Szolnok Megyei Néplap, 1979. április (30. évfolyam, 77-100. szám)

1979-04-18 / 89. szám

1979. április 18. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 5 Az elmúlt évi eredményei alapján Szolnok megye leg­jobb sportolója lett. A megyében az egyetlen nemzet­közi minősítésű versenyző. Vasárnap reggel az asztali­­tenisz válogatott tagjaként a Koreai NDK-ba, Phenjanba utazott a sportág 36. világbajnokságára. Hogy mi kellett Kreisz Tibornak a szakvezetés bizalma elnyeréséhez és a számos rangos cím megszerzéséhez? Hát először is: 1978-ban tagja volt az Európa-bajnokságot nyert ma­gyar csapatnak, az egyéniben bronzérmet szerzett, páros­ban pedig a hatodik helyen kötött ki. Az európai rang­listán tavaly, a nyolcadik, a világranglistán a tizenhar­madik helyet “szerezte meg. Arról már nem is szólunk, hány világnagyságnak — Secretinnek, Orlowskynak, Bengstonnak és másoknak — keserítette meg az életét. Mi a legnagyobb erőssége? Sokan az ütőjét tartják annak. Valóban, a sportág nagy technikai forradalmat él át, és szinte minden világverseny felszínre hoz egy­­egy csodafegyvert. A szivacsütő után jött a soft, majd a „fűütő”, aztán a védekezők kezében félelmetes szer­szám lett az a fekete borítású ütő — amellyel Kreisz is játszik, — melynek egyik oldaláról kiszámíthatatlan röppályán tekeregve sziszeg át a labda, majd egy alig észrevehető mozdulattal megpörgeti kezében a versenyző és a másik oldalról mint puha posztóról élettelenül pöty­­tyen a háló elé a kaucsuk gömb. Éppen Kreisz Tibor mesélte, hogy a kínaiak újabb borítást eszeltek ki, amelyről „szitálva” érkezik a fehér golyó, és ember legyen a talpán, aki eltalálja a szinte önálló életet élő labdát. Dehát ez csak az egyik feltétele a sikernek. Ehhez kell az a versenyző, aki napi nyolc órákat gyakorolva meg­próbál (túljárni az ellenfélé eszén és rákényszeríteni saját akaratát. Alighanem ez a titka a Kilián verseny­zőjének. Nyugodtan — sőit olykor túlságosan nyugodtan húzogat, bűvöli a labdát, egyszóval egy azok közül, akik a szó szoros értelmében élvezettel játszák a ping­pongot. A Kilián-emlékversenyen egy alig jegyzett fiatallal szemben elveszítette az első szettet. A közönség már meglepetést, szimatolt. Kövecses Ferenc edző is mér­gesen vonta össze szemöldökét, aztán két olyan sima játszma következett, amikor is egy percig sem forgott veszélyben Tibor győzelme. Egy világverseny robbanásig feszült légkörében e nyugalom aranyat ér akár a szó valódi értelmében is, hiszen míg a legjobbak eljutnak a dobogó közelébe, számtalan akadályon kell átverekedni magukat. És nemegyszer bebizonyosodott, hogy Kreisz Tiboron ebben az „akadályversenyben” könnyen meg­botlik bárki i‘s. Indulás előtt beszélgetésre invitáltuk. Tiltakozott: majd ha hazatér, szívesen leül csevegni. De csak egy fel­tétellel: ha érkezéskor érem lesz la tarsolyában. A világ­­bajnokság április 25-én kezdődik, várunk tehát bízva abban, hogy a beszélgetésre mégiscsak sor kerül. — pb — A magyar asztalitenisz csapat hétfőn megérkezett az aszta­litenisz világbajnokság színhelyére, a KNDK fővárosába, Phen­janba. Egyelőre legnagyobb gondjuk a 8 órás időeltolódásra való átállás. Pihentek a játékosok, majd tegnap délután már