Tolna Megyei Népújság, 1972. október (22. évfolyam, 232-257. szám)

1972-10-19 / 247. szám

Kosárlabda NB Jill F BÁTASZÉKI VSK—KOMLÓI BÁNYÁSZ 77:53 (38:27) ! (féríimérkőzés) Kellemes időben került sor a mérkőzésre, %ahol a hazai gárda a következő ‘játékosokat szerepel­tette: Szabó (18), Gyimesi (3), Gaszner (4), Tiringer (22), Kovács (6). Csere: Illyés (2), Radács (3), Zágonyi (6), Horváth (8). Mind a két csapat zónavédekezést alkal­mazott végig. A bátaszéki csapat jól kezdett és a 4. percben már 14:0-ra vezetett. A komlóiak ezt követően feljöttek és különösen Bálint eredményessége révén a 10. percben 25:10-re szépítettek. A fél­idő végéig kiegyensúlyozottá vált a játék, melyből 11 pontos veze­téssel Bátaszék került ki győzte­sen. A második félidőben a bátaszéki csapatban a cserejátékosok is szó­hoz jutottak. A 10. percben 57:42 volt az eredmény, mivel a komlói­ak feljavultak. A 16. percben 69:50 mérkőzésállásnál Komló leg­veszélyesebb embere. Bálint a ki­pontozás sorsára jutott, ezzel lé­nyegében eldőlt a találkozó sorsa is. A jó iramú mérkőzést Báta­szék 77:53 arányban nyerte, ezzel a vasutascsapat 6. győzelmét sze­rezte egymás után, és így remény van arra, hogy harmadik helyüket megtartják a bajnokság befejezé­séig. A bátaszéki VSK női csapata hazai pályán alulmaradt, 6 pontos Vezette: Kardos, Hegyi. A Szi­getvári ÁFÉSZ N/B I-es kosárlab­dacsapata ellen háromharmados mérkőzést játszott a Vasas. Szek- szárd: Binder (16), Eszterbauei (ló), Jankovics (2),. Skoda (30), Sáfrán (12). Csere: Budavári (3), Phillipovics (4), Marth (3), Leipold, Gészi (2), Götz (4). Mindkét csa­pat emberfogással kezdett, majd a zónavédekezést, emberfogást és letámadást felváltva alkalmazták. A vendégcsapatban hiányzott Var­A vasárnapi mérkőzésele közül legnagyobb érdeklődés a Kölesd— Zomba találkozó iránt nyilvánult meg. A zombai csapat ezúttal hal­ványabban játszott a szokottnál, és meg kellett elégednie Köles- deii az 1 :l-es döntetlennel. A ve­zetést a második félidő közepén a zombaiak szerezték meg. de a lelkes kölesdiek kiegyenlítettek. Az ifjúsági mérkőzésen Zomba megőrizte veretlenségét és 4:1 arányban nyert a hazaiak ellen. Á felnőttbajnokság listavezetője, Fadd, Ozorát fogadta. A hazaiak rossz napot fogtak ki és min­denki mélyen tudása alatt játszott. A második félidő 14. percében sajnálatos sérülés történt: Sopo- nyai, a hazaiak kapusa védés közben a kapufának vágódott és jobb kezén könyöke kifordult, a mentők vitték kórházba. Miközben Soponyait ápolták, az egyik ozorai csatár az üres kapuba rúgta a labdát. Ebből vita kerekedett, mert először a játékvezető gólt ítélt, majd azt visszavonta. Az ozorai csapat vezetője lehívta já­tékosait a pályáról és csak Öt perc szünet után folytatódott a küzdelem. Ekkor 1:0-ra vezetett Fadd. Hét perc múlva ll-esből egyenlített Ozora és befejezés előtt két perccel az első gól szer­zője. Fenyvesi ismét a hálóba ta- lá't. és ezzel nyert Fadd 2:l-re. A mérkőzés után a