Szolnok Megyei Néplap, 1961. március (12. évfolyam, 51-77. szám)

1961-03-29 / 75. szám

1 SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 1961, március 29, Jól szerepeltek a Szolnok megyei MHS lövészek Diósgyőrben A sportolók április 4 tiszteletére Megyénk sportolói is láza­san készülődnek felszabadu­lásunk megünneplésére. Me- gyeszerte ünnepi rendezvé­nyekkel, felszabadulási váltó­futással köszöntik április 4-ét. Szolnokon a városi KISZ bizottság április 1-én (szom­baton) 19 órai kezdettel ren­dezi meg hagyományos hála­stafétáját. Motorkerékpáro­sok a vasútállomás elől, ke­rékpárosok a Dohánybeváltó­tól, a futók pedig a Guten­berg térről indulnak. Kerék­párosok és motorkerékpáro­sok 18 órakor az indulási he­lyen gyülekeznek. A futók pedig a Leánygimnáziumban találkoznak ugyancsak 18 órakor. Mindhárom irányból a staféta résztvevői a Tisza Szálló melletti szovjet hősi emlékműhöz érkeznek és ott rövid ünnepség keretében ko­szorúznak. Április 2-án (vasárnap) dél­előtt 9.30 órakor kezdődik a Szigligeti Színházban a Me­gyei TST sajtó- és propagan­da bizottsága, valamint a Me­gyei Torna Szövetség felsza­badulási dísztomája. Bemu­tatót tartanak a magyar olim­piai tomászválogatott tagjai: Förstner Klára, Mák Györgyi, Müller Katalin, Bejek Géza, Mester János, Szabó Károly, valamint óvodák, általános­áé középiskolák fiú- és leány tomacsapatai és a Szolnoki Vörös Meteor női és férfi tor­nászai. Délben 12 órakor kezdődik a Megyei TST, a Megyei ISB és a Megyei Atlétikai Szövet­ség felszabadulási váltó futó­versenye. Úttörő lány és fiú, ifjúsági-, felnőtt női és férfi tizescsapatok indulnak. A váltó útvonala: Koltói Anna művelődési háznál lesz a rajt, a Malinovszki úton, Kossuth Lajos úton és a Táncsics Mi­hály úton keresztül a Tisza Szálló melletti szovjet em­lékmű előtti célig. Eredmény- hirdetés befutás után azonnal a célnál. Ezt követően a versenyben résztvevők a városi tanácshá­za elé futnak”, ahol 12.30 óra­kor a Pest megyei motoro­soktól átveszik az országos felszabadulási hálastaféta zászlóit A Tisza Szálló mel­letti szovjet emlékműtől a Kossuth téri irodaház elé vi­szik a stafétabotokat, melye­ket motorosaink továbbítanak megyénk határáig. Ez a vál­tó a magyar nép, a magyar ifjúság Zászlait, hálaszalag­jait, köszönetét viszi a felsza­badító szovjet népnek, ha­zánk felszabadulásának 16. évfordulója alkalmával. Ezúton is kérjük a motor- kerékpárral rendelkező sze­mélyeket, szerveket, hogy mi­nél nagyobb számban kap­csolódjanak be a stafétába. A szombat esti stafétához Ha­lász Gyulánál (Szolnok, Vas­ipari Vállalat, Malinovszki úti motorjavító részlegénél, telefon: 20—25). a vasárnapi­hoz pedig a Szolnok városi KISZ bizottságnál (Szolnok, Tisza Antal út 2., telefon: 10—43) lehet jelentkezni. Ma: A megyei ifjúsági labdarúgó válogatott edzése A Pest megye ellen készülő megyei ifjúsági labdarúgó­válogatott ma tartja az ápri­lis 4-i mérkőzés előtti utolsó — kétkapus edzését Szolno­kon a MÁV sporttelepen 16 órakor. Ellenfele a MÁV if­júsági együttese lesz. A szö­vetség ifjúsági bizottsága a következő játékosokat hívta meg: Kapusok: Molnár (Szó. MÁV), Bencsik (MTE). Hát­védek: Sz. Kiss (T. Vasas), Spiró (MTE), Gogány (MÁV), Borzi (MÁV). Fedezetek: Karkecz (MÁV), Papp (MTE), Pecha (Jb. Lehel). Csatárok: Lévai (Kinizsi), Zilahi (Kar­cag), Mondok (MÁV), Csiz­madia L. (Jb. Vasas), Pallai (MTE). A megyei labdarúgó bajnokságról jelentjük Szolnoki Kinizsi—Kun­hegyes 6:0 (2:0) Szolnok, cukorgyár! pálya. — Vezette: Marsi. Szolnoki Kinizsi: Kóródi — Gyémánt II.. Szabó, Germán — Kiss n., Márton — Feigí, Munkácsi, Géczi n., Kol- láth I., Sokvári. Edző: Csabai János. Kunhegyes: Kiss — Sza­bó in., Lévai, Lipták — Kiss, Szabó I. — Pál, Szőke. Szabó II., Takács, Tóta. Edző: Pető Endre. Mindvégig a Kinizsi irányítot­ta a játékot. Egy pillanatig sem tették kétségessé a cukorgyá­riak győzelmét.. Az első 20 perc­ben a hazai együttes nagysze­rűen játszott, de több gólhely­zetet hagyott ki. Nehezen szüle­tett meg az első gól. A 20. perc­ben Munkácsi talált a hálóba, 1:0. A 36. percben ismét Mun­kácsi volt eredményes, 2:0. A 46. percben Géczi II., majd | az 55. percben ismét Géczi II. lövéséből már 4:0-ra növelte a Kinizsi előnyét. A 61. percben Sokvári, majd a 85. percben Munkácsi volt eredményes, s ezzel be is állította a végered­ményt, 6:0. Dicséret illeti a kunhegyesie- ket sportszerű, — lelkes játé­kukért. A Kinizsi minden játé­kosa az átlagteljesítményt nyúj­totta. A játékvezetői hármas jól mű­ködött. G. A. Törökszentmiklósi Vasas— Szolnoki MÁV II. 2:1 (0:1) Törökszentmiklós, 600 néző. — Vezette: Deák. T. Vasas: Simái — Sz. Kiss, Balázs, D. Varga — Hálák, Szabó — Darvas!, Kato­na, Mák II., Bana, Fekete. Szó. MÁV II.: Donka — Urbán, Bot- zi, Szabó — Kollát, Rontó — Csák, Sülé, Szűcs, Karkecz, Ser- lőző. Szép tavaszi időben a MÁV indította el a labdát. Mindjárt a Vasas vette át a játék irányítá­sát és egymás után vezette szebbnél szebb támadásait, de a MÁV védelem — Donka kapus­sal az élen — mindent hárított. A 20. percig már a kilencedik szögletet rúgta a Vasas, ered­ménytelenül. Később a helyiek csökkentették az iramot és a MÁV II. is vezetett több korsze­rű támadást. A 31. percben jobb­oldali MÁV támadás végén, a jobbszéiső helyén Sülé lefutotta a Vasas védőket, visszaguritott és a befutó középcsatár élesen a jobbsarokba helyezte a labdát. Simái nem védhette, 0:1. A második félidőben a Vasas indította el a labdát, gyenge széllel szemben, de Donka ka­pus több esetben veszélyes lab­dákat védett. Az 54. percben a Vasas térfeléről Varga balhát­véd keresztlabdát adott Baná- nak, az felismerte a helyzetet, a lvukra futó Darvasit kiugrat­ta és a kifutó kapus mellett a balsarokba lőtt, 1:1. Továbbra is a Vasas támadott többet, de a MÁV ritkább táma­dásai mindig veszélyt jelentet­tek. Egy ilyen támadásnál Kar­kecz elfutott, Simái és a lesen álló Serfőző egyszerre ugrottak a labdára. A Vasas kapusa meg­sérült, két percig ápolták, de utána tovább védett. A 66. perc­ben eev jobboldali helycserés VasaS támadásnál Katona elfu­tott. a jó ütemben érkező Feke­te élesen a bal sarokba lőtt, 2:1. A játék további részében a Vasas támadott, de Donka ka­rnis mindent védett. A közönség mindkét részről szép látékot és sportszerű küz­delmet látott. Jók: Szabó, Fekete. Darvasi, sí- arisfl. tUetvAi Donka la ma­zőny legjobbja), Karkecz, Ur­bán, Csák. Deák játékvezető jól vezette a sportszerű mérkőzést. T, Vasas ifi—Szó. MÁV ifi 0:1 (0:0). F. ZS. Újszász—Kunszenímárton 1:1 (0:0) Üjszász, 500 néző. — Vezette: Ozsvár. Újszász: Zérczi — Bakó, Rontó, Király — Nagy, Polónyl — Zimonyi, Csabai, Szurmai, Molnár, Gulyás. Kunszentmár- ton: Szabó — Pintér, Oláh, Pris- kin — Csornán, Pintér — Bárá­ny!, Szabó, Harangozó, Pálin­kás, Gyenes. Kunszentmárton hagy erőbe- dobáesal kezdte meg a játékot. Az erősen megfiatalított csapat végig birta az Iramot és a veze­I tést is megszerezték és egy kis szerencsével hazavihették volna mind a két pontot. Az egész mérkőzés alatt Üjszász teljesen alárendelt szerepet játszott. Csak a második félidő 58. percében kezdtek rákapcsolni és a 64. percben Szurmai fejesével sike­rült is kiegyenlíteniök. Többre már nem futotta, mert Kun­szentmárton lelkes védelme ' — kapusukkal az élen — mindent hárított. Az utolsó percekben is meleg helyzeteket, tudtak össze­hozni az újszászi kapu előtt. Kunszentmárton együtteséből külön nem lehet kiemelni sen­kit. Mindenki nagy lelkesedés­sel játszott és teljesen megérde­melten vitték el az egyik pontot. Ülszászban csak Király, Bakó és Nagy játszottak elfogadhatóan. A Játékvezető kitűnően kezé­ben tartotta az elég kemény mérkőzést és hiba nélkül műkö­dött. Üjszász ifi—Kunszentmárton ifi 5:0 (2:0). — Bulyáki — Tiszaföldvár—Fegyvernek 3:2 (2:2) Tiszaföldvár, 600 néző. Vezette: Kovács (Gáli—Höck). Tiszaföld­vár: Tóth — Pete, Szécsi, Gazsó — Lakatos, Sági — Bíró H„ Nyit- rai, Kőműves, Bállá, Kávási. Ed­ző: Kocsis Mihály. Fegyvernek: Csőke — Becsed, Balogh, Czifra — Bognár, Kovács — Bámer, Cseszka, Füle, Gődér. Csatári. Kezdés után mindlárt a hazai csapat támadott. Nyitrai lövése a felső lécet súrolva hagyta el a játékteret. A 15. percben pedig Kávási 20 méteres hatalmas lö­vése a kapufán csattant. Az el­ső gól a 33. percben esett. Egy szabadrúgást Sági a jobbszélre húzódott Kávási elé játszott és az ő beadásából a jó ütemben érkező Kőműves a kapu közepé­be fejelt, 1:0. Egy perccel később remek tá­madás után a középre húzódott Bíró II. két csel után a tizenha­tosról a bal alsó sarokba lőtt, 2:0. Ezután tovább támadott a hazai csapat, ennek ellenére két gyors góllal a Fegyvemeknek si­került kiegyenlítenie. A 44. perc­ben egy 16 méteres szabadrúgást Füle lőtt nagy erővel a léc alá, 2:1. A 45. percben pedig Bámer beadását a befutó Csatári fejel­te kapura, mely a vetődő Tőth- ról kipattant és a balszélső má­sodszorra biztosan lőtt a hálóba. 23. A második félidőben a hazai csapatban lakatos lett a lobb-, Pete a balhátvéd, Balia a jobb­fedezet, Gazsó pedig a csatársor­ba került. Ebben a játékrészben a hazai csapat végig támadott, körülményesen játszott támadó­sora, azonban nem tudta áttörni a vendégcsaoat jól záró védel­mét. Egy alkalommal Becsei a gólvonalon belülről kanalazta ki a labdát, a látév-vezető azonban tavibbat Intett. Már ún lát­szott, hogy döntetlen marad az eredmény, amikor a 89. percben Sági ívelt egy szabadrúgást ka­pu elé. Az ötösön négyen ugrot­tak a labdáén, — Szőke Is ki­mozdult kapujából, de későn és a labda Gazsó fejéről az üres kapu közepébe hullott, 3:2. A hazai csapat ölső félidei já­tékénak alapján az egygólos győzelem megérdemelt. A vendégcsapatot minden elis­merés megilleti odaadó, lelkes játékukért. Nem sok hiányzott hozzá, hogy döntetlent érjenek eL A játékvezető