Tolna Megyei Népújság, 1977. augusztus (26. évfolyam, 180-204. szám)

1977-08-02 / 180. szám

© ^PÚJSÁG 1917. augusztus 2. Csoportbajnok: a Paks Paksi SE-Enying 2:2 (0:0) így kellett volna 1. Borsodi B.—Papp J. SE 1:0' 1 2. Siküveggy.—Gyöngyös 3:1 1 3. Pásztó—Lehel SC 2:3 2 4. Hatvan—Recsk 2:3 2 5. Gyula—Szegedi Dózsa 1:2 2 €. Hódmezöv.—Szabó SE 2:1 1 7. Auras SE—ESMTK 2:5 2 8. EPGEP—Balassagy. 0:2 2 9. Bakony—Péti MTE 0:0 X 10. Sopr. Tex.—Kőszeg 2:3 2 11. Táncsics SE—Baxutb. 1:0 1 12. CVSE—Szó. MÁV 2:2 X 13. SZVSE—Pécsi VSK 3:0 1 +1 14. Sülysáp—EMG Sash. 1:1 X Befejeződött a nyári Totó­kupa mérkőzéssorozat. A Paksi SE együttese jól sze­repelt: csoportelső lett. Vasárnap került sor Enyingen 200 néző előtt a mérkőzésre, ahol Paks színei­ben a következők szerepel­tek: Féhr — Kalmár, Vábró, Bagó, Szűcs, Weisz, Bíró, Szabadi, Kovács II., Meszlé- nyi, Muck. Csere: Somodi, Kiss II. Edző: Váczi László. A paksi csapat vezette az el­ső veszélyes támadást. A 2. percben Muck lövése alig szállt kapu mellé. Ellentáma­dásnál a paksi védők csak ne­hezen tudtak tisztázni. Az el­ső negyedórában kiegyenlí­tett játék folyt, mindkét kapu előtt adódott gólhelyzet. A 16. percben Féhr lábbal tisztá­zott, a kipattanó labdát Már­ton a kapu mellé lőtte. A ki­rúgott labdával Weisz Bírót szöktette a bal szélen, lövését a hazai védők üggyel-bajjal tisztázták. A 22. percben Muck lövését öklözte a hazai kapus. Csökkent az iram és a színvonal, az erős szélben sok bosszantó hibát vétett mind­két csapat. A 35. percben a hazaiak előtt nyílott gólszer­zési lehetőség, Mártonnak a 16-os sarkáról lőtt labdája Verbóczki és a kapufa mel­lett elsuhant. A 44. percben Bíró a szabadon álló Meszlé- nyi elé perdített, aki egyből Kovács II. elé továbbított, tisztára játszotta magát, alig lőtt kapu fölé. A második félidő elején a hazaiak támadtak többet, de Féhr remekül védett, majd Márton 6 méterről kapu mel­lé lőtt. A 22. percben Muck megszerzett egy rossz átadást, egyedül tört be a 16-oson be­lülre. szöktette Bírót, aki a kifutó kapus mellett nagy nyugalommal lőtt a hálóba. 1:0. A 25. percben Bíró jó átadást adott Mucknak. aki a kapus mellett a bal alsó sa­rokba lőtt. 2:0. A 34. percben Vábró a 16-oson belül ütkö­zött a hazaiak csatárával, a 11-est Vass értékesítette. 2:1. A 37. percben Kovács II.— Meszlényi összjáték után Muck elé került a labda, aki egyedül törhetett kapura, de 3 16-osig kifutó kapus men­tett. A hátralévő időben a hazaiak fergeteges rohamo­kat vezettek, de a paksi vé­dők több ízben önfeláldozóan mentettek. A 45. percben Molnár beállította a végered­ményt. 2:2. Gyenge színvonalú első fél­idő után a hajrára izgalmas­sá váló mérkőzésen megérde­melten szerezte meg döntet­lenjével a csoportgyőzelmet a paksi csapat. Jók: Vábró, Bíró, Szűcs és Kalmár. VÉGEREDMÉNY: 1. Paks 5 3 1 1 9-6 7 2. ESMTK 5 3 — 2 13-10 6 3! Enying 5 2 2 1 9-10 6 4. D.-újv. Ép. 5 2 1 2 19-13 5 5. Auras SE 5 1 2 2 9-13 4 G. Ápr. 4. Vasas 5 1 — 4 4-11 2 Labdarúgás Bonyhádi Vasas—TÁÉV SK 3:1 (2:1). Szekszárd, 150 né­ző. Bonyhád: Sajó — Mészá­ros, Gecző, Máté, Pusztai, Bajkai, Gecző I., Csordás, Eizenczer, Horváth, Bulla. Csere: Bretli, Gecző II., Incze, Sebestyén. TÁÉV SK: Vass — Paróczay, Csernecz- ky, Lerch II., Simon II., Papp, Stercz, Kertész. Boros, Simon I., Agócs. Csere: Ba­kó, Böröcz, Obendorf, Ber- náth, Micskó. Kemény, végig sportszerű mérkőzésen a helyzeteit jobban kihasználó vendégek megérdemelten nyertek. Góllövők: Bulla 2 (egyet ll-esből), Horváth, il­letve