Szolnok Megyei Néplap, 1960. augusztus (11. évfolyam, 181-205. szám)

1960-08-31 / 205. szám

NÉPLAP OLIMPIAI HÍRADÓJA Római jelentések Ma^dől el az öttnsa aranyérem sor§a Az MTI Rómába kiküldött munkatársa Jelenti VÍZILABDÁZÓINK újabb NAGYARÁNYÚ GYŐZEL­MET ARATTAK Magyarország — Francia- ország 11:3 (5:3). A mérkőzés részeredményéről tegnapi lapunkban már adtunk hírt, de lapzártakor még tartott a mérkőzés, így a tudósítást folytatjuk. Az első félidőben meglehetősen sok hibával ját­szott a magyar csapat. Szü­net után fokozatosan feljöt­tek, végeredményben nagy gólarányú győzelmük meg­érdemelt. Góldobók: Kanizsa 4, Kárpáti 3, Konrád II. 2, Dömötör és Hevesi, illetve Jany, Lambert és Greer,. A vizilabdatoma négy cso­portjának befejeződtek hét­főn éjjel a selejtező mérkő­zései. Az első csoportból Olaszország és Románia be­került a legjobb nyolc közé. A negyedik csoportban pedig a következő a helyzet: 1. Magyarország 6 pont 2. Egyesült Államok 4 pont 3. Franciarország 2 pont 4. Belgium 2 pont PÁL GYŐZÖTT ÖKÖL­VÍVÁSBAN Hétfőn az éjszakai órákban a műsorban két magyar ököl­vívó bemutatkozására is sor került. Kisváltósúlyban Pál György a tuniszi Bechirrel került szembe. Mindössze 1 perc 42 másodpercig tartott a küzdelem. A fölényben lé­vő Pál keménv ütései után a szemén megsérült tuniszi ver­senyző feladta a küzdelmet. Ezzel Pál a legjobb 16 közé jutott. JÓL SZEREPELTEK BIRKÓZÓINK A magyar birkózók tovább­ra is sikeresen állnak helyt az egyes súlycsoportokban. A harmadik fordulóban pe­helysúlyban: Pólyák tussal evőzött Rahal marokkói el­len. így Rahal már kiesett. Váltósúlyban: Rizmayer pon­tozásos győzelmet aratott H. Berlie norvég ellen. Légsúly­ban: Hódos döntetlent ért el '"Yammelini olasz ellen. — Könnyfisúlyban: Kellner pon­tozással győzött a francia Ce­tet ellen. MEGTÖRTÉNT A VÍZILABDA DÖNTŐ SORSOLÁSA Az olimpiai vízilabda tor­nán tovább jutott 2—2 csapat keddtől két négyes csoport­ban kezdte meg a küzdelme­ket. A csapatok egymás el­len elért eredményeiket to­vább viszik. Magyarország a sorsolás szerint csütörtökön: Jugoszlávia ellen száll vízbe. A további csoportok sorsolá­sa: szerda: 2. csoport: Ju­goszlávia — USA. 1. csoport: Románia — Németország. Szovjetunió — Olaszország. Csütörtö'-’ 2. csoport: Hol­landia — USA. Kedden délelőtt került sor az öttusaverseny negyedik számára, az úszásra. Ebben a számban a magyar Balczó lett az első. Az összetett egyé­ni versenyben a magyarok közül Német a harmadik. Nagy Imre a negyedik, Bal- ezó pedig a hatodik helyen áll. Az összetett csapatver­senyben továbbra is Magyar- ország vezet az Egyesült Ál­lamok és Mexikó előtt. ÚSZÁS, CSAPAT- VERSENYBEN: í. Magyarország 3000 pont, 2. Egyesült 'Államok 3000 pont, 3. Argentina 2890 pont, 4 Szovjetunió 2845 pont. Négy szám után az összetett verseny állása a kővetkező: 1 Csan atban; 1. Magyarország 11 314 p., 2. Egyesült Államok 11210 pont. Az összetett egyéni versenyben: 1. Beck (amerikai) 3966 p., 2. Almada (mexikói) 3875 p., 3. Németh (magyar) 3856 p., 4. Nagy (magyar) 3823 pont, 5. Riera (argentin) 3785 pont, 6. Balczó (magyar) 3757 pont. NEM JUTOTT MAGYAR VIVŐ A FÉRFITŐR DÖNTŐBE Kedden délelőtt a férfi tőr egyéni verseny elődöntő küz­delmeire került sor. Itt két hatos csoportban mérték ösz- sze tudásukat a mezőny tag­jai, mindegyik csoportból négy-négy versenyző került a döntőbe. Fülöp Mihálynak nem si­került kiverekednie a legjobb nyolc közé jutást és az első csoportból a lengyel Parul- skyval együtt kiesett. • A kötöttfogású birkózó versenyen a nehézsúlyú Koz­ma kedden délután harma­dik mérkőzését vívta. A ma­gyar versenyző pontozással győzött az olasz Pulgarelll ellen. Kozmának jelenleg így öt hibapontja van. • Eldőlt az olimpiai bajnoki cím sorsa az országúti egyé­ni kerékpáros versenyben is. A viadalon 41 ország több mint másfélszáa versenyzője mérte össze egymással tudá­sát Végeredményben a 175 km-es távon a szovjet Kapto- nov szerezte meg az arany­érmet A magyar kosárlabda vá­logatott csütörtökön Bulgá­ria, pénteken Portorico, — szombaton pedig a Fülöp- szigetek ellen játszik a 9— 16 helyért ÚSZÁS Kedden délután ismét nagy­számú közönség előtt folytat­ták az úszóbajnokság küz­delmeit Ezúttal a2 első szám a 4x100 méteres női vegyes- váltó volt, a magyar együt­tes bekerült a döntőbe. Két futamot rendeztek, s a leg­jobb nyolc váltó tagja a dön­tőnek. Színfoltok Vasárnap került sor Ró­mában az újságírók estélyére, amelynek keretében 150 tás­kaírógépet és két Fiat 600- as gépkocsit sorsoltak ki az újságírók között. A magya­rok közül Pataky Károly, a Magyar Nemzet és Lukács László, a Népszabadság ro­vatvezetője nyert egy-egy írógépet * Carlo Della Vida az olim­piai szervező bizottság jegy­irodájának vezetője az el­múlt napokban rengeteg el­lenséget szerzett magának — csupán azért —, mert az olasz sport történetében elő­ször, nem nyomtatott tiszte­letjegyet. A legjobban termé­szetesen a képviselők harag­szanak rá, akik eddig rend­szeresen kaptak ezekből a belépőkből. — Azért választottam ezt a mégóldást — jelentette ki Vida —, hogy elkerüljem, hogy azok, akik nem kaptak tiszteletjegyet, megsértődje­nek. * Az olasz főváros legmele­gebb pontja az olimpiai falu, ahol hétfőn árnyékban 38 fo­L futam: 1. Anglia 4:49 p. 2. USA 4:49.3 p. 3. Németország 4:49.6 p. 4. Magyarország (Dávid, Killermann, Egervári, Mada­rász) 4:52.8 p. Nen> sok szerencséje volt a magyar sportolóknak a 400 méteres férfi gyórsúszásban. Annak ellenére, hogy Katona nagyszerű új országos csú­csot úszott, ez kevés volt a döntőbe jutáshoz. Az ameri­kai Lenz háromtized másod­perces jobb eredménnyel előzte őt meg a döntőbe ju­tásban, mint 8. résztvevő. Eb­ben a számban egyébként sorozatos kitűnő teljesítmé­nyek születtek. Egymásután javították meg a versenyzők a 4:27.3 perces olimpiai re­kordot s végeredményben a legjobb teljesítményt az ame­rikai Somers nevéhez fűző­dik, aki 4:19.2 percet ért el, s ez olimpiai csúcs. Kitűnő formában úszott az angol Black, aki 4:21.9 perces ered­ményével saját európai re­kordját döntötte meg. Kato­nán kívül Homyánszki is in­dult ebben a számban, de gyenge időt ért