Új Néplap, 1994. október (5. évfolyam, 231-256. szám)

1994-10-10 / 238. szám

12 SportExtra 1994. október 10., hétfő Berti a nélkülöző Gondban van Berti Vogts, a német labdarúgó válogatott szövetségi kapitánya. Möller és Riedle után ugyanis további ki­szemelt játékosokról kellett le­mondania. Különböző okok mi­att nem számíthat Jens No­wotny (Karlsruhe), Christian Wöms és Ulf Kirsten (mind­kettő Leverkursen), valamint Thomas Helmer (Bayern Mün­chen) játékára sem, ezért utólag behívta a keretbe Olaf Mars- challt, a Kaiserslautern támadó­ját. A Budapestre utazó 18 játé­kos névsora: kapusok: Oliver Kahn (Bayern München), And­reas Köpke (Eintracht Frank­furt), védők: Jürgen Kohler (Ju­ventus), Lothar Matthäus (Bayern München), Dirk Schus­ter (Karlsruhe), Thomas Strunz (VfB Stuttgart), Ralf Weber (Eintracht Frankfurt), középpá­lyások: Mario Basler, Dieter Eilts (mindkettő Werder Bre­men), Thorsten Fink, Thomas Hässler (mindkettő Karlsruhe), Matthias Sammer (Borussia Dortmund), Jens Todt (Frei­burg), Martin Wagner (Kaisers­lautem), Christian Ziege (Bayern München), csatárok: Frédi Bobic (VfB Stuttgart), Jürgen Klinsmann (Tottenham), Olaf Marschall (Kaiserslau­tern). Mészöly kezdőcsapata Szombaton délelőtt edző­mérkőzés szerepelt a m’agyar labdarúgó válogatott program­jában. A Németország elleni ba­rátságos találkozóra (szerda, 18 ó. Népstadion) készülő csapat a Fáy utcában az élvonalbeli Va­sas tartalékgárdájával vívott 2\35 perces összecsapást. A nemzeti tizenegy a követ­kező összeállításban kezdett: Petry - Bánfi - Lipcsei. Lő- rincz - Halmai, Kozma, Dé- tári, Urbán, Duró - Kiprich, Klausz. A kerettagok közül cse­reként szóhoz jutott Hajdú, Váczi, Bérczy, Szlezák, Véber, Lisztes és Wukovics. A kispestiek kérésére két já­tékosuk, Brockhauser és Ko­vács a Bozsik—stadionban edzett, míg Illés és Telek sérü­lés miatt pihent. Mészöly Kál­mán szövetségi kapitány el­mondta, hogy az első félidőben 6-0-ra, a másodikban 8-0-ra nyert csapata. A szakvezető azt is közölte: ha nem jön közbe semmi, akkor a a szombati kez­dőknek szavaz bizalmat a néme­tek ellen is. A keretbe meghívottak szombaton délután a Budapest Sportcsarnokba mentek jégko­rongmérkőzéseket nézni, vasár­nap délelőtt átmozgató jellegű gyakorláson vettek részt, utána pedig a BKV Előre - Siófok NB Il-es labdarugó találkozóra lá­togattak ki. Hétfőn és kedden egy-egy edzés lesz a Népstadionban. Magyar klubok a 100 között Két magyar csapat is szerepel a labdarúgás történetével és sta­tisztikájával foglalkozó nem­zetközi szövetség, az IFFHS legfrissebb 100-as klublistáján. A Kispest-Honvéd a 68., a Fe­rencváros pedig a 71. helyet foglalja el. A 100-as listán 76 európai, 22 dél-amerikai és 1-1 ázsiai, illetve afrikai együttes található. A rangsort, amelyet az utolsó 12 hónap nemzeti és nemzet­közi szereplését figyelembe véve állítottak össze, az olasz AC Milan vezeti. A ferencvárosi zöld-fehérek