Szolnok Megyei Néplap, 1963. május (14. évfolyam, 100-125. szám)

1963-05-28 / 122. szám

4 SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 1963. május 28. Nagy küzdelemben, döntetlent hozott a kézilabda vidéki rangadó az NB I-ben Martfűi MSE-Győri ETO 15:15 (9:11) Martfű, 1300 néző, vezette: Abrahám. Martfű: Varga, Tóth, Csabai, Horváth 5, Paál 1, Kesjár 6, Gálik 2, Csere: Simon, Gellér 1, Ko­­rodi, Rékasi. Győr: Dubán, Harsányi 2, Kóh 1, Duch 1, Povázsai 6, Bartovics 1, Ko­­vics 1, Csere: Hegedűs, Joók l, Végh 1, Marth 1. A két, igen jó formában lévő csapat találkozója jó játékot ígért. így mindkét csapat mindent megpróbált, hogy a két pontot megsze­rezze. A győriek évek óta az élmezőnyhöz tartoznak és játékosaik kitűnő adott­ságokkal rendelkeznek. A nagy hőség ellenére a kö­zönség óriási hangorkánja közepette vonultak ki a csa­patok a pályára. A mérkő­zés előtt ünnepélyes zászló­csere volt. A vendégek szo­ros emberfogással igyekez­tek megakadályozni a hazai­akat, hogy lövéshez jussa­nak. Ennek ellenére a mart­fűiek szerezték meg a ve­zetést. 1:0. A győriek igen jól adogattak a kapu előtt, gyors szélsőik révén átvet­ték a vezetést. 1:2. A ha­zaiak kissé kapkodva ját­szottak, így a helyzetek rendre kimaradtak. Ezzel szemben a győriek igen pontos átadásokból szinte minden esetben megtalálták a rést a hazaiak védelmi fa­lában és máris 1:4. A cipő­gyáriak rákapcsoltak, óriási iramot diktálva szinte per­cek alatt ledolgozták a hát­rányukat, sőt a vezetést is átvették. 5:4. A csapatok gyors indításokkal igyekez­tek a jól záró védelmet megzavarni. 9:9-re alakul az eredmény, A félidő utolsó perceiben újra emberelőny­höz jutott Győr. Ezt kihasz­nálva 9:ll-es vendég-veze­téssel ér véget az első fél­idő. A második félidő a ven­dégek támadásával kezdő­dött, de szerelt a hazai vé­delem, Gyors indítás és 10:ll-re szépítenek, A győ­riek 10:13-ra vezettek. Mart­fű azonban továbra is roha­moz és ez gólokban is meg-Könnyű mérkőzésen gólzáporos győzelem mutatkozott 13:12-re szépí­tettek. A játékvezető, aki egyébként igen gyengén ve­zette a mérkőzést újra kiál­lított a hazaiakból, A győ­riek éltek az emberelőnnyel és 12:14-re elhúztak. A ci­pőgyáriak azonban nem ad­ták fel. Mindent megpróbál­tak a győzelem érdekében. A vendégek szinte tehetet­lenek támadásaikkal szem­ben. 14:14-re egyenlítettek a martfűiek, A győriek táma­dását Varga kitűnően hárít­ja gyors ellentámadás és máris I5:14-re vezetitek a cipőgyáriak, A megújuló martfűi támadásokat csak szabálytalanság árán tudták szerelni a győriek. A meg­ítélt büntetőt (7 méteres) értékesítik a martfűiek, de a játékvezető nem adta meg. Ellentámadás a győriek ré­széről. A vendégek szélsője a büntető térfélen belül van, (hatos vonalán belül). A gól­­bíró jelzi a szabálytalansá­got, de a játékvezető nem veszi figyelembe és