Néplap, 1989. augusztus (40. évfolyam, 178-206. szám)

1989-08-21 / 197. szám

1989. AUGUSZTUS 21 7 ^ÍÉPIAP ) Alkotmány Kupa vízilabda torna Szolnokon maradt a trófea Varga József újra itthon (2-es), felvételünkön a SZEOL ellen Labdarúgó NB II Idény eleji forma Minden tekintetben sike­resen zárult a Szolnoki Víz­ügy SE Alkotmány Kupa ví­­zilabdatornája, amelyen négy vidéki csapat vett részt. Si­keresnek mondható, mert a ház igadák megnyerték a ku­pát, és főleg pénteken jól szórakozott a medencét kö­rülvevő közönség. A korábbi évekhez viszonyítva nem taipsztadtunk .komolytalan­­kodást a játékosoktól, nem vették félvállról a mérkőzé­seket, végig teljes erőbedo­bással játszottak. Szolnoki szempontból vizs­gálva a tornát, megállapít­hatjuk, hogy az első nap ma­gabiztosan gólratörően, jól játszott a Vízügy SE, mind­két ellenfelét legyőzte. És mivel a többiek keresztbe verték .egymást, egyedül a Vízügy SE volt pontveszte­ség nélküli a mezőnyben. Szombaton már a döntetlen is elég volt a sikerhez. — Jó lesz a csapat — nyug­tázta elégedetten dr. Mayer Mihály edző. Egy ilyen torna arra is jó, hogy feltérképezzék egymás erényéit és gyengéit az el­lenfelek, képet kapjanak az esetleges változásokról, hogy aztán mindezt majd a baj­nokságban eredményesen ka­matoztassák. Ezen a tornán a szegedieket kivéve mind­egyik csapatból hiányzott egy-egy válogatott. A szege­diek elmondták, hogy beteg­ség, sérülés és katonáskodás miatt mintegy öt játékosuk hiányzik. A szolnoki csapat­ban egy meglepetésre figyel­tünk fel. Több évi távoliét után is­mét játszott Varga József. A korábban Tatabányán sze­repelt játékos tavaly vissza­tért, s miután több mint egy éve nem szerepelt, igazolha­tó. A 34 éves sportember a jelék szerint pótolja majd az eltávozott Bogdánt és a visszavonult Hegmannt. Az viszont már nem meglepe­tés, hanem kellemes színfolt, hogy — amint azt dr. Mayer előre jelezte — sok fiatal helyet kapót a csapatban. Nagy T., Magyar, Molnár és Krasznai B. a jövő játékosai lehetnek. Pintér Z. pedig las­san helyet követel magának a kezdő hetesben. Szombaton már korántsem ment úgy a játék a Vízügy SE legénységének, mint pén­teken. A Szeged elleni záró­mérkőzésen gyors 3:l-es ve­zetéssel kezdett, de a Pozs­­gay-legénység ezt gyorsan ki­egyenlítette, aztán végig ve­zetett, egészen az utolsó má­sodpercig. Az utolsó percben előnybe került szolnoki gár­da bátortalan adogatással töltötte a másodperceket, s amikor Pintéz Z. lövése ^át­haladt a gólvonalon, meg­szólalt a mérkőzés végét jelző duda... — Így kell ezt tervezni — kommentálta az „ítéletvégre­hajtó.” Eredmények, pénteken: Szolnoki Vízügy SEI—Szente­si Vízmű 10:7 (4:2, 4:2, 1:1, 1:2). Góllövő:: Hasznos 4, Lengyel, Tóth Cs. 2:2. Varga. Pintér Z., ill. Horváth 4, Ber-Totoeredmények 1. Pécsi MSC— Ferencváros 1 2. Rába ETO—Ü. Dózsa 2 3. Haladás VSEr-Váci Izzó x 4. Eintracht Fr.