KEK-ellenfele, a portugál FC Porto a harmadik, míg a Kispest Honvéd UEFA Kupa-riválisa, a német Bayer Leverkusen a 39-ik a rangsorban. Az IFFHS 100-1 istájának él­csoportja: 1. AC Milan (olasz) 365.0 pont 2. FC Barcelona (spanyol) 358.0 3. FC Porto (portugál) 306.0 4. Sao Paulo (brazil) 298.5 5. Paris SG (francia) 298.0 ...39. Bayer Leverkusen (német) 162.0 ...68. Kispest-Honvéd FC 125.0 ...71. Ferencváros 124.0. Labdarúgó NB III. Mátra -és Tisza-csoport Karcagon nincs magyarázat a gyenge teljesítményre Jászberény- Dunakeszi 1-0 (1-0) Jászberény. 400 n. V.: Kó­ród i. Jászberény: Rác/, - Balogh G., Gólya, Lukácsi, Juhász G., Szántai, Ludasi, Tasi, Moso- nyi, Ládi, Vasas. Edző: Sár­közi Gyula. Dunakeszi: Telek - Kiss Z„ Kecskés, Jeszenszky (Kiss J.), Balázs, Pánczél, Törteli, Ke- kecs (Szabó), Varga, Steidl Á., Kovac (Szács). Edző: Steidl Sándor. 16. perc: Balog G. a 16-os előtt Juhász G. elé passzolt, aki egyből nagy erővel lőtt kapura, Telek nagyot védett, a kipatta­nót Vasas lőtte rá, de a kapusról szögletre pattant a labda. 29. perc: Balogh G. megló­dult a jobb oldalon, beadását Ládi előrevetődve fejelte kapu mellé. 36. perc: Vasas belőtt labdá­ját Tasi 10 m-ről fejelte kapura, dé az ötösön álló Pánczél ki­rúgta a fejest. 4L perc: Vasas szögletét Ládi öt méterről fejelte a kapu közepébe, 1-0. 59. perc: Kónya 20 méteres lövését tolta szögletre Telek. 78. perc: Balogh G. végig cselezte magát az ellenfél térfe­lén, a kapus mellett is elhúzta a labdát közben kisodródott, bea­dása a visszavetődő kapusról szögletre pattant. 84. perc: Törteli védelmi hiba után a balösszekötő helyé­ről lőtt kapura a kifutó Rácz mellett, de lövése kapu mellé ment. Az első félidőben csak a ha­zaiak uralták a mezőnyt. A má­sodikban a vendégek is többet kockáztattak, de a kapura csak egy alkalommal voltak veszé­lyesek. A herényi együttes ked­den 13.30-kor Magyar _«l vÁr| .... V Karcag-Rakamaz 1-3 (0-1) Karcag, 800 n. V.: Geró. Karcag: Móga - Tóth T. (Bcrnáth), Csontos, Albert, Módos (Méhes), S. Nagy, L. Kiss, Antal, Békési, Varga, Novikov (Hajnal). Edző: Só­lyom Vilmos. 39. perc: Ádámszki kapott középen átadást, amit jobbal a kapu bal oldalába helyezett, 0-I. 50. perc: Az üresen álló Major S., a szolnokiak gólzsákja kihagyta a ziccereket Kupa-meccset játszik otthon a Csepel Kordax NB I-es gárdá­jával, amely ellen sokai határo­zottabb, gólratörőbb játékkal lehet csak bravúrt elérni. Jók: Mosonyi, Tasi, Lukácsi, ill. Pánczél, Steidl. Ákos. Sárközi Gyula: - Helyzete­ink alapján megérdemelten nyertünk a jó képességű ellenfe­lünkkel szemben. Steidl Sándor: - Ezzel a ve­reséggel lecsúsztunk az élboly­ból. Ifi: Jászberény-Dunakeszi 4-1. Szalóki Szekrényes a bal oldalon maga­dé tette a labdát, ballal meg­lőtte és Móga keze mellett a há­lóba kötött ki, 0-2. 58. perc: A veterán Csontos jobbal 40 méterről lőtt, a labda a jobb felsőben kötött ki, l-2. 