tévedett, ami­kor nem adta meg a földváriak jogos gólját. Ebben Hoch part­jelző is ludas, aki közel állt az esethez és nem jelezte a gólt. Tiszaföldvár ifi—Fegyvernek ifi 2:0. — Verbők — Karcag—Mezőtúri MAFC 2:0 (2:0) Karcag. Vezette: Hamar. Kar­cag: Kiss — Bártfai, Tamai, Ko­vács II., Kovács I., Székely — Pajti, Bóta, Zilahi, Nagy, Agócs. Mezőtúr: Csurgó — Szűcs, Tö­rök I,. Nagy I. — Kolbusz, Tö­rök H. — Jenei. Tóth, esete, Nagy II., Máté. Hosszú ideig úgy látszott, hogy megtörik a MAFC többéves kar­cagi sikertelensége. A vendég­csapat egyre-másra vezette tá­madásait, gólt azonban nem si­került elémiök. A 35. percben a karcagiak váratlanul megszerez­ték a vezetést. Pajti Bótához to­vábbított, aki közelről a hálóba gurított. 1:0. Kezdés után újabb karcagi roham következett, Bóta léc alá tartó lövését Csurgó csak kapufára tudta tolni, s a kipat­tanó labdát a karcagi Nagy be­fejelte, 2:0. A két gyors gól után megváltozott a játék képe. Bár a MAFC ezután is többet táma­dott, csatársora a fellelkesült karcagi védelem mellett nem tu­dott veszélyes gólhelyzetet terem­teni. , A második félidőben a helyiek az eredmény tartására töreked­tek. Nagy előtt nyílt gólszerzési alkalom, de lövése elszállt a ka­pu mellett. A szórványosabb karcagi támadások veszélyeseb­bek voltak. Agócs, majd Kovács I. hagyott ki nagy helyzetet. A végig sportszerű mérkőzé­sen megérdemelten győztek a karcagiak. Jók: Kiss. Tamai, Kovács n., Székely, Bóta, illet­ve: Török I., Tóth, Nagy H., Máté. Karcag ifi—Mezőtúr Ifi 1:0. Diósgyőrben négy MHS lövész­klub részvételével rendezték meg kisöbű sportpuska és sport­pisztoly területi fordulós bajnok­ságot. A versenyt a szeles, válto­zó felhőzetű idő erősen befolyá­solta. A Szolnok megyei lövész­klub pisztolycsapata ennek elle­nére kiváló eredményt ért el és ezzel megnyerte a sportpisztoly csapatversenyt. Részletes eredmények: Sportpiszoly egyéni: 1. Gothár Károly (Szolnok) 509, 2. Fekete Miklós (Nyíregyháza) 500, 3. He­ring István (Szolnok) 497 köregy­séggel. Csapatban: 1. Szolnok megye MHS lövészklub (Gothár, He­ring, Baranyi, Bademick) 1940, 2. Diósgyőr 1920, 3. Nyíregyháza 1833, 4. Miskolc 1753 köregység­gel. Kisöbű sportpuska egyéniben idős Nagy Sándor (Szolnok me­gyei MHS lövéazkulb) ötödik he­lyezést ért él 513 köregységgel. Csapatban Szolnok negyedik lett 1940 körrel. Barátságos vízilabda mérkőzések A Szolnoki Dózsa a bajnokság­ra való felkészülés során Szen­tesen a Kinizsi ellen játszott ba­rátságos mérkőzést. Szolnoki Dózsa—Szentesi Kinizsi 14:3 Szentes, 200 néző. A Dózsa a következő összeállításban ját­szott: Boros — Brinza, Pintér — Hegmann — Szabó, Kuczora, Ka­nizsa. Csere: Hasznos II., Kele­men, Pintér II., Urbán. A Dózsa góljai közül Kanizsa 7, Kuczora 3, Hasznos n. 2, Ke­lemen és Brinza egy-egyet szer­zett. Az idei második barátságos mérkőzésen a Dózsa jó formában játszott. A játékosok sokat úsz­tak. Jó felfogásban játszottak. Kitűnő erőnlétről tettek tanúbi­zonyságot. Csupán a támadásin­dítás történt néha későbben és emiatt akadozott helyenként a csapatmunka. Az összeszoktató jellegű mérkőzésen Szentes csa­pata Jó ellenfélnek bizonyult. — Nem álltak be védekezésre, ha­nem bátran támadtak és Így he­lyenként színvonalas játék ala­kult ki. Feltűnt, hogy