el. A hat időfutam legjobb nyolc eredményt elért ver­senyzője került a döntőbe, mégpedig 2—2 Japán, ameri­kai és ausztrál, s 1—1 angol és délafrikal. EVEZÉS Alig ültek el az izgalmak a hétfő délutáni kajak-kenu döntők nyomán az Albano tavon és környékén, már újabb nagy verseny kezdő­dött. A világ legjobb evező­sei szálltak vizre, hogy össze­mérjék tudásukat Az első szám a kormányos négyes volt. Ebben négy elő­futamot bonyolítottak le, s a győztesek továbbjutottak, — míg a többiek reményfuta­mokban indulnak. A magyar hajó a második futamban in­dult s Németország mögött második lett, Így a reményfu­tamban kell kiharcolnia a to­vábbjutást II. futam: 1. Németország 6:34.5 perc, 2. Magyarország 6:40 perc (Bedekovies, Kovács, Munte- an, Wagner). 3. Dánia 6:47.3 perc. Rómából kot mértek. Az épületekben a hőmérő higanyszála elérte a 42 fokot is. * A pénteki kerékpáros ország­úti versenyben tragikusan elhunyt dán versenyző ügyé­ben az olasz hatóságok vizs­gálatot indítottak. Bár a vizsgálat eredményét csak néhány hét múlva hozzák nyilvánosságra, olasz szak­emberek szerint csaknem bizonyosra vehető, hogy a fiatal dán kerékpáros bajno­kot a verseny előtt doppin­golták. Vgy tudják, hogy a dánok egy Ronicol nevű — egyébként ártalmatlan — ér­tágítószert vettek be. * A 100 méteres férfi gyors­úszás döntője körül támadt hullámok még mindig nem ültek el. Max Ritter, a Nem­zetközi Uszószövetség végre­hajtó bizottságának amerikai tagja hétfőn közölte, hogy a versenyről készített televí­ziós film szerint is az ame­rikai Larsson ütött be előbb a célba. Az amerikaiak — mondotta — készek az ügy­ben a legfelsőbb fórumhoz, a Nemzetközi Olimpiai Bizott­sághoz fordulni. , A keddi nap egyik legérde­kesebb eseménye az öttusa­verseny negyedik száma, a 300 m-es úszás volt, amelyet délelőtt kilenc órától a Sta- dio del Nuoto-ban rendeztek meg. Fokozta a viadal izgal­mát, hogy egyre élesebbé vált a küzdelem a ponto­kért, a vezető helyek megtar­tásáért, a hátrányok behozá­sáért. Tíz futamba osztották a részvevőket, s mindjárt az elsőben úszott az amerikai Beck, mégpedig jóval négy perc alatt, s ezzel az össze­tett versenyben átvette a ve­zetést a mexikói Escobedo- tól. A második futamban ju­tott szóhoz Balczó, „utca­hosszal” verte a mezőnyt, s végül a legjobb idővel nyer­te a viadal úszőszámát. így helyekkel tornázta fel ma­gát az élmezőnybe. Változatos és igen izgal­mas volt a továbbiakban is a magyar—amerikai vetélke­dés, hiszen minden valószí­nűség szerint más ország már nemigen tud beleszólni az egyéni és csapat olimpiai bajnoki címért folyó harcba. Érdekes futam volt az ötö­dik. Ebben az amerikai Da­niels és a magyar Németh kapott helyet. Daniels volt a jobb, de Németh is kiúszta formáját A nyolcadik és kl­Szerdai sportműsor LABDARÚGÁS Dorogi Bányász NB I.