Szolnok Megyei Néplap, 1960. szeptember (11. évfolyam, 206-231. szám)

1960-09-27 / 228. szám

i960, szeptember 27. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP § '—■~==—-------­------------------------rr mu win........ ■ ■ —— - ................................................. —n n—r...................................mi ----­A labdarúgó JSB lll-ból jelentjük A nagy fölényben játszó Fáklya megérdemelten győzött Törökszentmiklósi Fáklya— MÁV Hódmezővásárhelyi MTE 2:0, (0:0), Törökszent- miklós, 1200 néző, vezette: Orosz. T.‘ Fáklya: Ernst — Szecsei, Fakkelman, Fábián — Kara- kas II., Szakái — Deák, Ka- rakas I., Hajik, Horváth, Kriston. Edző: Szebemi Jó­zsef. Hódmezővásárhely: Enyedi — Bárány, Venkei, Nagy — Gilicz, Zsótér — Vass, Risák, Nagynémedi, Lányi, Bordás. Edző: Kecskés István. A Fáklya kezdte a játékot. A mérkőzés elején mindjárt támadott és a 2. percben Ven­kei 30 méterről hazaadott Hajik elől. Utána Nagynéme­di futott el, Szakái azonban taccsra szerelte. Az 5. perc­ben Szakái Hajikhoz adott, ő továbbított Deákhoz, aki elől Enyedi felszedte a labdát. El­lentámadás során Vass ka­pott jó labdát Gilicztől és el­futott jobbszélen, átvágta balra és Bordás a 16-os sar­káról élesen lőtt, azonban^ a labda elgurult a kapu előtt és partdobás lett belőle. Ál­landósult a Fáklya-nyomás, melynek során Karakas I., Kriston adogatás után Hor­váth lőtt fölé. A vendégek teljesen védekezésre rendez­kedtek be, állandóan két-há- rom csatáruk tartózkodott elől, akik nem bírtak a jól záró Fáklya védelemmel. A 28. percben Karakas I. ve­zette fel a labdát és Horváth elé adott, aki 18 méterről la­posan lőtt, Enyedi védte. Utána Deák, majd újra Hor­váth lőtt kapu fölé, illetve mellé. A 33. percben Karakas I. 20 méterre a kaputól egy­ből rúgott. A labda kicsivel szállt el a bal kapufa mel­lett. Az ellentámadás során Nagynémedi lőtt 20 méterről, de Emst védett. A félidő be­fejezése előtt Szakái vezette fel a labdát, beadott és Hajik kapura fejéit* Enyedi azon­ban védett. Szünet után mindjárt a Fáklya támadott. A 47. perc­ben Deák vezette fel a lab­dát, kapu elé gurított Hor- váthnak, aki kapura adott. Enyedi a labdát nem tudta megfogni, kiütötte és a be­rohanó Hajik a hálóba vágta. A játékvezető érthetetlenül kirúgást ítélt, nem adta meg az egyébként te"esen szabá­lyos gólt. A Fáklya nem ad­ta fel a harcot és állandóan támadott. A fél pályán folyt a játék. Az egyik támadás so­rán Horváth futott el és Nagy csúnyán felvágta. Az 57. percben Szakái vezette fel a labdát és Karakas I.