Tolna Megyei Népújság, 1959. június (4. évfolyam, 127-151. szám)

1959-06-06 / 131. szám

« B59. június 6. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG 5 Nagydorogi körkép a község .sportjáról »Megy a gőzös, megy a gő­zös Kanizsára ...« Ezt énekli 250 általános iskolás a nagydo­rogi iskola udvarán és közben a dal ütemére végzik a torna- gyakorlatokat. Készülnek a va­sárnapi tornaünnepélyre. A gyerekek minden mozdulatán látni, hogy örömmel végzik a gyakorlatokat, nagy a sport iránti szeretet, érdeklődés. Er­ről később meg is győződtem. Az egyik szünetben úgyszólván közelharcot vívtak a magasug­ró mércénél, egy másik cso­port futóversenyt rögtönzött, míg a röplabdapályánál is né­pes csoport várta a szerencsét, hogy a labda hozzákerüljön. Magasugrásnál például a 12— 14 éves gyerekek könnyedén ugrották a 130—140 centimé­tert. Ez azt mutatja, hogy a gyerekek minden szabadide­jükben sportolnak az iskola udvarán, ahol erre minden le­hetőség adva van. A nevelők Is szeretik a sportot és ennek is köszönhető ez a nagy »sport­láz-«. De mi lenne még akkor, ha egy testnevelő is lenne a községben? • A község labdarúgó-csapata két hónapja erősen a kiesési zónában van. A labdarúgó­szurkolók legnagyobb gondja volt (persze, a labdarúgók és a vezetőké is), hogy a csapat va­lamiképpen meg tudjon ka­paszkodni a megyebajnokság­ban. Ez most már sikerült. Az első csapat elég jól összeková- csolódott, de az ifi csapat is kezd magára találni. Világ László ifi játékos is annak örül, hogy az elsőnek sikerül elkerülni a kiesést, így az ifi is tud jövőre tovább fejlődni, mert vasárnapról vasárnapra játszhatnak. Szerinte az ifjúsá­gi csapatból jövőre már eset­leg egy-két játékos helyet kap­hat az I-ben ísj • Pető Erzsébet kosárlabda já­tékostól azt kérdeztem meg, miért szerepelnek ilyen gyen­gén. — így nem lehet játszani. A múlt héten is, de ezen a héten is, amikor a szekszárdi edző itt volt, csak négyen voltunk az edzésen. Vasárnap Paks ellen is csak öten játszottunk. Fe­gyelem nélkül nincs sport. — Hallotta, hogy törölték a csapatukat a bajnokságból, mert hat vidéki mérkőzésre nem utazott el? — Igen, tudok róla. A vidé­ki mérkőzésekkel mindig ba­jok voltak. — Lesz utánpótlás? — Igen. Most az iskolaév vé­gén két lány jön, akik az álta­lános iskolát elvégezték, de ki­látás van még ezenkívül is a lányokra. * Körülbelül négy éve, amikor még Traktor Sportkör műkö­dött Nagydorogon, írtam egy riportot és ebben szerepelt Ko- csán Sándor neve is, aki egy­maga kétszáz tagot szervezett. Ezúttal is felkerestem a bor­bélymestert, de a tagdíjakat már nem ő szedi, ellenben a pártoló tagság egyik vezető­je. Mintegy nyolcvan pártoló tagja van a sportkörnek, akik havi 10 forinttal segítik a sportkört. Tavasszal egy gar­nitúra felszerelést vásároltak a labdarúgóknak, 3000 forint ér­tékben. • Berta János gazdasági fele­lős vállán nyugszik a sportkör anyagi gondja, baja. Mint mondotta, jelenleg a sportkör­nek nincs adóssága, mert az utóbbi két-három mérkőzésen jó bevételük volt. Az állami támogatást is megkapták, de a községi tanács is segítette őket 2000 forinttal. A közelmúltban a tanácsülés jóváhagyta, hogy a sportkörnek 3000 forint értékű felszerelést vásároljon a tanács; • Keserű János sportköri elnök arról tájékoztatott, hogy a ve­zetőség 200 tagsági könyv ki­osztását nemrég fejezte be. Itt nagy munkát végzett And­rási Rezső labdarúgó szakosz­tályvezető. A labdarúgó-csapat tavaszi jobb szereplését abban