Simon I. (ll-esből). Dombóvári MSC—Magyar­szék 4:0 (2:0). Dombóvár, 200 néző. DMSC: Dobos — Her- telendi. Vida, Havasi, Ma­gyar, Bíró, Nagy, Horváth, Sziber, Németh, Király. Cse­re: Banai; Fekete, Pintér. Az újonnan alakult csapat játé­kán látszott az összeszokott­ság hiánya, de időnként biz­tató akciók gördültek a pá­lyán. Helyenként kemény összecsapásokkal tarkított mérkőzésen sok helyzetet ha­gyott ki a dombóvári csapat. Góllövők: Nagy 2, Németh, Sziber. Jók: Vida. Havasi, Nagy. Bogyiszló—öcsény 2:0 (1:0). Bogyiszló, 300 néző. Bogyisz­ló: Bárdos — Liszkai, Kocsis, Paksi, Ettig, Grénus, Boros II., Bogdanovics, Bajusz, Bo­ros I., Miklós. Közepes ira­mú mérkőzésen Bogdanovics két góljával nyert a hazai csapat. Zomba—Bátaszék 2:2 (1:0). Bátaszék, 250 néző. Zomba: Kerekes — Csíki, Bíró I., Bíró II., Szabó, Turbuk II., Obrák, Csámpár, Illés I., Faragó, Turbuk I. Csere: Kerekes II., Matus II., Boros, Barabás, Kereki, Fazekas, Gébért. Bá­taszék: Mucska — Mozsár, Makk, Fiath, Varga, Mezei, Botos, Tóth II., Gajer, Hola- csek, Szabó. Csere: Jónás, Papdi, Skordai. Zomba az el­ső félidőben mezőnyfölény­ben játszott, helyzetét is ki­használta. A hazai csapat ek­kor szinten aluli játékot nyújtott. A második félidő­ben Bátaszék kissé rákap­csolt, de a helyzetek értéke­sítése elmaradt. Zomba ügyesen és lelkesen játszott mindvégig. Góllövők: Fara­gó, Illés I., illetve Holacsek 2. Jók: Faragó, Turbuk II., Illés I., Obrák, illetve Hola­csek, Makk, Fiath, Jónás. Tengelic—Fadd 4:4. Ten- gelic, 150 néző. Tengelic: Nyul II. — Baranyai. Ábra­hám, Csapó, Rikkers, Her- czinger, Tóth, Nyul I., Huj- bert, Éberling, Bornemissza. Csere: Priger, Oberlender, Ellenbruch. Fadd: Soponyai — László, Szűcs. Molnár, Fe­hér, Horváth, Takács, Mi­hálovics. Kovács, Aradi, Kiss. Csere: Csapó. Mór az első percben megszerezték a ve­zetést a hazaiak Bornemissza révén. A második harmad végére 4:l-re vezetett Tenge­lic. Az utolsó játékrészben a faddiak egyenlíteni tudtak az elfáradt hazai csapat ellen. Góllövők: Bornemissza 3, Éberling, illetve Kovács, Ta­kács, Kiss. Mihálovics. Jók: Csapó. Nyul I., Hujbert, Bor­nemissza. illetve Takács, Ara­di, Csapó. Kisdorog—Nagymányok 4:1 (1:1). Nagymányok. 200 né­ző. Vezette: Köő. Kisdorog: Stölkler — Bőhm, Genszler, Győrfi, Kiss III., Nagy, Kniesz, Szabó, Odor, Hos- nyánszki, Boda. Csere: Niesz. Nagymányok: Balogh — Foglszinger, Fenyővári I., Lemle, Vorglümler, Bayer, Fenyővári II., Tóth. Barabás, Csordás, Kovács. Csere: Ecker, Botai. A két csapat kö­zött nem volt lényeges kü­lönbség, a második félidő 30. percéig. Mezőnyben váltako­zó, jó iramú játék folyt, csak az utolsó negyedórában dőlt el a mérkőzés a Kisdorog ja­vára, amikor a hazai véde­lem hibát hibára halmozott. Góllövő: Boda 2, Kniesz 2, illetve Fenyővári II. Jók: Győrfi, Szabó, Kniesz. Odor, illetve Fenyővári I., Lemle és Csordás. Ez így szabálytalan Balról Bulla (Bonyhád). jobbról Lerch (TÁÉV SK) Duna-kupa A paksi járási labdarúgó­szövetség tájékoztatása alapján közöljük; az augusztus 7-re kisorsolt Nagydorog—Gerjen Duna- kupa labdarúgó-mérkőzést ma, kedden 17 órakor játsz- sza a két csapat Gerjenben. Fogadás a kerékpárosok tiszteletére A Szekszárdi Szövetkeze­ti Spartacus kerékpárosai Schneider Konrád edző irá­nyítása mellett évek óta tart­ják egyenletes, jó teljesítmé­nyüket. Az olimpiai pontokat tekintve már tavaly is a me­gye legeredményesebb ver­senyzői voltak. Az idei év is jól indult: Pálinkás Csaba, Halász László, Szúnyogh Nándor, Liska