Szolnok Megyei Néplap, 1975. április (26. évfolyam, 77-100. szám)

1975-04-29 / 99. szám

1975. április 29. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 5 Győzelem izgalmak nélkül Szolnoki MIÉ—Nagykanizsai Olajbányász 3:0 (2:0) Fürtös az MTE 3. gólját lövi Gólzápor és vaslaps a Damjanich aszóiban Szolnok, 1500 n. v: Alföldi. SZMTE: Fekete — Öze, Arany, Simon, Kovács, Ár­vái, Gálvölgyi, Magos, Für­tös, Czirnák, (Üjvári a 65. percben), Garics. Edző: Czi- bulka Mihály dr. Nagykani­zsa: Lovkó — Doszpoth, Ko­vácshegyi, Simon, Söjtör, Müller, Hang'ai, Bogáti, Sú­lyok, Pávlicz, Füle dr. (Készéi a szünetben) Edző: Harcz Já­nos. A kezdés után azonnal a hazaiak lendültek támadásba. A harmadik percben Magos beadását Czirnák teljesen tisztán állva az ötösről mellé fejelte. Szemmel láthatóan tartottak egymástól a csapa­tok: az SZMTE túlzott biz­tonsággal védekezett, a nagy- kanizsai csapat pedig a mér­kőzés végéig adós maradt a felszabadult, könnyed játék­kal. Az 5. percben Pávlicz ka­pott remek labdát, ám kisod­ródva gyatrán mellé lőtt. Két perc múlva Fekete a 16-oson kívülre futva kézzel ért a labdához, a szabadrúgást Bogáti végezte el, de a szol­noki kapuvédő szépen hárí­tott.. Az ideges, kapkodó já­ték miatt a színvonal időn­ként a közepest sem érte el. Negyedóra után nagy roham­ba kezdett a piros-fekete gár­da, s ekkor minden percnek megvolt az eseménye. A 22. percben a vendégek kapusa kilépett a büntetőterületen kívülre, Arany volt a bünte­tésvégrehajtó, és a 16 mé­terről leadott süvöltő bombát Lovkó a felső lécre „piszkál­ta”. A 23. percben Magos szögletet lőtt a kapu elé, s a labda a lábak kozott becsur­gott a hálóba. (Czirnák segí­tette beljebb a labdát) 1:0. Nem sokkal később Bogáti fordulásból leadott lövését Fekete ütötte ki. Alig egy perc múlva Magos Czirnák labdáját bombázta kapura, ám a kimozduló Lovkó útját állta a lövésnek. Az ellentá­madás után Kovács 30 mé­teres lövését ismét a kapufa segítségével védte Lovkó. Jó ideig mezőnyjáték folyt, s egyik kapu sem került ve­szélybe. Az első említésre méltó akcióra a 36. percig kellett várni. Ekkor Garics önzetlenül Magos elé tálalt, de a középcsatár a lövés pillana­tában elesett, öt perccel az első félidő vége előtt a követ­kezetes Alföldi gondolkodás nélkül alkalmazta a szabályt: Árvái visszahúzásáért Dosz- pothot kiállította. Két perccel az első játékrész vége előtt látványos, MTE-támadás ho­zott gólt: Czirnák mintaszerű beadását Gálvölgyi rosszul találta el, a labda Gáncshoz pattant, aki a kapust is ki­cselezte, s úgy helyezett a há­lóba 2:0. A második félidőben szem­mel láthatóan feladta a küz­delmet a vendégcsapat; tíz emberrel elsősorban a véde­kezésre fordította erejét. Egy­re több munkája akadt Lov- kónak, aki ezen a délutánon csapata legjobbja lett. Az 52. percben azonban a kapuvédő is tehetetlen volt: Öze beadá­sát