Szolnok Megyei Néplap, 1956. október (8. évfolyam, 230-251. szám), A Nép Lapja

1956-10-02 / 230. szám

4 SZOLNOK SIEGTE! NÉPLAP 1966. október 2. Ez is tervszerűség ... Leírok itt egy rövidke törté­neteit arról, hogyan hátráltatja a vasút őszi forgalmát a MAGÉRT E cikkből az is kitűnik, hogy mennyire tervszerűtlenül végzi a szállítást az említett szerv. valamint egyéb áruk ki- és be­szállítása végett naponta több­ször megjelenik a városban. —■ Szajolba, illetve onnan legszíve­sebben csak kocsirakományú árukat szállít. MEGYEI LABDARÚGÓ BAJNOKSÁGÉRT Továbbra is a Jászberényi Vasas Aprító áll az éien Rátérek a lényegre: 1956. szeptember 26-án a MA« GÉRT a szolnoki személypálya-. udvaron 17051 számú fuvarlevél­lel feladott öt zsák pannon bük­könyt, 505 kilogramm súlyban. Cím: Állami Gazdaság, Szolnok, rendeltetési állomás „Szajol.’“ —< Az áru szeptember 27-én meg is érkezett a rendeltetési állomás­ra. Ez eddig rendben is lenne. Csupán az a furcsaság a dolog­ban, hogy a MAGÉRT ott van közvetlen a Szolnoki Fűtőház mellett, a személypályaudvar kö­zelségében, az Alcsiszigeti Állami Gazdaság ugyancsak Szolnok város területén fekszik. Sokkal közelebb esik a szolnoki, mint a szajoli vasútállomáshoz, már­­csak azért is, mert a szóbanforgó állami gazdaság vontatója vagy teherautója az általa termelt mag Jelen esetben a szajoli állomás vagy ajánlott levélben (2 forint) vagy telefonon (2.40 forint) érte­síti a gazdaságot, hogy áruja ér­kezett. Ajánlott levél esetében : 27-én feladjuk, visszamegy a levél Szolnokra, ott a gazdaság póstafiókjában helyezik el, s a következő lépés gépkocsit kül­deni Szajolba az öt zsák termé­nyért, mert. : mert ez sokkal komplikáltabb, mitha a MAG­ÉRT az odajáró autót rakja meg, ami csak egy 60 filléres telefon­ba kerül és nem kell ily módon emelni, fölöslegesen a vasút és posta őszi forgalmát. Talán meg lehetne ezt oldani a jövőben ész­szerűbben. is Erre hívjuk fel a MAGÉRT és más szállíttató szer­vek figyelmét is. Nyírfa József, Szajol, vasútállomás Hol a gazda, hi a gazda ? ■kb erre gondoltam, amikor benyitottam a tisza/várkonyi tanácsházára csütörtökön este — egész pontosan tizenhétóra ötvennnyolc perckor. Csodálkozva nyitogattam sorra az ajtókat azzal a reménnyel, hogy hátha találok valakit. De hiába jutottam el akadálytalanul az épület balszámyának egész a legbelső helyiségébe egy létekre se akadtam. Az épület jobbszárnyából viszont rádiószót hallottam, mégpedig a VB elnök szobájából. No, gondoltam, itt már csak kell lenni valakinek, ha már a rádió szol. Amikor beléptem, akkor mondta: „Kossuth rá­dió Budapest. A pontos idő 18 óra.” Azért hangsúlyozom ennyire az időt, mert még fél hétkor is a tanácsházán voltam és senkinek se ju­tott eszébe, hogy megkérdezze, mit keresek, és egyáltalán ki fia-borja vagyok. Ezidő alatt vártam türelmesen, elolvastam egy korábbi elnöki beszámolót, melyből megtudtam, hogy miként dolgoznak a különböző állandóbizottságók, hogy társadalmi munkában felépítették a tűzoltó­­szobát. hogy