-hez ját­szott, aki 20 méterről a felső kapufára rúgta. Az 57. perctől a 67. percig Envedi kapuja állandó ve­szélyben volt. A hódmezővá­sárhelyiek ebben az időben át sem tudtak jönni a fél pályán. A 69. percben Sza­kállal szemben szabálytalan­kodott Gilicz a kaputól 25 méterre. A szabadrúgást Kriston kapura lőtte és Enyedi szögletre mentett. A szögletet Deák ívelte be, Karakas 1= kapura fejelte és a felső kapufa belső élé­ről a gólvonalon belül lee­sett. A labdát Bárány kivág­ta, azonban a játékvezető ha­tározottan gólt ítélt, 1:0. A gól után teljesen beszo­rultak a vendégek, nyolc-ki- lenc emberrel védekeztek. Egyedül csak Nagynémedi volt elől, őt azonban Fakkel- mann állandóan szerelte. A 82. percben Szakái lőtt 16 méterről, Enyedi szépen vé­dett, de kivitte a labdát szögletre. A szögletet Kara­kas I. vágta kapu elé, a lab­da átszállt Enyedi felett és Kriston az ötös balsarkáról a hálóba vágta. 2:0. Ezután fel­adták a vendégek a védekező játékot és támadtak is, de Szecsei és Fakkelman min­dig időben hárítottak. Góllövők: Karakas I., Kris­ton-. Jók: Fakkelmen, Hajik, Jó mérkőzést Szolnoki MTE — Kecske­méti TE 1:1 (1:1), Szolnok, 1000 néző, vezette: Tóth F. Sz. MTE: Sárkány — Sári, Török, Zalai — Nyári, Dan- ka — Gs. Farkas, Pallai, Bánhidi, Wilisch, Pálmai. Kecskemét: Pintér — Csej- tei, Bitó, Berta — Gács, Vass — Szentgyörgyi, Mészáros, Szabó, Barta, Zubek. Már az első percekben he­vesen rohamozott mindkét csapat. A 4. percben Pallai lövését védte Pintér. Később Cs. Farkas beíveléséről kés­tek le a csatárok. Hol az egyik, hol a másik kapu volt veszélyben. A 14. percben Szabó hatalmas rúgását Sár­kány hárította. Mintaszerű lövés volt. A 17. percben a vendégek kapujától 25 méter­re szabadrúgáshoz jutott az MTE. Wilisch lövése azon­ban kapu mefle szállt. Rá egy percre Zubeket szabadon hagyták, de kapu mellé rúg­ta a labdát. A 25. percben szerencsétlen gólt kapott az MTE. Zubek Sári mellett ki­tört és hálóba vágta a lab­dát. 0:1. Szünet után az első percek a hazaiak nagyobb játékked­vét mutatták. A 48. percben Sárk'ny egy pattogó labdát nehezen hárított. Az 50. perc­ben Pallait a 16-oson belül felvágták, a játékvezető síp­ja azonban néma maradt. A játékidőnek ebben a részében az MTE többet támadott. A 75. percben Pallait ismét fel­vágták a 16-oson belül, de a játékvezető továbbot intett. A 81. percben vezetéshez juthatott volna az MTE. Pal­lai hatalmas lövését Pintér utánaugorva szerezte meg. A 88. percben a vendégek előtt adódott gólszerzési le­hetőség. Zubek kitört Zalai mellett, Sárkány kifutott a kapuból. Az üres kapuba tartó labdát Sári a gólvonal­ról rúgta ki, A játékvezető először gólt ítélt, majd a partjelző megkérdezése után ítéletét visszavonta. Mindkét csapat igen Jól játszott Az MTE együttesé­nek gyenge pontja a három fiatal csatár volt, akik nem bírták a nagy iramot. Az MTE sokkal jobban játszott, mint a legutóbbi két mérkő­zésen. A csatárok több ve­szélyes .helyzetet is kidolgoz­tak, de lövéseiket nem kísér­te szerencse. Kár, hogy Tö­rök sérülése miatt hátrányos helyzetbe került az együttes. Az helyzetek alapján azon­| 8 I Keresse fel a törökszentmiklósi őszi vásáron a! mezőtúri FöldműyesszöTetkezet^ \ bő választékkal felszerelt pavilonját. <— Nagy I választékot talál férfi* női készruhákban, ci- | pékben, rádóban, és