faddiak volt játé­kosa Gálfi fogta le a 7-es mez­ben játszó ozorai játékost, aki a já1 ékvezető „keresésére indult”. Egyébként a faddi kapusnak kar­ja gipszben van, az őszi idényben már nem számítanak rá. Az if­júsági mérkőzésen a faddi csa­pat 9:3 arányban győzött. A gyönki csapat továbbra is „gyengélkedik”, ezúttal Bátától szenvedett 3:0-s vereséget a gyönki pályán. Az ifjúsági mérkő­zést a gyönkiek nyerték 4:2 arányban. Győrén 3:3-as eredménnyel zá­rult az ifjúsági mérkőzés, majd a felnőttek küzdelméből a minden csapatrészben jobb györeiek ke­rültek ki győztesen, 5:0 arányban, Bogyiszlóval szemben. Szekszárdon, az Építők ellen Páif-ft volt a vendégcsapat. Az ií­vereséget szenvedett a Siófoki Gimnáziumtól. A bátaszéki lányok hazai veresége & forduló nagy meglepetése. PAKSI KINIZSI—MOHÁCS 44:30 (20:15) (női mérkőzés) A Paksi Kinizsi gárdája Mohá­cson vette fel a küzdelmet, ahol a következő játékosok léptek pá­lyára: Vajer (—), Madács (4), Fa­lusi (U), Treszl (27), Bálint (2). Csere: Blatt (—), Kuner Zs. (—). Az első percekben a paksi csa­pat ragadta magához a kezdemé­nyezést és hat perc eltelte után már l2:2-re vezettek. Továbbra is a paksi csapat maradt fölény­ben és a 15. percben már 20:7-et mutatott az eredményjelző tábla. A félidő utolsó öt percében Paks visszaesett, a hazai csapat feljött és szorossá (20:15) alakult a mér­kőzés állása. A második félidő első 10 perce kiegyensúlyozott volt, melyben inkább a hazaiak jeleskedtek és 32—27-re megközelítették a paksia­kat. A félidő közepétől a paksi lányok erősíteni tudtak és Treszl kosaraival biztos, megérdemelt győzelmet arattak. A tartalékos paksi csapat meg­érdemelte a győzelmet, jó takti­kát alkalmazott és a döntő idő­szakban erősíteni tudott. Kitűnt: Treszl, Madács, Falusi és Vajer. ga Ilona, legrutinosabb Játékosuk, sérülés miatt. Igen jó, váltakozó iramú mérkőzésnek lehettünk ta­núi. Mindkét csapat a gyors táma­dásra építette támadásait, a szek­szárdi Skoda, a szigetvári Jerszi táVoli kosarai arattak nagÿ sikert. Az- edzőmérkőzés jól szalgálta mindkét csapat felkészítését a vasárnapig .fordulóra., Mindkét ..csa­pat a középső harmadban első­sorban a tartalék játékosait ját­szatta. júsági mérkőzést a hazaiak nyer­ték 11:1 arányban, -míg a felnőtt­mérkőzésen a hosszú idő óta gyengén játszó, de ezúttal közepes teljesítményt nyújtó pálfalak győztek. Sióagárdon a hazai ifisták 15 góllal terhelték á cikóíak kapuját. A gólözön neon folytatódott a felnőttmérkőzésen, ott mindkét csatársor gólképtelennek bizo­nyult. így 0:0-s döntetlennel ért véget a küzdelem. Pincehelyen Nagydorog volt a vendégcsapat. A hazai ifisták 3:1 arányban győzték le Nagydorogot, míg a felnőttmérkőzés 1 :l-es dön­tetlennel végződött. A felnőttek bajnoki táblázatán Fadd áll az élen 18 ponttal, má­sodik Zomba 17. 