Fürtös kapásból vágta a a hálóba 3:0. Családias han­gulatban, szinte edzőmérkő­zés jellegű találkozó zajlott a pályán. AZ MTE mezőnyfölé­nye időnként nyomasztó volt, s a nagykanizsai védők olykor kétségbeesetten igyekeztek tartani az eredményt. A 85. percben Magos és Garics „sakkozott” egy szem védő­vel, ám a kínálkozó helyzetet nem tudták megjátszani. A 86. percben Arany 5—6 ven­dégvédőt is összedöntött, vé­gül lövését bravúrral védte Lovkó. Az ellentámadás során Árvái szabadított fel góllal kecsegtető helyzetben. A vendégcsapat játékerejét nem sikerült megismerni a szolnokiaknak. A mérkőzés első harmadában szoros em­berfogással megállították a hazai rohamokat, amikor azonban játékba lendültek volna, Doszpoth kiállítása pe­csételte meg a sorsukat. Az MTE végig jelentős mezőny­fölényben játszott, s végül izgalommentes mérkőzésen szerezte meg a hazai gárda a két bajnoki pontot Jók: Arany, Simon, Magos, Fürtös Kovács, ill. Lovkó (a mezőny legjobbja), Pávlicz, Simon. — Db — Táblázatok LABDARÜGAS NB II: 1. SZEOIi 28 15 5 8 48-31 35 2. K. Rákóczi 28 14 5 9 44-27 33 3. Volán 28 14 5 9 42-31 33 4. Komló • 28 10 13 5 32-27 33 5. Dorog 28 12 8 8 30-28 32 6. MÁV DAC 28 9 13 6 39-30 31 7. DVSC 28 12 7 9 38-32 31 8. Szekszárd 28 10 9 9 39-44 29 9. SZMTE 28 10 8 10 33-31 28 10. Dunaújv 28 9 10 9 34-35 28 11. Oroszlány 28 7 14 7 25-33 28 12. Várpalota 28 10 7 11 35-31 27 13. Bp. Spart. 28 9 8 11 40-40 26 14. Olajbány. 28 9 8 11 40-40 26 15. Budafok 28 8 10 10 36-36 26 16. KKFSE 28 9 7 12 27-36 25 17. Szállítók 28 9 7 12 32-42 25 18. Ganz-M. 28 7 9 12 27-32 23 19. Eger 28 8 5 15 29-46 21 20. Ózd 28 7 6 16 28-47 20 NB m : 1. V. Izzó 28 18 8 2 57-15 44 2. KSC 28 17 7 4 44-19 41 3. Sz. MÁV 28 18 4 6 67-31 40 4. Szarvas 28 13 9 6 43-30 35 5. BTASK 28 16 2 10 53-47 34 6. SZVSE 28 13 6 9 43-32 32 7. KTE 28 10 9 9 41-39 29 8. Szabó L. 28 11 7 10 35-33 29 9. EPGEP 28 9 10 9 38-38 28 10. Szegedi D. 28 12 3 13 43-34 27 11. EGSZÖV 28 9 9 10 39-35 27 12. V. Láng 28 12 3 13 39-38 27 13. Jánosh. 28 9 7 12 33-35 25 14. Cegléd 28 7 11 10 39-48 25 15. KELTEX 28 8 8 12 34-42 24 16. ÉSMTK 28 9 4 15 43-55 22 17. Gyula 28 8 6 14 34-59 22 18. Kiskunh. 28 7 7 14 26-47 21 19. Mezőül SE 28 4 9 15 17-47 17 20. Kilián SE 28 4 3 21 22-66 11 1. Nagybát. 28 16 8 4 48-23 40 2. DMTE 28 16 7 5 58-37 39 3. Gyöngyös 28 16 5 7 52-30 37 4. MVSC 28 15 6 7 59-36 36 5. Kazincb. 28 15 5 8 57-37 35 6. Lehel SC 28 14 5 9 44-36 33 7. Leninváros 28 11 10 7 40-24 32 8. Nyíregyh. 28 12 8 8 49-37 32 9. Rudabánya 28 10 12 6 40-31 SS 10. Záhony 28 14 3 11 50-39 31 11. SKSE 28 10 8 10 52-48 28 12. S.-újhely 28 9 6 13 28-40 24 13. Hajdú V. 28 9 6 13 31-54 24 14. Kisvárda 28 8 7 13 46-50 23 15. Borsodi V. 28 S 7 13 36-52 23 16. Kisterenye 28 8 6 14 38-46 22 17. Borsodi B. 28 7 8 13 37-50 22 18. H. Bocskai 28 7 7 14 26-47 21 19. Tuzsér 28 5 4 19 36-61 14 20. DEAC 28 3 6 19 34-73 12 VÍZILABDA OB L: A bajnokság állása: I. Vasas 5 3 2 — 24-21 8 2. Bp. spartee. 