látja az elnök, hogy a vezető­ség közösen oldotta meg a fel­adatokat, így a nevelés kérdé­sét is. Szerinte is a legnagyobb baj az, hogy a falunak nincs egyetlen testnevelője sem. A kosárlabda-csapat gyenge sze­replése is részint ide vezethető vissza, de az is baj, hogy az összevont megyebajnokság »magas« a csapatnak; * Tavaly a szpartakiád ver­senysorozat legeredményesebb sportköre Nagydorog volt. Hogy áll az idén a szpartakiád versenysorozat? — ezt kérdez­tük Krémer Erzsébettől, a ta­valy megyei csúcsot felállító atlétától. T- Az időjárás nem kedve­zett a szpartakiád megtartásá­ra és így el kellett azt halasz­tani. Reméljük, vasárnap már kedvez és megtartjuk a házi­versenyt. — Mennyi indulóra számíta­nak? — Talán huszonöten-harmin- can leszünk. — Nem kevés ez egy ilyen nagy községhez? — De igen, és ha a szerve­zésben segítenek, akkor min­den bizonnyal többen is le­szünk. Nemcsak rajtam múlik. Mindenesetre az állami tá­mogatással működő Nagydoro­gi Sportkörnek többet kellene a szpartakiád versenysorozat­tal törődni! * Cseke Gizit keresem. Az ál­talános iskola egyik nevelője nem sokkal később már a fia­tal lánnyal tért vissza. A vé­kony, szőke kislány vasárnap Budapesten az úttörők országos bajnokságán távolugrásben má­sodik helyet érte el. Mikor meghallotta, hogy sportról van szó, felcsillan a szeme. — Ki foglalkozik veled a ne­velők közül, hogy ilyen jó ered­ményt érsz el? — Markó János tanító bácsi. — Mondj valamit a buda­pesti versenyedről. — Mit mondjak? Sajnos, csak második lettem távolug­rásban. Székesfehérváron 492 centit ugrottam, míg Budapes­ten csak 480-at sikerült. Az el­ső helyezett eredménye négy centivel volt jobb az enyém­nél. Hiába ... nem jött ki a lé­pés. — Szüleid mit szóltak az eredményedhez? — örültek.; Talán még jobban, mint én. — Csak a tanulással van baj a Gizinél — szólal meg az egyik nevelő. — Az idén is, talán, ha közepes eredménye lesz. Bizony, Cseke Gizi, szép az elért eredményed, de igyekezz, hogy jövőre tanulásban is az élen járj. * A nagydorogi látogatást ösz- szegezve: Nagy a lelkesedés a községben a sport iránt, de a kosárlabda és az atlétikai szakosztályvezetők nem állnak feldatuk magaslatán. A sporto­láshoz a pályák, a felszerelések megvannak, nagy hiba, hogy nincs testnevelője a községnek. A labdarúgással többet törőd­nek, mint azt az eredmények alapján megérdemelnék. Az at­létikai szakosztály működése kizárólag a szpartakiád ideié­re korlátozódik, de így se vár­hatunk nagy eredményeket a gyenge előkészítés miatt. Iev néz ki Nagydorog sport­járól készített körkép június elején. Ny. A magyar labdarúgás anekdotakincséből IGAZ IS! Szegeden történt. A Bástya— Vasas profimérkőzésen a bíró három szabályos Bástya lest fújt le egymásután. Többen be látták az ítélet szabályos vol­tát, egy hangos néző azonban torkaszakadtából üvöltözte: — Pfuj! Ezt lefújni! Disznó- ság! Egy csendesebb társa rászólt: — Mit akar? Hiszen mind a három tényleg les volt. — Na és? — Mit na és? Ha igazságos az ítélet, akkor nem kell ordí­tani. A hangos drukker mélyen el csodálkozott: — Hogy? — Nem kell ordí­tani, ha igazságos az ítélet? Hát akkor mi a hazai pálya elő nye? A június 14-i válogatott leeret tagjai A Megyei Labdarúgó Szövet­ig elkészítette a válogatott ter­metet, amely június 14-én Tol- a megye színeit képviseli Pest legye labdarúgó válogatottja el in, Szekszárdon. A megyei labdarúgó keret tag jeli: ..Ezer, Elekes (Tolna), Hart- mann, Dormány, Wéber (Nagy- mányok), Tallósi, Egyed, Mérei, Koller (Dombóvári Szpartakusz), Garamvolgyi, Krix (Bátaszéki Vasút) Kersák, Kádár (Mázai Bá­nyász), Németh (Paksi Kinizsi). Vasárnapi labdarűgóműsor NB III Mind a négy csapatunk ottho- lában játszik. Dombóváron a ?