a végrehajtó bizottságnak hét tagja van, de most csak öt és hogy az elnök egyéves tanácsakadémián van, A beszámoló áttanulmányozása után beláttam, hogy hiába várók, itt reggelig se kérdez meg senki. Kiballagtam és az egyik ajtón ezt a féUrást" láttam: „Tanácstagi szoba.” Csodálatos, ez zárva volt. Holott épp érmék kellett volna nyitva lenni és az egész többinek csukva. Mindegy, élinduMam, hogy végre találjak valaki olyat, aki majd le­leplez, hogy bent jártam a hivatali helyiségekben. Hosszú keresgélés után rá is aknáztam egy nénikére, aki a hátsó fészerben kukoricát ■morzsolt nagy teilet nyugalommal. Megkérdeztem, ki a gondnok. Mire azt válaszolta, szintén nagy lelki nyugalommal, hogy a férje, de mi­vel lejárt a munkaidő, ö is elment a dolga után. No ez szép.Igaza van, járjon csak a dolga utóm. De előbb foglal­­loaztassa azt a kulacsomat, aminek áLUtőlag valamilyen rendeltetése ‘Vtm. Különben minek zörög a zsebében? Veszedelmes dolog ilyen furcsán értelmezni a demokrácia kiszélesítését, a szabadabb politikai légkört. Ez nem a falu lakosai iránti bizalom — ez hanyagság. Ilyen könnyelműséget Tiszavárkonyban sem engedhetnek meg maguknak a tanács dolgozói. A szorjet filmekről r" n 3 4 5 6 7 8 9 10 * II 11 355* UH 12 ti M 1? ii 14 m Í5~ 16 Ül TT~ 18 19 ■■■■ ■■■■ BIBI aaaa sk: 20 aaaa aaaa 1 21 22 ÜT 23 24 ■■ « 15a 25 S3 ma 26 □ 27 28 ¥ 29 30 Ü 31 Ük 32 33 II 34 35 Mi u:u: 36 un 37 ül: 38 39 40 41 Ü* .anas 42 ÜJ ii Is 44 "Isj" UH3 46 nüi ■ nana un iiaa ■au ÜT” r » Ü 50 w: öl 52 Ü ÜJ 54 !ii 5S~ ÜL Beküldendő: Vízszintes: L F Vízszintes: 1: Megfejtés la részei 11. Késnek van, szónak is lehet 12. pégi ürmének,-13. Sivatagi hajé; U. Négy németül, 15. Tempói a, 17. S*v teszi: is. Dokumentuma: so. Réveiős rovar, 22. Házban van, 23. Hi I, A: 25. Ugyanannyi: 26. Miniszter Tanács; 27. jrt, kevervei 29, Évszak; 51: S; T: 52: A megfejtés Itt része-. 54: Mértani test; 36. Helyhatározórag; 37; Virágrészj S3, R. K, 3i 40, Erre készül az utazói 42: Férfinév ékezettöblettel a végén; 44. Vissza: Orosz női névj (Első kockába Sz!) 45. Elmélet (ut. kocka két betű): 46. Névelős gyomnövényt 47. Ludolf féle szám: 48. Festmény: 60. 0 viaskodik: SÍ: Sok keverék!! 53. Hozzátartozói 65, Aisórészj i Függőleges; S; Bejegyez. >, Kendbetesz. flggőleges: Vízszintes; i. Kecskehangi 5, Kopasz: 6, Nyaralóhely a BaSaten©*-7; Tamás rövidem 8. Mint a 31. vízszintes; 9: Fél: 10; űj létesítménynél vám 14: A megfejtés Hj részei 15. I: A: 16. Azonos mássalhangzók: 19. Túlzott, csunyaj 21:: s t Vilmos 23; Kölcsön: 24: Az épület része névelővel; 28. Ünnepi lakoma: 30; Létező: 32; Erről jut eszembe (franeiáül); 33. Román kikötői 35. U; T: E: 39; Orvosság tárgyesettel: 41; Aranka becézve: 43: Súlyos betegséget okoz.- (ek. többi.) 