Tóth Károly (szerk.): Ezredforduló. A tudomány jelene és jövője a kisebbségben élő közösségek életében c. konferencia előadásai - Nostra Tempora 3. (Dunaszerdahely, 2001)

A humán tudományok és a tudományos műhelyek szerepe a nemzeti kisebbségek társadalmi és kulturális életében - Liszka József: Szlovákiai magyar néprajz és/vagy európai etnológia?

Szlovákiai magyar néprajz és/vagy európai etnológia? A megbízható deskripcióra, dokumentálásra természe­tesen a jövőben is szükség lesz, hiszen ez szolgáltatja a nyersanyagot bármilyen szempontú elemző vizsgála­tokhoz. Ha ezt értjük „szlovákiai magyar néprajz" alatt, akkor erre a tudományágazatra a jövőben is szükség lesz. Az már voltaképpen lényegtelen, hogy ez a leíró néprajz éppen mely népcsoport kulturális vagy társadal­mi jelenségeit rögzíti. Esetünkben természetes, hogy a szlovákiai magyarokét, ezért lehet indokolt akár a „szlovákiai magyar néprajz" szóösszetétel. Mit értsünk azonban európai etnológián? A fogal­mat a neves svéd néprajzkutató Sigurd Erixon vezette be a negyvenes években, ám igazi, sikeres pályafutá­sát csak az utóbbi évtizedekben kezdi befutni. Azóta többen megfogalmazták már célkitűzéseit, követendő munkamódszereit (elsősorban a skandináv országok szakemberei, de német és magyar példákat is hozhat­nék), s persze - a dolog természetéből adódóan - ahá­­nyan, szinte annyiféleképpen. Ezért most csak arról be­szélhetek, hogy én mit értek európai etnológián. Volta­képpen az Európában korábban hagyományos, a saját nép kultúrája vizsgálatára irányuló néprajzi módszert helyettesíti, illetve egészíti ki azzal, hogy más európai népek kulturális megnyilvánulásait (is) vizsgálja. Ezzel lényegében a néprajztudomány összehasonlító irányza­tait emeli magasabb rangra. Emellett a korábbi európai néprajztudományokban (és főleg a kelet-közép-európai népek néprajzában) ugyancsak hagyományosnak minő­síthető archaizmuskutatással szemben bizonyos fokú „jelenkutatási" elemeket is beemel az etnológiai gya­korlatba. Még tovább menve, főleg a kulturális és szo­ciális antropológia munkamódszereinek szentel na­gyobb jelentőséget, mint azt a hagyományos néprajz ko­rábban tette, illetve a „másság” kutatásának elvét hangsúlyozza. Egy adott társadalomban persze minden­ki „más”, hiszen az emberek különböző szempontok (nyelv, vallás, nemek, életkorok, foglalkozások, szabad­idő-foglalkozások, társadalmi helyzet stb.) szerint kü­lönböző csoportokba tömörülnek, illetve sorolhatóak. Ily módon az egyén egy időben több csoportnak is a tag­ja lehet, miközben ezekben a csoportokban akár más­hogy is viselkedik. Az efféle problémákkal a hagyomá-43

Next

/
Thumbnails
Contents