kerékpárokban. Kelletne- | sen szórakozhat a földművesszövetkezet 1ad- | konyhájában. i Szakái, Horváth, Karakas I., illetve: Enyedi I., Gilicz, Zsó- tér, Nagynémedi. A közönség igen Jő mér­kőzést láthatott. A Fáklya nagy fölényben volt, ezt azonban nem tudta gólra vál­tani. A hódmezővásárhelyiek erősen védekeztek és ezért nem is játszottak eredménye­sen, habár a mezőnyben szé­pen adogattak. Csatársoruk gyenge volt A játékvezetőnek voltak helytelen ítéletei. A durva játékot is elnézte. Törökszentmiklósi Fáklya— Rákóczifalvai ifi 3:2­Fapp István láthattunk .. • ban győzelmet érdemeltek volna. Kecskemét szintén lelkesen , jól játszott. Nagyszerűen alkalmazták a szoros ember­fogást. Az előretolt csatárok minden támadásnál veszélyez­tették az MTE kapuját. A játékvezető egy-két ese­tet kivéve, mintaszerűen ve­zette a mérkőzést. Jók: Zalai, Nyári, Danka, íUetve: Bitó, Barta, Vas. e*P.L­A forduló további eredményei Szarvasi SC — Csongrádi Petőfi 2:2 (2:0), Csongrád, 2200 néző, —• Békéscsabai Építők—Makói Vasas 1:1 (1:0), Békéscsaba, 2500 néző. — Gyulaj MEDOSZ—Békés­csabai Agyagipar 3:1 (1:1), Gyula, 2000 néző. — Orosházi iKnizsi—Jászberényi Lehel 1:0 (1:0), Orosháza, 1800 né­ző. — Martfűi MSE—Szegedi Építők 3:0 (1:0), Martfű, 1000 néző. A bajnokság állása I. Gyula S S 3 — 83: 8 13 Z. Kecském. 8 5 2 1 IS: S 12 3. Orosháza 8 4 4 — 11: 6 12 4. Szó. MTE 8 S 1 2 19: 9 11 5. Szarvas 8 4 2 2 15:11 10 6. Csongrád 8 3 3 2 16:10 S 7. Sze. Sp. 8 4 13 17:12 9 8. Sze. Ep. 8 3 2 3 12:12 8 9. T. Fáklya 8 3 1 4 8: 8 7 10. Bcs. Ép. 8 2 3 3 10:11 7 II. Makó 8 2 3 3 11:18 7 12. Martfű 8 3 — 5 16:19 6 13. Jberény 8 2 2 4 11:15 6 14. M.-HMTE 8 1 2 5 10:23 4 15. Bcs. Agy. 8 1 2 5 6:21 4 K. Kfháza 8 1 l C 4:15 3 A Totó 39. heti eredménye 1. Debrecen—MTK 2. Pécs—Salgótarján 3. Dorog—Csepel 4. DVTK—Tatabánya 5. Vác—Komló 6. ZTE—Szállítók 7. Lombik—Oroszlány 8. MTE—EVTK 9. Jberény—Borsodi B. 10. Ganz—M.—Bp. Spart. 11. Pénzügyőrök—Sz.VSE 12. Nyíregyháza—Szolnok 2 0:3 2 1:4 x 2:2 2 12 2 1:2 1 2:0 1 1:0 x 1:1 1 2:0 x 1:0 1 2:1 x ia ( A DURVA FUTBALL STA­TISZTIKÁJA SPANYOLOR­SZÁGBAN Ügy látszik, a spanyol fut­ballban a kapus és a balhát­véd kerül a legveszedelme­sebb helyzetekbe. A spanyol biztosítótársasá­gok statisztikáiból kiderül ugyanis, hogy ezen a két poszton éri a játékosokat leg­többször sérülés. Spanyolor­szágban egyébként is megle­hetősen durva játékról tanús­kodik az az adat, hogy az el­múlt idényben közel 500 spa­nyol futballista sérült meg játék közben. (A „Schweizer Illustrierte”-bői) SAKK A TENGEREN Ä svédországi Saltholmen sakk klubjának tagjai nem füstös kávéházban, vagy klubteremben hódolnak en­nek a „királyi játéknak”. Hosszú évek óta bevezették, hogy a sakktáblákat mentő­övekre helyezik és a tenger­ben játsszák le az izgalmas sakkversenyeket. A klub 40 tagja naponta tart edzést és szenvedélyes híve a „tengeri sakknak33. (A „Schweizer Illustrierte”-bői) A