44. Építőanyag névelővel: 48. Bakkecske: 49, Soklábú állat: 52, Azonos mássalhangzók: 53, Azonos mássalhangzók: 54, Női név végén láthatót 3• sz. MSzI szelvény Jászapáti Törekvés — Szolnoki Szikra 1:0 (0:0) Szolnok, cukorgyári pálya, ve­zette: Polgár. Mintegy 300 néző jelenlé­tében erős iramú mérkőzést vívott a két csapat. Az első félidő 20—25. per­céig kiegyensúlyozott volt a játék. — Mindkét részről sok gólhelyzet maradt kihasználatlanul. Fordulás után többet támadtak a jászapátiak. — Szebbnél, szebb lefutásokat vezettek, aminek meg is lett az eredménye, mert az 55, percben Kökény lövése a hálóban kö­tött ki, 1:0 a jászapátiak javára. Mind­inkább a jászapátiak kerültek fölény­be, de a kapus jó érzékkel hárított. A játék képe alapján a jászapátiak meg­érdemelten jutottak a két bajnoki pont birtokába. Góllövő: Kökény. A jászapáti tiaknál az egész csapat teljesítménye dicséretet érdemel. A Szikrából: Ku­­rucz, Helmreich és Baricza játéka emel­kedett ki; Szolnoki Szikra ifi—Jászapáti Törek­vés ifi 2:0. * Törökszentmiklósi Vasas—Martfűi Vö­rös Lobogó 2:1 (1:0) Törökszentmiklós, vezette: Csák H; A mérkőzés elején a martfűiek léptek fel támadólag és az első 20 percben főleg a Vasas térfelén folyt a játék. — Ezután megfordult a helyzet; A Vasas feljött és veszélyes támadásokat vezetett. Több gólhelyzet is akadt, de ezek közül csak egyet tud­tak kihasználni. Fordulás után az 50. percben a játékvezető — kissé elhamar­kodottan — kiállította a Vasas balszél­sőjét. A martfűiek ki is hásználták az emberelőnyt, és Mancza jól eltalált lö­véssel egyenlített. Ezután hatalmas küz­delem indult a győztes gól megszerzé­séért. A Vasas tíz emberrel is többet támadt. A hazaiak állandóan rohamoz­tak, de lövéseiket a jó formában lévő Csendes hárította. A 83. percben a nagy nyomás góllá érett. Szögletrúgáshoz ju­tott a törökszentmiklósi csapata. A be­ívelt labdát Pintér a kapuba fejelte. A Vasas különösen a második félidőben nagy lelkesedéssel játszott és megérde­melten győzött: Törökszentmiklósi Vasas Ifi— Martfűi Vörös Lobogó ifi 1:0. Szolnoki Kinizsi — Mezőtúr! Traktor 5:i (3:1) Szolnok, — vezette: Gyarmati (Békéscsaba). A szolnoki élelmezési csapat már az első percekben magához ragadta a kezdeményezést és az első félidőben úgyszólván teljesen a hazaiak irányították a játékot. Ezt igazolta 3:1 arányú vezetésük is. A második félidő­ben továbbra is a Kinizsi irányította a játékot és csaknem a mérkőzés végéig fölényben játszottak a gyenge napot ki­fogó Meztőuri Traktor ellen, A cukor­gyári együttesnek különösen a csatár­sora mozgott ötletesen. Védelmük is jól megállta a helyét. Végeredményben a játék képe alapján megérdemelten jutottak a két bajnoki pont birtokába. Góllövők: Szekeres (2). Szathmári, Bí­ró. Kiss J„ illetve: Kiss J. (öngól). Jók: Géczi Itt, Kiss J.; Bíró, Szekeres, Il­letve: Czikkely, Csurgó és Máté. A Já­tékvezető gyengesége miatt több dur­vaság is volt a mérkőzés folyamán. Mezőtúri Traktor ifi—Szolnoki Kinizsi ifi 3:0, • Jászberény! Fémnyomó Vasas—Kun­hegyes! Traktor 2:0 (1:0) Jászberény; — vezette: Almásy L A mérkőzés heves haza! rohamokkal indult: amit a ven­dégek sokszor kemény belemenéssel tisztáztak; Az első 20 perc elteltével a játék kiegyenitíettebbé vált. Az iram esett. Az