Szolnok Megyei Néplap, 1971. július (22. évfolyam, 153-179. szám)

1971-07-13 / 163. szám

6 SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 1971. július 13. Jól játszott a Dózsa Szolnoki Dózsa—OSC 5:5 (2:0, 0:2, 2:2, 1:1) Sportuszoda, 500 n., v.: Tóth K. Szolnok: Cserve­nyák — Kulcsár dr., Pintér, Kádár, Vezsenyi, Urbán, Zámbó. Edző: Kanizsa Ti­vadar. OSC: Kovács K. — Nemesik, Bodnár I. dr., Szí­vós, Kondrád I. dr., Konrád III. dri, Hámori. Csere: Kol­ler, Németh II. Edző: Mayer Mihály dr. Tóth K. sípjelére Pintér és Nemesik rajtolt a labdára. Pintér volt a gyorsabb, s az első támadást a szolnokiak vezették. Mielőtt azonban kapura lőhettek volna, el­vesztették a labdát és az OSC veszélyeztetett Kulcsár dr. azonban mintaszerűen szerelt és indította a szaba­don maradt Urbánt. A szol­noki gólzsák egyedül úszott fel, majd ketten is támadták, s Urbán kissé elhamarko­dottan kapufára ejtett. Ha Urbán egy kicsit önzetle­nebb, és Pintérhez játszik, góllal végződik a támadás. Az elszalasztott lehetőség után OSC támadás követke­zett. Cservenyák két alka­lommal is bravúrosan vé­dett. Előbb szögletre ütötte Bodnár I. dr. lövését, majd megszerezve a labdát, gyor­san Indított. Ismét Urbán úszott fel, s ezúttal vissza is játszott Pintérnek, akinek élt , bal alsó sarkos lövése a hálóban kötött ki. Nagy lendülettel támadott a szol­noki csapat és egy perccel az első harmad vége előtt Pintért 4 méteren belül visszahúzták. A jogos 4 mé­terest Urbán biztosan érté­kesítette. A második negyed is Dó­zsa támadással kezdődött Ezúttal Vezsenyi érte el a labdát Szívós előtt. A táma­dás során Vezsenyivel szem­ben szabálytalankodtak, a Nyíregyházán rendezték meg az idei vidéki atlétikai bajnokságot Valamennyi versenyszámban so'4 induló volt de a nagy hőségben csak közepes eredmények születtek. Az első napon Katona súlylökésben 14,95- ös eredménnyel a negyedik, Kővágó pedig 13.67-tel a he­tedik lett. Rúdugrásban Ko­csis, a Kilián versenyzője egyéni csúcsot ért el, de 380 centiméteres eredménye is csak a negyedik helyre volt elegendő. A 100 méteres sík­futás előfutamaiban Babin- szki biztatóan futott a dön­tőben azonban rosszul raj­tolt, s így csak a hetedik helyen végzett. Megyei sikert, vagy leg­alábbis jó helyezést vártunk a női 1500 méteren. A je­lenleg is edzőtáborban lévő Pásztor azonban fáradtnak bizonyult és a 6. helyen végzett. Az első nap még egy egyéni csúcs született, amely Fedor I, nevéhez fű­ződött. 400 méteres síkfutás­ban 52,0 mp-es eredménye viszont nem volt elegendő a döntőbe jutáshoz. Szombaton az újpesti öbölben kitűnő időben ren­dezte meg a Budapesti Ka­jak-Kenu Szövetség az első hazai kajak válogató ver­senyt. Kettesben izgalmas, késhegyig menő küzdelemben a Deme, Hátkai kettős meg­őrizte idei veretlenségét. — Csapó a fővárosi Bakóval indult ezúttal a párosban. Érthetetlen ugyanakkor, hogy Csapó a nagy döntő­ben lekéste a rajtot. Szom­bati eredmények: Férfiak K—2 1000 m nagydöntő: 1. Deme, Rátkai (Sz. VÍZIG, Csepel) 3:28,5, 2. Csapó. Ba­kó (SZMTE, VM. Egyetér­tés) 3:28.8. Vasárnap a kajak egyes­ben a miskolci Svidró mind­össze egy másodperccel glőzte meg Csapót, kettes­játékvezető nem sípolt, a szjlnoki csatár viszont meg­állt, s oda lett a helyzet. Sőt, Kádár kiállításával em­berelőnyhöz jutott a hazai csapat, amelyet Konrád I. dr. révén gyorsan ki is hasz­nált. Az első bírói hibát kö­vetően egyre több volt a szabálytalanság mindkét részről. Eredményeként Ur­bán és Szívós került a part­ra. Ebben a játékrészben az OSC volt a veszélyesebb, a többet kezdeményező. Töb­bet birtokolták a labdát, s előbb Bodnár kapufája, majd Vezsenyi ismételt fel­tartása borzolta fel a kedé­lyeket. Vezsenyi törleszteni próbált, de ezzel csak csa­patát sújtotta, mert kiállí­tották. A Dózsa azonban ez- úttal^jól védett, sőt ember­előnyből támadott. Egy rossz passz nyomán azonban is­mét az OSC lendült előre. Kádár került a partra és Szívós duplázásával szem­ben Cservenyák tehetetlen volt. A harmadik negyedben Urbán lövése jelentette az el­ső említésre méltó eseményt. Kovács beleért a labdába, a játékvezető azonban érthe­tetlenül kidobást ítélt. Ellen- támadás, és máris 3:2 az OSC javára. A mindkét csa­patot sújtó téves játékveze­tői ítéletek a szolnokiakat tette idegesebbé. Ismét el­vesztették a labdát. Táma­dott az OSC, amikor holt időben Pintért ketten Is fog­ták Cservenyák kapuja előtt. A jálíkvezető meglepetésre Pintért állította ki. Az OSC szurkolói is kinevették a számos esetben tévesen ítél­kező Tóth Kálmánt. Sajnos ezek a téves ítéletek többsé­ge a szolnokiakat sújtotta. Mint ezúttal is, és Hámori A második napon a 20 kilométeres gyaloglásban Papp J. új megyei csúcsot állított fel, s 4. lett. Jó időt futott 400 méteres gáton Fedor I., azonban ezzel sem jutott a döntőbe. A 200 mé­teres távon pedig Babinszki és Hack estek ki az előfu­tamok során. A férfi magasugrásban Halász és Czakó mérsékelt teljesíménye — 180 cm — az 5—0. helyhez volt ele­gendő. Diszkoszvetésben Ka­tonának egy 51 méteres szabályos dobását nem ad­tak meg és így 47,66-os eredményével csak a negye­dik helyen végzett. A női távolugrásban Hagyná csak a 8. helyen végzett, 533 cm- meL Szabóné a 100 méteres gátfutás döntőjében 15,8 mp-t ért el, s 5. lett. 800 méteren a várakozásnak megfelelően Pásztor szoros versenyben bronzérmet szer­zett. összességében megyénk atlétái mérsékelt teljesít­ményt nyújtottak, nem si­került megismételniök az előző évi kitűnő szereplési­ben Deméék alig szorultak a második helyre. A szol­noki versenyzők eredményei, felnőttek, K—1 500 m: 1. Svidró (MVSC) 1:50,2, 2. Csapó (SZMTE) 1:51,0. K—2 500 m: 1. Cseh, Hazsik (Bp. Honvéd) 1:40,0, 2. Deme, Rátkai 1 ;40,5. lOTÓ 1. Kecskemét—FOSPED t (:! 2. Pécsi B.—Szó. MTE 1 OH 3. Ózd—Bp. Spartacus 1 1:0 4. KELTEX—KKFSE 2 0:3 5. Vecsés—Postás 2 0t3 6. KISTEXT— Budafok 2 1:4 7. Sátoraijaúihely—MGM 1 3:1 8. Gyula—Szegedi Dézsa 1 2:1 9. K. Rákóczi—'Táncsics 2 0:1 10. Dorog—Esztergom 1 2:1 U. Cegléd—MÁV DAC 2 1:5 12. Szó. MÁV—PVSK 2 2:3 13. SZVSE—Miskolci VSC 1 3:1 +1 U. Szegedi AK—Kk.