gólt ítél. 15:15. Az utolsó perc a mart­fűiek támadásával ért véget. A két vidéki csapat nagy küzdelmet vívott A hazaiak kissé kapkodva játszottak, bár ehhez hozzájárult az igen gyengén működő játék­vezető sorozatos tévedése • is a martfűiek terhére, Országos döntőben a szolnoki Verseghy gimnázium ■ sakkozói A hét vége a Verseghy gimnázium sakkozóinak újabb sikerét hozta. Az el­lenfél — a miskolci és a deb­receni középiskolák felett is győzedelmeskedett — a tisza­­löki gimnázium igen jóké­pességű együttese volt. „Éles” játék, igazi-küzde­lem alakult ki, s mind a hat táblán több óráig döntetlen­re állt a verseny. A szolnoki diákok négy táblán merész, ügyes kombinációkkal pozi­­ciőelőnyt harcoltak ki. Jól­­vezetett végjátékkal 4:2 arányban biztos győzelmet arattak. — így országos vi­déki bajnokként utaznak Győrbe, ahol az ország öt legjobb középiskolás sakk csapatával mérik össze tu­dásukat A Verseghy gimnázium sakkozóinak sikersorozata megyénkben példa nélküli. Sikerük értékét emeli, hogy valamennyien első és máso­dik osztályos, jól is tanuló fiatalok. További szorgalom­mal még jelentős fejlődést érhetnek eh A bajnokcsapat tagjai: Nagy József, Bányász Lász­ló, Ignácz László, Bagi Fe­renc, Farkas Ernő, Bugyi János, Szolnoki Dózsa Vasas Izzó 9:3 (4:0, 0:0, 4:3, 1:0) Szolnok, 800 néző, vezette: Königh, Dózsa: Boros — Pin­tér, Brinza — Kuczora, Ka­nizsa, Hasznos II., Koncz, Edző: Czapkó Miklós. Izzó: Molnár — Dancsa, Marjai, Vígh — Köröshegyi, Takács, Szikora, Csere: Kálmán, Ed­ző: Szittya Károlyi így estek a gólok: ember­előnyhöz jutott a Dózsa, ezt Brinza gyorsan kihasználta, 1:0. Koncz felúszott, Kuczo­­rához játszott, aki azonnal a kapuba továbbított, 2:0. Ka­nizsa visszahúzásáért újabb emberelőny. Brinza középre játszott, labdáját Koncz egy­ből a hálóba továbbította, 3:0, Kezdés után Hasznos III mintegy 10 méterről megcé­lozta a bal felső sarkot és máris 4:0, A gólnélküli második ne­gyed eseményei: Takács ka­pufát lőtt, Kuczora pedig nagy helyzetben lőtt mellé, majd Boros parádés pillana­tai ragadtatták tapsra a né­zőket, Ezután parázs tűzijá­ték volt az Izzó kapuja előtt, eredménytelenül, A harmadik negyedben a kapu előtt sokat tanyázó Pin­tér lövésével az eredmény 5:0. Választámadás, Körös­hegyi lövése becsúszott és 5:1. Izzó szabaddobásánál a fővárosiak elvétik a labdát, Hasznos II. úszott vele, mel­lette Kanizsa szelte a vizet, a középcsatár önzetlenül Ka­nizsának tálalt, aki kényel­mesen behelyezte a kapuba, 6:1. Hosznos II. kiállítását Köröshegyi értékesítette, 6:2. Pintér Ismét középen csatá­zott ' és 7 •%. Egy pillanatra kihagyott a Dózsa védelem, Takács csavart, 7:3. Erre Hasznos II. válaszolt. 