első félidő hátralévő részében már csak Szigeti gólja jelentett külö­nösebb eseményt; Fordulás után újra a hazaiak rohamával indult a küzdelem, a csatárok pontatlan átadásai miatt azonban gólt elérni nem tudtak. Hosz­szabb mezőnyjáték után az egyik hazai támadás után Szigetit kiugratták és az a hálóba lőtt. A 85-ik percben Na­gyot a játékvezető kiállította. Ettől az egy esettől eiltekintve a mérkőzés álta­lában sportszerű keretek között zajlott le. Góllövők: Szigeti (2). Jók: Mucza, Gere, Goudos, — illetve: a kunhegyes! középhátvéd. • Jászberényi Vasas Aprító — Szolnoki Törekvés APF 7:0 (5:0) Szolnok; városi pálya, vezette: Labáth; — Már a kezdés után a Vasas ragadta magához a kez­deményezést. A hetedik percben Rétsá­gi révén sikerül is megszerezniük a vezetést. Ezután az ÁFP indított szór­ványos támadásokat, melyet a Vasas Aprító védelme erélyesen vert vissza. A 15. percben Potemkin ejtett labdája táncolt a szolnoki csapat hálójába. A 25. percben ismét Potemkin volt ered­ményes és ezzel megszerezte a Vasas harmadik és az idei szezon 100-ik gól­ját. Továbbra is a Vasas támadt és a 32. percben Szentannai erős lövése hullt Hétközben lejátszott megyei Mezőtúri Traktor—Jászapát! Törekvé« 2:1 (1:1) Jászapáti, vezette: Fehér J, A hétközben lejátszott mérkőzésen is mintegy 400 néző gyűlt egybe. A kitű­zött kezdési időre nem érkezett meg a vendégcsapat. Mégis hosszas várakozás után 17.20-kor elindult a labda 90 per­ces útjára. Mezőtúr kezdte a játékot, a 12. percben a hazai együttes vette át az irányítást és Tóth révén vezetéshez jutott. Ezt követően is a hazaiak támad­tak többet, de eredménytelenül. Ebben közrejátszott a szél is. A széltől erősen támogatott mezőtúriak kiegyenlítettek. Gombás mintegy 25 méterről lőtt ka­pura. Már úgylátszott, hogy a labda el­kerüli a kaput, de a szél a hálóba so­dorta. így l:l-re alakult az eredmény.; Fordulás után a hazai csapat támadott védhetetlenül a kapu balsarkába; Ezt követően egy Vasas támadás után a 40. percben Kovács góljával 5:0-ra alakult az első félidő eredménye. A második félidő hosszabb mezőnyjátékkal in­dult: Az iram lanyhult, bár a játék eb­ben ~ a részében is kidomborodott a Vasas technikai fölénye. Az APF telje­sen védelembe szorult és a 75. percben egy gyors Vasas támadás végén Szent­annai 6:0-ra igazította, majd a 90, perc­ben egy kavarodásból kipattanó labdát a 16-osról Rétsági belsővel helyezett 8 kapu balsarkába. Góllövők: Rétsági (2), Potemkin (2), Kovács, Szentannai (2). — Jók: Valdek, Rétsági, Kovács, illetve: Szabó L.; Szurovecz. Szolnoki Törekvés APp Ifi—Jászberé­nyi vasas Aprító ifi 5:1, « Szolnoki Törekvés U.