Új Néplap, 1993. november (4. évfolyam, 254-279. szám)

1993-11-22 / 272. szám

12 Sportextra 1993. november 22., hétfő Kevés a néző Magyarországéhoz hasonló a helyzet a szomszédos Ausztriá­ban is, már ami a labdarúgást il­leti. Akárcsak a magyarok, az osztrákok sem lesznek ott a jövő évi világbajnokságon és Ausztriában is egyre kevesebb néző kíváncsi a bajnoki mérkő­zésekre. A legmagasabb átlag nézőszámmal (8944 néző) a je­lenlegi második helyezett Salz­burg büszkélkedhet, őket a Fe­rencvárost a KEK-ben búcsúz­tató Innsbruck követi. Az őszi első Austria Wien csak hatodik a tíz elsőosztályú csapat rangso­rában. A bajnokik 4473-as átlaga még Ausztriában is rendkívül alacsonynak mondható. Több találkozón is előfordult, hogy mindössze 1000 néző látogatott ki a pályára, míg a csúcsnéző­szám a Rapid - Austria Wien összecsapáson született: 18.500. Nem szerepel túl jól a baj­nokságban a Wiener SC, amelynek komoly pénzügyi gondjai vannak. Ez a látogatott­ságban is megmutatkozik, hi­szen az együttes őszi mérkőzé­seire átlagban csak 1933 néző volt kíváncsi. A fővárosi csapat akár testvér egyesületének fo­gadhatná a BVSC-t, amellyel ezen a területen is feltűnő ha­sonlóságot mutat. Tragédia A múlt szerdai cardiffi tragédia újabb részletei vál­tak ismertté. Tudott, a wa­lesi - román labdarúgó vb-selejtező lefújását köve­tően egy rakéta kioltotta a 67 éves John Francis Hill életét. Az idős ember azon­nal meghalt, noha mellette ülő fia kétségbeesetten megpróbált segíteni rajta.- Minden csupa vér volt... Apám a kezem között halt meg - mondta el ifjabb Hill újságíróknak.- A rakéta kilövése, maga a szándék felér egy gyilkossági kísérlettel - sommázott az esetet vizs­gáló walesi rendőrtiszt, Phil Jones, aki közölte: két, 30 és 34 év közötti férfit vettek őrizetbe. A két személy hamarosan bíróság elé áll. Jones elmondta, egy né­met gyártmányú rakétáról van szó, amelynek hossza 15, vastagsága öt centimé­ter. Szakértők szerint óriási szerencse, hogy több ember életét nem oltotta ki a két felelőtlen lövöldöző. A tűzi­játékokon használatos Pa­rachute típusú rakétát a Hil- lékkel szemben lévő lelátó­szektorból lőtték ki. A gyil­kos Parachute a játéktér fölött repült át, és csapott le Hillre.- Ha nem találja el pon­tosan az idős embert, ha­nem valahol a széksorok között fejezi be a röppályá- ját, akkor többen is meghal­tak volna - jelezte Phil Jo­nes. Terry Yorath, a walesi futballválogatott szövetségi kapitánya kétszeresen is szomorú. - Nem elég, hogy kikaptunk, és ezzel nem ju­tottunk ki a jövő nyári vb- döntőbe, még itt van ez a tragédia is. Hadd fejezzem ki Hill úr családjának rész­vétemet, amelyet ezúton a teljes válogatott nevében fogalmazok meg - nyilat­kozta Yorath. - Azt hiszem, Hill halála jobban letört engem, mint a kiesés ténye. A ritka sportszerű nyilat­kozat ellenére kemény bün­tetéssel számolhat a walesi szövetség. Alun Evans, a Walesi Labdarúgó Szövet­ség titkára így vélekedett: - Csoda lenne, ha nem tilta­nák be az Arms Parkot. A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség aligha „kegyel­mez meg” nekünk. Két meggondolatlan fiatalem­ber miatt kell elszenved­nünk. Szinte bizonyos, hogy ritka erős szankciókkal sújt bennünket a FIFA. Labdarúgó NB /., 15. forduló Hajszán igen, Disztl Péter nem tudott segíteni csapatán Siófoki Bányász - Kispest-Honvéd FC 2-2 (O-O) Siófok, 2 000 néző, v.: Nagy L. gólszerzők: Fischer (56., 89. p), illetve Pisont (63.), Illés (73.) sárga lap: Csehi (55.) jók: Bimbó, Meksz, Király, Fischer, il­letve Plókai, Csábi, Illés, Stefanov Siófoki Bányász: Bíró - Barna, Bimbó, Olajos, Király - Szabadi, Molnár (Tóth, 56.), Hausner (Kovács, 80.) - Varsányi, Fischer, Meksz Kispest-Honvéd FC: Brockhauser - Csábi, Plókai, Forrai, Bánfi - Csehi, Illés, Stefanov - Orosz (Sallói, 75.), Vincze (Pisont, 50.), Szabados Már-már úgy látszott, hogy a kispesti csapat győzelemmel tér haza Siófokról, amikor a 89. percben egy Meksz-szöglet után Fischer a léc alá csúsztatott, pontot mentve ezzel csapatának. Ferencváros - DVSC elmaradt Az Üllői úti pálya nézőterét a hazai egyesület nem tudta letakaríttatni, ezért a rendőrség nem adott engedélyt a mér­kőzés lebonyolítására. Az mindenesetre elgondolkodtató, amíg a főváros más pályáin, így Újpesten, illetve Csepelen minden gond nélkül, időben végeztek a hóeltakarítással, addig pont a legna­gyobb szurkolótáborral rendelkező zöld-fehér egyesület nem volt képes annyi munkást toborozni, hogy játékra alkalmassá tegye sportlétesítményét. Ha csak annyi kedvezményt tettek volna a hókotrásra jelentkezőknek, hogy ingyen megtekinthetik a Debrecen elleni rang­adót, nem kellene aggódva várniuk december negyedikét. Az új időpont ugyanis már egyértelműen téli időjárást sejtet. Kíváncsiak vagyunk, ha akkor is esik a hó, lesz-e elegendő pályamunkás, illetve takarító a lelátóra. PMSC-Fordan - Vasas 0-0 Pécs, 1 000 néző, v.: Vágner sárga lap: Sirinbekov (58. p.), Tököli (73.) jók: Dienes, Ulveczki, Kocsis, illetve Babócsy, Sirinbekov, Földes PMSC-Fordan: Csaban - Dienes, Bódog, Vókó - Ulveczki, Csobot, Ró­zsa, Braun, Kocsis (Csizi, 85.) - Azoi- tei, Mészáros (Tököli, 67.) Vasas: Babócsy - Sirinbekov, Ju­hár, Maczó - Peha (Kecskés, a szünet­ben), Mónos, Geress, Galaschek, Cla­ude - Lendvai (Herczeg, 72.), Földes A havas pályán végig alacsony szín­vonalú mérkőzés folyt, a PMSC me­zőnyfölényben játszott, ám akkor, ami­kor igazán előnybe kerülhetett volna, sorra kihagyta jobbnál jobb helyzeteit. A Vasas csapatjátékában nagyon nehéz volt bármiféle elképzelést felfedezni. Végül a Vasas szerencsével vitt el egy pontot Pécsről. Csepel-Kordax - BVSC-Dreher 2-0 (O-O) Csepel, 600 néző, v.: Pillér gólszerzők: Tompos (87. p.), Pena (89.) sárga lap: Ács (26.), illetve Cseh A. (32.), Negrau (56.) jók: Tompos, Somogyi, Kámán, il­letve Disztl P., Cseh A. Csepel-Kordax: Hajdú - Ács, Tyu- kodi, Bereczki - Süveges (Szabó A. 77.), Somogyi, Tompos, Medgyes, Sze­keres (Jakab 70.) - Kámán, Pena BVSC-Óreher: Disztl P. - B. Szabó, Zentai, Cseh A. - Nagy P., Bognár Gy., Urbányi, Kvanduk, Bába - Negrau, Anania Le a kalappal a csepeli „hómunkások” előtt! Másutt is megtehették volna a hé­ten, hogy ugyanolyan példásan letakarít­ják a gyepet, amint a szigetiek megtették. Igaz, kora délután, amikor az élvonalbeli csata megkezdődött meglehetősen csú­szós volt a talaj, ráadásul a rajtot jelentő sípszó pillanatában szállingózni kezdett a hó. Még szerencse, hogy erős volt a fagy, így a fehér égi áldás nem zavarta a labdarúgókat. A távoli vidékről hazaér­kezett Disztl Péter 87. percen keresztül olykor válogatott formáját mutatta be, az évek nem fogtak rajta, ugyanolyan jó kapus, mint volt korábban. Ritka balsze­rencséje, hogy az utolsó három percben védőtársai nem összpontosítottak eléggé, így a Csepel a maga javára fordíthatta a mérkőzést. Rögvest hozzá kell fűzni, hogy a döntetlent nem érdemelte volna meg a vendégcsapat, mert a hazaiak leg­alább két góllal jobbak voltak ezen a fa­gyos, havas délutánon. Békéscsabai EFC - Videoton-Waltham 5-0 (3-0) Békéscsaba, 3 500 néző, v.: Stamler Kulcsár (Békéscsaba) három góljával a forduló legeredményesebb játékosa gólszerzők: Kulcsár (12., 40., 89. p.), Zahorán (35.), Vancea (55.) sárga lap: Váczi (81.) jók: Kulcsár (a mezőny legjobbja), Vácsi, Vancea, Zahorán, Mracskó, il­letve Czéh, Zimmermann Békéscsabai EFC: Baji - Mracskó, Usmajev, Szenti, Zahorán - Fodor, Csató, Vancea, Szarvas (Gricajuk, 76.) - Kulcsár, Váczi Videoton-Waltham: Mitring ­Varga, Balog, Lőrincz, Németh (Tie- ber, 46.) - Salacz, Zimmermann, Czéh, Horváth L. - Horváth F., Ta­kács A kemény talajon mindvégig gyors, élvezetes volt a játék, a vendégek nem álltak be bekkelni, ezzel viszont teret ad­tak a mozgékony hazai csatároknak. Összességében a nagy kedvvel játszó, minden csapatrészében jobb Békéscsaba Kulcsár vezérletével kiütéses győzelmet aratott a gyenge napot kifogó, mérsékelt teljesítményt nyújtó Videoton ellen. Vác FC-Samsung - MTK 4-0 (2-0) Vác, 1500 néző, v.: Kiss G. gólszerzők: Nyilas (18.), Simon (4L, 90.), Répási (68.) jók: Simon, Répási, illetve Piel Vác FC-Samsung: Koszta - Puglits, Nagy T., Aranyos - Nyilas (Nyikos 81.), Kriska, Hahn, Simon, Molnár - Répási, Füle (Romanek 69.) MTK: Piel - Kriszt, Horváth Cs., Turbék, Talapa (Nagy T. 33.), Há­mori, Vancsa, Sztanó, Nagy S. - Jo- ván, Kovács (Komódi 64.) Ezen a talajon nem lehetett parádés já­tékot nyújtani, a jeges pályán sokszor csúsztak meg döntő pillanatban a futbal­listák. Az MTK örülhet, hogy csak négy gólt kapott, ezt köszönheti Piel kapus­nak, aki több veszélyes, gólnak látszó lövést tett ártalmatlanná. A Vác minden tekintetben jobb volt, rászolgált a két pontra. Rába ETO - EMDSZ-Soproni LC 2-1 (1-0) Győr, 6 000 néző, v.: Varga S. gólszerzők: Pintér (2. p.), Csertői (65.), illetve Chiratcu (68.) sárga lap: Mikóczi (16.), Bordás (58.), illetve Varsányi (15.), Deák (70.) piros lap: Milchram (91.) jók: Hajszán, Csertői, illetve Katona, Chiratcu Rába ETO: Végh - Kuttor, Pintér, Virág - Ivanics, Ignácz, Bordás, Haj­szán - Csertői, Klausz, Mikóczi EMDSZ-Soproni LC: Milchram - Varsányi, Nagy, Katona, Kovács T. - Majoros (Horváth, 