Viga Gyula (szerk.): Kisgéres. Hagyomány és változás egy bodrogközi falu népi kultúrájában - Lokális és regionális monográfiák 1. (Somorja-Komárom, 2014)
Csiki Tamás - Keményfi Róbert: A falu társadalmának és térszerkezetének néhány jellemzője a kapitalizmus korában (1848 - 1945)
Kisgéres. Lokális és regionális monográfiák 1. Dunaszerdahely-Komárom 2000 A falu társadalmának és térszerkezetének néhány jellemzője a kapitalizmus korában (1848-1945) CsIki Tamás-Keményfi Róbert I. A település társadalma Magyarországon az utóbbi években számottevően gyarapodott a falusi települések kapitalizmus kori történetét, illetve társadalmi sajátosságait vizsgáló munkák száma. Ezek bizonyították, hogy népességüket - a birtokstruktúra, a termelési szerkezet, a jövedelemviszonyok, a vagyoni rétegződés és az életforma tekintetében is - igen jelentős helyi-regionális különbségek jellemezték. Ha tehát abból a feltételezésből indulunk ki, hogy nincs két egyforma falu, akkora trianoni békeszerződés után az újonnan alakult csehszlovák államhoz került Kisgéresen végzett kutatások is hozzájárulhattak a magyar parasztság társadalomtörténetének színesítéséhez. Annál inkább, mivel tanulmányunk olyan történeti korszakot vizsgál, amelyben - sok évszázados stagnálás vagy legfeljebb rendkívül lassú változások után - megteremtődhettek a demográfiai, gazdasági és ezzel összefüggésben a társadalmi szisztéma gyökeres átalakulásának a lehetőségei. Persze hangsúlyoznunk kell, pusztán lehetőségekről van szó, mivel például a jobbágyfelszabadítás jogi aktusa 1848-ban, az ezt követően felgyorsuló birtokrendezések - amelyek Kisgéresen is vontatottan, peres eljárások sorozatával kísérve zajlottak, ám mégis a gazdálkodás korszerűsítésének elengedhetetlen feltételei voltak - vagy a falu belszervezetének és igazgatásának a módosulása nem jelenthette automatikusan a termelés modernizálódását, a parasztság polgárosodását vagy a falusi önkormányzat megteremtését. Hiszen évszázados termelési-társadalmi tényezők, a feudális kor hozadékának számos eleme maradt meg Kisgéres történetében, 89