edzésen voltak, nem a színhelyen, hanem egy edzőteremben. Megyei egyéni sakkveraeny ' Kiélezett küzdelem mindkét döntőben Még tavaly a megyei szak­­szövetség megyei egyéni sakkversenyét mindössze egy kategóriában bonyolítot­ták le, az érdeklődés hiányá­ban, addig az idén az A- dönitő mellett megrendezésre került a B-döntő is. Kétség­telenül előrelépést jelent e'z a megye sakkéletében, ám mégsem lehetünk maradék­talanul elégedettek. Bár az elmúlt évi nyolc „A-döntős” résztvevőhöz képest ezúttal kettővel többen ültek asz­talhoz, így is elég csonka maradt a mezőny, hiszen a megye élmezőnyéhez tartozó más játékosok — érthetet­lenül — távolmaradtak. Az OB Il-bői tavaly kiesett Le­hel SC sakkozóit például csak egyetlen versenyző képvi-. slelte. Az 1776 átlag Élő-pont­számú !B-döntő legfőbb ér­téke, hogy a benevezett ti­zennégy játékos fele vidéki egyesületekből került ki. Meg kell azonban említeni, hogy például Túrkevéről és Karcagról senki sem jelent­kezett. Mindkét döntő vé­gig kiélezett küzdelmet ho­zott, jellemző, hogy egyet­len sakkozó sem akadt, aki ne szenvedett volna vere­séget. Az A-döntőt a várakozás­nak megfelelően Cs. Szász nyerte, aki a mezőny átlag Élö-pontsáámától <2063) 277 ponttal többet mondhatott magáénak. A tavalyi bronz­érmes Takács most egy hellyel előbbre lépett, míg az elmúlt évi győztes Lázárnak ezúttal csak a harmadik hely jutott. Teljesítményük­kel mindhárman bekerültek az országos vidéki elődöntő­be, a B-döntő első három he­lyezettje pedig jogot szerzett arra, hogy jövőre az A-dön­­tőben bizonyítsa felkészült­ségét. Az A-döntő végeredménye: I. Cs. Szász János (Szolnoki MEZŐGÉP SE) 6,5, 2. Takács Lajos (Honvéd Kilián FSE) 6, 3. Lázár György (MEZŐ­GÉP) 5,5, 4. Kiss Lajos (HK­­FSE) 5, 5. Lőrinczi László 5, 6. Völgyi György (mindkettő Olajbányász) 4, 7. Bánczi László (MEZŐGÉP) 4, 8. Busi József (Martfű) 3,5, 9. Ko­csárdi László (Kisújszállás) 3, 10. Babucs Illés (Lehel SC) 2,5 ponttal. B-döntő: 1. Merena László (MEZŐGÉP) 10, 2. Kókai Sán­dor (Martfű) 10, 3. Purhald Mihály 9,5, 4. Szegedi Péter (mindkettő HKFSE) 8, 5. Pe­ták Kálmán (MEZŐGÉP) 7,5, 6. Dancza János (Olajbá­nyász) 7,5, 7. Mozsár Gergely (Törökszentmiklós) 6, 8. Mo­hácsi Imre (Kunhegyes) 5, 9. Orosz János (HKFSE) 4,5, 10. Földes János (T-miklós) 3,5, II. Gömöri Zoltán (HKFSE) 3,5, 12. Szelindi Mihály 2,5, 13. Balaskó Béla (mindkettő Martfű) 0,5 ponttal. Balogh Márton (Kunhegyes) a máso"­­dik forduló után kivált a mezőnyből. ORSZÁG —VILÁG­Keleti csoport 1. DVSC -29 22 4 3 60:16 48 2. Nyíregyh. 29 18 6 5 41:13 42 3. Eger 29 17 7 5 50:26 41 4. Papp J. SE 29 14 10 5 55:29 38 5. Kazincb. 29 15 8 6 52:26 38 6. DMTE 29 13 8 8 45:33 34 7. SZMTE 29 14 6 9 43:38 34 8. Ózd 29 13 6 10 39:33 32 9. Szarvas 29 11 8 10 35:29 30 10. Lehel SC 29 12 6 11 38:35 30 11. Lenihváros 29 10 9 10 38:39 29 12. BTASK 29 12 3 14 38:43 27 13. Hódmező. 