-halss s 0:1 újabb gólt lőtt. A Dózsa nem adta fel. Urbánt veszélyte­len helyzetben visszahúzták, s hogy a játékvezető egyen­lítsen, ezúttal túlszigorúan az OSC ellen ítélt négy méte­rest. Urbán ezt is értékesí­tette. Az ellentámadást Pin­tér nagyszerűen szerelte, amikor Vezsenyit kecsegte­tő helyzetben visszahúzták. A sípszó azonban elmaradt. Szerencsére az OSC támadá­sa sem járt sikerrel. Nem így a Dózsáé. A negyed vé­ge előtt néhány másodperc­cel emberelőnyhöz jutottak a vendégek, és Pintér éles, lapos lövését Kovács nem védhette. A döntés tehát a-negyedik negyedre maradt. Pintér szerezte meg a labdát. A tá­madás végén Urbán nagy lövése a kapufán csattant. Alig két centi hiányzott az újabb szolnoki gólhoz. Egy OSC támadást Kádár szé­pen szerelt, jól is indított. Urbán előtt üresen tátongott a kapu, amikor Nemesik visszahúzta. A négymétercst ezúttal is Urbán lőtte gólba. Levegőben lógott a megle­petés, amikor az OSC sze­rencsés góllal egyenlített. Konrád III. dr. lövése a ka­pufán csattant. A végig vá­logatott formában védő Cser­venyák balszerencséjére a labda a fejére, majd onnan a hálóba jutott. Döntetlen eredmény szü­letett tehát a vízilabda OB I tavaszi utolsó mérkőzésén. A játék nem volt különöseb­ben színvonalas, inkább a küzdöjelleg domborodott ki. Ennek azonban oka az erély­telen és mindkét csapatot sújtó bíráskodás is. A máso­dik negyedet kivéve a szol­nokiak jobban játszottak el­lenfelüknél. A mérkőzés köz­beni váltások Kanizsa ed­ző nagyszerűen megválasz­tott jó taktikáját bizonyítot­ták. Elképzeléseinek megva­lósításához persze játékosok kellettek. Ügy látszik, a kényszerű fiatalítás ellenére a csapat játéka egyre éret­tebb lesz. Egyénileg Cserve­nyák, Pintér, Urbán és Kul­csár dr. játéka emelkedett ki. de valamennyien jól ját­szottak. — mj — Együtt az ifúsági torna mezőnye Vasárnap megérkezett Szolnokra a nemzetközi szakszervezeti ifjúsági lab­darúgó torna két csapata, a vasutas és az építők válo­gatottja. Délután már meg­tekintették a PVSK—SZo. MÁV mérkőzést is. A vasutas fiatalokat Gyarmati János edző vezeti. Hallhatnánk valamit a csa­patról? — A területi mérkőzése­ken válogattuk ki a fiata­lokat az ország különböző részeiből. A tavalyi csapat­ból mindössze négyen ma­radtak. Becsületes helytállást várok a fiataloKtól, remé­lem nem vallanak majd szégyent — Az esélyeket illetően mit várhatunk? — Jóslásokba nem lehet bocsátkozni, teljesen isme­retlen a mezőny. Nem va­gyunk tisztában az erővi­szonyokkal, majd a mérkő­zéseken meglátjuk, ki mit tud. Talán éppen ez adja meg a labdarúgó torna érdekes­ségét. A vasutas válogatott­ban helyet kapott egy játé­kos a MÁV-ból is. Az Épí­tők válogatottjában jól meg­termett, magas fiatalokat láttunk, lehet, hogy az ő csapatuk lesz a „sötét ló"? Az NDK fiataljai hétfőn hajnalban érkeztek, délig alvás volt a program. Az ifjúsági torna játékosai teg­nap az MTE pályán tartot­tak edzést, ma pedig Mező­túron már bemutatkoznak a nyilvánosság előtt. A küz­delem a Vasutas—Építők mérkőzéssel kezdődik 17,30- kor. Gyengén szerepeltek atlétáink Deme, Rátkai továbbra i$ veretlen a K—2 1000 méteren Labdarúgó Nyári Kupa Szolnoki MTE—Pécsi Bányász 1:0(OiO) Pécsújhegy, 500 n., v.: Szilvási. SZMTE: Nagy P.