi­ányzott az átütő erő. Szünet után is a magyar fiatalok irá­nyítottak, helyzeteik alapján akár nagyabb arányban is nyerhettek volna. Jók: Szabó II., Jurácsik, Röth, Szeiibert. illetve Blank, Rudolpf, Bu­row, Wéber. — fekete — Tudósítóink segítsé­gével a hétvége sport- eseményeinek egy-egy érdekes pillanatát idéz­zük fel. Visszapillantá­sunkban a mérkőzések tudósításaiból kimaradt eseményeket gyűjtöttük össze. Kitűnően előkészített pá­lyán, szép számú közönség előtt, ideális labdarúgóidő­ben, kemény összecsapások­kal tarkított mérkőzést ho­zott a Dombóvári MSC— Pincehely találkozó. Az el­ső félidő közepén a dom­bóvári Horváth és az egyik pincehelyi játékos összecsa­pása után a vendégcsapat játékosát ölben vitték le a pályáról. A labda e közben már a játéktéren kívülre került, amikor a pincehelyi Németh törlesztett Végvári­val szemben. Az eset köz­vetlen közelében álló part­jelző nem jelzett, s miután a játékvezető sem látta az esetet, végül is Németh si­mán „úszta meg” cseleke­detét. Az eset nagyban köz­rejátszott abban, hogy a későbbiek során nem sike­rült megfékezni az indula­tokat és a férfias játék sok esetben súrolta a durvaság határát. A lelkes vendég­csapat 75 percen keresztül szorossá tette a DMSC győ- zetlmét, de az utolsó per­cekben a hazaiak sziporká­zó csatárjátékkal hengerel­tek. # Az Edzett ifjúságért moz­galom jegyében lebonyolí­tott VII. szakszervezeti sportnap a megye vállala­tainak, üzemeinek sportsze­rető dolgozóit szólította ne­mes vetélkedésre. Azokat, akik az év ötvenkét va­sárnapján jobbára csak a bajnoki küzdelmek nézői­ként a lelátón foglalnak he­lyet. A tömegsportverse­nyeknek éppen az a vonz­ereje, hogy itt nem bajnoki pontokért, dicsőségért, ha­nem a egészség megóvá­sáért, a testedzés öröméért futnak, ugranak, vagy ép­pen ping-pongoznak a résztvevők. Ennek ellenére téved, aki egyszerű kézle­gyintéssel summázza a tö­megsportversenyek színvo­nalát. Mert az ingujjra vet­kőzött nézők, akik szemta­núi voltak a vasárnapi szakszervezeti sportnapnak, örömmel állapították meg: a labdajátékok mérkőzésein ádáz küzdelem folyt a jó szereplésért — de mind­végig a sportszerűség kere­tein belül. A Tolna megyei Tanács V. B. Testnevelési és Sport- hivatala ez évben első alka­lommal különdíjat ajánlott A hét 11-e Stölkler (Kisdorog) Éger Csemeczky Vida Lemle (Nagydorog) (TÁÉV SK) (Dombóvár) (Nagymányok) Mezei Barabás (Bátaszék) (B. Vasas) Miklós Minker Turbuk II. Porcsa (Nagydorog) (Aparhant) (Zomba) (Dombóvár) Tartalékcsapat: Mucska (Bátaszék) — Mészáros (Bonyhádi Vasas), Boda (Kisdorog), Bíró I. (Zomba), Csa­pó (Tengelic) — Simon (TÁÉV SK), Fiath (Bátaszék) — Horváth (Fadd), Herczig (Tolna), Túrós (Aparhant), Lam- pek (Fadd). „fel az SZMT sportnapra legtöbb résztvevőt mozgósí­tó szakmai megyebizottság­nak. A díjat ezúttal a ME- DOSZ megyebizottsága nyer­te. Lapunk tegnapi számá­ban közölt tudósításból ki­maradtak a sakkozók ered­ményei, melyet ezúttal pó­tolunk. Egyéniben Burai (BHG) szerezte meg a győ­zelmet, Pékár (KÖJÁL) és Balázs (MMG) előtt. A csa­patverseny végeredménye: 1. BHG, 2. MMG, 3. Szek­szárdi MEZŐGÉP. * A Dunaföldvári Szövetke­zeti SE megyebajnokj kézi­labda-mérkőzésen fogadta a Szekszárdi 505. DSK csapa­tát. Egy nappal a tanév­nyitó előtt érthetően nehe­zen „állt össze” a zömmel vidéki tanulókra épülő kö­zépiskolás együttes. A szek­szárdiak kapus nélkül utaz­tak el, de mire a játékve­zetői