3. Győré 14 ponttal. Az ifjúságiaknál Zombá pontveszteség nélkül áll az élen 2t0 ponttal. A 17 pontos Fadd má­sodik, míg a harmadik helyezett Ozorának 15 pontja van. Felnőttek: 1. Fadd 10 9 - 1 33—10 18 2. Zomba 10 8 1 1 28—10 17 3. Győré 10.6 2 2 35—16 14 4. Kölesd 10 4 4 2 18—10 12 5. Nagydorog 10 5 2 3 24—27 12 6. Sióagárd 10 4 3 3 18—9 11 7. Pincehely 10 3 3 4 21—21 9 8. Báta 10 4 1 5 19—25 9 9. Pálfa 10 3 2 5 21—23 8 10. Bogyiszló 10 4 - 6 17—24 8 11. Sz. Építők io 3 ; 6 18—24 7 12. Ozora 10 3 1 6 13—24 7 13. Gyönk 10 2 2 6 13—25 6 14. Cikó 10 - 2 ft 9—30 2 Ifjúságiak: 1. Zomba 10. 10 ­­64—8 20 2. Fadd 10 8 1 1 60—16 17 3. Ozora 10 7 1 2 30—19 16 4. Sz. Építők 10 7 ­3 70—10 14 5. Sióagárd 10 6 1 3 42—14 13 6. Pálfa 10 5 1 4 35—38 11 7. Bogyiszló 10 4 3 3 26—31 11 8. Győré 10 3 3 4 27—27 9 9. Gyönk 10 3 1 6 19—60 7 10. Pincehely . 10 2 1 7 15—29 5 11. Kölesd 10 2 1 7 24—43 5 12. Cikó 10 2 1 7 20—55 5 13. Báta 10 2 ­8 17—68 4 14. Nagydorog 10 1 ­9 L3-45 a FONYÓDI PETŐFI—BONYHÁDI CIPŐ 37:34 (12:16) (női mérkőzés) • Bonyhád: Rózsa J. (9), Futár (2), Rózsa M. (21), Bajor M. Csere: Antal (2), Istenes (—), Da­radics (—). A Bonyhádon leját­szott mérkőzésen a hazai csapat kezdett jobban, az első játékrész­ben végig vezetett. A Fonyód a játékot nagyon lassította, aminek eredménye, hogy kevés kosár esett. A második játékrészben is jól védekezett a Cipő. de a tá­madások nem sikerültek. A vendé­gek távoli dobásaival szemben te­hetetlen maradt a 'Bonyhád. A két csapat között a jelenlegi jobb dobóforma döntött.- • A hazaiak meg sem közelítették a múlt hé­ten Pakson nyújtott teljesítmé­nyüket. BONYHÁDI CIPŐ—marcali VM 77:43 (28:23) (férfimérkőzés) Bonyhád: Kiszler (20), Balázs (8), Bozó (6). Lencz (6). Ábrahám (18). Csere: Losoncz (13), Kovács (2). Végh (4). Fazekas (—). Pém (—). Az ideális kosárlabdaidőben lejátszott találkozón a Bonyhád ismét egészpályás emberfogással kezdett, mellyel nagyon megzavar­ták ellenfelüket, a 10. percben 16:6 volt az eredmény. Ezután fel­váltva estek a kosarak. A máso­dik félidőben a Cipő olyan já­tékkal rukkolt ki, amit már rég­óta várnak a szakvezetők. Ragyo­gó védekezés, és pontos dobások jellemezték a ' csapatot. Jó iramú mérkőzésen győzött biztosan a Cipő. A második félidei játékáért a csapat minden tagja dicséretet érdemel. PÉCSI TANÁRKÉPZŐ- DOMBÓVÁRI VSE 48:46 (27:18) (női mérkőzés) DVSE: Garai (18), Gyimesi (—), Herke (—), Sárost (13). Barna (2). Csere: Hilbert (13), Tóth (—). Ke­mény összecsapások, sportszerűt­len jelenetek jellemezték a két csapat találkozóját. Az I. félidő­ben a Tanárképző játéka volt tervszerűbb, átgondoltabb és a 10. percben már 10 ponttal vezet­tek. (19:9). A dombóvári, csapat megpróbált erősíteni, de ez az I. félidőben már nem sikerült, nem tudtak felzárkózni. Szünet után. mintha kicserélték volna a DVSE játékosait, már az 5. percben ledolgozták, hátrányu­kat. Játékuk nagyon feljavult, öt- 1 létesen ésy eredményesen játszot­tak, annak ellenére, hogy a ha­zaiak a megengedettnél jóval ke­ményebben védekeztek. A 20. percben Garai kosarával döntet­lennel zárult a mérkőzés, ezt kö­vető