79. perc: Szekrényes átadását a kifutó és tétovázó Móga mel­lett Ádámszki elvitte és az üres kapuba gurította, I-3. A látottak alapján a Rakamaz megérdemelten nyert. Jók: L. Kiss, ill. Karóczkai, Lehoczky, Ádámszki. Sólyom Vilmos: - Erre a gyenge teljesítményre nincs mentség, hacsak az nem, hogy néhányan hetek óta formán kí­vül játszanak, cserére pedig nincs lehetőség. Veigli Géza: - Megérdemel­ten nyertünk, mert végig jobban játszottunk. Ifi: Karcag - Rakamaz 2-2. Bihari Sz. MÁ V MTE- Füzesabony 0-0 Szolnok. 600 n. V.: Saskői. Szolnok: Hatvani - Dras- kóczy, Major L., Szecsei, Ba­logh, Fodor (Pataki), Bonto- vics, Kohári, Birinyi, Major S., Méri (Varga L.). Edző: Szatmári János. Füzesabony: Varga - Csóka (Burányi), Kiss, Pelyhe, Mol­nár (Polgár), Novák Z., No- vák T., Sima, Nagy, Fehér, Bocsi. Edző: Varga Zoltán. 38. perc: Kohári rálépett a földre kerülő Novák Z.-re, ami­ért a játékvezető kiállította. Azt már nem látta meg a sípmester, hogy Novák Z. kézzel húzta vissza a vétkes lábát. 58. perc: Fodor a jobb oldali szögletzászlótól laposan kö­zépre játszott, az érkező Szecsei két lépés után nyolc méterről —_——---------------------------­s zétforgácsolta a felső lécet. 63. perc: Méri jobbról kül­dött beadását Bontovics estében a l6-os vonaláról küldte kapu mellé. 66. perc: A kilépő Fodort a büntetőterületen belül elkaszál­ták, ám Saskői játékvezető sípja néma maradt. 76. perc: Bontovics indította Major S.-t, aki 16 méterről tü­zelt, Varga belebokszolt a lab­dába, ami kezéről a jobb kapufa tövére, onnan pedig. a me­zőnybe pattant. 79. perc: Major végigvezette a labdát a vendégtérfél bal olda­lán, majd tiszta helyzetből I0 méterre a bal kapufa mellé bombázott. A találkozó első részében alaposan ráijesztett a Füzes­abony a hazaiakra. A MÁV MTE képtelen volt megtalálni a vendégek agresszív letámadá- sos taktikájának ellenszerét. Szikrázott a meccs, ám a kapuk egyik oldalon sem forogtak ve­szélyben. A második félidőben hamar megfogyatkozott a Véső úti gárda, ám érdekes módon a létszámhátrányt követően lát­ványosan és gólratörően kezdett el játszani a csapat. A Heves megyeiek ebben az időszakban Fortunával is szoros barátságot kötöttek, mert vagy a kapufa vagy a szolnoki csatárok ügyet­lensége mentette meg kapujukat a góltól. Jók: Draskóczi. Balogh. Bontovics, Fodor, ill. Bocsi, Pelyhe. Novák Z„ Novák T. Szatmári János: - Kis sze­rencsével és nagyobb higgad- sággal akár emberhátrányban is nyerhettünk volna. Varga Zoltán: - Küzdelmes mérkőzésen vagyunk túl. a sze­rencse kicsit mellénk állt, ennek ellenére a pontszerzést megér­demeltnek tartom. Ifi: Szolnoki Városi Sportis­kola - Füzesabony 2-0. ui - Urbán-j,. Kisvárda- Ivecospeed Tiszafüred 0-0 Kisvárda, 700 n. v.: Nyikes. Tiszafüred: Szitaló - Faze­kas, Földvári Cs., Görbe, An­tal, Kalló (Meiu), Miklós (Gumerov), Dajka, Kaszonyi, Radax, Múzsái. Edző: Szűcs Árpád. 