Tolna Megyei Népújság, 1962. június (12. évfolyam, 126-151. szám)

1962-06-01 / 126. szám

6 TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG 1962. június 1. Óriási küzdelem után: vas zág—Anglia 2:1 (1:0) Rengő, 9000 néző. Vezette: Leo Horn (Hollandia.) Magyarország: Grosics — Mátrai, Mészöly, Sá- rosi -— Solymosi, Sipos — Sán­dor, Rákosi, Albert, Tichy, Feny­vesi dr. Anglia: Springett — Arm tieid. Normann, Wilson — Moore Flowers — Douglas, Greaves, Hitchens, Haynes, Charlton. Nyomban magyar támadások bontakoznak ki. A 3. percben Tichy mellé lőtt, kevéssel utána pedig egy szép Sándor—Tichy ak­ció Albert lesállásával ért véget. Fokozatosan az angolok is bele­lendültek, a 8. percben szabad­rúgáshoz, majd annak elvégzése után szöglethez jutottak. A ma­gyar válogatott a 13. percben ér­te el első szögletét, de ez ered­ménytelen volt. Változatos, jó­iramú küzdelem alakult ki, a magyar csapat nagy becsvággyal harcolt. Feltűnt az örökmozgó Rákcsi több kiváló közbelépése, a ferencvárosi csatár nagyszerű­en semlegesítette az angol táma­dósor irányítóját, Haynest. A 14. percben Greaves került helyzet­be, de fölélőtt, 3 percei később a magyar csapat megszerezte a vezetést. Rákosi jó labdát adott Tichynek, aki elhúzott Moore mellett, majd 18 méterről hatal­mas, védheíetlen gólt lőtt a léc alá. 1:0. Váltakozó időben foly­tatódott a játék, néha erősen megeredt az eső. Az angolok első­sorban a kitűnő formában le\ ő Charlton révén veszélyeztettek, a balszélső több remek rohamot vezetett, lövései Grosicsnak sok gondot okoztak. A 22. percben Grosies és Hitchens ugrott fel egy labdára, összefejeltek, a játé­kosok rövid ápolásra szorultak. A továbbiakban sem csökkent az iram, a 31. percben Charlton lőtt fölé, majd nem sokkal utána a fiatal Moore 20 méteres nagy lö­vését Grosics bravúrral hárítot­ta. A 35. percben Sándor tört,ki, beadását azonban Tichy 5 méter­ről fölé lőtte. Két pere -múlva Tichy akadályoztatása miatt 18 méteres szabadrúgáshoz jutott a magyar csapat, Solymosi lövése azonban lepattant a sorfalról. A félidő utolsó perceiben az ango­lok erőteljesen támadtak, két szögletet is elértek egymás után, egyenlíteni azonban nem tudtak. A második félidő is magyar tá­madással kezdődött. Albert tört ki, de felvágták a 16-oson belül, Leo Horn elnézett az eset felett. Változalos, kombinatív volt a já­ték mindkét részről. A 49. perc­ben Mészöly remekül szerelte ve­szélyes helyzetben Greavest, az 50. percben hibáztak a magyar védők, Solymosi rosszul adott ha­za, Mészöly kapkodva Greaves- be lőtte a labdát, és a jobbössze­kötő elől Grosics csak önfeláldo­zó belevetődésscl tudott tisztáz­ni. Az 55. percben óriási helyzet­be jutott Albert. Szép támadás után Sándor ugratta ki a közép­csatárt, aki a 11-es ponton egye­dül állt, de hirtelenkcdve le­adott lövését Springett védte. Az 59. percben érdemtelen góllal egyenlítettek az angolok. Jobb­oldalról íveltek be egy labdat és az Mészöly bal lábáról szögletre perdült. Douglas ívelte be a kor- nert, Grosicsot azonban nyomták szabálytalanul az angol csatárok és Leo Horn ezt nem vette fi­gyelembe. Visszakerült a labda az angol jobbszélsőhöz, aki ka­pura lőtt és az egyik magyar vé­dő kezét érte a lövés. Leo Horn büntetőt adott a magyar csapat ellen. Ezt Flowers értékesítette. 