Tolna Megyei Népújság, 1961. augusztus (11. évfolyam, 179-205. szám)

1961-08-24 / 199. szám

0 TOLNA MEGYEI NÉPCJS4G 1961, augunstus 24. SPORT Á megyei labdarúgó-bajnokságért BÁTASZÉK—GYÖNK 4:0 (0:0) Bátaszék, 500 néző. Vezette: Po­gány. Bátaszék: Bodony — Honti, Horváth, Pataki — Kismődi, Zá­honyi — Nagy, Krix, Bodoki, Ma­gyar, Székely. Gyünk: Likkert — Zakar, Steitz, Harkai — Jankó, Tóth — Scheidler, Módos, Bá­nyai, Gabi, Pintér. A mérkőzés a vendégek táma­dásával kezdődik, Gabi kiugratja Pintért, lövését Bodony védi. Majd a hazai csapat veszi át a já­ték irányítását. A harmadik perc­ben Bodoki hagy ki helyzetet. Lábról lábra adogatva támad a hazai csapat. A 8. percben Nagy lövését védi Likkert. Később egy átadást Magyar átlép, és a befutó Székely a kapus kezébe lő. A 17. percben a vendég védelem Krix elől csak üggyel-bajjal tisztáz. A gyönki csapat teljesen védekezés­re rendezkedik be, a hazaiak nem tudják áttörni a tömörülő védel­met. A 36. percben Krix szökte­ti Magyart, aki nagy helyzetben a kapu mellé gurít. Egy ellentá­madás során Gabi labdájával ki­ugrik Módos. Lövését az önfel- áldozóan, el vetődve fejelő Zágo- nyi tisztázza. A második félidőben a hazaiak tovább támadnak, és a 3. perc­ben Nagy felső sarokba tartó fe­jesét Likkert szépen védi. A fö­lény az ötödik percben góllá érik, Krix átadását Bodoki a hálóba lövi. 1:0. Majd Krix hatalmas lö­vését védi a kapus. A 22. percben Bodoki kicselezi a védelmet, majd a ráfutó kapust is, és az üres ka­puba gurít. 2:0. Szép csatártel­jesítmény! A 30. percben Scheid­ler kiugrik, a csatár elől, Bodony rávetődéssel tisztáz. Kirúgás után Magyar lerázza magáról a védel­met, és ballábas lövése a háló­ban köt ki. 3:0. A 40. percben Magyar átadásából Bodoki hatal­mas erővel lő a léc alá. 4:0. A mérkőzés hátralévő perceiben a hazai csapat támad. Bírálat: A hazaiak szép, ado­gató játékkal lepték meg ellenfe­lüket, az egész mérkőzés alatt irányították a játékot. A vendé­gek sportszerű, fegyelmezett já­tékukért érdemelnek dicséretet. Jók: Horváth, Pataki, Krix, Bo­doki, illetve a gyönki közvetlen védelem. — Stang — DOMBÖVÄRI szpartakusz— GERJEN 7:1 (3:0) Dombóvár, 500 néző. Vezette: Németh. Szpartakusz: Palotai — Miklós, Korpádi, Tamás — Faze­kas, Gálosi — Mácsik, Berki, Hor­váth II., Gaál, Haraszti. Gerjen: Fekete — Csathó, Haáz, Farnek — Horváth, Pongó — Bencze, Klement, Husti, Antus. Bán. Gyors három góllal kezdődik a mérkőzés, illetve az első negyed­óra. A hatodik percben Farnek a 16-oson belül felnyúl a labdáért, 11-es. Korpádi értékesíti. 