—GB. München. 2 5. Hamburger SV—Duisburg 2 6. 'Hannover—Münchenig ladb. 2 7. Dortmund—(Fortuna Köln 1 8. Saartorücken-—Meppen 1' 9. Essen—Wattenscheid 2 10. Osnabrück—Schalke 04 x 11. Sol inigen—Freiburg x 12. BVSC— Diósgyőr x 13. Dorog—ITT. iker. TTVE x Pótmérkiőzések: 14. Metripond—Szeged SC x 15. Tatabánya—Csepel 1 16. Bp. Honvéd—Békéscsaba 2 ki 2, Kárász. Szeged—Tata­­bánya 14:10 (2:2, 5:2, 1:4, 6:2). G. Tóth I. 8, Deák, Ju­hász, dr. Cseeri, Beleon, Don­gó, Kárász, ill. Csányi 3, Lu­­nacsek, Gebauer 2—2, Németh, Dubinák, Persely. Szentes— Szeged 12:11 (3:2, 5:2), 1:6, 3:1). G.: Melkun, Tary 3:3, Vass, Brezvai, Zentai, Fülöp, Horváth, Cseh, ill. Dongó, Tóth il.,dr. Cseri 2—2, Ugrin, Juhász. Beteon, dr. Török, Megyeri. Szolnok—Tatabá­nya 13:9 (3:1, 3:1, 5:5, 2:2). G.: Mohi 4, Tóth Cs. 3, Hasz­nos, Varga 2:2, Dudás, Len­gyel, ill. Csányi, Persely 3—3, Gebauer, Vojvoda, Né­meth. Szombaton: Szentes—Tata­bánya 14:13 (2:1, 4:3, 4:4, 4:5).G.: Pellei 5, Berezvay 4, Horváth 3, Melkun, Zentai, ill. Persely 4, Vojvoda 3, Lu­­nacsek, Németh 2—2, Bagi, Csányi. Szolnok—Szeged 8:8 (3:3, 2:3, 1:1, 2:1). G.: Varga, Nagy T^-2, Lengyel, Kiss Z., Mohi, Pintér Z. ill. dr. Török 3, dr. Cseri 2, Juhász, Tóth I., Lengyel. A mérkőzé­seket végig a Matyó, Schlos­ser kettős vezette. Az Alkotmány Kupa végeredménye: 1. Szolnok 5, 2. Szentes 4, 3. Szeged 3, 4. Tatabánya 0 ponttal. A torna gólkirálya Tóth I. (Szeged) 11 találattal, a legjobb kapus Kiss P. (Szolnok), a legjobb mezőnyjátékos Horváth Cs. (Szentes). , NB II. Salgótarján Sík­üveg—Szolnoki MÁV MTE 2:2 (0:1), Salgótarján, 1500 n., v.: Varga J. Síküveg: Heisz—Sély, Babosán, Szá­lai, Gyetvai—Bódi, Králik, Balga, Stark—Garai, Hodur. Edző: Szálai Miklós. Szol­nok: Kiss T.—Kiss A., Ágh, Földi, Rózsavölgyi—Csató, Kiss I., Kanyári, Varga (Sző­ke)—Bontovics, Szabó (He­gedűs). Edző: Szatmári Já­nos. Már a harmadik percben megszerezhette volna a ve­zetést a vendégcsapat. Bon­­tovicsot felvágták a hazai kaputól 18 méterre. A leál­lított ‘labdát Kiss J. nagy erővel a bal kapufára lőtte, a kipattanó labdát Csató az ötösön elvétette, így felsza­badult a hazaiak kapuja. Ezzel még nem volt vége a vendégrohamoknak. A hato­dik percben Csapó fejesét védte a ‘hazaiak kapusa, a hetedik percben Kiss A. fe­jesénél már ő is verve volt, de a labda a felső lécet sú­rolva hagyta el a játékteret. A 12. pereiben az első hazai támadás után majdnem a vendégek kapujába került a labda, de Kiss T. kapus Stark lövését lábbal hárí­totta. A .22. pereiben újra Bontovicsot vágták fel a ka­putól 18 méterre, Szabó sza­badrúgása