az ifjúsági Urbán és Pintér IL milyen jól beilleszkedett az együttesbe. Vo­natkozik ez elsősorban Urbánra. A Dózsa legközelebbi barátságos mérkőzését április 4-én itthon játssza, a Bp. Spartacus ellen. P. L Szolnoki Honvéd—Budapesti Vasutas ifjúsági válogatott 12:8, (8:4) Budapest, Szőnyi úti sport­uszoda. Vezette: Caát. OB H-es vízilabda csapatunk első előké­születi mérkőzését a fővárosban játszotta. A kitűnő úsaústudással és megfelelő taktikai képzettség­gel rendelkező fővárosiak kitűnő edzőtársnak bizonyultak. A mér­kőzés első percétől majdnem az utolsóig Izgalmas, sportszerű já­tékot hajtott. A szolnoki csapat felkészülése megfelelőnek mutat­kozik, bár a mérkőzés vége felé a kissé meleg vízben a játékosok kifulladtak és ekkor már inkább csak állójáték volt. A Honvéd soronkövetkező edzőmérkőzését április 1-én 11 órakor játssza Szolnokon a Budapesti Elektro­mos együttese ellen. Az Elektro­mos a fővárosi vízilabda bajnok­ságban nagy játékerőt képvisel. Megyei löv fosba fnokság Szolnokon került sor a megyei lövész egyéni és csapatbajnok­ságra. Az első fordulóban 11 csa­pat vett részt és a következő helyezési sorrend alakult ki: Egyéni: 1. Kontraszt! Lajos (MHS lövészklub) 249, 2. Fogarasi Ferenc (MHS, Cukorgyár) 247, 3. Berényi Miklós (MHS, Palotás! ÁG) 240, 4. Vígh Béla (MHS lö­vészklub) 239 körrel. Az összesített eredmények alapján az első forduló után a résztvevő csapatok közötti he­lyezési sorrend az alábbiak sze­rint alakult: 1. MHS lövészklub tartalékcsaData 928, 2. Szolnoki Dózsa I. 863, 3. MHS Cukorgyár I. 858, 4. MHS lövészklub H. 858, A labdarúgó NB lll-ért Szegedi Építők—Martfűi MSE 3:0 (2:0) Szeged, 700 néző. Vezette: Do­monkos. Szeged: Palotai — Ve­réb, Blaha, Encsei — Bóka, Ber­csényi — Zovics, Övári, Német, Tanács. Hegedűs. Martfű: Csen­des, Sagát, Seres, Molnár — Szűcs, Sütő — Pálinkás, Nagy, Mészáros, Böjti Vízhányó. Gyenge hátszéllel Martfű kezd­te a játékot. Az 5. percben Mé­száros előtt nyílt gólszerzési al­kalom, azonban a gyenge lövését Palotai hárította. A 10. percben Seres 20 méteres szabadrúgása a jobb kapufa mellett szállt el. A 15. percben Nagynak volt alkal­ma géllövésre, de a lövés ismét gyenge volt. A 20. percben Seres 18 méteres szabadrúgását palo­tai csak nagy bravúrral tudta hárítani. A 25. perctől feljött a hazai csapat és ez Időtől vég « kezében tartotta a mérkőzés irá­nyítását. A gólokat Tanács a 25., a 35. és a 65. percben lőtte. Mind­(apróhirdetéseIT) VIZSGÁZOTT szakácsnő több­éves gyakorlattal állást változtatna Szolnok város terü­letén áthelyezéssel. Megkeresést ..Perfekt" jeligére a kiadóba. FELVESZEK Intelligens fiatal bejárónőt. Karcag, Jókai u. 13. szám. STABIL gözgépkezelö vizsgával rendelkező gépkezelőt azonnali belépéssel felvesz a Kunszent­mártoni Téglagyár. Fizetés kol­lektív szerint. Munkásszállás van. A SZOLNOK megyei Mezőgaz­dasági Gépjavító Vállalat felvesz esztergályos és festő szákmun­kásokat. Jelentkezni lehet mun­kanapokon 7—12-ig. JO karban lévő Danuvia motor- kerékpár eladó. Szandaszöllős, Kiss János u. 36. Érdeklődni 17 órától. TISZAFÖLDVARON, Damjanich utca 4. sz. lakóház eladó, 427 n- «I telekkel, termő gyümölcsfák­kal. TÖRÖK SZENTMIKLOSON — központban (Felszabadulás és Május l. utca között a Lenin