—Karcagi Szpar­­takusz 3:0; Törökszentmiklósi Bástya- Szolnoki Bástya 5:3; Mezőtúri Honvéd— UjszászJ Törekvés 4:0. I. o. labdarugó mérkőzés ugyan többet, de a védelem mindig jól hárított. Mindjobban sötétedni kezdett és ez zavarta a játékot. A 70. percben szerezték meg a vendégek vezető gól­jukat. Egy előreívelt labdát — a sötét­ség miatt— elvétett az egyik játszapáti játékos, a kapus sem tudta szemmel kísérni és így Magyar lövése a hálóba jutott. Pár perc múlva a játékvezető látva a sötétség zavaró hatását, lefújta a mérkőzést. A későn érkező mezőtú­riakon múlott, hogy a mérkőzést nem fújatták le. Természetesen ezért az if­júsági mérkőzést sem lehetett lejátsza­ni. Góllövők: Gombás, Magyar, Illetve: Tóth. Jók: Lengyel; Csurgó; Magyar; Gombás, illetve: Kökény; Búza; Szlrze; Dobos; Országos Béke Kupa teke csapatbajnokságért Szolnoki Építők—Zagyvapálfalvi Épí­tők 2.232—2.165 Szolnok, VTSB pálya; — vezette: Dobos Jj Az Építők együttese mérsékeltebb teljesítménye ellenére biztosan győzött. Legjobb dobók: Dobos 412, Ragó M., 384, Kalics, 382, illetve: Bozó I; 390, Sze­­berkényi 372; Czlkora I. 367 fa; Pereces! Bányász — Szolnoki Bástya 2.431—2.280 Pereces, Bányász pálya; ve­zette: Rajkó; Perecesl Bányász: sisoth, Oravecz, Székely; Lovász, Utry, Béres. Szolnoki Bástya: Béres, Tiszai, Bálint, Rácz, Zsíros, Katona. A nagyobb versenyrutinnal rendel­kező hazai csapat igen jó eredménnyel győzött az utazástól fáradt szolnoki együttes ellen. Legjobb dobók: utry 448, Székely 413, Béres 405, illetve: Katona 411; Béres 410, Zsíros 410 fa. Szerencsi Kinizsi — Szolnoki Bástya 2.385—2.336 Szerencs, Kinizsi pálya, ve­­zete: Horváth.­Szerencsi Kinizsi: Rizner I:; Budavá­ri, Keresztúri, Tóth; Zsoldosl, Rizner; Szolnoki Bástya: Béres; Tiszai, Bálint, Meggyesi, Zsíros, Katona; Végig izgalmas és változatos küzde­lemben a hazai csapat megérdemelten győzött; bár egy kis szerencsével a Bástya együttese is megnyerhette vol­na a mérkőzést: Legjobb dobók: Rizner I. 432, Rizner H; 425, Budavári 410, illetve: Béres 422; Zsíros 415, Katona 404 fa; Az Ózd! Vasas — Szolnoki Törekvés OBK mérkőzés a szolnoki csapat utazá­si nehézsége miatt később kerül leját­szásra; A megyei kosárlabda bajnokságért Szolnoki Törekvés: Szilágyi m. Cuk­rász — Sánta — Frizi, Káplár, cs’: Hor­váth. Verderberg, Himer, Szilagyi IL Törökszentmiklósi Bástya: Szabó F.,­­Szabó I. — Olajos — Jávor, Lázár, cs: Szabó I.; Kovács; Jóiramú mérkőzésen könnyű győzel­met aratott a Szolnoki Törekvés Kosárdobók: Káplár 15, Szilágyi II; 15. Szilágyi Itt 14, Hegedűs 12, Himer 10, Horváth 8, Sánta 6, illetve: Szabó F; 11, Szabó I. 8, Jávor 6; Szolnoki Törekvés Szolnoki Tö­rekvés „A“ 182, (62:48, 32:18). A kiirt területi bajnoki mérkőzés el­maradt, helyette a két csapat jóiramú színvonalas, barátságos mérkőzést ví­vott; A Totó 12 találatos szelvénye 40. hét 1. Salgótarján—Bp. Kinizsi X 1:1 2. Pécs—Szombathely X 1:1 3. Szeged—Tatabánya 2 0:2 4. Komló—Győr X 2:2 5. Sopron—Dinamó 1 2:0 6. Bp. Szikra—Pénzügyőrök 1 3:2 7. Nagybátony—Bp. Szpartak. 