— Rapi, Sebók, Kovács, Himer, Nagy F.( Kuluncsics (Pén­zes), Czirnák, Mihályi, Papp III., F.ozsán. Pécs: Potocsár — Györkő, Tallósi, Köves, Mérei (Bodor), Kosár, Ró­nai, Márton, Ritter, Keller (Rendes), Makiári. Az első negyedórában ki­egyenlített küzdelem közben sűrűn forogtak veszélyben a kapuk. Főleg Kuluncsics, il­letve Márton „jeleskedett” a helyzetek elpuskázásában. Az MTE fokozatosan átvet­te a játék irányítását. A sok adogatással felépített táma­dások gyakoribbak és veszé­lyesebbek is voltak, mint a Bányász akciók. Gólt az el­ső játékrészben mégsem si­került elérni. Szünet után nagyon jól kezdtek a vendégek. Negyed­óráig szinte lélegzethez sem jutottak a pécsiek. Az első gólhelyzet kihasználása még nem sikerült, az 50. percben azonban Rozsán egyéni ak­ciója végén már nem hibá­zott. 1:0. Három perccel ké­sőbb ismételhetett volna a csatár, de óriási helyzetben kapu mellé gurított. Az idő múlásával alábbhagyott a kezdeti lendület, a szolno­kiak az eredmény tartására törekedtek, mely a hajrá iz­galmas perceiben sikerült is. Meglepetésszerú, de telje­sen megérdemelt győzelmet aratott az MTE. A győzelem értékét növeli az a tény, hogy míg a szolnokiaknál hat, ad­dig a vendéglátóknál csak három tartalékjátékos lépett pályára, illetőleg az MTE- nek ez alkalommal sikerült első ízben Pécsett a két pont megszerzése. VASUTAS KUPA Pécsi VSK—Szolnoki MÁV 3:2 (2:0). MÁV sporttelep, 400 n., v: Jurinkovits. Sz. MÁV: Fehér — Sülé, Szebe- ni, Kácsor, Makai, B. Nagy (Hangodi), Kelemen, Deme, Csorna (Csibrán), Szabó Gy., Kóródi. A VILÁG TOKIO A vendégek vették át az irányítást és a 15. percben a fedezetlenül hagyott Varga megszerezte a vezetést. 1:0. A 20. percben a gyengélkedő MÁV-védelmet Somogyvári átjátszotta és a tehetetlen Fehér mellett újabb gólt szerzett. 2:0. A szolnokiak ezután két játékost is cserél­tek. Kiegyenlítettebb lett a játék, Koródi gólját a játék­vezető les címén nem adta meg, a csatár egy másik gólt ígérő lövését pedig a pécsi kapus elcsípte. Szünet után Kelemen lö­vése már a 47. percben a jobboldali kapufáról perdült a hálóba. 2:1. Az 52. percben Szabó—Sülé—Kelemen volt a labda útja és a szélső jó beadását a berobbanó Deme a jobb sarokba fejelte. 2:2. Feljött a MÁV és védeke­zésre kényszerítette a vendé­geket. A hajrá ismét a pé­csieké volt és a 87. percben Fodor védelmi hibából a győztes gólt is megszerezte. 3:2. A nagyobb arányú ve­reségtől csak a kitűnően vé­dő Fehér mentette meg csa­patát. ÉSZAKI CSOPORT Gyöngyösi Spartacus— Jászberényi Lehel 3:2 (3:1). Jászberény, 300 n., v.: Cseh. Lehel: Nagy II. — Hajdú II., (Bányai), Benke, Juhász, Fe­kete, Hajdú I., Karkusz (Marczis), Sándor, Urbán, Lukácsi, Bugyi. A kényelmeskedő hazai vé­dők mellett Bágyi és Gáspár góljával már a 18. percben 2:0-ra vezettek a vendégek. Hat perccel később Lukácsi elfutott a jobbszélen és be­adását Urbán értékesítette. 