labdarúgó NB L eredményei Salgótarján—Pécs 4:1 (írl) MTK—Debrecen 3:0 (2:0) FTC—Ü. Dózsa 2:0 (2:0) Szeged—Bp. Honvéd 3:3 (0:0) Tatabánya—Diósgyőr 2:1 (1:1) Vasas—Győr 2 a (líl) Dorog—Csepel 2:2 (1:1) A megyei labdarúgó bajnokság eredményei A meevei labdarúgó bai- nokság szeptember 25-i for­dulója nem maradt meglepe­tés nélkül. Ezek közül leg­nagyobb az újonc Ujszász győzelme a Mezőtúri Honvéd ellen. De nem igen számítot­tak a szurkolók a T. Vasas győzelmére Jászapátiban. A forduló eredményei: Jb. Vasas II.—Kunhegyes 2:1 Szó. Vasutas—Fegyvernek 4:1 Szó. MÁV II.—Kunhegyes 3:1 MAFC—Jászkisér 4:3 Karcag—Jászárokszállás 3:0 T. Vasas—Jászapáti 3:2 Ujszász—Mtúri Honvéd 1:0 Szó. Kinizsi—Tisza föidvá r 440 Vidámság, ügyesség, szaktudás Kétnapos közlekedési verseny Szolnokon Hallottuk már, amint egy elkeseredett gépkocsivezető arról panaszkodott komájá­nak, milyen „cirkusz”-ban volt része valamely közleke­dési helytelenkedés miatt. Az azonban merőben új, hogy a gépjárművezetők részére „cirkusz” helyett — színhá­zat rendezzen a rendőrség. Ilyesmire először Szolnokon, vasárnap délelőtt került sor hazánkban; s hogy azonnal eloszlassunk minden kételyt, már az első bekezdésben ün­nepélyesen kijelentjük: si­kerrel. KRESZ-TOTÖ A JAVÁBÖL A sokoldalúan tehetséges és szerepét mindig kiválóan tudó Szedő Lajost vasárnap láttuk először puskázni. Neki jutott a szerencse, hogy a Szigligeti Színházban megje­lenteknek elmagyarázza: ho­gyan kell a kiosztott „KRESZ- totó” lapokat kitölteni. A tá­jékoztatással nem volt semmi hiba; a kérdések feladásánál azonban bele-belepislantott jegyzetébe.„ Nem csoda. Tes­sék elhinni: A helyes közle­kedéshez korántsem elég tud­Jólsikerült ruhabemutató — boldog nyertesek Szombaton este a szolnoki Tisza Szállóban rendezték meg a Szolnok megyei Iparcikk Kiskereskedelmi Válla­lat jólsikerült, őszi divatbemutatóját. Ez alkalommal ke­rült sor a Szolnok megyei Néplap és a Szolnok megyei Iparcikk Kiskereskedelmi Vállalat öthetes olimpiai rejt­vénypályázat díjkiosztására is. Bemutatásra kerültek itt azok az őszi modellek, ame­lyeket a vállalat boltjai árúsítanak. Közbén Péter Gizi és Varga D. József, a szolnoki Szigligeti Színház művészei szórakoztatták a közönséget. A rejtvénypályázat kiosztására a szünetben került sor. A nyertesek névsora! Az ötnapos prágai út nyer tese Soós István, Szolnok, 400 forintos vásárlási utalványt nyert: Papp Sándor, Szolnok, 200 forintos utalványt nyer­tek: Csendes Csaba, Boda Ferenc Szolnok, Deák Zoltán Kunmadaras, Szabó Béla Jászárokszállás, Gellér Já­nos, Martfű" 100 forintos vá­sárlási utalványt nyertek: Rékasi János, Pazsa Imre, Tímár Gyula, Károlyi Kál­mán, Barócsi Erzsébet, Dr. Tóth Lászlóné, Zsigmond Sándomé Szolnok, Illy Ottó Karcag, Lesán János, ifj. Za- kar Ferenc Törökszentmik- lós, Juhász Erzsébet Kisúj szállás, Szikszai József, Jász­berény. 