centiméterekkel suhant el á bal felső sarok mellett. A 44. percben meg­szerezte a vezetést a ven­dégegyüttes. Varga J. jó labdával indította a jobb összekötő helyén kiugró Szabót, akit a tizenhatoson belül Varga felvágott, 11 -es. Kanyári a balra mozduló ‘kapus mellett magabiztosan a jobb sarokba lőtt, 0:1. Az 51. percben óriási kapus hi­bából egyenlített a hazai csapat. A jobb oldali szög­letet követően Kiss T. ka­pus ‘kezéből kicsúszott a labda, és a berobbanó Ga­rai lábáról a jobb sarokba kötött ‘ki, 1:1. Két perc múl­va megszerezhette volna a vezetést a vendégegyüttes. Bontovics—Csató volt a lab­da útja, a középpályás jól gurított a mellette felfutó Varga elé, aki tíz méterre a kaputól lövés helyett csele­zésbe bonyolódott, majd szerelték a hazai védők. A 67. percben Csatót 11-es gyanúsan szerelték a hazai játékosok. A 75. percben Babcsán szabadrúgása a felső léc éléről a gólvonal elé pattant, majd a szolnoki védők -felszabadítottak. A 85. percben megszerezte a vezetést a vendégegyüttes. Rózsavölgyit a ‘kaputól mintegy 25 méterre felvág­ták. A sértett volt a végre­hajtó, gyilkos erejű lövése a kapusról kipattant, a csere­ként beállt Hegedűs a bal sarokba lőtte a labdát, 1:2. Még nem volt vége a gól­­gyártásnak. Egy kapu előtti kavarodás után a csereként beállt Balog elé került a labda, aki 16 méterről a bal alsó sarokba lőtt, 2:2. Idény eleji formában játszott mindkét együttes. Jók: Bal­ga, Babcsán, Garai, illetve Csató, Kanyári, Kiss I. és Bontovics. (Kolláth) • * * Mezőtúri Honvéd—Debre­ceni Kinizsi 0:0. Mezőtúr, 1200 n., v.: Fazekas, (Ber­ger), Horváth G. Mezőtúr: Braxatórisz—Tákó, Szabó, Dávid, Oláh—Vadicska, Vaj­da, Horváth (Nagy A.)— Pl ókai (Márics), Molnár, Liilik. Edző: Földesi János. Debrecen: Vadon—Tóth, Takács, Szilágyi, Tréfa— Szántai, Váczi, Tőkés, Ke­resztesi—Juhász (Váczi Gy.), Benyó (Horváth). Edző: Ga­­ramvölgyi Lajos. A mezőtúri csapat NB Il-es visszatérését közepes érdeklődés fogadta. A mér­kőzés elején mindkét gárda a biztonságos védekezést he­lyezte előtérbe. A mezőny­ben volt néhány kemény belemenés. A második pere­iben a ‘hazaiak csatárát Mol­nárt az ellenfél 16-osán ‘be­lül ígéretes helyzetben csak nehezen tudták szerelni. Többet támadott a Honvéd, de a Kinizsi szórványos el­lentámadásai nagyobb ve­szélyt jelentettek. A 24. percben Vadicska legurítás után végzett el egy szabad­rúgást, a debreceni ‘kapus biztos kézzel hárított. A 25. percben Keresztesi fejese alig szállt a kapu fölé. A 30. percben a mezőtúri kö­zéphátvéd Szábó, sokadik elegáns tisztázása nyomán tapsolhatott a közönség — egyéb esemény hiányában. A 32. percben Juhász léc alá tartó erős lövését bravúrral hárította szögletre Braxató­­risz. A Honvéd, főleg