Tolna Megyei Népújság, 1958. december (3. évfolyam, 284-307. szám)

1958-12-02 / 284. szám

4 TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG 1958 december 2. Szekszárd nagyarányú vereséget mért a listavezető Pécsi Bányászra HÍREK Az NB III. vasárnapi fordulójá­ban Szekszárd érte el a legnagyobb meglepetést. Még hozzá ezúttal kel­lemes meglepetést szerzett híveinek, mert nagyarányú vereséggel küldte haza a listavezető Pécsi Bányászt, amelynek csatársora ezúttal nem igen jeleskedett a helyzetek kihasz­nálásában, pedig többet támadott, mint a hazai csapat. Ezzel szemben pedig a szekszárdi csatárok nagy­szerűen kihasználták a fellazult pécsi védelem miatt kínálkozó hely­zeteiket. A Tolna megyei csapatok ismét csak félsikerrel szerepeltek. Szek­szárd ugyan váratlan pontokat szer­zett győzelmével, Simontornya azon­ban otthonában sem tudott győzni Bázakerettye ellenében, pedig végig nagy fölényben játszott. Bonyhád a várakozásnak megfele­lően végig kezében tartotta a mérkő­zés irányítását és már az első félidő­ben bebiztosította győzelmét. Külö­nösen a bonyhádi csapat technikai felkészültsége volt szembetűnő. A Dombóvári Vasutas az első fél­időben jól kezdett. Vezetett is, de szünet után sikerült a kaposváriak­nak megfordítani a mérkőzés sorsát. A mérkőzés után a közönség körül­vette a gyengekezű pécsi játékveze­tőt, de dombóvári tudósítónk szerint inzultus nem érte. Szekszárdon is sor került egy kis rendzavarásra. A pécsi nézők egyike még a félidőben, a levonuláskor, igyekezett a játék­vezető közelébe férkőzni, de a nézők ebben megakadályozták A —--közős végén pedig az egyik pécsi néző le­köpte a levonuló játékvezetőt. A ma­gáról megfeledkezett szurkolót a rendőrség igazoltatta. A szekszárdi meglepetésen kívül is akadt a fordulónak meglepetése. Az élmezőnybe tartozó Baiai Építők elvérzett a Pécsi BTC otthonában. A többi mérkőzés a várt eredményt hozta. Ki kell emelnünk Nagykani­zsának kétszámjegyű győzelmét Ba­linka ellen. A Bácska is fölényesen verte Székesfehérvárt, a Pécsi Vasas pedig Nagyatádról hozta cl a baj­noki pontokat. A forduló mérkőzé­seiről az alábbiakban számolunk be: Szekszárdi SC — Pécsi Bányász 5:1 (2:0). Szekszárd, 1000 néző. Ki­egyenlített első félidő után nagy fö­lénybe kerültek a vendégek. Mégis a hazai csapat növelte első félidő­ben szerzett előnyét. Góllövők: Si­mon, Benács, Benács, Majnay, Hó- man, illetve Szőke. Bonyhád — Bácsalmás 3:1 (2:0). Bonyhád, 10C0 néző. A bonyhádi csa­pat nagyobb technikai felkészült­sége kiütközött a méx'kőzésen, amely nek már első félidejében bebiztosí­totta győzelmét. Góllövők: Fláding 2, Szabó, illetve Simity. Simontornya — Bázakerettye 1:1 (1:0). Simontornya, 300 néző. Nagy fölényben játszott a simontornyai bőröscsapat, de csatárai kihagyták a legjobb helyzeteket is. Góllövőkről nem érkezett jelentés. Dombóvár — Kaposvár 2:4 (2:1). Dombóvár, 1000 néző. Jól kezdett a hazai csapat, dé a jobb csatársorral rendelkező vendégek mégis megfor­dították a vesztésre álló mérkőzés sorsát. Góllövők: Jutási 2, Papp, Zsoldos, illetve Gelencsér és Fülöp. Bajai Bácska — Székesfehérvár 4:0 (2:0). Baja, 1800 néző. Dujmov 3 és Albert 1 góljával biztosan győzött a Bácska a kiállítások miatt meg­gyengült ellenfele ellen. Nagyatád — Pécsi Vasas 0:2 (0:1). Nagyatád, 1000 néző. Stelzammer. két góljával megérdemelten győzött a kulturáltabb futballt játszó ven­dégcsapat a lelkes hazaiak ellen. Nagykanizsa — Balinka 10:2 (5:1). 