sípszó jelt adott a ta­lálkozó megkezdésére, ren­deződtek a kapusgondok. Csűrös István testnevelő tanár, aki egyben a DSK csapatának játékosedzője is, magára húzta a egyes számú mezt. Néhányan mo­solyogva dörzsölték tenye­rüket a nézőtéren, mond­ván: most elkapjuk a ven­dégeket. A szükségportás hálóját pedig úgy kitömjük gólokkal... A 39 éves egy­kori jégkorongozó tanár úr azután bizonyított. Nem produkált ugyan látványos robinzonádokat, ennek el­lenére cseppet sem bizo­nyult gyengébb kapusnak, mind például... No, de ne példálózzunk, a végered­mény önmagáért beszél. A szekszárdiak kétgólos győ­zelmükkel értékes két pon­tot szereztek. * Három labdarúgó-játék­vezetőnk — Ritzel, Köő, Krómer — szeptember első vasárnapjára a Baranya megyei labdarúgó megye­bajnokság Pécsi Zsolnai— Beremend mérkőzésének ve­zetésére kapott küldést. Miután a küldőlapon a ta­lálkozó kezdési időpontja­ként 15.30 ór.a szerepelt, így a játékvezetői hármas már 13 órakor megérkezett Pécsre. Mint később kide­rült, sietségük ellenére mégis elkéstek. A híres Zsolnai gyár udvarában lé­vő öltözőben találkoztak a pécsi csapat intézőjével, aki közölte, hogy a Beremend elleni mérkőzést délelőtt 10 órára írták ki. Az ifjúsági találkozót szükség-játék­vezető bíráskodása mellett lejátszották, a felnőttek összecsapása azonban el­maradt. A beremendiek mérkőzés nélkül utaztak ha­za, három játékvezetőnk pedig, bár elutazott Pécs­re, még a hivatalosan meg­állapított átalánydíjat sem kapta meg. A szakszervezeti sportnapon is népszerű volt a női lab­darúgás Kelenföld, 100 néző. Vezet­te: Fellegi, Rajkai. A Szek­szárdi Spartacus csapata a következő összeállításban lé­pett pályára: Sólya — Zsin- kó, Bordi, Zimmermann, Gaszler, Molnár, Sztáronsz- iky. Csere: Tóth, Kovács, Ka­dosa, Vasadi, Niki. A hazaiak kezdték a játékot, de az első támadásuk eredménytelenül végződött. A második perc­ben Gaszlert csak szabályta­lanul tudták szerelni, a meg­ítélt büntetőt Zimmermann értékesítette. A következő percben ismét Zimmermann volt eredményes, így a szek­szárdiak 2:0 arányú vezetést szereztek. A 6. percben Sztá- ronszky góljával 3:0-ra nö­velték előnyüket a szekszár­diak. A 8. percben a KEL- TEX javára megítélt bünte­tőt Sólya remek védéssel há­rította. A 9. percben már 5:0- ra elhúzott a Spartacus, a hazaiak első góljukat csak a 10. percben szerezték. Már 6:3-ra vezetett a szekszárdi együttes, amikor érthetetle­nül idegesen, kapkodva ját­szottak. A sok labdaeladás felhozta a hazaiakat. A 15. percben Molnár lőtt újabb gólt, majd ezután a KELTEX kétszer volt eredményes. A fővárosi csapat 5. gólját időn túli büntetőből szerezte. Szünet után Gaszler bünte­tőből növelte a szekszárdi csapat előnyét, de ellentá­madás végén a hazaiak szé­pítettek. Ezután Sólya hárí­tott egy büntetődobást, de a róla kipattanó labdát az el­lenfél értékesítette. A Spar­tacus 9:8-as vezetésénél Bordit két percre kiállították a játékvezetők, majd a 12. percben Gaszler szabályos gólját nem ítélték meg. A 18. percben Molnár került ki­állításra, sőt a hazaiak újabb Gaszler Mária, a szek­szárdi csapat egyik erős­sége volt hétmétereshez jutottak, mely­nek értékesítésével 10:9-re feljöttek. A hátralévő időben Zimmermann, majd Zsinkó szerzett újabb gótt. A 25. percben Sólya a kapufa se­gítségével hárította a hazai­ak büntetődobását. A végig izgalmas mérkőzé­sen — melyet egyrészt a szekszárdiak önmaguk szá­mára