Szolnok Megyei Néplap, 1959. augusztus (10. évfolyam, 179-203. szám)

1959-08-27 / 200. szám

6 ZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 1959. augusztus 27. •••■ f i ■■:•*?*■< x. ■ - . Tudósítóink Jelenük a megyei I. osztályból Előző lapszámunkban már kö­zöltük a Szolnoki MÁV n.- Jászberényi Vasas n., Tiszaföld- vár-Szolnoki Kinizsi mérkőzé­sek tudósítását. Most a többie­ket is tudatjuk. Jászapáti VSC—Mezőtúri MAFC 1:1 (0:1) Jászapáti, 300 néző. Vezette: Ozsváth. Jászapáti: utasi m. — Pásztor, Polgár, Mihályi — Rus- vai, Utasi I. - Berdó, Kökény II., Utasi II., Kökény I., Bolyós. MAFC: Pigniczki - Szűcs, Tö­rök, Bíró - Kolbusz, Tóth - Egei n., Csete, Csibi, Nagy n., Nagy L A vendégek Játékával kezdő­dött a mérkőzés, de nyomban a hazaiak vették át a Játék irá­nyítását. Szögletet harcoltak ki. A beívelt labdát Pigniczki el­vétette, de a védelem tisztázott. Ezután szebbnél-szebb támadá­sokat vezetett a MAFC, de a vé­delem Pásztorral az élen hárí­tani tudott. A 10. percben Nagy II. kicselezte az egész védelmet és közelről Utasi hálójába lőtt, 0:1. Továbbra is a MAFC volt fölényben. A váratlan gól meg­zavarta a jászapátiakat. A 40. és 42. percben a hazaiak előtt is nyílott gólszerzési alkalom, de a védelem és Pigniczki az utolsó pillanatban menteni tu­dott. Fordulás után ismét a vendé­gek kezdeményeztek. Később feljöttek a hazaiak is, de a MAFC védelem mindent háríta­ni tudott. A 76. percben szabad­rúgáshoz Jutottak a mezőtúriak. A kapura küldött labda a kapu­fáról levágódott. A Játékvezető szerint a gólvonalon túlra, ami­ért gólt Ítélt. A partjelző meg­kérdezése után azonban vissza­vonta. Az utolsó tíz percben mindjobban feljöttek a hazaiak és a 82. percben Bolyős révén sikerült is kiegyenlíteniük. A gól szárnyakat adott a hazaiak­nak és a 85. percben Bolyós megszerezhette volna a győzel­met, de hajszállal kapu mellé lőtt. A látottak alapján^ a hazai együttes a vártnál jóval gyen­gébben Játszott. A megfiatalí­tott MAFC igen lelkes jó Játé­kot mutatott. — Jók: Rusvai (a mezőny legjobbja), Bolyós, uta­st n., métve: Nagy n., Csibl, Tóth. A játékvezető egyetlen bizonytalankodásától eltekintve, jól működött. MAFC ifi-Jászapáti ifi 1:0.- H. L “ Szolnoki Vasutas—Kun­hegyes 3:1 (2:1) Szolnok, Vasutas pálya, 300 néző. Vezette: Szarka. A ha­zaiak az alábbi összeállításban léptek pályára: Pál - Retkes, Grámán, Tóvizi - Thoma, Ko­vács — Horváth, Szurovecz. Ur- bán, Cseh, Simon. Elénk válto­zatos Játékkal kezdődött a mér­kőzés. Mindkét csapat lendüle­tesen támadott. A vasutas csa­tárok veszélyesebbek voltak. A 8. percben Urbán fejese a ka­pufáról vágódott az alapvonalon túlra. A 10. percben Tóvizi 40 m-es szabadrúgását a kunhe- gyesi kapus elnézte és a labda a felső léc alatt vágódott a há­lóba, 1:0. A gól után a vasuta­sok még nagyobb lendülettel támadtak, mégis a kunhegyest csatárok voltak veszélyesebbek. Egyik ilyen lefutásnál a vasu­tas kapusa egy sarokra tartó labdát csak nehezen tolt szög­letre. A 26. percben a hazai vé­dők könnyelműsködéséből sike­rült a kunhegyesieknek egyen­líteniük, 1:1, A 35. percben sa- Tokrúgáshoz jutottak a vasuta­sok. A labda Thoma elé pattant, aki nem hibázott. 