Pró­kai révén több veszélyes tá­madást vezetett a széleken, de a ‘beíveléseknél, belőtt labdáiknál Vadon kapus a helyén volt. Szünet után folytatódott a heves küzde­lem, igazi gólveszély nélkül. Az 54. percben Vajda tá­volról gyengén a kapu mel­lé lőtt. Az 57. perdben ke­rült sor az első Honvéd­szögletre. A 60. (percben szabadrúgásból Benyó 20 méterről gyengén fölé lőtt. A 68. percben egy szép bal oldali támadást Molnár nem tudott ugyanilyen jól ibefe­­jezni. A 79. percben — ami­kor már néhány perce a Ki­nizsi szorongatott — az egyik veszélyes támadás vé­gén Keresztesi 15 méterről rosszul találta el a labdát. A mezőnyben mindkét rész­ről sok volt a szabálytalan­ság. A mérkőzés folyamán a játékvezető négy sárga la­pot osztott ki. Ilyen figyel­meztetést kapott a debrece­ni Tréfa és Takács, a mező­túri Nagy A. és Takó. Az utolsó 10 percben a vendé­gek támadtak többet, de az eredmény nem változott. (Mindkét csapat teljesít­ményére az idény eleji for­ma, a fokozott biztonságra való törekvés és a nagy küzdelem volt jellemző. Vé­gül igazságos eredmény született. Jók: Braxatórisz, Dávid, Oláh, Vajda, ill. Ta­kács, Szilágyi, Szántai, Ke­resztesi. (Szabó) További eredmények a keleti csoportban: Szegedi Dózsa—Eger 2:1 (1:0), Ka­zincbarcika—Kecskemét 1:0 (1:0), BVSC—DVTX 1:1 (1:0), Metripond—Szeged SC 1:1 (0:0), Debreceni MTE —Szarvas 0:0. A tabella állása: 1'. Szegedi D. 1 1 0 o a-i> 3 2. Kazincb. 1 1 0 0 1-0 3 3. Salg. Síkú. 1' 0 í 0 2r2 1* Szolnoki MÁV 1 0 0 2-2 1 S. BVSC 1 0 u 0 1-1 1 DVTK 1 0 1' 0 1-1 1 Metripond 1 0 1' 0 1-1 1 Szeged' SC 1 a T 0 1-1 1 9. Baja 1 0 1! 0 0-0 1 Debr. Kin. 1 a T 0 0-0 1 Debr. MTE 1 0 T 0 0-0 1 Mezőtúr 1 0 •T 0 0-0 1 Nyíregyh. 1 0 T 0 0-0 1 Szarvas 1 0 T 0 0-0 1 15. Eger 1 0 0 1 1-2 0 16. Kecskemét H 0 0 1 0-1 0 Labdarúgó NB III Baljós rajt, Jászberény kivágta a rezet NB Il-es ifi és serdülő labdarúgás Eltörött a Síküveg Ifjúsági: MÁV-MTE— SALG. Síküveg 7:0 (3:0) Má­tyás kir. úti sporttelep. Ve­zette: Pató MÁV-MTE: Kul­csár—Szabó A., Palla, Zsidai (Szabó L.), Kiss—Burai (Tóth), Rimóczi (Varga), Mi­hályi, Birinyi — Kecsmárik, Bíró. Edző: Munkácsi József. A látványos gólokban gazdag mérkőzésen a jobb játékosokból álló hazai csa­pat minden tekintetben fe­lülmúlta ellenfelét, győzel­me teljesen meérdemelt. Góllövők: Kecsmárik (3), Palla, Bíró, Varga, Tóth. Jó: Palla, Kiss, Birinyi, Kecsmá­rik, Varga. Serdülő: * MÁV-MTE— SALG. Síküveg 11:0 (5$). Mátyás kir. úti sporttelep. Vezette: Veres S. A MÁV­­MTE fiatal játékosai, jobb felkészlütségükkel, egységes csapatjátékukkal és kitűnő helyzetkihasználással érték el nagyarányú győzelmüket. Góllövők: Csomós (4), Pető (3), Csutár (2), Czétényi, Szabadi. Jó: Honos (a me­zőny