— Szolnoki MÁV NB IL Szol­nok, MÁV sporttelep, 16.30. Nagy érdeklődés kíséri a jó­képességű NB I-es Dorog szolnoki szereplését. Szarvasi SC — Mezőtúri Honvéd Mezőtúr, 16.30. A szarvasiak az NB III Délke­leti csoportjában szerepelnek és jelenleg a 6. helyen állnak, így a barátságos jelleg figye­lembevételével is jó mérkő­zésre van kilátás. NB IL FÉRFI KÉZILABDA Martfűi MSE—Debreceni Spartacus 13:8 (7:5) Martfű. Az igen lelkesen játszó hazaiak lendületes tá- támadásaival szemben a deb­Békéscsabal Építők—Martfűi MSE 4:1 (2:0) Békécsaba, 1500 néző. Ve­zette: Bálint Góllövők: Omb­rik (2), Sípos, Lanovics, illet­ve: Seres. Békéscsaba: Rátki — Pécsi, Farkas, Balog — Máté, Lanovics — Gábor, Sí­pos, Szabó, Rieger, Ombrik. Martfű: Csendes — Papp, Seres, Böjti — Sagát Mészá­ros — Pálinkás, Nagy, Bakos, Molnár, Mezőteleki. A nagy hőség miatt félórás késéssel kezdődött a mérkő­zés. A martfűi csapat nagy lendülettel kezdett Sok jó támadást vezettek csatáraik, de három tiszta gólhelyzetet elkapkodtak. A 27. perc után jött fel a hazai csapat és Ombrik távoli erős lövése Csendes keze között a kapu­ba vágódott, 1:0. A gól fellel­kesítette a hazai csapatot és a martfűiek teljesen vissza­estek. A 40. percben egy előre vágott labdára Csendes rosz- szul futott ki, a labda átpat­tant rajta és Ombrik a kapu­ba helyezte, 2:0. Fordulás után megváltozott a játék ké­pe. A vendégek kezdemé­nyeztek és a 60. percben Se­res szabadrúgásból lőtt gólt, leneedik futam hozta meg a végső sorrendet ebben a versenyszámban. A késhe­gyig menő küzdelemre jel­lemző volt, hogy az úszó­csapatversenyben a magyar és az amerikai együttes azo­nos pontszámot ért el, amely pedig eléggé ritka jelenség ebben a sportágban. Ami pedig az összetett ver­senyt illeti: Az amerikai Beck előnye nem túlságosan nagy a leg­jobb magyarral, Németh-tel szemben, s így kettőjük kö­zött a terepfutás fogja eldön­teni, hogy ki lesz az olim­piai bajnok, mert a mexi­kóiak valószínűleg itt már nem lesznek annyira ver­senyben, mint eddig. A csa­A 100 km-es országúti ke­rékpáros csapatversenyben tragikus körülmények között meghalt dán versenyzőnek, Knud Enemark Jansennek, a XVII. nyári olimpiai játékok rendező bizottsága aranyér­met adományozott. A meg­ható ünnepségre kedden ke­receniek tehetetlenek voltak. Igen nagy tetszést aratott a közönség körében a változa­tos, nagy iramú játék. A mart­fűi fiúk végig vezetve, bizto­san érték el ezt a szép ered­ményt. Góllövők: Molnár 5, Csabai 3, Sándor 2, Kun 1, Varga 1, Rékasi 1. Jók: Mol­nár (a mezőny legjobbja), — Csabai és Sándor. NOl KÉZILABDA Martfűi MSE—Gyulai Vörös Lobogó 16:1 (6:0) A lelkesen játszó martfűi lányok ilyen arányban is megérdemelten győzték le a gyulai együttest. Különösen Bognámé játéka emelhető ki. Góllövők: Bognámé 6, Tren- csényiné 4, Gonda 4. F. Kiss 1, Demjénné 1. 2:1. A 65. percben Mezőteleki elhúzott a jobbszélen, beadá­sa Molnárhoz került, de a fia­tal játékos 2 méterről a kapu fölé lőtt. A 75. percben Lano­vics távoli lövése a rosszul helyezkedő Csendes mellett a kapuba gurult, 3:1. A 80. perc­ben Bakos átjátssza a védő­ket, de a tiszta helyzetben leadott lövés a kapufáról vá­gódott a mezőnybe. A 85. percben Sípos jól ugrott ki és lövésével szemben Csendes tehetetlen volt, 4:1. A mart­fűiek nagyarányú veresége a rossz erőnlétben