50 forintos vásárlási utalványt nyertek: Csontos Béla* Parőczal Ernő, Hoff­mann Antal, Péter Istvánná, Pataki István, Lantos István né, D. Nagy János, Gémes Sára, Török András, Szirmay Valéria, Gonda Lajos, Mihá­lyi Mária Szolnok, Szántai Gyuláné Jászárokszállás, Ra- dócz Józsefné, Négy esi Bor­A LABDARUGÓK LÄBÄT ÉRI A LEGTÖBB SPORT- BALESET Bécsben a napokban tar­tották meg a Nemzetközi Sportorvosi Szövetség kong­resszusát. A kongresszuson elhangzott beszámolókból ki­derül, hogy az össze sport­ágak közül a labdarúgásnál és a síelésnél sérül meg leg­többször a sportolók lába. A leggyakrabban a lábízület fi- camodik ki. Ésszerű edzés mellett azonban semmi aka­dálya sincs annak, hogy mint Zátopek, a cseh futóbajnok, 80 000 kilométert is futhas­son a sportoló anélkül, hogy lábában lényeges elváltozás következnék be. A kongresz- szuson elmondották* hogy Achilles-inszakadás is leg­gyakrabban labdarúgóknál következik be. A lábsérülé­sek 36 százaléka a labdarúgó sportban, 18 százaléka a sí- sportban és 15 százaléka a könnyűatlétikában fordul elő (Az „Arbeiter Zeitung"-ból) bála Kunhegyes, Deák Már­ton Kunmadaras, S. Tóth László, H. Tóth Imre, Kara Lajos Karcag, Bakó Gáspár- né Jászberény, Nagy Sándor Szajol, Saághy Hedvig Tisza- bura. ni, melyik tábla jelzi, hogy „Behajtani tilos”. Első-, má­sod-, harmadrendű útvona­lakra felhajtásról, rendszám- táblák színéről, előzési sza­bályokról kérdezősködött a játékvezető; az igen szépszá­mú közönség pedig szorgosan tippelt. Itt tudni kellett._ Mi több, nemcsak a KRESZ-t (a részt­vevőknek), de zeneszóra ér- téfcelniök — a bírálóbizottság tagjainak. A 12, 10, 11 talá­latot elérők megállapításáig a Szigligeti Színház Péter Gizije, Dévényi Cecíliája, Pa­taki Ottiliája, Varga Dodója, Tyll Attilája, Szedő Lajosa és a Ritmus Együttes adott tarka műsort. Igen bőkezűnek bizo­nyult a KRESZ-versenyt ren­dező Szolnok megyei Rendőr- főkapitányság a helyes vála­szokat adókkal szemben. Kollégíális taps köszöntötte a legjobbakat, kik közül az első helyezettek: Ügyességi verseny (sze­mélygépkocsi): Törőcsik Ig­nác, VÍZIG-Teher: Földes Ferenc* Tejipari Vállalat; Gyakorlati verseny (személy): Konyecsni Mihály, KPM gépjárművezető iskola; Te­her: Jakab Ferenc Szolnok megyei Rendőrfőkapitányság. A KRESZ-totó legjobb 12 ta- lálatosának Lukács Gusztáv, Szolnok és Vidéke Vendég­látóipari Vállalat; 11 talála- tosnak Lugosi Gusztáv, Ma­gyar Beruházási Bank; 10 ta- lálatosának Jakab Sándor bizonyult. 305 HIÁNYZÓ A hivatásos gépkocsiveze­tők szép számmal megjelen* tek, helytálltak a nemes ve­télkedésben. A magángép­kocsik, motorkerékpárok tu- tulajdonosai „szerényebb­nek” (??) bizonyultak; 360 úrvezető közül csak körül­belül tíz merészkedett a ver­senyre. «- borváró — SAKKÉLEI Terveinkről Az elmúlt hetek a gazdasági életben tervezgetésekkel, a le­hetőségek felmérésével teltek el. A második 5 éves terv elkészí­tésénél figyelembe vettük adott­ságainkat, a termelés jelenlegi színvonalát, a megvalósítandó