2:1. Ebben a játékrészben az ügyesen játszó vendégek Bágyi révén még egy gólt szereztek. 3:1. Szünet után nagy ostromba kezdett a Le­hel, állandóan az ellenfél térfelén pattogott a labda, de csak szépíteni tudott Bugyi révén. Jó: Kovács, Bágyi, Gáspár, ill. Hajdú I., Mar­czis, Bugyi. SPORTJA ATHÉN Nyolc arany Nagykőrösről A hét végén Nagykőrösön került sor öt megye legjobb gyermekúszóinak területi bajnoksága. Szolnokról a Dó­zsa illetve a városi sport­iskola úszói indultak. A ver­seny során a fiúk szerepeltek jobban, 15 számból 8-at meg­nyertek, 4 2. és 5 3. helyezést grtek el. Egyéni­leg Tóth 4, Bogdán pedig 2 bajnokságot nyert. Jól sze­repelt még Bors, Hasznos, Nagy és Kuczora. A szolnoki versenyzők eredményei. Hiúk: 100 gyors: 1. Bogdán 1.10,8, 3. Tóth, 200 gyors: 1. Bogdán, 2.33,7, 3. Bors, 400 gyors: 1. Tóth 5.21,2, 3. Bogdán, 1500 gyors: 2. Bors, 3. Nagy, 200 mell: | 2. Hasznos, 100 pül.: 3. Tóth, I 100 hát: 2. Tóth, 200 háti 1. Tóth 2,56,7, 200 vegyes: 1. , Tóth 2.54,6, 400 vegyes: 1. Tóth 6,11.6, 4x100 gyors: 1. Szolnok (Bors, Kuczora, Tóth, Bogdán) 5.02,8, 4x200 gyors: i 1. Szolnok (Tóth, Kuczora, Bors, Bogdán) 10.59,7. 4x100 vegyes: 2. Szolnok. Lányok: 4x100 vegyes: 3. Szolnok (Szabó A„ Szabó E., Szaniszló, Király) 7,03,5, 4x100 gyors: 3. Szolnok (Szabó E., Király, Szabó A., Szaniszló) 5.38,3. Táblázatok Vízilabda OB I A TAVASZI VEGEHEDMENT 1. OSC 2. C Dózsa 3. Vasas 4. V. Izzó 5. FTC 6. Bp. Honvéd 7. Szolnok 8. Eger 9. Bp. Spart. 10. Tatabánya 9 5 4-*— 44-31 14 9531 39-34 13 936 — 38-32 12 9432 38-37 11 9423 33-30 10 9333 39-35 9 9333 37-36 9 9234 33-38 7 9126 22-33 4 9—18 31-48 1 Nyári Totó Kupa NB 1 B-csoport 1. Kecskemét 2. Szó. 3. Ózd MTE 4. FOSPFD 5-Bp. Spartac. Pécsi B. Vasutas 1. Pécsi VSK 2. Szó. MÁV 3. Széf?. VSE 4. iVIisk. VSC fiszaki 1. Gyöngyös 2. Kisterenye 3. Jb. Lehel 4. B-gyarmat 2 2 — T— 7-2 4 2 2 — — 3-1 4 2 1 — 1 2-2 2 2 1 — 1 4-7 2 2 — — 2 1-3 — 2------­2 0-2 — csoport 2 2 — _ 7-4 4 2 1 — 1 6-* 2 2 1 — 1 5-5 2 2------­2 3-7 — csoport 11 — __ 3-2 2 1—1 — 0-0 1 2—1 1 2-3 1 lAz NDK férfi röplabda válogatottja befejezte ven­dégszereplését Japánban. Az utolsó mérkőzésen 3:1 ará­nyú vereséget szenvedett a japán válogatottól, a három mérkőzésből ez volt egyet­len veresége. A Balkán Kupa labdarúgó torna — amelyen utánpót­lás csapatok szerepelnek — negyedik versenynapjának eredményei: Görögország—Románia 2:1, (1:0), Bulgária—J ugoszlávia 7:4, (3:0). Szolnok város labdarúgó bajnoksága 1. EpftSip. V. 12 9 1 2 32-14 1» 2. Víz- és Cs. 12 8 — 4 22-29 16 3. Papírgyár 12 6 3 3 28-1? 15 4. Ganz Vili. 12 6 2 4 20-19 14 5. Gyula II. 12 5 2 5 17-14 12 6. Húsip. V. 12 3 — 9 8-2» ? 