écsi Bőrgyár vendégszerepei 17 irakor. Slmontornyán a Bajai Spítök 16.30-kor, míg Szekszár- lon a Balinkai Bányász 17.30- ior. A Kaposvári MTE Bony- íádra utazik, a mérkőzés kezdési deje 17 óra. További NB III-as nérkőzések: Nagyatád—Báza­lerettye, Bajai Bácska—Pécsi íányász. Pécsi Vasút—Bácsal- nás, Nagykanizsa—Székesfehér­vár. Megyei bajnokság Bétaszék—Máza 15.45 órakor [Majoros, Bencze, Kimle). Fadd —Tamási 17 (Pető, Varadi, Ha­racsi). Váralja—Nagymányok 17 (Farkas J., Hurrái, Poór). Duna- földvár—Dombóvár 17 (Baranya megyei jv., Schnierer, Izing). Hőgyész—Paks 17.30 (Nagy G., Asztalos, Gabi). Nagydorog— Iregszemcse 17 (Streer, Káldi, Bihari). Tolna—Döbrököz 17.30 (Pogány, Kuszka, Máté II.). Az ifjúsági mérkőzések a fenti idő­pontokat megelőzően 2 órával kezdődnek. Osztályozó mérkőzések Gyönk—Ozora 17 (Magyar, Nagyréti, Szilágyi). Dunaszent- györgy—Szekszárdi Dózsa 17 (Paczolai, Kollár, Csordás). Dal- mand—Cikó 15 (Vindics, Csipák, Farkas I.). Máza—Tamási 8:0 (4:0) Megyei bajnokság. Tamási, 700 néző. Vezette: Majoros. Máza: Ve­res — Széles, Kasper II., Kovács — Mező, Radó — Böröcz, Kersák, Gyorsok, Simon, Kasper I. Ta­mási: Pintér — Mátyás, Kurcz, Szily — Tölgyesi, Kelemen — — Szabó, LePdvai, Zsolnai, Ma­gyar, Ludas. Az esőtől erősen fel­áztatott pályán a hazai csapat három tartalékkal kezd. Az első percben Magyar—Zsolnai táma­dás után a kapura küldött lövést Veres kiejti, majd utána, ha ne­hezen is, de tisztáz. A kezdeti tá­madásokat folytatják a tamásiak és a 4. percben a 11-es pontón fekvő kapus mellett Ludas élesen lő kapura, de a labdát a gólvona­lon álló Széles kivágja. Mezőny­játék alakul ki mázai fölénnyel. A 16. percben Veres a 16-os vonalon állva akar menteni, de elvéti a labdát és utána Zsolnai lábáról vetődve szedi le a labdát. A 25, perctől állandósul a mázai fö­lény, melyből nem sokkal később Kersák fejes gólja nyitja meg a gólsorozatot. 1:0. A 31. percben óriási kavarodás a mázai kapu előtt, de a védelem üggye-bajjal ment. A 35. percben a tisztán ál­ló Gyorsok talál a kapuba. 2:0. Gyorsok (Máza) Két perc múlva ismét Gyorsok lő gólt. A 42. percben a szemfüles Böröcz elcsípi a labdát és egyéni akció utón szép gólt lő. A II. fél­időben állandósul a vendégek fö­lénye, s ennek eredményeképpen Kersák 3, míg Böröcz 1 gólt lő a hazaiak kapujába; Bírálat: A hazai csapat az I. fél­idő 30. percéig „állta a sarat”, utána összeroppantak és a vendé­gek tetszés szerint érték el gól­jaikat. A játékvezető kitűnően látta el feladatát. Jók: A mázai fedezetek, Böröcz, Kersák, Gyor­sok; illetve a nyolc gól ellenére is Pintér, Kurcz és az ifjúsági Lu­das, Rózsa Antié Döbrököz - Nagydorog 4:0 (3:0) Megyebajnokság. Döbrököz, 400 néző. Vezette: Németh. Döb­rököz: Venczel — Kiss, Dancs, G. Kiss — Gácsi, Lakatos — Dé- kány, Bazsonyi, Lindmajer, So­mogy vári, Szabó. — Nagydorog: Patai !— Peterdi, Balog, Horváth — Vida, Borbás — Sáringer, Föl desi, Szabó, Kollár, Farkas. Az első percek a vendégeké, a csa­társoruk több veszélyes támadást vezet, melyet a hazai csapat ne­hezen tud semlegesíteni. Tíz perc eltelte után a hazai csapat ma­gára talál és a 12. percben a középen elfutó Bazsonyi szökteti Lindmajert, aki a védelmet ki­cselezve, nagy gólt lő Patai há­lójába. 