Pál, Halász Zoltán, Brozovácz László, Csákovits Ferenc az első fél­évben 75 olimpiai pontot szerzett. A kerekesek a nemzetközi versenyeken is kitűnően helytálltak. Pálinkás Csaba az IBV-n Lengyelországban, majd Bécsben az ifjúsági világbaj­nokságon egyaránt 5. lett. Az ifjúsági vb-n országúti csa­patversenyben a 8. helyen végzett csapat tagja. A Ge- menci nagydíj nemzetközi kritériumversenyén ő szerez­te meg az első helyet. Halász László: Ausztriában a Dusika nemzetközi ifjúsági versenyen a hegyi szakaszon 2., a körversenyen 7. helyen végzett. Kubában megnyerte a nemzetközi kritériumver­senyt. Tagja volt az ifjúsági vb 8. helyet elért csapatnak. A Gemenci nagydíj országúti számának és az összetett ver­senynek győztese. Liska Pál: Az ifjúsági vb csapatverseny 8. helyén vég­zett együttes tagja volt. Az országos hosszú távú bajnok­ság 2. helyezettje, a 4000 mé­teres pályacsapat és a 70 ki­lométeres csb-t nyert csapat tagja. Halász Zoltán: Az ifjúsági vb csapatversenyben 8. helyet elért együttes tagja. A 4000 méteres pálya-és az országúti 70 kilométeres csapatbajnok­ságot nyert együttes tagja. A Gemenci nagydíj legfiatalabb tagja volt, de így is 12. lett. Szúnyogh Nándor: A 3000 méteres üldözőbajnokság 3. helyezettje, a 70 kilométeres országos csapatbajnokságon 4. helyet elért együttes tagja, a hosszú távú bajnokság 4. helyezettje. A szekszárdi kerekesek sze­replését, jó helytállását az egész megye figyelemmel kí­séri. A kitűnő versenyzőket hétfőn a megyei pártbizott­ság székházában fogadta Horváth József, a megyei pártbizottság titkára. Jelen volt Harmatit József, a köz- igazgatási és adminisztratív osztály vezetője, dr. Bősz Endre, az osztály helyettes vezetője, valamint Herczig Gábor, a megyei sporthivatal elnöke is. •d A megyei pártbizottság tit­kára hosszasan elbeszélgetett a sportolókkal, valamint az egyesület vezetőivel, akik tá­jékoztatást adtak a szakosz­tály életéről, a további terve­ikről. Asztalitenisztől - vízilabdáig Ml Neve: labdarúgás. Életkora: 76 év. Játékosok száma: 120 000. Kiemelkedő eredményei: olimpián 3 arany-, 1—1 ezüst- és bronz-, világbajnokságon 2 ezüst- és Európa-bajnok- ságon 1 bronzérem. Különös ismertetőjele: a legnépszerűbb sportág. Nincs a világon még egy sportág, amelynek olyan ha­talmas lenne a varázsa, mint a labdarúgásnak. A százezres stadionok gyakran zsúfolásig megtelnek, de a televíziók jóvoltából százmilliók figye­lik a labda útját. „A labda már az ókorban is gömbölyű volt és gurult...” — olvashatjuk a labdarúgás egyik „történelem könyvé­ben”. Ezzel valójában min­den meg van magyarázva, vagyis a sportág múltja, az, hogy ennek a játéknak a fel­találása akár a görögök, akár a rómaiak nevéhez is fűződ­het. Mert a mai napig sem döntötték el, hogy valójában az „ősi futballnak” honnan indult el az útjára. Az vi­szont tény, hogy mint sport, Angliában „született” meg a XIX. században, ott tette meg az első lépéseket, ott ad­ták ki 1895-ben az első hiva­talos szabályokat, s ott avat­tak először bajnokot 1888- ban, a Preston North End csapatát. Könyveket írtak már a futball elterjedéséről, arról, hogy szerte a világon miként hódított meg millió­kat, s lett gyerekeknek, fel­nőtteknek és még öregeknek is kedvelt játéka, szórakozá­sa. Európában például 15 millió a játékosok száma, ami annyit jelent, hogy a konti­nens minden 49. lakója foci­zik... A klubok száma 400 000 felett jár, a játékvezetőké több mint negyedmillió, s négy ország azzal büszkél­kedhet, hogy labdarúgóinak