29 10 7 12 41:48 27 14. Szabó SE 29 9 7 13 24:31 25 15. Gyula 29 9 4 16 27:54 22 16. MVSC 29 5 9 15 30:45 19 17. Gyöngyös 29 6 6 17 20:43 18 18. Szó. MÁV 29 5 7 17 24:49 17 19. Borsodi B. 29 5 6 18 27:57 16 20. Kisvárda 29 2 9 18 21:61 13 Eredmények: Kazincbarcika— Kisvárda 3:0, Eger—Szarvas 0:0, Borsodi Bányász—Ózd 1:0. Hód­mezővásárhely—Békéscsaba 1:0, Debreceni VSC—Leninváros 2:1, Miskolci VSC—Gyöngyös 0:0. * Szolnokon játszik a Tatabánya A labdarúgó Nemzeti Bajnok­ság kupájában a Szolnoki MTE újabb jelentős mérkőzés előtt áll. Ma a Tatabányai Bányász NB I-es együttesét fogadják a piros-feketék. A találkozóra a tiszaligeti stadionban kerül sor 16 órai kezdettel. Sakk A montreali nagyszabású nem­zetközi sakktorna ötödik fordu­lójában a versenyben vezető Portisch Lajos a lehető legne­hezebb ellenféllel találkozott, a világbajnoki címet védő szovjet Anatolij Karpowal. A nagy ér­deklődéssel várt összecsapás pontosztozkodással zárult, ami egyben azt is jelenti, hogy a magyar nemzetközi nagymester továbbra is a mezőny élén áll, többek között a világbajnok előtt. Az ötödik forduló eredményei: Szpasszkij (szovjet)—Hort (cseh­szlovák) döntetlen. Kavalek (amerikai)— Hübner (nyugatné­met) 0:1. Tál (szovjet—Larsen (dán) 1:0. Portisch (magyar) — Karpov (szovjet) döntetlen. Tim­­man (holland)— Ljubojevics (ju­goszláv) döntetlen. Az állás: Portisch 4 p., Kar­pov és Tál 3,5—3,5, Hübner 3, Ljubojevics 2,5 (1 mérkőzés ha­lasztva), Szpasszkij 2, Timman 1,5 (1), Hort 1,5 (1), Kavalek 1 (1), Larsen 0,5. Vízilabda Kolozsvárott megkezdődött a IV. román kupa nemzetközi ví­zilabda torna. A magyar vá­logatott első ellenfele a vendég­látó ország „B” csapata volt, amelyet 5:3 (3:0, 0:0, 0:1, 2:2) arányban sikerült legyőzni. A nyitónap szenzációja: a világ­bajnok Olaszország súlyos vere­séget szenvedett Románia ,,A” válogatottjától, méghozzá 7:3 (2:0, 2:2, 2:0, 1:1) arányban. A Szovjetunió Jugoszlávia ellen szállt vízbe és 9:7 (1:2, 5:0. 1:3, 2:2)-re győzött. Vívás Az Indiana állambeli South Bendben a 20 éven aluli vívók ifjúsági világbajnokságán a pár­bajtőrvívó döntőbe két-két szovjet, olasz, illetve lengyel vívó jutott. A hatos végküzde­lemben négyes holtverseny ala­kult ki a szovjet Kucserjavi és Latisev, illetve a lengyel Lis és az olasz Falcone között. A „szétvívás” a következő ered­ményeket hozta: Kucserjavi— Latisev 5:2, Lis—Falcone 5:2, Ku­cserjavi—Falcone 5:2, Lis—Lati­sev 5:3, Latisev—Falcone 5:1, Ku­cserjavi—Lis 5:4. Ifjúsági párbajtőrvívó világ­bajnok: Igor Kucserjavi (Szov­jetunió) 3 gy., 2. Adam Lis (Lengyelország) 3 gy.. 3. Viktor Latisev (Szovjetunió) 3 gy., 4. Marco Falcone (Olaszország) 3 gy., 5. Angelo Mazzoni (Olasz­ország) 1 gy.. 6. Marian Strzalka (Lengyelország) 1 gy. A világbajnokság pontverse­nyét a Szovjetunió nyerte Olasz­ország és az NSZK előtt, Ma­gyarországnak a negyedik hely jutott: Csak a mezőtúriak és a jászberényiek szereztek pontot LÁBDÁRÚGÓ NB II Mezőtúri Honvéd—Gyulai SE 1:0 (1:0) Gyula, 3000 n., v.: Divinyi. M. Honvéd: Balázs — Mohá­csi, Takács, Hódi, Papp — Fodor, Cserháti, Batári — Kelemen, Szilágyi (Magyar az 57. percben), Tóth (Széli a 76. percben). Edző: Bencsilc Gyula. Gyula: Szabó J. — Ottlakán, Molnár, Tóth I., Otott — Nagy 1. (Hirka a szünetben). Kocsis, NagyK 11. — Tóth II., Kuti (Szabó A. az 59. percben), Steigerwald. Edző: Bányai Nándor. A 4. percben Fodor már a lő-bson belül járt, amikor Otott felvágta, a játékvezető sípja azonban néma maradt. Változatos játékkal teltek a percek, mindkét kapu gyak­ran forgott veszélyben. A 