1:0. Ettől kezdve a hazai csapat irányítja teljesen a játé­kot. öt perc múlva Lindmajer Szabóhoz gurít, aki 6 méterről fö lé lő. A 20. percben a hazaiak sarokrúgáshoz jutnak, nagy a kavarodás, Dékány felismeri a helyzetet, megszerzi a második gólt. 2:0. öt perc múlva szép dorogi táma'dás fut a pályán, de Kollár lövésébe Dancs jól avat­kozik közbe. A 42. percben Gá­csi—Lindmajer a labda útja, aki a tiszta helyzetben lévő Sza­bóhoz játszik és máris 3:0. A II. félidő első perceiben a vendégek kísérleteznek, de ered- ményetlenül. A 7. percben a ha­zaiak vezetnek szép támadást a jobbszélen. A hátrahúzódó Dé- kány átgurít Somogyvárinak, ő szökteti Bazsonyit, aki a felsí sarokba lő. 4:0. Továbbra is a hazaiak maradnak nagy fölény­ben, de az eredmény nem válto­zik. Bírálat: A hazai csapat jó iá. tékkal, megérdemelten tar meg a két pontot. A vendégek v delme jól hárított, de a csatáról nem vállalkoztak lövésre. J ’.k: Szabó, Lakatos, Lindmajer, G. Kiss, illetve Patai, Peterdi, Bor­bás. Puskás SPORTHÍREK Pesti János zombai játékost, mert ellenfelét szándékosan meg rúgta, a Bonyhádi Járási Labda­rúgó Szövetség fegyelmi bizott­sága november 27-ig eltiltotta a játéktól. • A megyei szpartakiád rendező bizottsága június 6-án, szomba­ton délelőtt 10 órakor tartja ülé­sét. Ezen a rendező bizottság tagjai beszámolnak az eddig vég zett munkájukról, majd Metz István, a megyei rendező bizott­ság elnöke ad tájékoztatót a bi­zottság tagjainak a községi szpar takiád versenyeinek helyzetéről. • A Kisdorog—Zomba bajnoki mérkőzés két pontját Kisdorog javára igazolta a szövetség 0:0 gólaránnyal, mivel Zomba nem igazolta távolmaradását, * A május 31-re kisorsolt Hő­gyész—Simontomya férfi kézilab da-csapat bajnoki mérkőzésre a játékvezető nem érkezett meg. Ezt megelőzően a Hőgyész— Gyönk mérkőzés is elmaradt a já tékvezető meg nem jelenése miatt. Vasárnap a két csapat bajnoki Az Alsóleperdi Állami Gaz­daság azonnali belépésre keres univsrzális szerelőt 7—8 Ft órabérrel, -f- fejadag és illetményföld járandó­sággal. Üzemi konyha, mun­kásszállás, esetleg lakás biz­tosítva van. Értesítést az Al­sóleperdi Állami Gazdaság Dalmand, címére kérünk. mérkőzés helyett kénytelen volt barátságos mérkőzéssel beérni, ahol a Hőgyészi MEDOSZ csapa­ta 11:9 (7:3) arányban győzött a Simontornyai BTC csapata ellen. A mérkőzés első félideje haza fölénnyel telt el. A II. félidőben a hazai csapat már nem bírta tovább diktálni a nagy iramot, így a vendégek feljöttek. Góldo­bók: Vajda 7, Benedek 3, Kovács 1, illetve Szabó 4, Cserháti 2, Ke rekes 2, Vincellér 1 . * Tabódon a közelmúltban a KISZ fiatalok labdarúgó-csapa • tot szerveztek. Két hete már Bonyhádon játszottak barátságos mérkőzést a Bonyhádi Vasas II csapatával. Vasárnap a Bonyhá­di Vasas II csapata visszavágó mérkőzést játszik Tabódon dél- el'tt 10 órakor. A tabódi fiata­lok egyetlen kérése: segítse őket a községi tanács és a tsz. * A vasárnap lejátszásra kerülő Bonyhádi Vasas—Kaposvári MTE mérkőzésre a kaposvári vezető­ség ezer szurkoló érkezését jelen tette. Mintaedzések a bonyhádi járásban A Bonyhádi Járási Labdarúgó Szövetség tervezetet készített, melynek alapján a járás MEDOSZ és községi sportkörei részére az új bajnoki év kezdete előtt va­lamennyi helyen mintaedzést te: A mintaedzések a sportkörök ró száré díjtalanok és ezzel kapcso­latban a sportkört kiadás nem ter­heli. A mintaedzéseket a megye NB III-as labadrúgó-csapatainuk edzői tartják,