8:3. Az utolsó negyedben vál­takozó játék alakult ki, — Hasznos II, kiállítása után emberelőnyhöz jutott az Izzó. Sokáig adogatták a lab­dát, a Dózsa megszerezte, előrevágták Kanizsának, aki speciális csavarral bevágta a hálóba, 9:3, A Dózsa főleg az első ne­gyedben játszott tetszetősen, stílusosan, könnyedén. Min­den megerőltetés nélkül lőt­te góljait. Utána kissé „ki­engedtek”, de az Izzó nem jelentett akadályt. A Dózsa klassziskülönbséggel — volt jobb. Üszástudásban, átadá­sokban, helyzetkihasználás­ban, lövőkészségben maga­san ellenfele fölé nőtt és jo­gosan váltotta ki a közön­ség gyakori tapsait és tet­szésnyilvánítását. Borosnak nagy pillanatai Is voltak. Brinza „elegánsan” szerelt. Pintér sokat tanyá­zott elől. gólerős volt. Ku­czora lelkes, „csupaszív” já­tékával vált hasznára csapa­ténak, — Koncz hatalmas munkabírásával, mozgékony, ésszerű játékával tűnt ki. — Hasznos II. a szokásostól el­térően nem álló játékkal, hanem állandó úszással za­varta ellenfelét, — Kanizsa szerelt, támadott és gólerős is volt. A tervezett öt pontot így sikerült megszerezni a három mérkőzésen. Küzdelmes mérkőzés — megérdemelt győzelem... Szolnoki MÁV—Debreceni EAC 3:2 (1:1) Szolnok, MÁV sporttelep, 2500 néző, vezette: Kaposvá­ri (Neüber—Puskás). Szolnok: Cselényi — Sándor, Józsa, Kegyes — Karkecz, B. Nagy — Tóth, Csete, Csábi, Gombás, Dobos I, Edző: Kolláth Fe­renc. Debrecen: Kassai dr. — Temesvári H,, Szűcs dr„ Várhelyi — Temesvári I. Csé­­falvai — Veress, Buglyó, Dé­vai, Kéki, Filetóth, - Edző: Csende Sándor, Már az első percekben meglátszott a csapatok játé­kán, hogy a hazaiak az ide­gesebbek. Többek között ezt jellemezte Karkecz váratlan lövésszerű „hazaadása” is, amikor Cselényi csak nagy bravúrral mentette meg há­lóját az öngóltól. Mindkét csapat nyílt sisakkal játszott, s így a játék hullámzó, iz­galmas volt. — Azt azonban mindenki észrevette, hogy a vendégcsapat megmozdulá­saiban jóval több a tervsze­rűség. A 20. percben Veress­­nek sikerült betörnie a 16- oson belülre és jó lövéssel megszerezte a vezetést is. 0:1, A gól után a MÄV min­den erejével támadásba len­dült és a 30. percben Tóth lágyan ívelt labdáját Dobos fejjel küldte a hálóba. 1:1. Szolnok továbbra is kezében tartotta a kezdeményezést, az akciókba azonban sok hiba csúszott és főleg a be­fejezések voltak egészen gyatrák. A DEAC olykor hét­­nyolc emberrel védekezett, de ha kiszabadult a nyomás alól, azonnal viharos táma­dásokat indított Az egyik ilyen rajtaütésnél Józsa el­vétette a labdát, a DEAC csatár egyedül tört kapura — a kifutó Cselényi csak bra­vúros rávetődéssel tudta tisztázni a helyzetet Szünet után jobbára a * MÁV irányította a játékot és az időnként zavarodott DEAC védelem hibáját Tóth az 55. percben kihasználta és 2:l-re javított Néhány perccel később Csábi fejjel kitette Csete elé a labdát, aki azt elhúzta- a ráfutó Kas­sai elől és gól helyzetben a visszafutó hátvédnek rúgta Feltűnő volt, hogy a DEAC egy pillanatra sem csüggedt, sőt a négy előretolt csatáruk gyors keresztlabdákkal elég sok zavart okozott a MÁV védelem soraiban. A 80. percben folyt a játék, ami­kor B. Nagy szabadrúgását Csábi lefejelte a kapuvonal elé és a berohanó Dobos be­kotorta. 