2:1. Szünet után a vasutasok kez­deményeztek. A 48. percben Horváth újabb hazai gólt szer­zést. 3:1. Ezután csökkent az iram. A hazaiak kapujukhoz szögezték a vendégeket. Sok gólhelyzetük akadt, de az ered­mény már nem változott. Meg­érdemelten győzött a Vasutas. Tók: Retkes, Pál, Kovács, Cseh, illetve: Boda, Szalai.- L 1 n Mezőtúri Honvéd—Jász­berényi Lehel 3:8 (1:1) Mezőtúr, 500 néző. Az első fél­idő változatos szép játékkal kez­dődött. Mindkét csapat erős ira­mot diktált. A 20. percben a hazaiak szerezték meg a veze­tést Galicza révén. A 32. pene- ben sikerült a vendégeknek egyenlíteni. Ezután váltakozó mezőnyjáték folyt, de a félidő végéig az eredmény nem válto­zott. A második félidő kezdetén a Honvéd lépett fel támadólag. Egymás után vezették támadá­saikat. Az 53. percben nagy ka­varodás támadt a vendégek ka­puja előtt. A szemfüles Gerlicz- ki egy támadásnál a kapusról lepattanó labdát mellel a háló­ba továbbított, 2:1. A 63. perc­ben ismét egyenlítettek a ven­dégek, 2:2. Ezután a Honvéd szinte állandó fölénybe került. A 75. percben Farkas maga mö­gött hagyta a védelmet és véd- hetetlen gólt lőtt, 3:2. A 81. percben Farkas ismét gólt szer­zett, de azt a játékvezető les címén nem adta meg. Végered­ményben a Honvéd megérde­melten szerezte meg a győzel­met. Jók: Flaskal, Farkas, Ga­licza, illetve: a vendégek belső­hármasa. »- Tassy -* ^ * Kunszentmártoni MTE— Jászjákőhalmai Spartacus 3:1 (2:0) Kunszentmárton, 400 néző. Ve­zette: Hamar. Kunszentmárton: Szabó - Mészáros, Hegedűs, Gyenes - Pintér, B. Tóth - Imrei, Papp, Harangozó, Botka, Csornán, Jászjákóhalma: ffágy - Szabó, Fodor 1., László — Tu- rőczi, Sándor — Fodor II., Koz- móczkt, Babusa. Urbán, Facskó. A hazaiak kezdték a játékot és ekkor Papp futott el a balolda­lon, de kivitte a labdát az alap­vonalon túlra. A másik oldalon Kozmóczki veszélyeztetett, de Mészáros szerelni tudta. A 8-ik percben Papp a jobbszélről ke­resztlabdát küldött a fcalszélső Csománnak, aki egyből az el­lenkező sarokba küldte. A gól után is a hazaiak támadtak és Imrei elől a kapus kifutással mentett. A 13. percben Papp jól eltalált lövése a felső lécen csattant. Ezután kavarodás tá­madt a vendégek kapuja előtt, míg végül Is sikerült felszaba- dítaniok. Később feljöttek a vendégek Is és szögletet harcol­tak ki. A beívelt labdát Urbán a Jobb felső sarok felé küldte. Majd ismét Urbán lövését tolta szép védéssel a léc főié Szabó. Újból hazai fölény alakult kl. | (Szó. Dózsa) 3:14.9, 3. Kiss Mária Eseménydús, de közepes szin- I (Orosháza) 3:26.2 p. 100 méter vonalú' volt a Játék, mely főleg meghívásos női gyors: l. UJfa- a vendégek térfelén folyt. A 25. I lusi Klára (Jászberény) 