7. Tisza Sz. 12-------12 1-19 0 H olcsábítás a MISI éren Vasárnap délelőtt Szolno­kon, a Millér-csatorna part­ján körülbelül egy kilométer hosszú távolságban helyezke­dett el az ország 18 intéző bizottságának csapata, hogy három órán át tartó ver­seny keretében eldöntse az 1971. évi csapat és egyéni magyar horgász bajnokságot. A győzelmet a kifogott ha­lak száma és súlya döntötte eL Darabonként és gram­monként egy pont járt, s az összesített pontszám döntöt­te el a végső helyezést. Meg­lepően nagy volt az érdek­lődés, csaknem ezren láto­gattak ki a tűző napsütés­ben. Az első 18 állásban az ifjúságiak helyezkedtek eL A másodikban Jacsó András szerencsi versenyző hamar az érdeklődés középpontjá­ba került: egymás után rán­gatta ki a halakat. Tíz óra után már jóval száz fölött tartott. Távolabb, a felnőt­teknél magyar válogatottak, VB kerettagok emelték a bajnokság színvonalát. Ké­széi Károly, a MOHOSZ fő­titkára némi tévhitet oszla­tott eL — Nemcsak a szerencse dominál a horgászatban — mondotta. — Nagy szerepe van az ügyességnek és a jól alkalmazott taktikának. —■ A Millér alkalmas hely a bajnokságra? *— Nincs jó és rossz hely, a fogás elsősorban a hor­gász tudásán múlik. Erről nyomban meg is győződhettünk. Nagy Ferenc dunaújvárosi horgászról szen­zációs hírek érkeztek. Mö­gé telepedtünk. Körülötte tizenkét bot, vagy tíz különféle edény, legalább annyi műanyag­zacskó, tele etetőanyaggal. Fehér János versenybíró nem győzte jegyezni a szá­mokat az eredménylapon. Volt, anükor 15—20 másod­percenként rántott ki egy- egy halat. Közben széles ív­ben szórta a vízbe az etetőt. Nagy érdeklődés kísérte a kivételes horgászprodukciót. Tíz óra tíz perckor már 160- nál tartott. — Az semmi — Invitált tovább Stummer Béla szek­torbíró. — Jöjjön, ezt nézze meg. Palasics György, a Györ- és Győrvidéki Intéző Bizott­ság válogatott versenyzője már 168 halat fogott ki, de ezek szebbek, nagyobbak vol­tak az eddig látottaknál. Fehérvári Kálmán verseny­bíró 3o perccel a befejezés előtt jelezte: — Idáig százhetven! Palaslcsot még szerelni sem hagyták, mert állandó kapása volt. Stummer Béla nem tévedett. Palasics sze­mélyében magyar bajnokot láthattunk. — Gratulálunk. Minek tu­lajdonítja a bajnokságát? — Átlag tizenötféle hal van amelyikre horgászok. Mindegyiknek más ete ő- anyag kell. Az itt lévőknél kenyeret, kenyérmorzsát, színezett tejport, pirosra fos­tett csontkukacot használ­tam. Ha ezzel leállítom a halakat, már csak az ügyes­ségen múlik. Magamhoz csalogatom őket. Jellemző, hogy a két szomszédom együttvéve kevesebbet fo­gott. Palasics most jó sorozat­ban van. Két hete Zilinában megnyerte a Barátság Ku­pát, egy hete a győri ver­senyt, most pedig magyar bajnok lett, immár másod­szor, Sajnos, a szolnoki hor­gászokról nem írhatunk ilyen dicsérő sorokat, a me­zőny végén kullogtak. Végeredmény. Csapatban, magyar bajnok: Győr- és Győrvidéki IB (Kocsis, Ló­ké, Palasics Gy., Palasics I., Csiszár), 2. Soroksári Duna- ág IB, 3. Nagydunai ÍB. Egyéni felnőtt. Bajnok Pa­lasics György (Győr) 212 db. 6750 gr összesen 6962 p, 2. Nagy (Középdunai) 192-f- 4852 p. 3. Kocsis (Győr) 4411 p. Ifjúsági, bajnok: Ja­csó András (Miskolcvidéki) 2810 p., 2. Jene! (Soroksári) 2184, 3. ifj. Bálint (Aldunai) 2052 p. ; (Pl) ij