2 0:1 8. Jugoszlávia—Csehszlovákia 2 1:2 9. Udinese—Roma X 2:2 10. Torino—Fiorentína 1 2:1 11. Spal—Sampdoria 2 0:3 12. Napoli—Internázlonale X 1:1 jUPftÓfltfiDETÉSES SÜRGŐSEN eladó egy 125-ös „Csepel"; Szászberek, fő-út; Szintai; A MARTFŰI Állami Gazdaság keres azonnali belépésre mezőgazdaságban jártas terv; statisztikus üzemgazdászt, továbbá kőműves szakmunkásokat; *­­Kollektív fizetés; lakás, kiváló étkezés biztosítva: A SZOLNOK Megyei Tüdőbeteggyógy­intézet azonnali felvételre keres egy konyhahentest és egy fűtősegédmun­kást; ÍRÓGÉPET; számológépét; töltőtollát jótállással megjavítja: Fehér műsze­rész; Szolnok; a Főpostával szemben. FIGYELEM! Nagy választékban kaphatók Kelet-Néroetországból megér­kezett; HÁLÓSZOBA hítawk a Bűtorértékesítő Vállalatnál Szolnok, Beloiannisz út 8. sz, MINDENT egy helyen az Állami Áru­házban! Nálunk vásárolt anyagból mé­ret után férfi öltönyt, kabátot; kosztü­möt; szoknyát; nadrágok stb; készít a Szolnoki Ruházati KTSz minőségi sza­bóságának áruházunkban működő rész­lege: Minőségi munkai Pontos kiszol­gálás; A SZOLNOKI ADatforgalml Vállalat ke­res azonnali belépésre mezőgazd: épít­kezéshez kőműveseket, férfi és női se­gédmunkásokat: Jelentkezni lehet: Ken­gyel, Urgehát, Allatforgalmi Vállalat célgazdasága. Vidékieknek szállás; üze­mi étkezés, havi egyszeri hazautazás költségtérítése biztosítva, kollektív bé­rezésen kívül gabona fejadagot biztosí­tunk: FELVÉTELRE keresünk vizsgázott sta­­stabil kazánfűtőt; Szolnoki Patyolat; A KARCAGI Április 4. Mg. Tsz, faisko­lájában őszi és tavaszi szállításra min­den nemű 1 éves suhángok kaphatók, Cá Ori§CéÉCK®aSa Termelők I Késsetek hízotilíbára, — ka­csára, pulykára, csirkére hiz­lalás! szerződést az fmsz-néi. L!ba után 100 Ft, kacsa után §0 Ft előleget azonnal fizet a földművesszövetkezet. Le­szállításkor a kacsáért és li­báért 24 Ft-ot, csirkéért 20 Ft«ot, pulykáért nov. 15-étől 17.50 Ft-ot, dec. 1-től 18.00 Ft-ot fizet kg-onként a föld­művesszövetkezet. Szerződé­ses kukorica kötelezettségből liba: 20 kg, kacsa: lo kg, puly­ka: 10 kg, csirke: 4 kg tengerit mentesít. FÉLHAZ üzlethelyiséggel sürgősen el­adó Tóth Mihály Kisújszállás, Móricz Zs. út 19. tmtimmniimimtnnimNmmitmmMMMMMmr FÉRFI MUNKAERŐT (segédmunkást) BUDAPEST területére 18 éren télül, vffla­­mes vágányépítési máskára felveszünk. Dolgozóinknak munkaruhát* bakancsét, kedvezményes------j -7 — - -­kleknek meakásszállásf, a cs ládfenntarlóknak napi 6 különélés! pótlékot biztosítón Jelentkezess a FOVAKC VASÚTÉPÍTŐ VAX LA LAT Ki pontjában: Budapest, vil Aki fa n. 15. rv emelet 109. szol 'iimiijiiiiiiimiimiimiiiiiimmiiiMiiiiiiiiimiiiiiii Nyilttér* Feleségemtől, Modla Gézánétó! is*.: Pótári Mária különváltan élek. Érte sem erkölcsi, sem anyágt felelősséget nem vállalok. Modla Géza, Szolnok, Kút U; 8. * E rovatban közöltekért sem szerkesz­tőségünk, sem kiadóhivatalunk felelős­séget nem vállal. Szolnok megyei BAROMFI TOLLAT (liba, kacsa,tyúk, pulyka, stb.) vásárolunk magas napi áron. Szövetkezeti tagoktól vásárolt tollat a felvásárlási könyvbe beírjuk. Jászapáti ás Vidéke Kőrz Földművesszövetkezet NÉPLAP politikai napilap Szerkeszti a szerkesztő bizottság, Felelős kiadó: KALMAN ISTVÁN Terjeszti a Megyei Hirlaphlvatal Előfizetési ár 1 hóra 11 forint Szolnoki Nyomdaipari Vállalat Szolnok, Malinovszki u. 19. Felelős vezető: Mészáros Sándor