300 néző előtt a magáratalált nagy- kanizsai támadósor ontotta a gólo­kat. Fábián. Bodnár, Kovács és Pal- kovics osztoztak a gólokon. A ven- gégcsapat góllövőit nem sikerült megtudnunk. 1. Pécsi Bányász 13 2. Bajai Bácska 13 3. Kaposvár 13 4. Bonyhád 13 5. Pécsi Vasas 13 6. Bajai Építők 13 7. Nagykanizsa 13 8. Székesfehérvár 13 9. Szekszárd 13 10. Pécsi BTC 13 11. Simontornya 13 12. Bázakerettye 13 13. Bácsalmás 13 14. Balinka 13 15. Dombóvár 13 16. Nagyatád 13 A hátralévő két forduló.: December 7: Pécsi Vasas — Bács­ka, Bajai Építők — Nagykanizsa, Pécsi BTC — Bajai Építők 1:0 (0:0). Pécs, 300 néző. Nauschl góljával meglepetésszerű győzelmet arattak a pécsi bőrösök. A bajnoki táblázaton Bonyhád egé­szen az élvonalban van. A listave­zetőtől mindössze 4 pont választja el. Vasárnapi győzelmével a 4. hely­re rukkolt előre. Bonyhád minden­esetre megmutatta, hogy lelkesedés­sel párosult felkészültség meghozza a kívánt eredményt. Szekszárd meg­lepetésszerű nagyarányú győzelmé­vel sem került előbbre a 9. helynél. Simontornya pedig pontvesztése miatt a 11. helyre esett vissza. Dom­bóvár helyzete változatlanul vigasz­talan. A megyék közül a Baranya megyei csapatok eddig kiemelkedően szere­pelnek. Utána a Báes-Kiskun me­gyeiek következnek. Tolna és Zala megye körülbelül egy szinten van­nak, míg a Fejér és Somogy megyei csapatok körülbelül azonos játékerőt képviselnek. Szemléletesen mutatja a jelenlegi helyzetet a következő táb­lázat: (zárójelben a helyezési átla­got tüntettük fel) 1. Baranya^ szá­zalék (5), 2. Bács megye 56 száza­lék (7), 3. .Tolna megye 47 százalék (10), 4. Zala megye 46 százalék (9.5), 5. Fejér megye 40 százalék (11), 6. Somogy megye 38 százalék (10). A vasárnapi forduló után összéb- szorult az élmezőny. A hátralévő 2 fordulóban még sokat lehet rontani és javítani is a helyezéseken. A baj­nokság állása a következő: 10 1 2 34:13 21 9 2 2 25:11 20 8 2 3 38:17 18 7 3 3 19:17 17 7 2 4 21:17 16 7 1 5 25:17 15 5 4 4 29:20 14 5 4 4 26:19 14 6 2 5 23:20 14 5 3 5 12:17 13 4 4 5 17:22 12 4 2 7 20:26 10 4 1 8 23:39 9 3 1 9 12:30 7 2 2 9 11:31 6 1 — 12 7:26 2 Balinka — Dombóvár, Kaposvár — Simontornya, Bázakerettye — Szek­szárd, Pécsi Bányász — Bonyhád, Bácsalmás — Nagvatád, Székesfe­hérvár — Pécsi BTC. December 14: Nagyatád — Székes- fehérvár, Bonyhád — Bajai Bácska, Szekszárd :— Pécsi Vasas, Simon­tornya — Bácsalmás, Dombóvár — Pécsi Bányász, Nagykanizsa — Báza­kerettye, Pécsi BTC — Kaposvár. Bajai Építők — Balinka. A Totó eredménye 1. 