1:20.6, 2. percben Papp a meglepődött védők mellett a hálóba lőtt, 2:0. A vendégek is vezettek szórvá­nyos támadásokat, de azokat hárította a hazai védelem. Fordulás után a vendégek tá­madtak és szögletet harcoltak ki. A beívelt labdát B. Tóth küldte a mezőnybe. Az 52. perc­ben Imrei szép lövését védte Nagy. Majd feljöttek a vendé­gek. Urbán elől Mészáros fel­szabadított. A másik oldalon pedig Imrei lövését védte Nagy. A 67. percben egy hazai táma­dásnál Botka kapott jó labdát, amit fejjel küldött a hálóba, 3:0. A 70. percben gólt értek el a vendégek. A felhúzódott hazai védelem mellett Fodor U. futott el és Gyenest átjátszva messzi­ről lőtt a hálóba. 3:1. A 78. perc­ben Imreit a vendégek 16-osán belül felvágták. A megítélt bün­tetőt Hegedűs a kapusba rúgta. A 80. percben Fodor I.-et soro­zatos szabálytalankodások és fi­gyelmeztetések után a játékve­zető kiállította. Ezután döntő hazai fölény alakult ki, de a legjobb helyeteket is kihagy­ták a csatárók. e L. J. m Kialakult a megyei ifjúsági birkózó válogaiott Turkevén rendezte meg a Me­gyei Birkőzó Szövetség válogató versenyét. A versenyen muta­tott formák alapján állították össze, megyénk ifjúsági birkózó válogatottját, mely augusztus 30- án a Jászberényben megrende­zésre kerülő Bács-Kls-Kun, Pest és Szolnok megyék közötti ifjú­sági birkózó versenyen lép sző­nyegre. A válogatóverseny szín­vonalas, nagy küzdelmet hozott. Közepes érdeklődés mellett, négy sportkör 26 versenyzője küzdött az egyes súlycsoportok­ban a megyei válogatottságért. Az Itt mutatott formák alapján a megyei edző bizottság a kö­vetkezőket Jelölte a megyei vá­logatottba : Lepkesúly: Balogh János (Szó. MÁV), légsúly: Szabó József (Szó. MÁV), pehelysúly: Pintér László (Jb. Lehel), könnyüsúly: Vágó László (Szó. MÁV), kis- váltősúly: Csontos Sándor (Tur- kevei MEDOSZ), (tartalék: Sin- ka Gyula Jb. Lehel), nagyváltó­súly: Gedei István (Jb. Lehel), kisközépsúly: László Márton (Szó. MÁV), nagyközépsúly: Furcsa József (Szó. MÁV), fél- nehézsúly: Mizsei János (Jb. Lehel), nehézsúly: Simon József (Szó. MÁV). A válogatóversenyen a legtöbb pontot a Szolnoki MÁV ifjúsági csapata érte el. 2. Jb. Lehel, 3. Turkevei MEDOSZ, 4. Karcagi MEDOSZ. Népes mezőny indult a MÁV országos úszóversenyén Több mint száz résztvevővel rendezte meg a Szolnoki MÁV országos versenyét. A szolnoki sportkörök úszói mellett elin­dultak a Jászberényi, az oros­házi és békéscsabai úszók is. Az egyes számokban színvona­las, izgalmas küzdelem alakult a helyezésekért. A látottak alap­ján összegezve megállapíthatjuk, hogy a verseny Jól sikerült. RÉSZLETES EREDMÉNYEK: 100 méter serdülő fiú pillangó: 1. K. Nagy Sándor (Orosházi Kinizsi) 1:28.8, 2. Pintér István (Szó. Dózsa) 1:28.2, 3. Gőz Lász­ló (Egyesületen kívüli) 1:29.4 mp. 50 méter fiú gyermek mell: 1. Turóezi Ferenc (Szó. Honvéd) 42.00. 