5 3 2 — 19-16 8 3. OSC 5 2 3 — 26-20 7 4. BVSC 9 3 1 1 17-15 7 5. Szolnoki VD 5 2 2 1 24-19 6 6. Ü. Dózsa S 2 1 2 20-16 5 7. FTC 5 2 1 2 27-24 3 S. Bp. Honvéd 5 2 1 2 16-15 5 9. szentes S 1 2 2 21-23 4 10. Eger s 1 1 3 23-27 3 11. SZEOS, s — 1 4 14-21 1 12. V. IZZÓ s — 1 4 12-26 1 Szolnoki Vizügy-Dózsa— Vasas Izzó 7:1 (1:0, 2:0, 1:0, 3:1) Szolnok, 500 n. v.: Csillag dr. Szolnok: Ugrai, — Pintér, Varga, Urbán, Cseh, Hecsei dr. Pásztrai. Edző: Kanizsa Tivadar. A gólok sorrendje: Cseh (e), Pásztrai, Urbán, Pintér (e), Urbán (e), Hecsei (e) Németh I. (e), Cseh. Pásztrai vágtatott a labdá­ért és a gyors támadás végén kialakult helyzetet Pintér puskázta el. Ugrai Dávid és Nagy elől halászta el hideg­vérrel a labdát, majd Pintér remegtette meg a kapufát. Két emberelőnyből Cseh egyet kihasznált, 1:0 az első negyed végén. Briliáns Hecsei dr.—Pászt­rai kombináció, és Urbán szellemes trükkje eredménye­zett újabb gólokat a folyta­tásban. Pintér és Martin dr. kihagytak egy-egy négymé­terest. Ugrai fölényes biz­tonsággal közlekedett a két fehér léc között, és úr volt a kapu előterében is. 3:0 a Dó­zsa javára és már a legpesz- szimistább nézők is kezdték összecsapkodni tenyerüket. A harmadik negyedben gólhelyzetek tömegét dolgoz­ta és hagyta ki a szolnoki csapat. Ugrai továbbra is sikerrel viaskodott a pesti támadókkal. A fia­tal Varga egy szép gól­lal 4:0-ra alakította az ered­ményt. Az utolsó játékrészben az Izzó játékosai csak elvétve találkoztak a labdával. Cseh 4 másodperccel a befejezés előtt lőtt bombagólt és a há­lás közönség vastapssal ju­talmazta a produkciót Az Izzó halogató, kivárás­ra épülő, lassú, pozíciós já­téka teljes csődött mondott ezen a találkozón. A Dózsa hatalmas lendülettel kezdett és egyre fokozódó iramban támadott. Mind a hat me­zőnyjátékos szünet nélkül mozgásban volt, egyszerűen „tönkreúszták” a meglepett pesti csapatot. Az egygólos győzelmek és verejtékszagú döntetlenek korában a 7:l-es eredmény önmagában is ki­magasló teljesítménynek szá­mít és mégsem tükrözi hűen a két együttes közti különb­séget. Iskolajáték volt 60 szá­zalékos hatásfokkal, amelyet az Izzó sokszoros válogatott játékosai dr. Konrád és dr. Martin is csak nézni tudtak. Megérdemelt volt a i vastaps. — ral — Egy a Dézsa-gólok közül Idegenben győzőit a Jb. Lehel SC. Labdarúgó HB III. MEZŐTÚRI HONVÉD- LÁNG VASAS 1:0 (1:0) Mezőtúr, 400 n. v.: Mézes. Honvéd: Frák — Neumann, Jancsa, Lakatos II., Papp, Gugyerás, Gáspár, Fekete, Kirschner, (Lakatos I.), Kál­mán, Tóth. Edző: Bencsik Gyula. Láng: Lesi — Szabó, Varga, Miholovics, Oglizán, Csiszár, Horváth, Kiss, Bran- dóczki, Sárvái, Ács. Edző: Gulyás Géza. Széllel szemben kezdett a honvéd. Az első esemény a hazai csapat kapuja előtt