hosszabbításban a hazaiak kerekedtek felül. A látottak alap­ján a DVSE második félidei jobb játéka alapián nem érdemelt ve­reséget. A DVSE csapatából Garai. Hilbert játéka emelkedett ki, de a többiek is lelkesen küzdöttek. PÉCSI ÉRCBÁNYÁSZ—DOMBÓ­VÁRI VSE 85:65 (39:30) (férfimérkőzés) Dombóvári VSE: Farkas (2), Takács (3), Tarr (2), Gerecs (29). Ruzicska (35). Csere : Haraszti (—), Szabó (2), Bogdán (l),Nagy (—), Barkóczi (—). A Pécsett le­játszott mérkőzésen a nagymé­retű és csúszós pályán a hazai­ak emberfogással, a DVSE zó- n’ázással játszott. A 8. percben még a DVSE vezetett I2:l0rre, ettől kezdve fokozatosan elhú­zott a hazai csapat, ügyesen kombináltak és támadásaikat ziccerig játszották ki. . A második félidő szintén a pé­csiek perceivel kezdődött és pil­lanatok alatt elhúztak 47:32-re. A dombóváriak megpróbáltak erősí­teni, ledolgozni hátrányukat, de ennyivel feltétlen jobb volt a ha­zai együttes és megérdemelten győzött. A 15. precben már 24 ponttal megugrott az Ércbányász és ezzel tulajdonképpen el is dőlt a találkozó sorsa. A mér­kőzés végéig a DVSE-nek sike­rült négy pontot ledolgozni hát­rányából, de megszorítani nem , tudta a minden tekintetben jobb hazai együttest. A DVSÉ csapa­tából a ponterős Ruzicska, va­lamint Gerecs játéka dicsérhető. Szavazott A Szekszárdi Dózsa—Kecs­keméti Dózsa labdarúgó-mér­kőzés közönsége a következő­képpen szavazott. Simon Fe­renc 251, Kalász János 238, míg Korner János 234 szavaza­tot kapott. További sorrend: Lelovics László 220, Zielbaucr Miksa 198, míg Csordás Mátyás •zavazatainak szama 1870 Edzőmérkőzés NB/I-esek ellen Szekszárdi Vasas—Szigetvári ÁFÉSZ 86:81 (60:53) (női mérkőzés) Labdarugó megyei B osztály Zomba pontot veszteit Kőlesden, így Fadd egy ponttal vezet Totójubileum 25 esztendővel ezelőtt, alig több mint egy esztendővel a Pu”t'to Infláció után azért találták ki a totót, hogy sportcélokra többet lehessen fordítani. Az ötlet külföldről jött, bár akkoriban csak hat európai országban ismerték az úgynevezett embersportfogadast. Ma­gyarországon a svájci példát vették át, így született meg a mese o 12 találatról. , Megszületésekor nem sok jövőt jósoltak a totónak. Jóllehet, ki­számolták és közzétették, hogy a 12 találatos szelvénynek 531 041 variációja létezik, nagyon sokan vélekedtek úgy, hogy tulajdonkeppen gyerekjáték eltalálni a mérkőzések végeredményét. Ennek ellenere, vagy talán éppen «ezért mindössze 20 000 szelvény érkezett az ®|so játékhétre, amelynek mérkőzéseit éppen negyedszázaddal ezelőtt, 1947. október 19-én játszották le. Az első hét nyertese., Szabó László Endre 11 találatot ért el, s mert telitalálata senkinek sem vort, 10 440 forintot vehetett fel. A következő héten ketten nyertek, mind­ketten már 12 400-12 400 forintot. Ettől kezdve meredeken ívelt föl­felé az érdeklődés. S amikor a 18. játékhéten_ megszületett a 445 055 forintos nyeremény, totólázban égett az ország. Ráadásul elterjedt, hogy minél kevésbé ért valaki a