2. Kuczora Gyula (Szó. Dózsa) 45.00, 3. Sághi 1. György (Szó. Honvéd) 46.3 mp. 100 méter meghívásos férfi hát: 1. Kuczora Ferenc (Szó. Dózsa) 1.15, 2. Agócs Mihály (Szó. MÁV( 1.18, 3. Vági András (Orosháza) 1.31 p. 200 méter meghívásos női mell: 1. Juhász Katalin (Szó. MÁV) 3.12, 2. Mészáros Jusztina G. Moldvik Eta (Békéscsaba) 1:24, 3. Maglódi Katalin (Szó. MÁV) 1:27.5 p. 400 méter férfi gyors: 1. Hasznos István (Szó. Dózsa) 5:00, 2. Zahorán Jenő (Békéscsaba) 5:34, 3. Ravasz István (Orosháza) 6:00.4... 6. Szó. Meteor 6:17 p. 50 méter leány mell: 1. Deés n. Agnes (Szó. Honvéd) 46.00, 2. Kovolyl Erzsébet (Szó. Honvéd) 49-2, 3. Cs. Farkas Mária (Szó. MÁV) 50.6 p. 100 méter meghí­vásos gyors: 1. Agócs Mihály (Szó. MÁV) 1:06.2, 2. Kiss And­rás (Szó. Dózsa) 1:07, 3. Dián György (Szó. Meteor) 1:08.6 p. 50 méter fiú gyermek hát: 1. Rata József (Békéscsaba) 41.4, 2. Czakó Et. György (Jászberény) 43:02, 3. Horváth Péter (Szó. MÁV) 43.03 mp. 200 méter meg­hívásos férfi mell: 1. Sándor György (Szó. Honvéd) 3:00.6, 2. Szegedi V. Kázmér (Szó. Dózsa) 3*5.8. 3. Urbán Lajos (Szó. Dó­zsa) 3:10.2 p. 200 méter női ve­gyes úszás: 1. Mészáros Juszti­na (Szó. Dózsa) 3:17.4, 2. Mold­vik Eta (Békéscsaba) 3:26.6, 3. Maglódi Katalin (Szó. MÁV) 3:33.3 p, Hatszázötven gyerek több világossághoz jut | értesítjük a termelőket, hogy a megye egész területén értékesítési szerződést kötünk j az új kukorica eladására | Előleg címén mázsánként 40.— forintot fizetünk. 1 Bővebb felvilágosítást a terményfelvásárló helyek adnak. SZOLNOK MEGYEI TERMENYFORGALMI VÁLLALAT I I SZOLNOK i SiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuniiiiMHiiiiininimiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiuiiminniitniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiií Szezonvégi kiárusítás 1959. augusztus 24-től szeptember hó 5-ig. Ertesitjük kedves fogyasz­tóinkat, hogy a karcagi tex­til-, kötött-, cipő- és konfek­ció szaküzleteinkben 20-40 százalékos árengedménnyel vásárolhat a fenti időpontban ruházati cikkeket. Feltétlenül keresse fel kar­cagi ruházati szaküzletein- ket. KARCAGI KISKER V. Most érdemes 5?^\2)IOT vásárolni! Egyes típusokban nagy árleszállítás. Rész­letre is beszerezhető Szolnok megye vas- és műszaki boltjaiban. iimiitimimiiHimiiimmiiiiiiiMimmiiiHiimiMimiimiiiiMininiiinimiiiiiiiiMiiiiiiiiimii Figyelem ! Figyelem! Fontos bőzleménY! AZ ALLATFORGALMI VALLALAT községi felvásárlói változatlanul előnyös feltételek mellett új akció keretébe n megkezdték az 1960. évi sertéshizlalási szerződések kötését MAGAS ÁTVÉTELI ÁRAK! KAMATMENTES ELŐLEGEK! TERMELŐSZÖVETKEZETEKNEK NAGYÜZEMI FELÁR! Emellett tovább folyik az 1959. negyedik negyedévi átadásra történő sertéshizlalási szerződéskötés Is. SZOLNOK-HEVES MEGYEI ALLATFORGALMI VALLALAT MnumiNHtHOWmnOUNMtMIHHmUUHHMHimumilliminillMHIHIIIIIMIIIIIIUIHIWHtlMM Valóságos kis munkáshad­sereg dolgozik Kunmadara­son a hatalmas épületen, — amely szeptember 2-től 650 kunmadarasi kisfiú és kis­lány második otthona lesz. Nagyon