adódott. Miholovics bomba szabadrúgását Frák csak má­sodszorra tudta védeni. A Honvéd lendült támadásba, és a 14. percben meg is lett az eredmény. Tóth vitte fel a labdát, középre ívelt, Kirschner maga elé tette, s két védő közül kiugorva a. bal sarokba vágta a vezető gólt, 1:0. Néhány percig a hazai csapat támadott, azon­ban a 25. perctől a vendég­csapat lendült támadásba az erős szél segítségével, de a hazai védelem minden táma­dásukat megakasztotta még a 16-os vonal előtt. Egyre keményebb lett a játék, a vendégcsapat egy-két játéko­sa kíméletlenül küzdött, amit a játékvezető csak figyel­meztetéssel torolt meg. Szünet után a hazai csapat rohamaival indult a mérkő­zés, eredmény azonban nem született. A Láng ismét ma­gához ragadta a kezdemé­nyezést, több helyzetük is adódott, de képtelenek vol­tak Frák hálóját bevenni. A hazai védelem Jancsával és Lakatossal az élen mindent mentett. Érdekes, küzdelmes mérkőzést láthatott a közön­ség. Mindkét csapat széllel szemben játszott jobban. Jók: Jancsa, Lakatos II„ Frák, Gáspár, ill. Varga, Le­si, Csiszár. SZEGEDI DÓZSA— HONVÉD KILIÁN FSE Odl Szeged, 700 n. v.: Drigán. Sz. Dózsa: Bánfi I. — Ződi, Emődi, Nagy, Ökrös (Pócsik), Szalai, Nyári, Csömör, Csö­mör, Veres (Héger dr.), Csa­nádi. Edző: Zallár Andor. Honvéd KFSE: Varga — Nagy, Szaszovszky (Tóth), Kántor, Holler, Kiss, Hegye- si, Plausin, Baran (Márta), Moldván. Török. Edző: Ke­serű László. A Dózsa kezdte a játékot, de az első említésre méltó eseményt egy Kilián-szöglet jelentette. A beívelő labdát a szél megemelte, a kapus nem érte el. de nem volt Kilián- csatár a közelben. Nem sok­kal később Moldván a 16-os jobb sarkáról kapu fölé bom­bázott, majd Hegyesi elől mentett merész kivetődéssel Bánfi I. Az ellentámadás so­rán Veres csúnyán mellélőtt. A félidő hátralévő részében a Dózsa vette át a játék irá­nyítását. Előbb Csömör lőtt kapu mellé, majd a 38. perc­ben Emődi bombaerős 30 méteres szabadrúgását védte ragyogóan Varga. A 42. percben Holler könnyelműs- ködése után ismét Vargának kellett minden tudását ösz- szeszednie, hogy szögletre tudjon hárítani. A 43. perc­ben Csömör tiszta helyzet­ben a kapu mellé lőtt. Dózsa-rohamokkal kezdő­dött a második félidő. Csö­mör lövése foglalkoztatja Vargát, majd Plausin hibá­jából Csömör előtt adódóit lehetőség, de a kapu mellé lőtt. Az 51. percben Héger dr. nem találta el az üres kaput. Az 56. percben ismét egy Emődi szabadrúgás kö­vetkezett, de elzúgott a lab­da a kapu fölött. Az 59. percben Csömör lőtt kapu mellé, a 61. percben Nyári­nak az alapvonalról belőtt labdáját szedte fel Varga a gólra éhes csatárok eKSL Végre a Kilián is szóhoz ju­tott: Hegyesi gólhelyzetben kapu mellé lőtt. A 78. perc­ben Moldván elhúzott a bal­oldalon, jól gurított középre, és az érkező Plausin centi­méterekre lőtt a jobb kapu­fa mellé. A 80. percben Plau­sin jól ívelt a 11-es pontra egy szabadrúgást, de Hegyesi körülményeskedett, és oda lett a helyzet. A 82. percben maradt ki a mérkőzés legna­gyobb helyzete. Török egy baloldali elfutás után közép­re adott és Hegyesi a már fekvő kapusba lőtt. A játék képe alapján az eredmény igazságos. Jók: Bánfi I„ ill. Varga, Kántor. SZEGEDI VSE—SZOLNOKI MÁV 5:4 (3:2) SZVSE-sporttelep. 