3:1. Még fel sem ócsudtak az örömből a szur­kolók, amikor egy váratlan lövést Cselényi kiejtett és a tétovázó MÄV védők mellett Kéki nagy erővel az oldal­­lécre lőtt; a visszapattanó labda lábát érintve végül is a hazaiak kapujába jutott. 3:2. Még Tóth üres kapu fö­lé küldött lövése, majd nagy­erejű szabadrúgása okozott izgalmat, de újabb gól már nem esett Ez a mérkőzés is csak azt bizonyította, hogy az NB n­­ben most egyetlen csapat sem mehet biztosra. A ki­esés szélén álló egyetemis-' ták játéka, küzdőképessége és példás lelkesedése elis­merést váltott ki mindenki­ből. A szolnokiak most csak a „csúnya”- győzelemnek örülhetnek, mert a csapat játéka nem volt meggyőző, A játék képe és a gólhely­zetek alapján az eredmény jobb is lehetett volna, de ehhez nem elég a „hajtás”, hanem a csatároknak olykor ésszerű megoldásokat . kell választaniok. — A védelem kapkodott, a fedezetsor ki­fulladt és a támadósor pedig többször ügyetlenkedett. Eb­ben azonban — nem titkol­­hatóan ott volt az ellenfél le­becsülése is, H. Gy. A Totó 21. heti eredménye 1. FTC—Vasas x 2:2 2. DVSC—Újpesti Dó. 1 4:1 3. Komló—Tatabánya x 0:0 4. Dorog—Pécs 2 1:2 5. Győr—Salgótarján 1 6:1 6. Szeged—Szombath. 1 1:0 7. Dunaújváros—BVSC 2 1:2 8. Csepel A.-Budafok 2 0:1 9. EVTK—Oroszlány x 1:1 10. K. Lombik— ZTE x 1:1 11. Kecskemét—Egyet, x 1:1 12. Nyíregyh.—Borsod x 1:1 Végig MTE fölény volt Szolnoki MTE—Makói Vasas 2:0 (1:0) Makó, 800 néző, vezette: Vozár, (Pál—Kovács). MTE: Sóorikány — Sári I, Ma,kai, Zalai — Papp II, Borai — Pálmai, Bánhidi, Sári II, Wilisch, Karaites. Edző: Szántó József. Makó: Sze­keres — Tóth, Varga, Joó — Maiina, Szél II — Koc­kás, Rozsnyai, Balogh, Ba­kácsa, Podani. Edző: Új­vári Géza. A mérkőzés előtt a város felett átvonuló vihar kö­vetkeztéiben csúszós talajú pálya fogadta a csapatokat. Sári II. indította el a lab­dát és rögtön veszélyes tá­madás alaíkult ki. A 4. percben Sári II. a balössze­kötő helyén kiugrott és la­pos lövésével szemben Sze­keres tehetetlen volt. 1:0. A hazaiak Bakacsd révén veszélyeztettek, majd újból az MTE percei következ­tek. Bánhidi faképnél hagy­ta az egész védelmet, lö­vése azonban a kifutó ka­pusba akadt. A 40. percben Bánhidi lövését Szekeres a kapufa segítségével men­tette. Szünet után folytatódott az MTE fölénye. Pontos adogatásokkal mindinkább felőrölték a hazaiak ellen­állását és igen sok gólhely­zetet sikerült teremteniök. A csatárok azonban bosz­­szantó hibákat vétettek. A 78. percben végre Bánhidi egyéni játék után mintegy 15 méterről védhetetlen lö­véssel megszerezte csapa­tának a második gólt. 2:0. A hazai csapat a második