1:1. Mindjobban zuhogott az eső, nehézzé vált a talaj. A gól után az angol válogatott pedig érthe­tően lendületbe jött. Óriási nyo­más nehezedett a magyar kapu­ra, de a védelem Sárosival az élén, jól állt a lábán. A pár perces letargián túlke­rült a magyar együttes és újból jól gördültek támadásai. Wilson csúnyán leterítette Tichyt. A 73. percben Albert nagy alakítása következett. Sárositól kapott lab­dát a középcsatár és legjobb nap­jaira emlékeztetőén, szépen hú­zott el az angol védők mellett, megvárta,j míg Springett jobbra mozdult es aztán elegánsan küld-1 te mellette a labdát a hálóba. 2:1. Az angolok lendülete elkese­redésig menő viharos támadások­ba ment át. A rohamokat főleg Douglas vezette volna, ha Sáro- si lélegzethez engedi. Röviddel ezután megállt a játék Moore sé­rülése miatt. A 78. percben Feny­vesi dr. ugrott ki, lövése kipat­tant Springettről és Sándor csak egy gondolattal késett le. Az utolsó 5 perc hihetetlen iz­galomban telt el. Az angol csa­pat minden tagja támadott, a ki- egyenlítésre törekedett, a magyar játékosok azonban tervszerűen tartották a labdát. Az eddig lejátszott mérkőzések eredményei: Argentína—Bulgária 1:0 (1 :Q). Brazília—Mexikó 2:0 (0:0). Chile—Svájc 3:1 (1:1). Uruguay—Kolumbia 2:1 (0:1). Magyarország—Anglia 2:1 (1:0). Csehszlovákia—Spanyolország 1:0 (0:0). Szovjetunió—Jugoszlávia 2:0 (0:0). NSZK—Olaszország 0:0. A csoportok állása a lejátszott mérkőzések után: L csoport 1. Szovjetunió 2. Uruguay 3. Kolumbia 4. Jugoszlávia 1. Chile 2—3. NSZK 2—3. Olaszország 4. Svájc 1. Brazília 2. Csehszlovákia 3. Spanyolország 4. Mexikó 1. Argentína 2. Magyarország 3. Bulgária 4. Anglia 1 1 1 1 1 — 1 — II. csoport 1 1 1 — 1 — 1 — III. csoport 1 1 1 1 1 — 1 — IV. csoport 1 1 1 1 1 — 1 — 1 — X — — 1 2:0 2:1 1:2 0:2 3:1 0:0 0:0 1:3 2:0 1:0 0:1 0:2 1:0 2:1 0:1 1:2 Egy nappal a VB nyitánya után, csütörtökön meglehetősen sok volt a panasz a már pályára lépett együttesek házatáján. így elsősorban, ami a sérüléseket il­leti. Uruguay együtteséből Lángon, Sasia, El Alvarez és Perez szen­vedett könnyebb zúzódást Ko­lumbia ellen, míg a közép-ameri­kai csapatból a jobbhátvéd Zu­luaga került „betegágyba”, az ő sérülése különben a legsúlyosabb, mert a röntgenvizsgálat hármas bordatörést állapított meg. Ki­jelölték már a helyettesét is, Ped­ro Alzate játszik majd a további mérkőzéseken jobbhátvédet. Van panasz a bolgárok köré­ben is. Elsősorban az, hogy az argentinok igen kemény, sőt he­lyenként durva futballt játszot­tak. Különösen a védelem. Érzi is ennek nyomát a bolgár együt­tes, mivel Iliev olyan sérülést szenvedett, a térden, hogy a VB-n már nem szerepelhet. (Iliev Hrisz tov néven szerepelt a bolgár ösz­TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspórt Tolna megyei Bizottsága és a Megyei Tanács lapja Felelős szerkesztő: Petrits Ferenc Kiadja: a Népújság Lapkiadó Vállalata Felelős kiadó: Orbán Imre Szerkesztőség és kiadó: Szekszárd, Mártírok tere 15—17. Telefon: Szerkesztőség: 20—11 Kiadóhivatal: 20—10 Készül a Szekszárdi Nyomdában Széchenyi utca 46. Telefon: 21—21, 25—72 Felelős vezető: Széli István Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető a helyi postahivataloknál és kézbesítőknél Előfizetési dü es» hónapra Jtt 0 Érdekességek a VB-ről szeállításban.) Ugyancsak a gyen­gélkedők listájára került a jobb­szélső Diev is, ő is térdsérülést szenvedett és orvosi