48. hét: Bp. Honvéd—Dorog 1 2:1 2. Tatabánya—Ferencváros 1 5:0 3. Salgótarján—Győr 1­2:0 4. ú. Dózsa—Szombathely X 1:1 5. MTK-Miskolc 1 4:3 6. Diósgvőr—Csepel 2 1:2 7. Budafok—Pécsi Dózsa 2 0:1 8. Zalaegerszeg—Komló 1 2:0 9. Szfehérvár—Db. Spartac. 1 1:0 10. Kecskemét—Borsodi B. X 0:0 11. Lazio—Róma 2 1:3 12. Milan—Fiorentina 1 2:0 Meg vei bajnoki eredmények: Iregszemcse csapata 0:0-ás félidő után 2:0-ra győzött Nagydorog el­len. A lelkesen védekező nagydoro­giak ellen nehéz győzelem született. Az iregszemcsei ifjúsági csapat 4:0 (3:0) arányban győzött a nagydoro­giak ellen. A Bátaszéki VSK 11:1 (5:0) arányban győzte le a váraljai együttest. A megyebainoki mérkő­zésekről részletes tudósítást a hét folyamán közlünk lapunkban. — A Magyar Honvédelmi Sport­szövetség Tolna megyei Intézőbi­zottsága december 5-én délelőtt ki­lenc órakor intézőbizottsági ülést tart a szövetség székházában. A Megyei Rádió Klub 1958-ban végzett munkáját, a kiképzés eredményeit vitatják meg. Az intézőbizottságnak Müller Károly klubvezető számol be a klub munkájáról. — »A cigányság kutatásának hely­zete Magyarországon« címmel Erdős Kamill tart előadást a Magyar Nép­rajzi Társaság december 3-án dél­után a Bölcsészeti Kar XI. termében (Budapest, V., Pesti Barnabás u. 1. III. emelet) tartandó ülésen. — Vasárnap este ismét megnyílt a Városi Művelődési Ház télikertje. A barátságosan berendezett helyiség, a jó zene úgy látszik, nagy vonzó­erőt gyakorolt. Már az első alkalom­mal is zsúfolásig megtelt vendégek­kel a télikert. — Mikulás-esti kabarét rendez december 5-én este a bonyhádi já­rási művelődési ház bábszínháza. — Strauss; »Cigánybáró« című operettjét két előadáson mutatja be Szekszárdon a kaposvári Csiky Ger­gely Színház. — A két »Télapó« osztatlan sikert aratott a szekszárdi gyerekek köré­ben. Az élő »Télapó«, bármerre ment az utcán szombaton, állandóan húsz, huszonöt gyerek kísérte. De a játékbolt előtt felállított ötméteres mása előtt is állandóan álltak néze- lődők, szemlélve a »lyukas« zsák­ban lévő játékokat. — Angliában hanglemezre veszik Shakéspeare összes színműveit. Az »Othello« és az »Ahogy tetszik« le­mezei már forgalomba is kerültek. A Shakespeare-művek hanglemezeit elsősorban oktatási célokra, közép­iskolákban és egyetemeken fogják felhasználni. A hanglemezek iránt világszerte nagy az érdeklődés. — Tizenkét vagon bort szállítottak el az eddig átvett mennyiségből a paksi állami borpincészetből a na­Első állomás 4-én, csütörtökön. Németkér. Az újjáalakult, több mint 30 tagot számláló Szekszárdi Szim­fonikus Zenekar mintegy 20 próbá­val készült fel a magyar szerzők műveiből összeállított hangverse­nyére. A darabokon az utolsó si­mításokat végzi az együttes Véglie- lyi Miklós irányításával és decem­ber 4-én megkezdi vidéki vendég- szereplését a szekszárdi bemutatko­zó hangverseny előtt. Első alkalom­mal az együttes tagjai december 4-én, csütörtökön Németkérre láto­gatnak el, majd ezt követi 9-én a si- montomyai hangverseny és a szek­szárdi bemutatkozás előtt még 1—2 vidéki hangversenyre is sor kerül majd. A zenekarnak igen