barátságos, szinte hí­vogató ez az új otthon. Ha végigjárjuk tágas folyosóit tantermeit, amelyeken az egyik fal csupa ablak, de egyébként is ragyogóan vilá­gos, vajszínű, — őszinte öröm tölt el bennünket. És ez az öröm csak fokozódik, ha látjuk, mi mindenre volt gondja a tervezőnek. Például arra, hogy a saroktantermek­ben, amelyek a hidegnek jobban ki vannak téve, kö­zel kétszer akkora, két aknás cserépkályhát méreteztek, — jnint a többi termekben. — Augusztus 28-ra Ígérték a műszaki átadást utána megjelenik a szülői munka- közösség sok tagja és segí­tenek a takarításban, a ren- dezkedésben — mondja Gyar­mati Gyula, az iskola új, fia­tal igazgatója. Nagyon örü­lünk, hogy szeptember 1-én, az évnyitóval együtt ünnepé­lyesen átadhatjuk az új isko­lát rendeltetésének* — És a szülők? — Le sem lehet írni azt az őrömet, amelyet az új iskola megnyitása okozott a község­ben. Megszokott látvány, hogy a szülők eljönnek, kör­bejárják az épületet, figye­lik mikor lesz kész. De a gyermekek sem különbül, ök már azt is számítgatják, va­jon melyik terembe kerül­nek, Lassan sétálunk végig az épületen, Benézünk ide is, oda is, A hatalmas fizikai előadóterem külön elektro­mos apparátusával bármelyik fővárosi iskolának is díszé­re válna. Képzeletünk már is benépesíti a kunmadarasi paraszt fiatalokkal, akik Fa- rday-ról, Voltáról, Röntgen­ről és Eötvös Lórándról fog­nak itt tanulni, Amikor a szerény, csendes Gyarmati Gyulát igazgatói elképzeléseiről kérdezzük, határozottan elhárítja a fele­letet — Nem az én személyem fontos, hanem az iskola. Elgondolkozva nézzük az emeieti lépcsőházi fordulót, amely lényegében egyetlen, hatalmas ablak. — Nagyon kell vigyáznunk a gyerekekre — találja el a gondolatomat Gyarmati igaz­gató. — Azt tervezzük, hogy az ügyeletes nevelő itt tar­tózkodik majd és tanítás vé­geztével a nevelő egészen a kapun túl is kikiséri a gye­rekeket. Meg kell szokniok ezt az épületet, a nagy vilá­gosságot, a hatalmas ablako­kat és akár milyen kicsinyek is, megtanulják majd nálunk, hogyan vigyázzanak a nép- vagyonra, meg önmagukra is. — h. t. — ~|— i------1—i— i — i.i i< Jv fa'd ő megm-itatja.*. A spanyolországi Valtarrá- ban egy ideje megsokszoro­zódtak az éjszakai betörések. Leleplezték a bűnöst: az az erlíber volt, aki már több íz­ben folyamodott éjjeliőri állásért, de mindig azzal uta­sították el, hogy „Valterrá- ban sohasem fordult elő be­törés, így hát nincs szükség éjjeli őrre”. (A „Paris Presse”-bol.) (apróhirdetések) TOVÁBBTANULÓ mezőgazdász hét éves gyakorlattal elhelyez­kedne. Lakás szükséges. Aján­latokat a törökszentmiklósi Hir­detőbe kér „Mezőgazdász” jel­igére. KÖNYVELÉSBEN, számlázás­ban. bérelszámolásban, SZTK és bank ügyekben jártas dolgozó­kat keresünk azonnali felvétel­re. Fizetés megállapodás szerint. Szállást, üzemi konyhát biztosí­tunk. Csak gyakorlattal rendel­kezők Jelentkezzenek. A Jelent­kezéseket önéletrajzzal „Gépál­lomás” jeligére a