1:0. A 10. percben Horváth II. a tisz­tán álló Berkinek ad, aki meg­szerzi a második gólt. S a 15. percben már harmadszor táncol a labda Fekete hálójában, Hor­váth II. ügyes akciója után. 3:0. Tovább rohamoznak a hazai csa­tárok, lőnek is, de Fekete egymás után többször is ragyogóan véd. A közönségtől sok tapsot kap. Szinte egy kapura folyik a já­ték. A félidő utolsó perceiben kissé enyhül a hazaiak nyomása, s így két esetben Palotainak is közbe kell avatkoznia. A második félidőt Pongó erő­teljes lövése vezeti be. amelyet Palotai jó érzékkel húz le. A har­madik percben a gyors Haraszti szerzi a negyedik gólt. A gerjeni csatárok sokszor feledkeznek le­sen, bár meg kell mondanunk, hogy két esetben tévesen állította meg őket a bíró. A 22. percben Gaál kitűnő beadását Horváth II. hajszállal fejeli mellé. A 31. perc­ben ismét Gaál megy el a szélen, s futtából óriási gólt lő. 5:0. Két perc múlva megint csak Gaál megy el. Átemel a kifutó kapu­son, s máris 6:0. A vendégek a sok gól ellenére is sportszerűen, szívvel küzdenek, de a nagyobb tudás előtt meg kell hajolniuk. A 36. percben Horváth II. lövi a hetediket. 7:0. A 42. percben Bán ragyogó cselekkel végigszáguld a balszélen, s beadását Klement góllá értékesíti. 7:1. Bírálat: A nagyszerűen játszó hazaiak ilyen arányban is megér­Már az elsü forduló nagy meglepetéseket hozott az ifjúsági bajnokságban A megyei ifjúsági labdarúgó­bajnokság első fordulója nagy meglepetéseket hozott. Ezek kö­zött is a legnagyobb, hogy az újonc cikói csapat, a tavaly oly jól szereplő faddi együttest 2:0-ás félidő után biztosan győzte le 4:2 arányban. A volt NB III-as csa­patok keveset törődtek az elmúlt évben az ifjúságiakkal, legalább is ezt mutatja az eredmény. A mázai ifik 3:0-ra, míg a bony­hádiak 5:l-re kaptak ki ellen­felüktől. A bonyhádi csapatot a dunaföldvári együttes győzte le, míg a mázaiakat az újonc hő- gyészi ifik. Iregszemcsén az Iregszemcse—Kisdorog találkozó gólnélküli döntetlent hozott, A Dombóvári Szpartakusz ifjúsági csapata fölényes 5:0-ra a gerje­nieket, míg a Bátaszéki VSK csapata ugyancsak fölényesen (7:1) győzte le a gyönkíeket. Tolnán nagy küzdelem után si­került csak a hazaiaknak győzni Paks ellen. A mérkőzés egyetlen gólja a befejezés előtt 3 perccel esett. Eredmények: Nagymányok—Si- montornya 1:1 (0:1), Bonyhád— Dunaföldvár 1:5 (0:3), Tolna— Paks 1:0 (0:0), Bátaszék—Gyönk 7:1 (4:1), Dombóvári Szpartakusz —Gerjen 5:0 (2:0), Hőgyész— Máza 3:0 (1:0), Cikó—Fadd 4:2 (2:0), Iregszemcse—Kisdorog 0:0. A bajnokság állása: 1. Dombóvári Szpartakusz 1 1 — — 5:0 2 2. Hőgyészi MEDOSZ 1 1 — — 3:0 2 3. Tolnai Szpartakusz 1 1 — — 1:0 2 4. Bátaszéki VSK 1 1 — — 7:1 2 5. Dunaföldvári KSK 1 1 — — 5:1 2 6. Cikói KSK 1 1 — — 4:2 2 7—8. Iregszemcsei MEDOSZ 1 — 1 — 0:0 1 7—8. Kisdorogi MEDOSZ 1 — 1 — 0:0 1 9—10. Simontornyai BTC 1 — 1 — 1:1 1 9—io. Nagymányoki Bányász 1 — 1 — 1:1 1 11. Faddi Tsz SK 1 — — 1 2:4 — 12. Bonyhádi Vasas 1 — — 1 1:5 13. Gyönki KSK 1 — — 1 1:7 14. Paksi Kinizsi 1 — — 1 0:1 15. Mázai Bányász 1 — — 1 0:3 —­16. Gerjeni MEDOSZ l l Oá demelték a győzelmet, s ezen a vasárnapon nagyobb feladat meg­oldására