88. perc: Dajka közeli lövése a kapufa belső éléről a gólvonal félé pattant, a hazai védő óriási szerencsével tudott hárítani. Mélytalajú pályán, küzdel­mes mérkőzést vívott a két csa­pat. Az első félidőben a hazaiak játszottak jobban, de a nagy akarással játszó vendégeknek sikerült Szitaló kapus vezérle­tével „kivédekezniük" a várdai rohamokat. A második félidő­ben a cserék után feljavult a Ti­szafüred játéka és kis szeren­csével pontokkal térhettek volna haza. Jók: Béres, Czapp ill. Szita­lóval az élen az egész vendég­csapat. Komáromi György: - A végeredmény igazságos. Szűcs Árpád: - Tartalékos csapatom kis szerencsével nyerhetett volna. Ifi: Kisvárda-Tiszafüred 2-0 Szabó Beckenbauer „Ferenc Császár" a Bayern München elnökeként a Milan és a Barcelona szintjére szeretné juttatni a bajor futballcsapatot. Beckenbauert a klub elnök­sége szombat hajnalig tartó ülé­sén jelölte elnöknek, míg az ed­digi elnök, Fritz Scherer alel- nökként a gazdasági ügyeket irányítja. Továbbra is alelnök marad az egykori kiváló játé­kos, Karl-Heinz Rummenigge. Beckenbauer, aki néhány hó­nappal ezelőtt még az alelnöki poszttól is meg akart válni, az­után vállalta el az elnöki jelö­lést, hogy a klub vezetőségének befolyásos tagjai rábeszélték erre, mert meg akarták akadá­lyozni, hogy a posztra eddig pá­lyázó Scherer és Rummenigge Közötti küzdelem megossza az egyesületet. Az új vezetőséget a november 14—i közgyűlésen vá­Sényő- Kunhegyes 2-0 (1-0) Sényő, 250 n. V.: Kormos. Kunhegyes: Faragó - Ke- mecsi, Szabó Gy., Varga, Szabó L., Bohács, Nehóczki, Sipos, Tóth, Csillag, Bese (Szoboszlai). Edző: Varga László. 14. perc: Domokos meg­előzte a vendégvédelmet és a kapuba fejelt, 1-0. 28. perc: Tóth mindenkit ki­cselezett és öt méterről a kapu­fát találta telibe. 75 perc: Csillag bombáját védte nagy bravúrral Matu. 90. perc: Kunhegyesi vé­delmi hibából megszerzezték második góljukat a hazaiak Ko- sinovik révén, 2-0. Színvonalas, sportszerű mér­kőzést láthatott a közönség. Mindkét csapat jól küzdött. Jók: Herman, Kegye, Ba­logh, ill. Szabó Gy., Sípos. Grubovics Tibor: - Tudtam, hogy egy nagyop jó csapat lesz az ellenfelünk, nem is csalód­tam, de felkészültünk belőlük. Varga László: - Két védelmi hiba miatt kikapott jól játszó csapatunk. Ifi: Sényő - Kunhegyes 2-1. Kovrig elnöki tervei lasztják három évre. Beckenba­uer elnöki terveiről vasárnap úgy nyilatkozott, hogy a téli szünetig el kell dönteni: a Bayern München jelenlegi fiatal csapatát tovább építik és ezzel kockáztatják, hogy esetleg egy­két évig nem aratnak igazi nagy babért, vagy az azonnali siker érdekében - az egyébként meg­lévő pénzt - a csapatra fordít­ják, új, neves játékosokat vesz­nek. A cél, hogy továbbra is nemzetközi rangú legyen a csa­pat, és elérje a jelenlegi Milan és a Barcelona szintjét - mondta Beckenbauer. A „Császár", az egykori ki­váló játékos, edző és szövetségi kapitány egyúttal reményét fe­jezte ki, hogy sikeresen tud együttműködni két helyettesé­vel, s személyes ellentétek