futballhoz, annál jobb: nagy nye­remény meglepetések idején van, azokat pedig csak véletlenül lehet eltalálni, a szakértelem egyenesen • akadályoz. így hát sokan totóz­tak, de hiába. A kudarcok viszont az emberek kedvét szegték, és visszaesett a szelvényszám. Ráadásul akkoriban nem volt túlságosan izgalmas a labdarúgó-bajnokság sem. Előfordult, hogy a 12 találatos szelvény is csak 129’ forintot fizetett. Később aztán hol • ismét növekedett, hol csökkent az érdeklődés. A Sportfogadási és Lottó Igazgatóság 1964-ben egy remek ötlettel véget vetett az apálynak és a dagálynak. 12 mérkőzés helyett azóta 13+1- re kell tippelni. Lassan egy évtizede, hogy ez a magyar találmány biztosítja az 50 OOO-úOO 000 forintos heti nyereményeket, s több eset­ben fizetett már 1 000 000 forinton felüli összegeket is a totó. A nyereményrekord 1965.-ben a 18. héten született meg: 1 935 122 Ft-os főnyereménnyel. A magas nyeremények fokozzák a fogadók kedvét: mielőtt bevezették volna a 13+1-et, félmillió szelvény érkezett be hetenként, s mostanára a forgalom heti kétmillió darabra emelkedett. Ha ^minden jól megy, az idei jubileumi esztendőben megdől az éves szelvényszám-rekord. Az első félévben több mint ötvenmillió szelvény érkezett be. Ha a második félévben is jól hajráznak a totózók, meglesz az 1972. évi százmillió. Vagyis: több, mint százötven- millió forintot nyerhetnek az emberek a totón. Szép pénz. S ter­mészetesen azoknak a legszebb, akiknek sikerül a 13+1, vagyis, akiknek jócskán jut belőle. Nekünk, többieknek marad a játék. Az államkasszának ped'ig a totóból származó bevétel, amit 25 eszten­dővel a játékok bevezetése után is van hová tenni« Kötelező a súly hiányos szifonpatronok cseréje Az utóbbi * időben megsza­porodtak a panaszok az auto- szifon-patronokra, mert az eredeti, zárás mellett is gyak­ran súlyhiányosak és így a patronban lévő széndioxid nem elegendő a szódavíz, vagy a tejszínhab elkészítésé­hez. A Belkereskedelmi Mi­nisztérium illetékes főosztá­lyán elmondották, hogy a fogyasztói, érdekvédelemmel kápcsolatos rendelkezés elő­írja a felhasználhatatlan súly­hiányos patronok kötelező, díjtalan cseréjét, amelyre egyébként a patronosdobo- zokon levő felirat is figyel­meztet. 'Ánnak ellenére, hogy a hiányt a Szénsavtermelő Vállalat minden esetben el­ismeri — sa nagykereskedel­men keresztül a hiányos pat­ronokat visszaveszi, kicseréli —, egyes boltokban vonakod­nak a cserétől. A kedvezőtlen tapasztalatok' nyomán, a fogyasztói érdek- védelemre tekintettel a mi­nisztérium felhívta az érde­kelt kereskedelmi vállalatok figyelmét a rendelkezésre, hogy minden körülményeske­dés nélkül cseréljék ki a fel- szúratlan, súlyhiányos patron nokat. (MTI) j A rádió és a televízió műsora KOSSUTH RADIO 8.18: Szimfonikus zene. 9.00: Az X-sugár útja. 9.25: Nóták. 10.05: Is­kolarádió. 10.20 : Kamarazene. 10.49: A tünékeny alma. Rádiójá­ték. 12.35: Melódiakoktél. 14.00: A haza fája. Elbeszélés. 14.20: Zon­goraművek. 