megállapí­tás szerint június 3-án nem játsz­hat Magyarország ellen. A vereséggel kapcsolatban egyébként a bolgár szakvezetők kijelentették, hogy a bolgár vá­logatott játéktudásának 60 száza­lékát sem adta ezen a mérkőzé­sen, elsősorban ellenfele kímé­letlen játéka következtében. A bolgár együttes a csütörtö­köt pihenésre használta fel, dél­után a Magyarország—Anglia mérkőzést tekintették meg. Néhány mexikói játékos ke­mény belemenéseire panaszko­dott Moreire, a brazilok edzője is. A 2:0-ás eredménnyel végző­dött találkozó nyomát N. Santos és Garrincha érzi. Csütörtökön mindketten kezelésre mentek. Az egyik brazil vezető, Paulo Ma­chado szerint azonban biztosan játszanak a csehszlovákok ellen. Moreire edző a mexikóiak elleni játékról a következőket mondta: — Nem ment valami jól, ez kétségtelen, fontos az, hogy si­kerrel vettük az első akadályt. A kemény és jól küzdő mexikói védelem akadályozta meg na­gyobb arányú győzelmünket. A mexikóiak nyilatkozatai elé­gedettséget fejeznek ki. Ignacio Trellez edző így fejezte ki véle­ményét: — Az első félidőben alaposan -a sarokba szorítottuk a brazilo­kat és azt hiszem ez sem meg­vetendő eredmény. Samtiagóban szerdán este, de még csütörtökön is örömünnep volt. Ismerősök, ismeretlenek ölel­keztek össze az utcán és más be­szédtéma szinte nem is volt a vá­rosban, mint a chileiek Svájc el­len aratott 3:1 arányú győzelme, amelyben nem sokan hittek. Bo­ros fiaskókat szorongattak kezük­ben a szurkolók és „chi chi chi le le le chile” kiáltásokkal járták be a főváros belső kerületeit. A jelentések szerint a közlekedés az utcákon felvonuló tömegek miatt szinte életveszélyes volt. Ha ha­zaiak találkoztak, feltartott ujjak­kal azt mutatták, hogy már hány boros fiaskó van „mögötük”. A vendéglők is csatlakoztak az örömünnephez, mégpedig jó üz­leti fogásokkal, kitűnő ötletekkel. Az elsőséget kétségtelenül a „La Rosa” vendéglő érdemli ki, amelynek tulajdonosa az alábbi feliratot tette kirakatába: „Nálam ünnepeljék meg a 3:l-et, a kezdő­italt én adom”. Azt már talán nem is kell mondani, hogy a La Rosában folyt a bor... Az első rendőri ügye is megvan a VB-nék-,* a chilei szervező bi­zottság két tagja is „elbúcsúzott” a VB küzdelmeitől. A 38 eszten­dős Armando Frohman, a sajtó­iroda helyettes vezetője magától jelentkezett a rendőrségen és be­ismerte, hogy hatezer escudót (négyezer dollárt) saját céljaira használt fel a jegyek árából. Ser­gio Pereire Del Pino, a sajtóiroda egy másik beosztottja három­ezer escudót tulajdonított el a je­gyek árából, ő viszont nem jelent­kezett. Rajtakapták és letartóztat­ták _ O k ö I v Szekszárdi Dózsa—Pécsszabolcsi Bányász 14:6 Területi ökölvívó CSB Szek- szárdon, a szabadtéri színpadon. 900 néző. Vezette: Kovács Jenő, Pécs. (Kovács L. Pécs és Varga, Kaposvár.) Nagy közönség előtt biztosan, sőt fölényesen győzött a Dózsa a területi CSB rangadó­ján. A mérkőzések lefolyásáról az alábbiakban számolunk be. Almacht pontozással győz Ke- recsényi ellen. Az első menetben szerzett előnyével biztosan nyert gyenge erőnléte ellenére is a szekszárdi versenyző. 2:0. Markos I. ellen sérülése miatt Fülöpöt a vezetőbíró lcléptette. Végig nagy küzdelem. Fülöpre már az első menetben 8-ig szá­molni kellett, a másodikban fel­repedt a szemhéja a pécsi ver­senyzőnek. Az orvos megkérdezé­se után a vezetőbíró Fülöpöt le­léptette. 