száma túlhaladja a milliót. A labdarúgás európai tér­hódítása Magyarországon sem maradt hatás nélkül, s a múlt század utolsó éveiben mutat­ták be. Egyes források sze­rint az első labdát egy Harry Perry nevű angol atlétaedző hozta be Magyarországra, más dokumentumok szerint viszont már akkor az egyik katonai iskolában jól ismer­ték a szabályos méretű focit. De akárhogy is volt. hamar felfigyeltek erre a játékra, az első mérkőzést 1897-ben a BTC tornászai játszották, az­tán már igazi csapatokat is létrehoztak, s azzal, hogy 1901. január 19-én megala­kult a Magyar Labdarúgók Szövetsége, minden „akadály” elhárult az útból, megkezdő­dött a rohamos fejlődés. És éppen idén októberben lesz 75 éve, hogy a válogatott Ausztria ellen lejátszotta első hivatalos mérkőzését, s azóta a nemzeti színek képviselői 515 alkalommal léptek pá­lyára. Bár akadtak „szűk eszten­dők”, a sportág sok szép si­kerrel, nemzetközi győzelem­mel, elismeréssel dicsekedhet, rászolgált arra, hogy itthon is a legnépszerűbb legyen. Minden évtizednek megvol­tak a nagy egyéniségei, több magyar „aranycsapatot” is feljegyzett a krónika, s em­lékezetes sikereket értek el a klubok is. A közelmúltban a legörvendetesebb esemény a válogatott eredményes sze­replése volt a világbajnoki selejtezőkben, s minden re­mény megvan arra, hogy a folytatás se maradjon el, a Baróti Lajos szövetségi kapi­tány vezette együttes 16 esz­tendő után újból ott legyen a világ legjobbjainak talál­kozóján. — Adataink bizonyítják, hogy a magyar labdarúgás népszerűsége nem csökkent, itthon változatlanul óriási a tábora — mondta Pető Ist­ván, az MLSZ egyik munka­társa, akinek a kezébe futnak össze az egész országból be­érkező kimutatások. — Je­lenleg 120 ezer az aktív játé­kosok száma, tehát azoké, akik rendszeresen részt vesznek a bajnokságokban, s csaknem 4000 a minősített, illetve a gyakorló edző. Bár a városok beépítésével több tucat pályát meg kellett szün­tetni. lényegében csökkenés nincs, mert újabbakat létesí­tettek helyettük. S ha nem marad el a jó játék, akkor a tribünök is megtelnek... Borbás, Schlosser, Fogl,' Bukovi, Turay, Lázár, Sárosi, Zsengellér, Kocsis, Puskás, Bozsik, Hidegkúti, Albert... néhány név abból a félezer - bői, amely mellett ott áll: l magyar válogatott tagja volt’. Világklasszisok voltak vala­mennyien, s bár most talán nincsenek hozzájuk hasonló egyéniségek, mégis értékelni kell azt az erőfeszítést, ame­lyet a szövetség tesz, hogy ütőképes csapatot alakítson ki. — Nem engedhetjük meg, hogy a nagy múltú magyar labdarúgás továbbra is egy helyben topogjon, messze le­gyen a régi sikerektől — mondta néhány évvel ezelőtt Baróti Lajos, aki akkor a szö­vetség edzőbizottságának volt a vezetője és személy szerint is nagy erőfeszítéseket tett a felemelkedés érdekében. így született meg többek között a határainkon túl is jól ismert „követelményrend­szer”, amely megszabja a klu­boknak, az edzőknek, a játé­kosoknak, hogy mit kell ten­ni; megtörtént a bajnoksá­gok átszervezése; papírra fektették, hogy mi a játéko­sok joga és kötelezettsége; és még sorolhatnánk tovább azokat a programpontokat, amelyek mind megvalósítást nyertek, illetve nyernek. — A csúcsról sokkal köny- nyebb visszaesni, mint oda újból feljutni — mondta egy beszélgetés alkalmával Bu­kovi Márton, az egykori sok­szoros válogatott játékos, s világhírű edző. — Ezért idő, türelem kell ahhoz, hogy új­ból biztosan haladjunk felfe­lé. A jelek szerint a „kapasz­kodás” már megkezdődött. Kozák Mihály