keresendő. Jók: Rátki, Farkas, Lanovics, Ombrik, illetve: Seres, Mező­teleki. — Trencsényi — * A döntetlen Igazságosabb lett volna Orosházi Kinizsi—Török­szentmiklósi Fáklya 1:0 (0:0) Orosháza, 2000 néző. Vezet­te: Hegyes. Orosháza: Kucse- ra — Perjési, Basch, Fiam — Berta, Dudás — Kollár, Rozs- nyai. Gera, Túri, Csömör, — Fáklya: Emst e- Haik, Fac­patversenyben Magyarország előnye továbbra is több mint 100 pont az Egyesült Álla­mok előtt és szerdán délután 15 órakor az Aqua Santa te­repen a futás hozza meg a végső döntést. A magyarok mai műsorából 800 méteres férfi síkfutás: előfutamok 16.35 óra (Rózsa­völgyi, Kovács, Szekeres) . 5000 méteres síkfutás: elő­futamok 17.40 óra (Iharos, Szabó, Szekeres). Súlylökés: férfi selejtező: 9. döntő 16.50 óra, Nagy Zsigmondi. rütt sor a római repülőtéren, mielőtt útrakelt Kopenhága felé a Jansen holttestét ha­zaszállító repülőgép. Az olim­piai aranyérmet Gulio And­reotti hadügyminiszter, az olasz rendező bizottság elnö­ke helyezte a koporsóra. — (MTI). kelmann, Fábián — Búzás, Karakas II. — Karakas I., Sza­káll, Muszka, Kriston, Hor­váth. A megérkezéskor Deákot aá állomásról a mentők kórház­ba szállították, amiért a Fák­lya csak tartalékosán tudott kiállni. Az első félidőben egyenlő erők kiegyensúlyozott küzdelme folyt. Ekkor a Fák­lya vezetett több támadást, de a csatárok elügyetlenked- ték a helyzeteket. A 30. perc­ben Horváthot a büntetőn be­lül csúnyán felvágták, a já­tékvezető azonban nem látott szabálytalanságot. Az ellentá­madás során a 40. percben Dudás jó labdát adott Kol- láthnak, de Fábián tisztázni tudott előle. A második félidő elején szintén a Fáklya volt a kez­deményező. A játék ebben a részében is kiegyensúlyozott volt a küzdelem. A 30. perc­ben Muszka tört előre, de a 16-oson belül felvágták. A já­tékvezető sípja azonban most is néma maradt. A 78. perc­ben Dudás jó labdát adott Tú­rinak, aki nem hibázott, 1:0. Gól után a Fáklya erősített. A 85. percben az egyik vendég­támadás során Perjési 16-oson belül kézzel ütötte le a lab­dát. A játékvezető azonban nem ítélt büntetőt. Jók: Gera, Rozsnyai, Fiam, illetve: Fac­kelmann. Haik, Emst, Kara­kas II., Az egész csapatot di­cséret illeti lelkes játékáért. — P. I. — Szolnok megyei N É P L Á P A Magyar Szocialista Munkás­párt Szolnok megyei Bizottsága és a Megyei Tanács lapja Felelős szerkesztő: Varga Jőrsét Szerkesztősem Szolnok. Irodaház. L emelet Telefon: 20—93. 23—20. 20—«9 Kiadja a Szolnok megyei Néplap Lapkiadó Vállalat Igazgató: Fülemen Lajos Kiadóhivatal: Szolnok. Irodaházi fszt. 3. Telefon: 20—»4 A lapot előfizetésben es árusí­tásban a Szolnok megyei pos­tahivatalok és fiókposták ter­jesztik. a iap előfizetési dna- egy nora 11.— M. Előfizetheti bármely postahivatalnál es __________kézbesítőnél.__________ Sz olnoki Nvomda Vállait 1960. augusztus 30. — S038 Felelő? nyomdavezető: Mészáros Sándoí MEGYÉNK, sportjának hírei Olimpiai aranyérmet kapott a tragikus körülmények között meghalt dán kerékpáros versenyző A labdarúgó NB ///-ért Erőtlenül játszott a martfűi csapat