ut­cán) Toldi utca 1 számú 2 szoba konyhád családi ház 50 000 Ft-ért elköltözés miatt sürgősen el­adó. BEKÖLTÖZHETŐ kétszobás csa­ládi ház eladó. Szolnok, Tél u. 14 szám. A SZOLNOK megyei Moziüzemi Vállalat keres bizalmas munka­körbe perfekt gyors- és gép­írót, azonnali belépéssel. három gól védelmi hibából adó­dott. A martfűi fiúknak a 10. perc körül még voltak tetszetős támadásai, de a csatárok gyenge lövéseit a hazai védelem köny- nyen hárította. A martfűi csapat Játékát bá- gyadtság, erőtlenség és nem utol­sósorban lélek nélküli játék jel­lemezte. A mostani játékuk meg sem közelítette az egy héttel előbbit. A könnyelműen játszó védelem mellett a csatárok állva várták a labdát. Jók: Palotai, Bóka, övári, Ta­nács, Illetve: Sütő és Sagát. e- Trencsényi -» A megyei labdarúgó bajnokság állása 1. Szó. Kin. 19 13 2 4 ®6:Z1 28 2. MAFC 19 12 4 3 S0:17 28 3. Mtúri Ho. 19 10 4 5 44:20 24 4. Szó. MÁV 19 10 4 5 37:23 24 5. T. Vasas 19 10 3 6 37:24 23 6. Jászapáti 19 7 7 5 32:23 Zl 7. Khegyes 19 8 5 6 30:25 21 8. Uj szász 19 9 3 7 27:27 21 9. Karcag 19 8 4 7 28:29 20 10. Jb. Vasas 19 7 4 8 31:40 18 11. Járokszáll. 19 5 7 7 29:34 17 12. Szó. VSC 19 6 3 10 20:36 15 13. Tföldvár 19 3 7 9 26:42 13 14. Jászkisér 19 5 3 11 23:49 13 15. Fegyvem. 19 4 2 13 19:58 10 16. Kmárton 19 1 6 12 16:48 8 A gyümölcslé élettani hatásáról a TERMÉSZETTUDOMÁNYI ISMERET­TERJESZTŐ TÁRSULAT ELŐADÁSÁRA meghívjuk 1961. március 30-án 18 órakor Szolnokon a Ságvári utcai SZAKSZERVEZETI KÜLTÜRHÄZBAN. ☆ Előadó: Nagy György, az Élelmiszer Főigazgatóság osztályvezetői e. 5. Karcagi Rózsa Ferenc lövész­klub 717, 6. MHS Palotás! AG 703. 7. MHS Cukorgyár H. 673, 8. Szolnoki Dózsa II. 669, 9. Karcagi Honvéd n. 656, 10. Szolnoki Jár­műjavító 520, 11. Szolnoki Hon­véd I. 370 körrel. Röplabda játékvezetők vizsgája Szolnokon A Szolnok városi Röplabda Szövetség ma délután 17 óra­kor tartja a játékvezetők vizsgáját Kérik az érdekéi­teket, hogy a városi TST he­lyiségében jelenjenek meg a fenti időben. (Városi ta­nácsnál.) Ázsia első mozgójárdája Az egyik japán nagyváros pályaudvarán 1 kilométer hosszú mozgójárda épül. Ez lesz Ázsia első, s valószínű­leg a világ leghosszabb moz­gójárdája. Közvetlenül a pe­ronnál kezdődik, s ezáltal a vonat beérkezése után 4—5 perccel az utasok, bőrönd­jeikkel együtt a mozgójárdán hagyják el a pályaudvar épü­letét s jutnak el a városi közlekedési eszközök megál­lóihoz. Az utasok és a hordá­rok fizikai munkája így a minimumra csökken, meg­szűnik a szokásos tolongás, s ami a legfontosabb, na­gyobb lesz a pályaudvar át­bocsátó képessége. A percenként 50 méteres sebességgel haladó mozgó­járdára bárhol könnyű fel­lépni, illetve lelépni róla. A mozgójárda óránként 15 000 személyt tud elszállítani. (A ,,Znanyije-Szial‘’~b6l) Tanulmány — konzervdobozokból Az egyik londoni kiállítási teremben fiatal r.u,.' -’-"'sták — főiskolás festők és szob­rászok — állították ki „alko­tásaikat.” Az ifjú titánok az új művészet hordozóinak te­kintik nagr’-t. Kiállításuk egyik „legeredetibb” darabja — egy régi konzervdobozok­ból összeállított „tanulmány.” Készítője nyilván arra akar­ta figyelmeztetni a látogató­kat, hogy milyen sok „mű­kincs” kerül ki naponta a szemétre... (A „Lltyeraturmja Gazeta”‘ból) \ 0EPQQ0