félidőben szinte teljesen védekezésre kényszerült, a nagy becsvággyal és ezen a mérkőzésen igen jó össz­­játékot mutató MTE-vel szemben. Az MTE csapatá­ban Sárkánynak volt egy­két bravúros védése. A hátvédek közül Zalai játéka volt kifogástalan, Sári I, de főként Makai sokat bi­zonytalankodott. A fedeze­tek közül Papp n. végig, míg Borzi a második fél­időben játszott jól. A csa­társor legjobbja: Bánhidi, Vilásóh és Karakas. A ha­zai csapatból Szekeres, Varga és Bakacsi játékát illett dicséret. A játékve­zető erélytelenül, sok hibá­val vezette a mérkőzést. Alacsony színvonalú mérkőzés Jászberényi Vasas—Mező­hegyes! MEDOSZ 1:0 (1:0) Jászberény, 1000 néző, vezette: Fórián. Jászberény: Csikós — Rigó, Bukhár, Helle — Szívós, Pintér — Urbán, Keresztesi, Kovács II, Bíró, Csizmadia. Edző: Túri László. Mezőhegyes: Szegedi — Pálhidi, Dombo­­rás, Fekete — Kovács, Ja­nóvá cs — Rizsányi, Madá­­csi, Vígh, Boros, Keresztes. Edző: Csák Szabó János. Kezdés után azonnal a Vasas kerekedett felül. Már a 8. percben Pintér kiug­ratta Keresztesit, a csatár elhúzott a védők mellett és négy méterről a sarokba emelte a labdát. 1:0. To1 vábbra is fölényben volt a Vasas. A 17. percben Bíró teljesen tisztán, há­rom méterről a kapus ke­zébe lőtt. A 30. perctől a vendégek is vezettek tá­madást, ezek azonbarf nem jelentettek veszélyt. Ismét a jászberényiek kerültek fölénybe, de a csatárok egymás után hagyták ki a legbiztosabb helyzeteket is. Fordulás után Keresztes labdájával Urbán egye­dül törhetett kapura, azonban nyolc méter­ről senkitől sem zavarva kapu mellé gurított. Kap­kodó, alacsony színvonalú játék folyt. A hátralévő időben a vendégek támad­tak többet és veszélyeseb­ben. A 82. percben nagy helyzetbe kerülitek és Rigó csak az utolsó pillanatban tudott menteni. Végig igen alacsony szín­vonalú mérkőzésen győzött a Vasas, a nagy meleg rá­nyomta bélyegét a játékra, az egész csapat bágyadtan mozgott, mégis nagyon sok helyzetet hagytak ki a Va­sas csatárok. Á Vasasból Rigó, Bukhár és Helle ját-. szott végig jól. A két fede­zet sok hibát vétett. A csa­társorból senkit sem lehet kiemelni. Fórián játékveze­tő végig kitűnően bírásko­dott. G. J. A T. Vasas állt közelebb a győzelemhez Törökszentmiklósi Vasas—! Jászberényi Lehel 0:0 Törökszentmiklós, 1200 néző, vezette: Tóth L. T. Vasas: Vasas m Balázs, Frikker, Fekete — Szedlák, Hálák — Darvasi, Muszka, Buczkó, Szabó, Kiss. Jb. Lehel: Sándor — Fortunái Páncsics, Novák — Nagy I„ Pecha — Sánta, Szántai, Nagy II„ Fülöp, Tóth. Lehel támadások vezet­ték be a mérkőzést. Né­hány perc múlva a Vasas is lassan lábra kapott és több esetben veszélyeztet­ték a vendégek kapuját. A Lehel mezőnyben tetsze­tősebben játszott, de kapura egyáltalán nem volt veszélyes, A gyors Va­sas csatárok négy-öt gól­helyzetet teremtettek, de azt sorra kihagyták. i Fordulás