tettek szorossá —meg­érdemelt Spartacus-győze- lem született. A játékosokat küzdeniakarásukért, harcos­ságukért dicséret illeti. A szekszárdi csapat gólszerzői: Zimmermann 4, Gaszler 3, Sztáronszky, Molnár 2—2, Zinkó. Szerdán Pécsett játszanak edzőmérkőzést a szekszár­diak a PBTC ellen, majd szombaton 15.30-kor bajnoki mérkőzés keretében a BVSC együttesét fogadják Szek- szárdon. Dombóvári VSE—Zalaeger­szegi TE 80:69 (41:33). Dom­bóvár, 250 néző. Vezette: Szittya, Parádi. A Dombóvá­ri VSE a következő összeállí­tásban lépett pályára: Illés (25), Tahi (18), Pakot (14), Tamási (10), Haraszti (9). Csere: Ruzicska (4), Takács, Bálint, Ács, Jósvai. A pálya- választó vasutascsapat kez­dett jobban, Pakot, Tahi és Haraszti kosoraival az 5. percben már 10:5-re vezetett. A 10. percben 18:13-ra ala­kult a mérkőzés állása. öt perccel később már csak ■négy pont különbséggel ve­zettek a hazaiak. Ezután erő­sített a ZTE, a hazaiak kap­kodni kezdtek, a sok labda­eladás következtében a 18. percben 33:33-ra egyenlítet­tek a zalaegerszegiek. Ezt követően újból a DVSE ro­hamozott és két perc alatt nyolc pontot szerzett. A második félidő elején is­mét feljött az ellenfél, az 5. percben 43:39 volt a mérkő­zés állása. Hullámzó játék, változatos küzdelem jelle­mezte a következő negyed­órát. A 10. perc végén 55:47- re, majd öt perccel később 71:56-ra húzott el a VSE gárdája. A mérkőzés befeje­zése előtt két perccel 76:66- os állásnál a hazaiak négy, a vendégek pedig három pon­tot szereztek. Nehezen szerezte meg a győzelmet a dombóvári csa­pat, miután játékosai meg­lehetősen enerváltan küzdöt­tek. Közép játékosaikat ke­veset foglalkoztatták és időnként feltűnően sok pon­tatlan indítás következtében rendre a vendégek szerezték meg a labdát. A csapatból Tahi és Illés teljesítménye dicsérhető. Bátaszéki VSK—KSI 88:63 (41:34). Bátaszék, 100 néző. Vezette: Wiszt. A Bátaszéki VSK a következő összeállí­tású csapatát szerepeltette: Zágonyi (24), Gaál (6). Vár- da (18). Illyés (10), Tiringer (13). Csere: Farkas (13), Ká- toli (4), Horváth, Gráma, Komáromi. Mindkét csapat emberfogással játszott. A találkozó első félidejének közepéig egyik csapanak sem sikerült jelentős előnyt sze­reznie. Az eredmény alaku­lása: 4. percben 10:10, a 8. percben 19:17. Erősítettek a hazaiak és a 15. percig Vár- da és Farkas révén tízpontos előnyt szereztek. A félidő vé­géig ebből az előnyből azon­ban csak hét pontot sikerült megőrizni. A bátaszékiek sű­rűn cseréltek, míg a KSI az egész félidő során csupán egy játékost cserélt. A második félidő elején Ti­ringer és Zágonyi kosaraival a 4. percben már 54:39-re ve­zetett a Bátaszék. Ezután visszaesés következett, fel­jöttek a vendégek és 54:47- re szépítettek. A KSI tovább­ra is keveset cserélt, a csa­pat ismét elhúzott. Különö­sen Zágonyi volt elemében, aki sorozatban szerezte pont­jait hosszú indításból. A 14. percben 78:56-ra vezetett a vasutascsapat. A KSI telje­sen elfáradt, rosszul védeke­zett és ezt jól használták ki a hazaiak. A tavaszi 23 pon­tos vereségért most 25 pon­tos győzelemmel sikerült visszavágni. Nagy taps jutalmazta a Bátaszék első hazai győzel­mét. Ki kell emelni Várdaés különösen Zágonyi eredmé­nyességét, de az egész csapat dicséretet érdemel példás küzdeniakarásáért. Egy kihagyott helyzet az első félidőben. Kurucz kct méterre a kaputól mellé lő. Fotó: Bakó Jenő Kosárlabda NB II Két mérkőzés, két győzelem