nél­kül jól működik majd a klub. Parreira tíz főre karcsúsítana Carlos Alberto Parreira, aki a nyári labda­rúgó világbajnokságon az aranyéremig vezette a brazil válogatottat, egy olyan javaslatot ter­jesztett elő a FIFA zürichi központjában tartott szemináriumon, amely már hosszabb ideje fog­lalkoztatja a labdarúgó szakembereket. A szakvezető azt állítja, ha a csapatokban szóhoz jutó játékosok számát tizenegyről tízre csök­kentenék, lényegesen javulna a játék. Parreirá- nak és a hozzá hasonlóan gondolkodóknak azonban nem lesz könnyű dolguk, ugyanis szembe kell nézniük a labdarúgás szabályait il­letően konzervatív gondolkodású szaktekinté­lyekkel, akik előreláthatólag mindent elkövet­nek annak érdekében, hogy ez a változás ne következzen be.- A csapat létszámának csökkentésére azért van szükség, mert nagyon védekező felfogású lett a mai labdarúgás. Tizenöt évvel ezelőtt én is elvetettem volna ezt az ötletet. Ma már másként gondolkodom! Meggyőződésem, a módosítás­sal modernizálódna a játék, és a szurkolók szá­mára is érdekesebbé válna - fejtegette a Jornal do Brasil című riói újság hasábjain Parreira. Fegyelmez az UEFA Ülésezett az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) fegyelmi bizott­sága. A testület megsemmi­sítette a 3-2-re végződött CSZKA Szófia (bolgár) - Juventus (olasz) UEFA Kupa-mérkőzés eredmé­nyét, s a találkozót 3—0—ás gólkülönbséggel az olasz együttes javára igazolta, mert a győzelmet jelentő ta­lálatot elért Petar Mih- tarszki jogosulatlanul sze­repelt a bolgár csapatban. A csatárt ugyanis csak a meg­adott határidő (augusztus 15.) után nevezték az euró­pai kupaküzdelmekre. A vá­logatottban figyelembe vett Mihtarszki az 5-1-es Ju­ventus sikerrel zárult visz- szavágón is pályára lépett, de ennek eredményét nem változtatták meg. Az UEFA 5-5 ezer svájci frank befizetésére kötelezte a Bolgár Labdarúgó Szö­vetséget és a CSZKA Szó­fiát. A török Fenerbahce sem úszta meg büntetés nélkül: az UEFA Kupából kiesett együttes következő európai kupamérkőzését Isztambul­tól legalább 300 km-re kö­teles megrendezni, mert né­zőtéri rendbontások voltak a szeptember 27-én lebo­nyolított, francia Cannes el­leni találkozón, amely a vendégek 5-1-es sikerét hozta. Jó lesz tehát vigyáz­nia a Honvédnak és a Fradi­nak a továbbiakban. Nagy várakozás előzte meg Szolnokon a Véső úti sportte­lepen az orvos-jogász helyi válogatottak futballmérkőzé­sét. A jogászok gyakorlatukhoz hűen megváratták az el­lenfelet. Nem volt könnyű dolga a bírónak sem, hisz tizen­egy talárost kellett a vonalak között tartani, amit a labda feltűnően sokszor akadályozott. A találkozót sérülés és jogi bonyodalmak nélkül, az orvosok nyerték 3-1-re, igaz csapatukat a légiós jászberényi Fenyvesi Máté, az egykori hetvennégyszeres magyar válogatott erősítette. Felvéte­lünkön Gyetvai doktor (sapkás)sebészi mozdulattal tárja fel a jogászok paragrafussal foltozott védelmét -barna-