17. percben Fodor kapott jó lab­dát Batáritól, középen tört kapura vele, de a 16-os előtt Molnár buktatta. A szabad­rúgást Kelemen Tóth elő gu-‘ rította, aki élesen a kapuba lőtt, 1:0. A 24. percben Kocsis bombáját ütötte szögletre Balázs, majd a 33. percben Jászberény, 3000 n., v.: Tompa. Lehel SC: László — Mihályi, Kirchner, Lukácsi, Kátai — Kelemen, Szívós, Postás — Sulyok, Váczi (Sza­bó a 82. percben), Bacher. Edző: Czigony István. Nyír­egyháza: Buús — Kiss A., Szekrényes, Ambrusz, Cze­­czeli — Cséke, Moldván, Klé­­ninger (Guzsik a 81. percben) — Lukács, Kiss M. (Farkas I. a 79. percben), Farkas II. Edző: Temesvári Miklós. Említésre méltó esemény nélkül, változatos játékkal Ottlakán Kocsis labdájával tört kapura, Hódi a 16-os előtt szerelte, s a gyulai já­tékos a nagy lendülettől el­esett. A játékvezető meglepe­tésre ll'-ést ítélt. Kocsis fu­tott neki a büntetőnek, Ba­lázs azonban kiütötte a lab­dát, amelyet Tóth II. lőtt rá ismét, ám a mezőtúri kapus újból hárított. A hazaiak ez­zel el is lőtték puskaporukat, a szünet után még egy ideig próbálkoztak, de a kitűnő Honvéd-védők valamennyi támadásukat megállították. A 79. percben Széli már csak a kapussal állt szemben, de az oldalhálóba lőtt, két perc­cel később Kelemen hagyott ki újabb helyzetet, a 86. perc­ben pedig Fodor hibázott. A mezőtúriak magabiztos, jó játékkal megérdemelt győ­zelmet arattak. Jó: Takács, Hódi, Batári, Fodor, Tóth, ill. Szabó J., Tóth I., Steiger­wald. — sindel — telt el az első negyedóra. A 15. percben gyors Lehel-tá­madás futott a jobb oldalon, ám Bacher lövése elkerülte a kaput. Három perccel később Lukács szögletét Kiss M. mintegy tíz méterről centi­méterekkel lőtte mellé. A 29. percben a kaputól mintegy húsz méterre szabadrúgáshoz jutottak a hazaiak, Bacher nagy erejű, jobb felső sarok­ba tartó lövését Buús remek vetődéssel tolta szögletre. A beívelt labdát a kapus a mezőnybe öklözte. Szünet után sem változott a kép. jobbára a két 16-os között folyt a játék. Az 59. percben maradt ki a mérkőzés legna­gyobb helyzete, ekkor Ba­cher lőtte mellé a labdát. Az utolsó negyedórában mind­két csapat biztonsági játék­ra törekedett. Miskolc, 2000 n., v.: Korok­nál. Papp J. SE: Szögedi — Bakos, Farkas, Fodor, Ma­gyar — Gregor, Osváth, Pet­­rovics — Szép, Rácz, Répást (Kemencei a 62. percben). Edző: Vágó György. Sz. MTE: Szendrei — Kolláth, Sebők, Baran, Kábák — Porhanda, Demjén (Lódi a 80. percben), Kóczián — Szatmári, Dákay, Zakar. Edző: Kóczián Antal. Nagy lendülettel kezdtek a hazaiak, a második percben Répási már munkát adott Szendreinek. Két perccel ké­sőbb a szolnoki védők hibá­jából Rácz került nagy hely­zetbe, de mintegy nyolc mé­terről leadott lövését Szend­rei óriási bravúrral védte, akárcsak .a 16. percben Pét* rovics labdáját. Lassan fel­jött az MTE, és a 29. perc­ben vezetést is szerzett. Dá­kay indította Szatmárit, aki visszajátszotta neki a labdát, s a középcsatár úgy tette ma­ga elé, hogy közben nem vesztett lendületéből: kicse­lezte Farkast, majd az eléje futó Szögedit is elfektette, és az ötösről a léc alá lőtt, 0:1. Két perccel később Szatmári labdáját Zakar tiszta helyzet­ből a jobb kapufa mellé he­lyezte. Szünet után heves roha­mokat