beruházásokat és végső soron azt, hogy dolgozóink kimagasló teljesítményeivel, — szorgalmas munkánkkal 1965-ben mit aka­runk elérni. Amilyen mértékben izmoso­dunk gazdaságilag, —■ ahogyan emelkedik az életszínvonal, úgy terebélyesedik szocialista kultú­ránk hatalmas fája Is. E kultú­ra szerves része sakksportunk is. A sakk, amellett, hogy szó­rakoztat, nevel, tanít, olyan jel­lemvonásokat, jó tulajdonságo­kat Is kifejleszt művelőiben, amelyek alapjában véve már a szocialista embertípust jellem­zik. Megyénk sakksportját a kollektív vezetés megjavításával, tervszerű munkával, egyre több és több társadalmi aktíva bevo­násával, az agitácdós és propa­ganda munka lényeges megja­vításával, mennyiségi és minő­ségi szinten egyaránt magasra akarjuk emelni. AZ 5 éves terv végére tömegességben a legnép­szerűbb soprtágat a labdarúgást szeretnénk elérni, illetve túl­szárnyalni. Erre a tehetőségeink meg is vannak. Az ún. hagyományos verse­nyeket — községi, járási, váro­si, megyei, egyéni és csapatbaj­nokságok, spartakiádok stb. — ki kell szélesítenünk. El kell érnünk, hogy már az 1960/61-es téli versenyidényben minden község, járás, város megren­dezze mind az egyéni, mind a csapatversenyeket. A verseny- naptár helyes Bsszállitásával, szórakozási és versenyzési al­kalmak állandó biztosításával kell folyamatossá tennünk a verseny évadot. Teljesen új for­mában, rendezettebben keU biz­tosítanunk a fiatalok verseny­zési lehetőségeit. A különböző iskolai, egyéni és csapatverse­nyek mellett iskolák közötti községi, járási és városi baj­nokságot rendezünk. Biztosít­juk, hogy e küzdelmekben a fiatalok korcsoportonként újonc, serdülő, ifjúsági — mér­kőzhessenek egymással és dönt­hessék el a bajnoki címek sor­sát. — Szolnokon, Jászberény­ben, Karcagon és Kisújszálláson rendszeres sakkoktatásban gon­doskodunk a fiatalok tovább­fejlődéséről, az utánpótlás ki­neveléséről. A szakszervezeti egyéni és csapatversenyek mellett minden sakkozó ré­szére biztosítjuk a verseny­zési lehetőségeket. Igen nagy gondot fordítunk megyei szin­ten a női sakkozás rendszeres megteremtésére, tehetségek fel­kutatására, minősített női ver­senyzők kinevelésére. E gazdag program lebonyolí­tásához természetesen igén sok szakemberre van szükségünk. A tervidőszak alatt versenybírói tanfolyamokat szervezünk. Sze­retnénk elérni azt, hogy az 1962- 63-ban induló edzőtanfolyamo­kon megyénkből legalább 5—6 fő szerezne képesítést. *- Mint minden terv, sakkfejlesztési ter­vünk is annyit ér, amennyit megvalósítunk abból. A siker nem marad el, ha a tömegszer- vezetek a társdataii erőkkel szö­vetkeznek és vállvetve küzde­nek I éves sakkfejlesztési ter­vünk maradéktalan megvalósí­tásáért. Szolnokon a volt Kossuth téri Totó-Lottó Kirendeltsége hétfőn reggel 10 órakor újra megkezdi működését a Tejbolt mellett, Sütő n. 1. szám alatt. A Kirendeltség naponta 10 órától 19 óráig áll a foga­dók rendekezésére. StPQCSS