62.), Chiratcu, Szántó (Deák, 70.), Kovács L. - Ör­dög, Korsós Szerencsés győzelmet aratott a hazai csapat, hiszen mindössze 20 percig nyúj­tott elfogadható teljesítményt, a második játékrészben egyértelműen jobb volt a Sopron. A győriek szerencséje, hogy Hajszán Gyula négy esztendei távoliét után ezen a mérkőzésen tért vissza hoz­zájuk. Az egykori válogatott játékosnak elévülhetetlen érdemei vannak csapata győzelmében. Újpesti TE - Haladás VSE 4-0 (3-0) Megyeri út, 1000 néző, v.: Kurmai gólszerzők: Véber (6. p.), Belvon (10.), Egressy (16.), Kozma (48.) jók: Véber, Belvon, Egressy, illetve a Haladásból senkit sem lehet kiemelni Újpesti TE: Praj - Aczél - Tomka, Molnár, Bérczy - Kozma, Véber, Szle- zák - Belvon, Kovács L. (Túri 68.), Egressy Haladás VSE: Derdák - Jagodics - Szekér, Neudl, Nagy M., Sánta (Né­meth Z. 30.) - Kenesei Z., Bognár Z., Tóth Gy. - Elekes, Tóth N. (Sülé 64.) A találkozó eleji parádés negyedórá­val az Újpest gyorsan eldöntötte a két pont sorsát, a Haladást pedig újabb vere­sége után egyre inkább fenyegeti a kiesés veszélye. NB III. Mátra-, Alföldi és Tisza-csoport Sz. Borovi Cukorgyár Dunakeszi 1-1 (O-l) Szolnok, 100 n., v.: Ágoston Cukorgyár: Kiss Z.-Tákos, Pintó (Szabadi), Pálinkás, Kiss Cs., Szebe- rényi, Peszeki, Kovács, Tubák, Kis A., Jegesi. Edző: Nász Mihály. 4. perc: Lacina 20 méteres szabadrú­gása centiméterekkel szállt el a kapu föl­ött. 23. perc: Kiss Z. bal oldali beadását a hazaiak kapusa rosszul öklözte ki, a nagy kavarodásban Lacina 3 méterről megsze­rezte a vezetést, 0-1. 40. perc: Kovács jobb oldali szögletét Tubák teljesen tisztán 6 méterről mellé fejelte. 47. perc: Törteli egy csel után jobbról középre ívelt, az érkező Steidl fejese alig kerülte el a kaput. 48. perc: Kis A. jobb oldali beadását Tubák fejjel csúsztatta Jegesi elé, akinek kapáslövése a jobb alsó sarokba vágó­dott, 1-1. Kiss Zoltán (Cukorgyár) nem kímélte magát a kemény talajon 51. perc: Steidl 16 méteres csavarását Kiss Z. bravúrral tolta a léc fölé. 56. perc: Tubákra a büntetőterületen belül rátalpaltak, a sértett tizenegyesét Telek hárította. 58. perc: Tubák szabadrúgását Pe­szeki rúgta a hálóba, de Ágoston játék­vezető szabálytalanság miatt nem adta meg a gólt. Szakadó hóesésben, a salakos pályán rendezték a mérkőzést. Az első negy­venöt perc nagy küzdelmet hozott, mindkét oldalon sok lehetőség maradt kihasználatlanul. A Dunakeszi vezető gólja után a szolnokiak nem adták fel, ám az egyenlítés sokáig váratott magára. Fordulás után jobban kezdett a Cukor­gyár, gyorsan szerzett egyenlítő talaláta csak tovább növelte kezdeményezőkész­ségét. Mindkét csapat a két pont meg­szerzésére törekedett, de a rengeteg ki­hagyott helyzet miatt végülis igazságos döntetlen született. Jók: Kovács, Kiss Cs., Jegesi, ill. La­cina, Steidl, Törteli. Nász Mihály: Reális eredmény szüle­tett az irreális pályán. Steidl Sándor: Egy pontot adtunk a Szolnoknak a futballra alkalmatlan tala­jon. Ifi: Szolnoki Borovi Cukorgyár - Du­nakeszi 0-2 Turcsányi Olefin - Tiszafüred- Ivecospeed O-l (O-l) Tiszaújváros, 150 n., v.: Zahorán Tiszafüred: Gál-Fazekas, Kaszonyi, Görbe, Muliter, Király (Dajka), Kiss L., Kondora, Földvári Cs., Kondria, Nagy. Edző: Szűcs Árpád. 