1009 n, v.: Lauber. Szegedi VSE: Ludányi — Pajtás, Tihanyi, Kovács M., Tímár (Horváth), Komjáti, Kovács S„ Tóth I., Sándor (Krekács), Herold, Kovács L. Edző: Rábai Lász­ló. Szolnoki MÁV: Fehér — Csontos, Repka, Tóth Gy., Nagy A., (Varga S.) Tóth J„ Pagonyi, N. Szabó. Géczi (Kalmár), Molnár, Papp. Ed­ző: Hímer István. Biztatóan kezdett a MÁV, mégis az első percben Cson­tos mentett a kapu torká­ban, majd Repka állította meg a gyors szegedi csatá­rokat. Az első szolnoki tá­madást a 7. percben Molnár vezette: átcikázott a védők között, és közelről megsze­rezte a vezetést, 0:1. A gyors gólt egy hazai támadás kö­vette: a szolnoki védők sza­bálytalankodtak, és a játék­vezető 11-est ítélt, amelyet Tihanyi értékesített, 1:1. Mintegy tízperces mezőnyjá­ték után a 17. percben He­rold váratlanul mintegy 30 méterről nagy lövést küldött kapura, és a labda a jobbol­dali lécről a hálóba vágódott. 2:1. A gól után szolnoki tá­madások gördültek, ám Pa­gonyi a kapu torkában em­berbe lőtte a labdát. A sze­gedi rohamok legtöbbször el­akadtak a szolnoki védők gyűrűjében, a középpályán a hazaiak uralták a mezőnyt és a 37. percben az üresen hagyott Sándor mintegy 35 méterről jól eltalált lövéssel a jobb felső sarokba bombá­zott, 3:1. A 40., percben Pa­gonyi közeli lövését ismét kivédte Ludányi, végül N. Szabónak sikerült szépíteni, 3:2. A második félidőben a MÁV megpróbált javítani. Kezdés után néhány jó tá­madást is vezettek, a szolno­ki védelem azonban képtelen volt feltartóztatni a gyors hazai ellentámadásokat, és előbb a szegedi Tóth J. feje­se jutott a szolnoki kapuba, 4:2, majd öt perccel később Sándor használta ki a lehe­tőséget, és a megdermedt MÁV-védők közt a hálóba talált, 5:2. A MÁV-nál cse­rékre került sor, megszilár­dult a védelem, sőt Molnár javítani is tudott, 5:3. Kal­már irányításával és Varga S. harcosabb védőjátékával a kék-fehérek jól hajráztak; időnként a szegediek véde­kezésre kényszerültek, szög­letek, szabadrúgások jelle­mezték ezt az időszakot. A mérkőzés utolsó percében a kapura törő N. Szabót sza­bálytalanul szerelték; a megítélt 11-est Pagonyi lőtte a hálóba. 