sok meg­hívása van. Bámulatos, hogy a me­gye zeneszerető dolgozói milyen sze­retettel reagáltak a felhívásokra és a zenekar szerepléséről szóló beszá­molók még csak növelik majd az érdeklődést a zenekar szereplése iránt. Értesítjük a működési engedéllyel rendelkező népi és tánczenészeket, hogy a működési engedélyük felül­vizsgálása megkezdődött. A Zeneművész Szakszervezet Me­gyei Elnöksége postán kiküldi a fe­lülvizsgálással kapcsolatos kérdőíve­ket a zenészek címére. A kérdőívek beküldési határideje december 9. Felhívjuk a zenészeket, hogy a kérdőívek hátlapján felsorolt okmá­Zománcozott üzemi tűzhely vállalatunknál 8700 forint 9 százalékos engedménnyel beszerezhető. Tolna megyei Vas- és Műsiaki Nagykereskedelmi Vállalat gyobb állami pincészetekbe, Buda­fokra elsősorban, kisebb részben pe­dig Pécsre. — A németországi 1918-as novem­beri forradalom 40. évfordulója al­kalmából a DEFA filmstúdió »Mat­rózdal« címmel új filmet készített; A film a kiéli császári hadiflotta matrózainak felkelését örökíti meg. — Hegyközség alakítását tervezi Kurdon a Hazafias Népfront-bizott­ság a gazdakör keretén belül, hogy így lendítsék fel a község borterme­lését. — Az idei első házasságkötés tör­tént meg nemrégiben Várcngon. Egy öreg legény, Nagy Sándor unta meg az egyedüllétet és választott párt magának. A násznagya ugyancsak öreg legény volt, aki már túlhaladta az ötven évet. — Irakban megjelent Ali al-Hulli iraki költő »Egy algériai férfi« cí­mű gyűjteménye, amelyben kilenc, témájában összefüggő elbeszélő köl­temény örökíti meg az algériai nép hősi harcát. — A francia nyelvtudományi inté­zet tagjai sorába választotta Andrej Zalecsnik szovjet állampolgárt, aki a következő nyelveket tudja: fran­cia, angol, olasz, német, svéd, albán, hindú, perzsa, litván, latin, szanszkrit és tatár. — Önkéntes tűzoltókat tüntettek ki Medinán. Mester István, a köz­ség Hazafias Népfront-bi'o'tsígán tk elnöke 20 éves, Ükös József és Kő­szegi István tíz éves önkéntes tűzol­tói tevékenységéért az »önkéntes tűzoltó-szolgálati érem« kitüntetést kapta. — A nemzetközi geofizikai év ke­retében végzett vizsgálatok alapján megállapították, hogy a Föld súlya évente körülbelül 14 millió tonná­val növekszik. Ez a súlygyarapodás onnan adódik, hogy a meteoritokkal ellentétben aránylag lassan mozgó kozmikus por nem ég el, amikor a Föld légkörébe bekerül, hanem ál­landóan lerakódik a Föld felszínén. Az együttes műsorán többek kö­zött a következő művek szerepel­nek: Erkel: Hunyadi László nyitány, Hubay: Hullámzó Balaton és Cremo nai hegedűs. Hegedűn játssza a ze­nekar kíséretével dr. Haider Ákos. Erkel: Bánk Bán fantázia, Erkel: Hazám, hazám és Kacsóh: Rákóczi megtérése. Énekli zenekarkísérettel Bajházy Árpád. Brahms: Két ma­gyar tánc. Bartók: Este a székelyek­nél, Doppler: Ilka fantázia. Kürt szóló. Előadja a zenekar kíséretével Jaszenovits Géza. Kéler: Magyar Vígjátéknyitány, stb. A gazdag és széles skálájú műsor « magyar zeneirodalomból igyekszik majd keresztmetszetet adni és min­den