legjobbja), Zsemberi, Czétényi, Osztás, Csomós. Törökszentmiklósi SE— Gyöngyös 0:2 (0:1). Tmiklós 800 n. V.: Benkő^ Tmiklós: Németh—Erdősi, Csontos, Molnár (Katona), Rajt (Ru­­pa) — Öz, Porhanda, Szebe­­ni — Lóié. Benedek. Ramos. Edző: Bana János. A mér­kőzés kezdete előtt köszön­tötték az NSZK-túrán tornát nyert hazai csapatot. A ven­dégek kezdték a játékot, de az első helyzet Ramos előtt adódott, 12 méterről leadott ballábas lövését Labancz bravúrral védte. A 12. perc­ben Csontos 22 méterről sza­badrúgást végzett, de lövése centiméterekkel mellé ment. Ebben az időszakban többet birtokolta a labdát a hazai csapat. A miklósiaik lendüle­tét a vendégek apró szabály­talanságokkal törték meg. A 30. percben volt az első ko­molyabb helyzet a vendégek előtt, Patócs lefutotta a védő­ket, de Németh bravúrral mentett: A 36. percben Fe­hér lesgyanús helyzetben ka­pott labdát, jobb oldalról élesen a kapu elé lőtt, Patócs ott termett és 5 méterről a jobb felső sarokba lőtt. 0:1. A második félidőben izgal­masabbá vált a mérkőzés. A hazaiak jobbnál jobb támadá­sokat vezettek, de sajnos a legnagyobb helyzetekben is hibáztak. A 47. percben Ra­mos, a 49. percben Benedek elől mentettek a védők szög­letre. Az 55. percben Kovács (Gyöngyös) sárgalapos fi­gyelmeztetésben részesült durva belemenésért. A 60. percben mintaszerű támadást követően Öz senkitől sem za­vartatva tiszta helyzetből mellé lőtt. A 67. percben Be­nedek 20 méteres lövése alig kerülte el a kaput. Támadott a Miklós, közben védelme fellazult, és a 73. percben egy előrevágott labdával Fehér tíz méterről a kapuba talált. 0:2. A 84. percben Öz szé­píthetett volna, de lövése fölé ment. A hazaiak szinte végigtámadták a mérkőzést, de a legnagyobb helyzetek­ben is hibáztak. A vendégek kevés helyzetükből kettőt ér­tékesítettek, s így megérde­melten szerezték meg a há­rom bajnoki pontot, a köze­pes iramú és színvonalú ösz­­szecsapáson. Jók: Csontos, Porhanda illetve Kun, Orosz, Antal. Ifi. TSE.—Gyöngyös 1:4. (Nagy Kálmán) Szolnoki Vegyiművek— Salgótarjáni BTC 0:3 (0:0) Vegyiművek pálya 400 néző. Vezette: Oláh T. Vegyimű­vek Öllé—Tátrai, Major, Bá­lint, Viola — Vadkerti (Bu­­si), Jegesi (Horváth) Vasas — Ecseki, Hajdú, Zsidei. Edző: Bálint Endre. SBTC: László—Sándor Juhász, Sági, Kecskés, (Pat­­si) — Simon, Tóth E., Kaj­­li, Lipták (Németh) — Sko­da, KöLLn. Edző: Szabó Géza. A hazai újonc csapatnak nehéz dió volt a nagy múltú SBTC. A mérkőzés elején Vasas már csak a kapussal állt szemben, de 14 m-es lö­vését László kapus (hárította. Később Vasas 40 m-es sza­badrúgása Hajdú fején irányt változtatott, és a por­tás ismét nagyot védett. A 27-ben Vadkerti összecsapott a kapuvédővel, és ezért sár­ga lapot kapott. Az SBTC is sokat támadott gyors csatárai