is képesek lettek volna. Valamennyien jól játszottak. A vendégeknél az akarat, a küzde­niakarás dicséretes, de játékuk­ban a legnagyobb erő — az egy­ség — alig volt tapasztalható. Reseterits TOLNAI SZPARTAKUSZ SK— PAKSI KINIZSI SK 2:1 (1:0) Tolna, 800 néző. Vezette: Schnierer. Tolna: Rajos — Szép­völgyi, Kláb. Straubinger — Guld, Herczig — Lassányi, Brucker, Ja- gicza, Hideg, Beck. Paks: Árki — Hausmann, Hermann. Sztanó — Jerkó. Vida — Tanner, Farkas, Bencsik, Kródi, Horváth. Paks indította útjára a labdát, de az első percek a tolnaiaké. Hullámzó mezőnyjáték után mindjobban Tolna veszi át a játék irányítását. A nyolcadik percben Herczig hatalmas, 20 méteres rú­gása csattan a kapufán. A 10. percben Tolna szabadrúgáshoz jut. Beck hatalmas lövése a kapu­fáról pattan ki, melyet Szépvöl­gyi elcsíp és védhetetlenül vágja Árki kapujába. 1:0. Ezután mind­jobban feljön a vendégcsapat, azonban a tolnai védelem rendre tisztáz. Először Kródi bombáz mellé, majd Farkas labdáját vé­di Rajos. A 26. percben Farkas egy összecsapásnál földre kerül, s mintegy 10 percig a pálya szé­lén ápolják. A 28. perctől ismét Tolna vezeti egymás után a tá­madásokat. és nagy nyomás alatt ‘artia a paksi kaput, azonban a védelem tisztáz, vagy a tolnai csa­tárok hagyják ki a legjobb hely­zeteket. Hullámzó mezőnyjáték­kal ér véget a félidő. A második félidő elég csapkodó játékot hoz. Mindkét csapat tá­mad. de a védelmek jól rombol­nak. A tolnaiaknál Jagicza hagy ki kétszer is, majd Lassányi, Guld és Szépvölgyi hibáz. A má­sik oldalon Bencsik és Vida lő mellé. Mind nagyobb a paksi nyomás, mely a 35. percben góllá érik. Szöglethez jut Paks. Hor­váth jól ívelt labdáját Kródi szép fejessel juttatja a hálóba. 1:1. A gól után nagy küzdelem alakult ki a győztes gólért, melyet a 42. percben a paksi kapu előtti ka­varodásból Lassányi góljával Tolnának sikerült megszerezni. 2:1. A szezoneleji formát mutató játék alapján a döntetlen reáli­sabb lett volna, bár Tolnának több helyzete volt. Jók: Paksnál Kródi és a közvetlen védelem, a tolnaiaknál az egész védelem. I. L. A LONDONI CIPÉSZEK BÁNATA A londoni cipészeket rendkívül érzékenyen érintette az »Arsenal« és a »Chelsea« futballklubok ve­zetőségének határozata, mely sze­rint a futballisták a magánélet­ben sem hordhatnak hegyesorrú cipőket, mert e kényelmetlen láb­belik deformálják a lábat és rontják a játékosok esélyeit. TOLNA MEGYEI NEPŰiSAG A Magyar Szocialista Munkáspárt Tolna megyei Bizottsága ás a Megyei Tanács lap(a Felelős szerkesztő: Petrits Ferenc Kiadja: a Népújság Lapkiadó Vállalato Felelős kiadó: Orbán Imre Szerkesztőség és kiadó: Szekszárd, Mártírok tere 15—17. Telefon: Szerkesztőséq: 20—11 Kiadóhivatal 20—10 Készül a Szekszárdi Nyomdában Széchenyi utca 46. Telefon: 21—21, 25—72 Felelős vezető: Széli István Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető a helyi postahivataloknál és kézbesítőknél Előfizetési dl) egy hónapra II D Vasárnap és hétfőn Fonyódon szerepelnek kerékpárosaink Augusztus 27-én vasárnap, és 28-án, hétfőn versenyzőink a Fo­nyód—Bélatelepi körpályán haj­tanak, ahol az ország legjobb ver­senyzőin kívül a Mecsek Kupára készülő jónéhány neves külföldi versenyző is indul. Az erős me­zőnyben a teljes megyei A és B csapat is résztvesz. Névszerinti Schneider, Auth, Gerenday, Lem­szider. Tartalék: Németh, míg a B csapatot az ifjúságiak: Virágh, Palotás, Tóth, Bokros, tartalék: Gazdag képviselik. A versenyzők pénteken átkerekeznek Siófokra, hogy kellően felkészülve szere­pelhessenek az év utolsó országos Béke Kupa bajnokságán, a Fo- I nyódi Kupán. Kétnapos kosáriaisda-villámtornát rendez a megyei szövetség A Tolna megyei Kosárlabda Szövetség a tragikusan elhúnyt Kövendy Anna emlékére kétna­pos kosárlabda villámtornát ren­dez. A versenyre szeptember 16- án és 17-én kerül sor Szekszár- don. A versenyen részt vehetnek a megye területén működő női és férfi kosárlabda-csapatok, va­lamint Baja város csapatai — az NB I. kivételével. — Nevezése­ket a szövetség szeptember 4-ig fogad el. Ugyancsak ezen a napon készül el a sorsolás Szekszárdon a Megyei TST helyiségében. A felsőnánai röplabdátok a bajnokságra készülnek A felsőnánai Termelőszövetke­zeti Sportkör férfi- és női röp­labda csapata az 1961—62-es baj­noki évben a megyei bajnokság­ban szerepel. Ezzel kapcsolatban Forgács Lászlóval, a tsz-sportkör elnökével folytattunk beszélgetést a felkészülésről. A sportköri el­nök elmondotta, hogy eddig röp­labda-pályájuk földes volt, és ez nem felelt meg a követelmények­nek. A közeli napokban a röp­labda-pályát salakozzák. A mint­egy 25 köbméter salakot a terme­lőszövetkezetek szállítják a hely­színre, és a munkát a sportolók, valamint a sportkör pártoló tag­jai társadalmi munkában végzik el A férficsapat felkészítésénél nincsenek különösebb problémák. A tavaszi egyfordulós megyebaj­nokságban második helyen vé­geztek. A szpartakiád megyei dön­tőn ugyancsak második lett a csapat. Nagyfalusi Albert megyei válogatott kerettag vezetésével heti három edzéssel készülnek a fiúk az évadra. A női csapat a tavaszi fordulóban biztosan nyer­te a járási bajnokságot. Ezt kö­vetően részt vettek a járási szö­vetség által rendezett Kilián Ku­pában is. A női csafiatnál az okoz gondot a vezetőségnek, hogy csak hét tagja van a csapatnak. • N. Sportszerűség A vasárnap lezajlott Bátaszék— Gyönk mérkőzés még az 50. perc­ben is 0:0 döntetlenre állt. Ez nem kis bosszúságot okozhatott a bátaszéki közönségnek, mert csapatuk vitán felül jobb volt a gyönkieknél. Ennek ellenére mind a közönség, mind a játékosok a sportfegyelemnek és sportszerű­ségnek olyan szép példáját mu­tatták, ami feltétlenül dicséretet érdemel. Nem töltötte be a