bizonnyal megnyeri majd a ze­nekedvelőknek a tetszését. Értesülé­sünk szerint Németkéren és Simon- tomyán máris nagy érdeklődés nyil­vánul meg az együttes vendégsze­replése iránt. nyokat feltétlenül mellékeljék és a határidőt tartsák be, mert külön­ben működési engedélyük érvényesí­tésével a Zeneművész Szakszer­vezet Elnöksége nem foglalkozik. A kérdőívek és egyéb okmányok a Zeneművész Szakszervezet Megyei Elnökségéhez (Szekszárd, Scéchenyi utca 5. sz.) küldendők be. TOLNA MEGYEI NÜPŰJSAG A Magyar Sroclallita Munkáspárt és a tanácsok lapja Felelős Kiadó: a« MSZMP Végrehajtób)z«tt»4aa Szerkeszti a Szerkesztóblzottság Szekszárd, Mártírok tere 15—17 Telefon: 20-10. 20-11 Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-21 A NÉPFRONT KUPÁÉRT MÉSZÖV-Gépjavító 2:1 (1:0) MÉSZÖV: Gyűszű — Mozolán, Korsós, Bihari — Nagyréti; Szaba­dos — Matus, Kálmán, Babits, Vá- radi, Kimle. Gépjavító: Töttös — Bognár, Lopajde, Szabó II — Mo- nigl, Ulrich — Rendek, Földesi, Sza­bó I, Zsuffa (Tóth), Kaszás. A MÉSZÖV a második percben már védelmi hibából Babits révén meg­szerzi a vezetést. 1:0. Ezután válto­zatos játék folyik,, a Gépjavító vala­mivel veszélyesebben támad, de a MÉSZÖV védelme Korsóssal az élen mindent hárít. Két kapufa jel­Szekszárdi Autó —KPDSZ I. 2:1 (1:0) Autó: Baka II — Máté, Bencze, Baka I — Vörös, Molnár — Szabó I, Kovács, Bús, Nagy,: Szabó II. — KPDSZ: Böröcz — Bóta, Saárosy, Grábics — Jilling, Szalai — Gárdi, Aradi,, Pekari, Cziráki, Támer. A KPDSZ csapata kilenc emberrel kezdett, de még így is támadólag lépett fel. Az első félidőben általá­ban a KPDSZ irányította a játé­kot és gólt a már kiegészült csapat ellen a 25. percben Böröcz jóvoltá­ból Kovács szerzi meg. A második félidő már változatosabb játékot hozott. Az Autó jobban magára ta­lál. Saárosy előre megy a KPDSZ csatársorába és a 7. percben ki is egyenlít. 1:1. A gól után változatos zi a Gépjavító fölényét, de az ered­mény a félidő végéig nem változik. A második félidőben fokozódik a Gépjavító nyomása és a 10. percben Kaszás beadásából Földesinek sike­rül egyenlítenie. Ezután is a Gép­javító kezdeményez többet, de nem megy a csatároknak a góllövés. A 38. percben ismét védelmi hibából Kimle szerzi meg a győzelmet jelen­tő gólt a MÉSZÖV javára. Jók: Korsós, Nagyréti, Kálmán, illetve Rendek, Lopajde és Bognár. játék folyik, a KPDSZ tervszerűb­ben, az Autó keményebben, lendü­letesebben játszik. A 11. percben egy erősen lesgyanús helyzetből ismét Kovács szerzi meg a vezetést és a győzelmet jelentő gólt az Autó ja­vára. A gól miatt reklamálnak a KPDSZ játékosai és ezért Pekari a kiállítás sorsára jut. Pekari nem akarja elhagyni a pályát, ezért a játékvezető néhány perc után el­hagyja a játékteret. A mérkőzés a második félidő 15. percében így fél­beszakadt. A KPDSZ csapata terv­szerűbben, jobban játszott, de a szükségkapus miatt két potyagőlt kapott és ezzel győzött az Autó csapata. Vidéki hangverseny-kőrútra indul a Szekszárdi Szimfonikus Zenekar Felhívás a népi- és tánczenészekhez !