vezettek a hazaiak, ám A nagy érdeklődéssel várt találkozón elmaradt a remélt győzelem, s a látottak alap­ján egyik csapat sem érde­melte meg a két pontot. Jó: László, Mihályi, Lukácsi, ill. Buús Ambrusz, Czeczeli. — lászló — az MTE védelme sokáig el­lenállt. A 64. percben Osváth hátrahúzásos lövését a kapus a léc alól kotorta szögletre, egy perccel később azonban Petrovics mintegy 18 méter­ről a jobb alsó sarokba ta­lált, 1:1. A 75. percben egy balról beívelt szögletet a rö­vid sarokra helyezkedő Os­váth fejelt a kapu közepébe, 2:1. Ezután a szolnokiak tá­madtak, Baran két nagy lö­vését csak nagy üggyel-baj­­jal tudta hárítani Szögedi. A 84. percben jobb oldali szög­let után Gregor fejelt élesen a jobb sarokba, 3:1. Hat perccel később Dákay fejese pattant le a kapufáról és Zakar közelről nem hibázott, 3:2. Végig jó iramú, izgalmak­ban és gólokban bővelkedő, helyenként színvonalas mér­kőzést vívott a két együttes. Az MTE várakozáson felül jó teljesítményt nyújtott, azonban ez is kevésnek bi­zonyult a szintén jól játszó és helyzeteit ügyesen kihasz­náló honvédcsapat ellen. Mindent összegezve a piros­feketék egy pontot megérde­meltek volna. Jó: Bakos, Gre­gor, Osváth, Petrovics. Rácz, ill. Szendrei, Baran, Kábák, Sebők, Dákay. — verbók — Lehel SC—Nyíregyháza 0:0 H. Papp ]. SE—Szolnoki MTE 3:2 (0:1) Munkában Buús, a * nyíregyháziak kapusa Debreceni MTE—Szolnoki MÁV 3:0 (2:0) Debrecen, 2000 n., v.: Tol­nai. DMTE: Szabó I. — Pis­­tár, Bözsöny, Csíki, Király — Badi (Durucskó az 58. perc­ben), Tőzsér, Üjvári — Sza­bó A., Szűcs, Bodonyi. Edző: Dr. Puskás Lajos. Sz. MÁV: Farkas — Ágh, Csontos, Deb­­reczeni, Tóth G’y. — Csá­szár, Juhász, Nagy (Kurucz a 67. percben) — Petró (Kán­tor az 55. percben). Mező, Nász. Edző: Himer István. Nagy lendülettel kezdett a DMTE, több veszélyes szög­let jelezte fölényüket. Cson­tos kétszer is gólvonalról mentett, a 21. percben Bodo-' nyi élesen belőtt labdáját pedig Farkas tette bravúrral ártalmatlanná. Két perccel később szabadrúgáshoz jutot­tak a hazaiak. A legurított labdát Bodonyi mintegy 25 méterről óriási erővel vágta a hálóba, 1:0. A 41. percben Szűcs remek cselekkel ját­szotta magát tisztára, önzet­lenül az üresen hagyott Sza­bó A.-'hoz játszott, aki kö­zelről a bal alsó sarokba lőtt, 2:0. A második félidőt ered­ménytelen szolnoki rohamok vezették be, a 62. percben Mező szép cselsorozat végén a felfutó Nász elé tálalt, aki már csak a kapussal állt szembe, de érthetetlenül lö­vés helyett legurításra vál­lalkozott. Négy perc eltelté­vel vitatható büntetőhöz ju­tottak a hazaiak, ám Bodo­nyi lövését Farkas kitűnő ve­tődéssel csípte el. Ezután Me­ző elől kétszer is merész ki­vetődéssel tisztázott a hazai kapuvédő. A 85. percben a csereként beállt Durucskó ívelt a kifutó Farkas fölött a jobb sarokba, 3:0. Egy percJ cél később Tóth Gy. felesle­gesen elrúgta a labdát sípszó után, s kiállították. A tartalékosán felálló szol­nokiak a második játékrész­ben szorosabbé tehették vol­na a mérkőzést, de a kínál­kozó leheetőségeket elpuskáz­ták a csatárok. A látottak alapján megérdemelten nyert a debreceni gárda. Jó: Csí­ki (a mezőny legjobbja), Pis­­tár, Durucskó, Szabó A., ill. Csontos, Debreczeni. — tamási —