pályát a szidalmazás vihara, nem ócsá­rolták a játékosokat és nem ka­pott a bíró sem becsmérlő titulu­sokat. Ellenben többször is meg­tapsolták a gyönki kapus szép védéseit, és saját játékosaikat egyenesen vastapssal köszöntöt­ték, amikor végül is a szép győ­zelmet kiharcolták. A pályán is mintaszerű sportszellem uralko­dott mindkét csapat részéről. Egyetlen játékos sem sérült meg, sőt még rövid ápolásra sem ke­rült sor. A játékvezetőnek köny- nyű dolga volt, nem hiszem, hogy ötször is fütyült volna szándékos szabálysértés miatt. A bátaszéki- ek sportszerűségét dicséri az is, hogy mindenben segítségére vol­tak az ellenfélnek. A szünetben a leesett stopnik tucatját verték fel, set még cipőt is cseréltek. Köszönjük ezt a kiváló sportsze­rűséget a bátaszéki sportköri ve­zetőknek, játékosoknak és az egész közönségnek. Példát mutat­tak arra, hogyan kell egy sport- mérkőzésen viselkedni. Mi is ta­nultunk belőle, és a mérkőzés utáni megbeszélésen is kihang­súlyoztuk ezt a magatartást. Sok­kal szebb és jobb mérkőzésekre kerülhetne sor, ha mindenütt a bátaszéki sportszerűség kerülne érvényesülésre. TÜSKE BÉLA Gyönk A paksi járási labdarúgó-bajnokság sorsolása Augusztus 27: Mözs—Szekszár­di Honvéd, Pusztahencse—Kaj- dacs, Nagydorog—Madocsa, Bölcs­ke—Dunaszentgyörgy, Kanacsi Állami Gazdaság—Szekszárdi Épí­tők, Rácegres szabad. Szeptember 3: Madocsa—Bölcs­ke. Kajdacs—Nagydorog, Szek­szárdi Építők—Pusztahencse, Szekszárdi Honvéd—Kanacs, Rác­egres—Mözs, Dunaszentgyörgy szabad. Szeptember 10: Kanacs—Rác­egres, Pusztahencse—Szekszárdi Honvéd, Nagydorog—Szekszárdi Építők, Bölcske—Kajdacs. Duna­szentgyörgy—Madocsa, Mözs sza­bad. Szeptember 17: Kajdacs—Du- naszentgyörgy, Szekszárdi Építők —Bölcske, Szekszárdi Honvéd— Nagydorog, Rácegres—Puszta­hencse. Mözs—Kanacs, Madocsa szabad. Szeptember 24: Pusztahencse— Mözs, Nagydorog—Ráceaies, Bölcske—Szekszárdi Honvéd. Du­naszentgyörgy—Szekszárdi Épí­tők. Madocsa—Kajdacs, Kanacs szabad. Október 1: Szekszárdi Építők— Madocsa, Szekszárdi Honvéd— Dunaszentgyörgy. Rácegres— Bölcske, Mözs—Nagydorog, Ka­nacs—Pusztahencse, Kajdacs sza­bad. Október 8: Nagydorog—Ka­nacs, Bölcske—Mözs, Dunaszent­györgy—Rácegres, Madocsa—Szek­szárdi Honvéd, Kajdacs—Szek­szárdi Építők, Pusztahencse sza­bad. Október 15: Szekszárdi Hon­véd—Kajdacs, Rácegre-—''Ta- docsa, Mözs—Dunaszentgyörgy, Kanacs—Bölcske, Pusztahencse— Nagydorog, Szekszárdi Építők szabad. Október 22: Bölcske—Puszta­hencse, Dunaszentgyörgy—Ka­nacs, Madocsa—Mözs. Kajd"^s— Rácegres, Szekszárdi Építők— Szekszárdi Honvéd, Nagydorog szabad. Október 29: Rácegrcs—Szek­szárdi Építők, Mözs—Kajdacs, Kanacs—Madocsa, Pusztahencse Dunaszentgyörgy, Nagydorog— Bölcske, Szekszárdi Honvéd sza­bad November 5: Dunaszentgyörgy —Nagydorog. Madocsa—Pu°z!a- hencse, Kaidacs—Kanacs. Szek­szárdi Énítők—Mözs, Szekszárdi Honvéd—Rácegres.