32. perc: Kondora bal oldali beadását Kondria 11 méterről mesterien bólintotta a jobb alsó sarokba, 0-1. 87. perc: Király emelését a hazaiak portása a kapufa segítségével, bravúrral védte. Irreális pálya, jóval fagypont alatti hőmérséklet várta a csapatokat. A haza­iak az első félidőben nehezebben alkal­mazkodtak a körülményekhez, és látha­tóan tisztelték is a vendégeket. A máso­dik részben kiegyenlítettebb lett a játék, s bár a vendéglátóknak is voltak helyze­teik, a nagy lehetőségeket ismét a füre­diek puskázták el. A sportszerű mérkő­zésen Tiszafüred megérdemelten győ­zött. Jók: Bán, Szemán ill. Gál, Fazekas, Kaszonyi, Görbe Rácz Lajos: Az első félidő a vendé­geké volt. A másodikban voltak helyze­teink, de nem tudtuk értékesíteni azokat. Gratulálok Tiszafürednek. Szűcs Árpád: Jobban alkalmazkod­tunk a talajviszonyokhoz, s megérdemel­ten győztünk. Ifi: Olefin-Tiszafüred 6-3 ifj. Szabó Törökszentmiklós- Békés 2-3 (2-2) Törökszentmiklós, 150 n, v.: Horváth Törökszentmiklós: Németh-Sipos, Csontos, Gál, Balogh, Csubra D., Kó- ródi (Dékány), Lóié, Tatár, Babella, Csatári. Edző: Csontos Lajos. 11. perc: Csatári 12 méterről kilőtte a hosszú sarkot, 1 -0. 34. perc: Jobb oldali hazai szöglet után Tatár elé kerül a labda, aki 8 méter­ről nem hibázott, 2-0. 37. perc: Gyula használta kis a mik- lósi védők hibáját, 2-1. 44. perc: Bal oldali vendégszöglet Gál fején irányt változtatott, és a kapuban kö­tött ki. Öngól, 2-2. 61. perc: A védők közül kilépő Ci- nano a vetődő Németh fölött a kapu kö­zepébe emelt, 2-3. Inkább jégpályára, mintsem labdarúgó pályára hasonlított a játéktér, de ennek ellenére küzdelmes mérkőzést vívott a két csapat. A miklósi kétgólos vezetés saját védelmét lepte meg. Hibát hibára halmozott, s a vendégek lehetőségeiket kihasználva megérdemelten vitték el a két pontot. Jók: Tatár, Csatári ill. Nagy, Gyula, Képíró, Burai Bana János: 2-0-ás vezetés is kevés volt a győzelemhez, mivel védelmünk igen gólképes volt. Zsíros György: Apró termetű játéko­saim jobban alkalmazkodtak a talajhoz, és még vesztett állásról is meg tudták fordítani a mérkőzést. Ifi: Törökszentmiklós-Békés 2-0 Nagy Szécsényi VSE - Jászberény 1-0 (O-O) Szécsény, 200 n., v.: Kalicz Jászberény: Rácz-Balogh G., Ba­logh J., Karkusz, Juhász G., Bathó (Kiss), Ludasi, Tasi, Lukácsi, Ládi, Vasas. Edző: Sárközi Gyula. 37. perc: Ládi egy csel után keresztü­lesett egy hátvéd lábán a 16-oson belül, de a játékvezető nagyvonalúan továbbot intett. 72. perc: Juhász 20 méteres ajándék szabadrúgásból, a sorfal mellett lőtt a há­lóba, 1-0. Irreális pályán nem alakulhatott ki já­ték, a labda rúgásában a hazaiak voltak a szerencsésebbek. Jók: Juhász, Bódi, Végh, ill. senki Sisa Tibor: Nagy küzdelemben job­ban alkalmazkodtunk a talajhoz. Sárközi Gyula: A játékra alkalmatlan pályán a hazaiak lelkesedése érvénye­sült. Ifi: Szécsény-Jászberény 0-1 Szalóki