után tíz percig a Lehel irányította a játé­kot. Ezután feljött a Vasas, harminc percen keresztül állandóan támadott. Sok gólhelyzetet teremtettek, de a jól védő Sándor a már gólnak látszó labdákat is biztosan védte. Az utolsó öt perc mezőnyjátékkal telt el. Mindkét csapaton lát­szott, hogy az eredmény tartására fektették a W gondot. A helyzetek alapján a Vasas győzelmet érdemelt volna, de a játék képe alapján a döntetlen igaz­ságosnak mondható. — Jó: Hálák (a mezőny legjobb­ja), Balázs. Fekete, illetve: Sándor, Fortuna, Pecha. A játékvezető a mérkőzést jól vezette. P. S. Biztos győzelem Martfűi MSE—Orosházi Kinizsi 4:1 (1:0) Martfű, 500 néző, vezet­te: Jurka. Martfű: Csendes — Jakab, Seres, Vízhányó — Száraz, Szűcs •— Pálin­kás, Mezőteleki, Honti, Mé­száros, Gachal. A viszonylag nagy hőség­ben álmosan kezdték a csa­patok. Eseménytelen me­zőnyjáték folyt egy ideig. A 11. percben a hazaiak az orosházi kaputól mintegy 25 méterre szabadrúgáshoz jutottak. Seres távoli erős lövését Kiss csak kiütni tudta. A labda Honti elé pattant, aki a hálóba lőtte, 1:0. A félidő hátralévő ré­szében a hazaiak enyhe mezőnyfölényben játszot­tak, egyik kapu előtt sem adódott jelentős gólhelyzet. Szünet után lendülete­sebb lett a játék. Martfű jobban szőtte támadásait. A 49. percben két szöglet után kétszer is hibáztak a hazai csatárok. Rövid idő múlva Mészáros —- Honti akció végén Mezőtelekihez került a labda, aki meg­szerezte a második gólt. 2:0. Ezután már rákapcsolt a Kinizsi s néhányszor ve­szélyeztette a hazai kaput, de csatáraik sorra kihagy­ták a helyzeteket. A 80. percben Berta a lest rekla­máló hazai védelem mel­lett elfutott és szépített. 2:1. A gól felvillanyozta a hazaiakat. A 85. percben Honti kiugrott. Mozote’^ki elé tálalt, aki 8 méterről a iobb alsó sarokba lőtt. 3:1. Három nerc múlva Pálin­kás futott el és beállított® »^végeredményt. 4ű_ A labdarúgó NB II. keleti csoport 1. Diósgyőr 25 15 7 3 45:17 37 2. Ózdi Kohász 25 15 6 4 45:18 36 3. Miskolc 25 13 6 6 37:20 32 4. Nyíregyh. 25 11 8 6 39:34 30 5. Láng SK 25 10 8 7 34:33 28 6. Ganz.-M. 25 10 7 8 38:30 27 7. Egyetértés 25 10 7 8 34:28 27 8. Borsodi B. 25 10 6 9 31:32 26 9. Szó. MÁV 25 9 5 11 24:30 23 10. Bp. Spart. 25 9 4 12 32'42 22 11. Szeg. VSE 25 7 7 11 30:45 21 12. Bp. Előre 25 9 2 14 31:41 20 13. Kecskemét 25 5 9 11 24:29 19 14. Egri Dózsa 25 8 3 14 23:33 19 15. Salgótarj. 25 5 7 13 23:41 17 16. Debr, EAC 25 6 4 15 26:43 16 Kézilabda NB I. állása 1. Martfű 8 6 1 1 135:102 13 2. Bp. Honvéd 8 6 1 1 158:121 13 3. Bp. Spart. 8 6 0 2 118: 99 12 4. Győri ETO 8 4 2 2 127:114 10 5. Pécsi Bány. 8 4 1 3 114:122 9 6. U. Dózsa 7 4 0 3 109 : 99 8 7. FTC 8 4 0 4 127:116 8 8. Elektrom. 8 3 0 5 98:107 6 9. Csepel 8 3 0 5 95:121 6 10. Vasas 8 2 0 6 102:134 4 11. Debr. Dó. 7 115 117:135 3 12. Bp, V, M, 8 1 0 7 104:134 2 {£35*