kiadóhivatalba kérjük beadni. VARRÓNŐKET, szolnokiakat és megyebelieket felvesz a Szol­noki Háziipari Termelőszövetke­zet. Szolnok, Kossuth tér L sz. Irodaház. KÖZÉPKORÚ, gyermekszerető magányos nőt háztartás vezeté­sére keresek — bentlakással. Szolnok, Táncsics Mihály u. L földszint. SZÁLLÍTÁSI vizsgával és szak­mai gyakorlattal rendelkező szállítási előadót keres a Szol­nok megyei FŰSZERT Vállalat. Erkölcsi bizonyítvány szükséges. Jelentkezés: délután 15 órától 19-lg. n. sz. Irodaház, I. emelet. A PU SZT AB ANRE VEI Állami Gazdaság azonnali belépéssel vontatóvezetőket alkalmaz. Je­lentkezés a gazdaság központi irodájában. Útiköltséget csak felvétel esetén téritünk. 59 EVES, jó állásban lévő ma­gányos férfi, hozzáillő egészsé­ges dolgozó, vagy nyugdíjas nőt keres házasság céljából. „Csak szolnoki” jeligére a Szolnoki Hirdetőbe. A JÁSZAPÁTI Vas- és Faipari KTSZ műszerész részlege vál­lalja rádió, televízió, vlllanyva- saló, mosógép, porszívó, mag­netofon, hangerősítő és villany- motorok javítását és tekercse­lését, - akkumulátorok javítá­sát és töltését, kerékpár, motor- kerékpár. Író- és számológép, valamint varrógép javítását. MOSZKVA K 65. 126 köbcentis, 2800 km-t futott, kifogástalan állapotban lévő motorkerékpár eladó. Cím: Szolnok, Dózsa Gy. u. 2. szám. 350-es IZS jó állapotban 15-ezer- ért eladó — Szolnok, Achim András u. 5. Délután 4—8 óráig. 125-ös Csepel teleszkópos, jó ál­lapotban eladó. Molnár Gyula Tiszaföldvár, O. Nagy Béla út 60. szám. UJSZASZON központban két-la- kásos beköltözhető családi ház eladó. Érdeklődni: Dr. Vágó, Szolnok, Mallnovszkl u. 37. CSEPAI szőlőkben 625 n-öl sző­lő, kunyhóval, gyümölcsfákkal eladó. - Érdeklődni: Szentes, Nagyörvény út 5. BOROSHORDOKAT keresek - kölcsön vagy megvételre. Cím: a Szolnoki Hirdetőben. SZOLNOKON - Alcsiban 10x7 m-es cseréptetős tanya lebon­tásra eladó. Érdeklődni: Szol­nok, Csokonai út SL A JÁSZBERÉNYI 10. SZ. autokozlekedesi VALLALAT autószerelő szakmunkásokat keres felvételre. Jelent­kezni lehet: 10. sz. AKÖV. Jászberény, Petőfi tér 2. szám. „iiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiimiuiiuimmiiiii Szolnok megyei NÉPLAP A Magyár Szocialista Munkás­párt Szolnok megyei Bizottsága és a Megyei Tanács lapja Kiadja a Szolnok megyei Néplap Lapkiadó Vállalat Felelős szerkesztős B. Kiss Mátyás Szerkesztőség: Szolnok. Tisza Antal u. 2. I. em. Telefon: 20-93. 23-20, 20-6» Kiadóhivatalt Szolnok. Irodaház, tszt 3. Telefon: 30-94 Igazgató: Fülemen Lajos Megjelenik héttő kivételével minden nap A tápot kézbesítésben es áru­sításban a Szolnok megyei postamvatalok és fiókposták terjesztik. A lap előfizetési dlla egy hóra 11.- Ft. Előfizet­hető bármely postahivatalnál __és kézbesltőnéL__ Sz olnoki Nyomda Vállalat 1959. augusztus 26. — 2920 Felelős nyomdavezetőt Mészáros Sándor S 1! y iskolások oasátmapfa az Alföldi Állami Áruházban Nyitva s Jel 11-től 17 óráig Divatbemutató; 11 és 16 órakor