14.35: Rosa Maria. Részletek. 15.10: Zengjen dalunk! 15.40: Népi zene. 16.05: Budapest' titkai. 16.25: A Magyar Népdal He­te. 16.40 : Uj kórusfelvételeinkből. 16.51 : Indulók. 17.05 : Földön, ví­zen, levegőben. 17.30 : Melis György énekel. 17.55 : Budapesti Művésze­ti Hetek. 18.48 : Miért igen, miért nem? 19.25: Kritikusok fóruma. 19.35: A Magyar Népdal Hete. 19.45: Lemezek közt válogatva. 20.20: Láttuk, hallottuk... 20.40: Coriolan — nyitány. -20.53: Külpo­litikai dokumentumműsor. 21.30 : Sanzon. 22.30: Zenekritikusok hanglemezekről. 23.00: Az Állami Népi Együttes felvételeiből. 23.40: A Hollies-együttes és Rita Pavone műsorából, o.ioí Operákból, PETŐFI RADIO 8.05: Operettekből. 8.30: A Ma­gyar -Népd^ Hete. 9.03: Operákból. 9.40: A belpolitikai műsor. 10.00: A zene hullámhosszán. Közben: kb. 10.30: Zene közben. 12.00: Könnyűzenei Híradó. 12.30: Ver­senyművek. Közben: 13.03: Győri stúdiónkból. 14.00: Ifjúsági rande­vú. 18.10: A Magyar' Népdal Hete. 19.17: Régi magyar mulatságok. 19.37: Mozart: A-dúr szonáta. 20.25: Uj könyvek. 20.?8: Régi ma­gyar dalok és táncok. 20.49: Nász­utazás. Színmű. 23.15: Zenekari muzsika. URH »1 • 18.10: Orosz. Alt. isk. 7—8. és középiskolák I—H.-osainak. 18.25: 2000 felé... 19.00: Durkó Zsolt: II. vonósnégyes. 19.20: Frank Sinatra és Nancy Wilspn felvételeiből. 19.50: Márta. Részletek. 20.20: A blues kedvelőinek. 20.37: A Magyar Népdal Hete. 20.52: A szocialista irodalomról. III. 21.27: Hangfelvé- tei. MAGYAR TV 11.05: Iskola-tv: Magyar nyelv­tan. (Ált. isk. 6. oszt.) 11.55: Föld­rajz. (Alt. isk. 7. oszt.) 15.50: Ma­gyar nyelvtan. 16.40: Földrajz. 17.45: Hírek. 17.50: Tízen Túliak Társasága. 18.20 : Fordulat a hazai szarvasmarha-tenyésztésben. IL 18.55: Esti mese. 19.05: Parabola. 19.30: Tv-híradó. 20.00: Egy úr a Santé-i börtönből. Film. 21.40: A Tv Galériája. 22.20: Tv-híradó —2, JUGOSZLÁV TV 1. műsor: 16.45: Magyar nyelvű tv-krónika. 17.40: Gyermekműsor. 18.30: Tudo­mány 19.00: Viva la musica. 20.30: V. Petrovic: Rügy fakad a meg­perzselt bokorból. 21.30: A belgrá­di zenei hét ünnepélyes befejezése. 2. műsor: 20.30: Kör. 21.15: Egy kisfilm. 21.30 : 24 óra. 21.40: Szerelmi tör­ténet. — Filmsorozat. OSZTRÁK TV 1. műsor: 18.00: Olasz nyelvlecke. 18.25: Jó éjszakát, gyerekek! 18.30: Osztrák képek. 18.55: Sportmoza­ik. 19.30: Tv-híradó. 20.06: Dalli- Dalli. Kérdés-felelet játék. 21.35: Gong. (4. rész.) 22.35: Tv-híradó. 2. műsor: 18.30: Iskolatelevízió. 19.00: Kon­takt. 19.30: Tv-híradó. 20.09: Ak­tuális események képekben. 20.55: Veszély a levegőben. Dokumen­tumfilm. 22.30: Osztrák képek. 22.55: Tv-híradó és kulturális ak­tualitások . MOZI ■ DOMBÓVÁR: Forró vizet a ko­paszra. (Magyar film.) DUNAFÖLDVAR: A lovag vég­akarata. (Szovjet—észt film.) PAKS : A réztorony. (Csehszlo­vák film.) SZEKSZÂRD: Meteorvadászok. (NDK—lengyel film.) TAMÁSI : A 22-es csapdája. (Amerikai film.) (18.) TOLNA: Jöjjön el egy kávéra hozzánk. (Felemelt helyárral.) (Olasz film.) (18.) ^