4:0. Sörös pontozással győz Har­tung ellen. Nagy technikai fö­lényben volt Sörös, aki szinte ott és akkor ütötte meg ellenfe­lét, ahol és amikor akarta. Har­tung azonban rendkívül bírta az ütéseket. 6:0. Markos II. pontozással veszt Scheffer ellen. Tisztátalan dula­kodás folyt, amelyben a gyenge erőnlétű szekszárdi versenyző nem tudott egyenrangú ellenfél lenni. 6:2. Daradics pontozással nyer Papp ellen. A fejelésért intést kapott Papp ellen szoros küzdelemben, nagy ütésváltások után győzött a hazai versenyző. 8:2. Árpás pontozással győzött Gál ellen. A találkozó egyik legszebb összecsapásán Árpás nagyerejű tiszta egyenesekkel gyűjtögette pontjait a többször is csak fogás­sal kísérletező Gál ellen. 10:2. Lamport feladta az I. menet­ben Lakatos ellen. Lampert pe­chesen versenyzett. Pontfölény­ben volt, amikor Lakatos egy ho­roggal a földre küldte a szek­szárdi fiút, aki kilenc után sem szerezte vissza öntudatát és La­posa edző bedobta a törölközőt. 10:4. Kálmán ellen Nemes az I. me­netben feladta. Kálmán közép- súlyban indult. Technikai fölé­nye szembetűnő volt, de komoly ütést nem helyezett el ellenfelén. Amikor a vezetőbíró a komoly öklözésre szólította fel a mérkő­ző feleket, a pécsszabolcsi edző bedobta a törölközőt. 12:4. Borda ellenfél nélkül győzött, 14:4. Varga pontozással vesztett Ra- goncsa ellen. A magasabb és hosszabb karú pécsi versenyző ellen Varga sokat keresett me­nedéket fogásban. Emiatt kétszer is intésben részesült. 14:6. Árpás a találkozó legszebb összecsapását vívta. A szekszár­di fiú jó formája örvendetes, mert ezzel egyik biztos pontja a csapatnak. (Árpás a képen szemben.) Labdarúgásban Kurd, röplabdában Mucsi vezet A dombóvári járásban a sorso- [ sek. Az eddig lejátszott mérkőzé- lás szerint folynak a Kilián Kupa sek alapján a bajnokság állása; labdarúgó- és röplabda-mérkőzé- I Labdarúgás 1. Kurdi Tsz SK 2 2 — — . 11:5 4 2. Dúzsi Tsz SK 2 1 1 — 6:3 3 3. Mucsi Tsz SK 2 — 1 1 5:8 1 4. Gyulaji Tsz SK 2 — Röplabda 2 3:9 1. Mucsi Tsz SK II. 2 2 — — 6:2 4 2. Dúzsi Tsz SK 2 1 — 1 5:3 2 3. Kurdi Tsz SK 2 1 — 1 3:3 2 4. Gyulaji Tsz SK 2 — — 2 0:6 — Értékes helyezéseket szereztek tornászaink Dunántúl ternász-bajnokságain Szombaton és vasárnap Székes­fehérvárott bonyolították le Du­nántúl 1962. évi férfi és női tor- nászbajnokságát. A versenyben a Tolna megyei tornászok is kép­viseltették magukat. Bonyhád a legjobbjaival vett részt, Szekszárd azonban az érettségi miatt nél­külözni volt kénytelen Nagy Já­nost, Dzsidát, Szabót, és Nagy Csabát. Utóbbi kettőt eredetileg a III. osztályú bajnokságra ne­vezték, és a látottak alapján akár­melyikük megnyerhette volna a versenyt. Távollétükben azonban győzelmet a Tolna megyéi ver­senyzőknek nem sikerült szerez­niük, de értékes helyezéseket sze­reztek. Eredmények a következők: Fiúk: Ifjúsági II. osztály: összetett bajnokság: 3. Bányai (Szekszárd) 54,2. 4. Falvay (Bonyhád) 54.1. 12. Horváth (Bonyhád) 52,1. Korlát: 2. Bányai 9,2. Nyújtó: 2. Bányai 9,—. 3. Falvay 8,9. Gyűrű: 2. Bányai 9,1. Ugrás: 2. Bányai 9,4. Ifjúsági III. osztályú összetett, bajnokság: 3. Lipovszky (Szek­szárd) 53,9. 5. Arató (Szekszárd) 53,1—. Korlát: 2. Lipovszky 9,1. Lólengés: 3. Arató 9,1. Lányok: Ifjúsági III. osztályú összetett bajnokság: 21. Kalász (Bonyhád) 32,5. Serdülő leánybajnokság: 15. Kasler (Bonyhád) 33,2.