révén. Egy legurított szabad­rúgást Öllé nagy bravúrral ütött a kapu fölé. Szünet után felülkerekedett a ven­dégcsapat. A 60. percben bal­oldali szögletből szerezte meg az SBTC a vezetést. Öllé alá­szaladt a beadásnak, és a vé­dők csak nézték, hogy Skoda a bal alsó sarokba gurítja a ladbát 0:1. A 68. percben Viola kapott durva játék miatt sárga lapot. A 71. perc­ben baloldali szögletből Ju­hász a jobb felső sarokba fejelte a labdát 0:2. Érdekes, hogy három védő is közelé­ben volt, de egyik sem ug­rott fel fejelni, A 80. percben Horváth leköpte ellenfelét, így a kiállítás sorsára jutott. A 83. percben 18 méterről Tóth E. a jobb felső sarok­ba helyezte a labdát, ezzel megvolt a kegyelemdöfés 0:3. Jók: Major, Tátrai, ill.: László, Juhász, Sági, Tóth E. Ifi.: Sz. Vegyiművek—SBTC 2:3. (Tóth) Salgótarjáni Kohász SE— Volán Rákóczi 2:0 (0:0). Sal­gótarján Kohász stadion 1200 néző. Vezette: Tóth B. Volán Rákóczi: Űjfalusi— Lazányi, Hábensusz, Matu­­la, Bencsik—Rácz, Mihályi, Menyhárt, Tóvizi (Bujáki)— Tubák, (Molnár. Edző: Sdbők György. Az 55. percben Palkovics végezhetett el egy szögletet a jobb oldalról, Űjfalusi a lábda alá futott, és Dóra kö­zelről a hálóba fejelt. 1:0. A 76. ipercben Horváth jó lab­dájával középen Tőzsér Zs. kilépett, de a kétségbeesett vendégkapus elhúzta a lá­bát. A megítélt büntetőt Tőzsér Zs. a jobb felső sa­rokba vágta. 2:0. Kidolgozott akciókban gazdag idénynyitónak lehe­tett tanúja a szép számú közönség. Az első félidőben meddő mezőnyfölényben játszó kohászcsapat fordulás után helyzeteinek töredékét értékesítve is biztos győzel­met aratott. Jók: Dóra, Tő­zsér ill. Űjfalusi. (Balázs) Nézsai Tsz SK—Jászberé­nyi SE 0:5 (0:1), Nézsa, 400 n., v.: Baranikovics, Jászfbe­­rény: Balázs—Németh, Bukhár (Juhász), Gephardt, Balogh, Szabó, Győré, Lu­­dasi (Bató), Mosonyi, Ládi, Kovács. Edző: Kádár Lajoß. A 24. percben Bukhár meg­sérült, kényszerű csere a Jászberénynél. A 32. perc­ben: Ludasi ‘bal oldali be­adását Kovács hat méterről a sarokba gurította, 0:1. Az 51. percben Mosonyi a jobb oldalon a védők között el­vitte a labdát, és pontos be­adását Szábó a sarokba lőt­te, 0:2. A 60. perdben Bató indította Nádit, aki jobbról éles szögből a hálóba .lőtt, 0:3. A 73. percben Ládi bal oldali beadását a 'befutó 'Mo­sonyi a hálóba vágta, 0:4. A 80. percben egy kapu előtti kavarodás után Kovács kö­zelről a kapuba talált. 0:5. A jászberényi gárda az első perctől rákényszerítette akaratát a nézsai csapatra. Agresszív játékmodora el­len a hazaiak semmit nem tudtak tenni. Jobb összpon­tosítással a gólkülönbség még nagyobb is lehetett volna. (Mosonyi) További eredmények: Hatvan—Nagyhátony 5:1, Romhány—(Bag 2:5, Apc— H. Gáspár SE 3:1, Gödöllő— Balassagyarmat 1;Q,