5:4. A két sok év­tizedes hagyományokkal ren­delkező vasutas csapat ta­lálkozója, naayiramú izgal­mas játékot hozott. A prí­met ezen a mérkőzésen a szegedi testvércsapat játszot­ta. Lendületes csatárjátékkal és a nagyerejű szél ügyes kihasználásával behozhatat­lan előnyt szereztek. A szol­**oiri gárda nem tudta megis­mételni jó játékát: különö­sen a középpályán és a köz­vetlen védelemben voltak gyenge pontjai a kék-fehér csapatnak. Jók: Tihanyi, Ti­mor, Herold, Kovács ill. Mol­nár, N. Szabó és Pagonyi. JB. LEHEL SC—ZÁHONYI VSC 2:1 (0:1) Záhony, 700 n. Nemes dr. Lehel: Vasas — Hajdú n., Sárközi, Kátai, Karkusz, Kelemen, Sántha, Lukácsi, M. Ambrus L., Urbán, Bu­gyi. Edző: Bíró István. Zá­hony: Hegedűs — Máté, Jászfai, Ambrus IL, Kovács, Dalos, Szűcs, Balázs, Erdei, Szán, Mező. Edző: Somkerti György. Mindkét csapat nagy aka­rással vetette magát a küz­delembe. A játék első részé­ben a vasutasok játszottak fölényben, és a 15. percben Szűcs révén a vezetést is megszerezték, 1:0. Továbbra is nagy nyomás nehezedett a I«hel kapujára, de a véde­lem biztosan hárított, vagy a csatárok lövései tévesztettek célt. Egy alkalommal Erdei nagy lövése szállt fölé. Szünet után megváltozott a játék képe. Szinte „új Le­hel” játszott: formás táma­dásokat vezettek a csatárok, és az 50. percben Bugyi ki­egyenlített, 1:1. A gól után nagy küzdelem alakult ki a győztes gólért. Az idő múlá­sával a hazaiak egyre idege­sebbek lettek a Lehel viszont nyugodtabban játszott. A 82. percben Karkusz—Urban— Kelemen támadás után Ke­lemen mintegy 11 méterről a hálóba lőtt, 2:1 a Lehel ja­vára. Az utolsó percekben a Lehel az eredmény tartására törekedett — sikerrel. Jó ira­mú, küzdelmes mérkőzésen az első félidőben a hazaiak míg a másodikban a Lehel játszott jobban. A győze­lemmel nagyon értékes két pontot szerzett a herényi csapat. Jók: Vasas, Kelemen, Lukácsi, Bugyi, ill. Erdei. L_ ________ S psrtzászl verseny!) Vasárnap tartották meg a Sportcsarnokban a KISZ Központi Bizottsága által a felszabadulás 30. évfordulójá­ra kiírt felszabadulási sport- zászlóversenyek záróünnepé­lyét. A felszabadulási sport- zászlóversenyeken több mint félmillió fiatal vett részt és csaknem 15 ezer KlSZ-alap- szervezet küldte el részvételi lapját. Ma: Testedzés - egészség A Szolnok megyei Testne­velési és Sporthivatal, a KISZ megyei bizottsága, a Szak- szervezetek megyei Tanácsa, a megyei tanács művelődés­ügyi osztálya és a megyei egészségnevelési csoport kö­zös rendezésben megyei an­kétet rendez „Testedzés — Egészség” címmel. Referátumot tart: Marthy Gábor, az OTSH osztályveze­tő-helyettese „A testnevelés és sport szerepe a lakosság életében” és Dr. Mónus And­rás, a Testnevelési Főiskola adjunktusa „Testnevelés, egészségvédelem” címmel. A megyei ankétra a me­gyei testnevelési és sporthi­vatal székházában ma 10 órakor kerül sor. A toló 17. Iieii eredménye 1. Piorentina—Cagliari 1 2:1 2. Ascoli—Ternana 1 3 0 3. Sampdoria—Bologna 1 1 :0 4. Varese—Torino X 0:0 5. Ganz-M.—SZEOL 1 2:0 6. Eger—Komló X 3:3 7. Volán—FÖSPED 1 1:0 8. Bp. Spart.—Kaposvár 2 0:2 9. Gyula—Izzó X 1:1 10. Szarvas—KSC X 0:0 11. Borsodi B.—Nagybát. 2 1:2 12. Leninváros—MVSC 1 l *0 13. Alessandr.—Verona X 0:0 4*1. 14. Brindisi—-Avellino 1 tál