Liszka József (szerk.): Az Etnológiai Központ Évkönyve 2008-2009 - Acta Ethnologica Danubiana 10-11. (Dunaszerdahely-Komárno, 2009)
Tanulmányok - Bárth Dániel: A nyugati és a keleti kereszténység határá. Vallási együttélés és konfliktusok a dél-magyarországi Bácskában a 18. században (Összefoglalás)
A nyugati és a keleti kereszténység határán Vallási együttélés és konfliktusok a dél-magyarországi Bácskában a 18. században (Összefoglalás) A tanulmány az etnikai és vallási tekintetben egyaránt rendkívül sokszínű Bácska példáján mutatja be a vallási együttélés 18. századi lehetőségeit és korlátáit. A bácskai népesedéstörténet rövid vázlata után a szerző saját levéltári kutatási eredményeit foglalja össze a témában. A kiválasztott terület vegyes lakosságú településeinek mindennapi életéről tájékoztató egyházi források (főként a püspöki vizitációk jegyzőkönyvei) segítségével nem csupán az államhatalom részéről is támogatott római katolikus egyházi törekvések, hanem a nem katolikus felekezetek mozgástere, illetve a „népi” kezdeményezések is nyomon követhetők. A katolikus és ortodox felekezeti együttélés kapcsán a szent szövegek (archaikus imádságok), a szent helyek (szentkutak) és a szentemberek közös „használatára”, kölcsönhatásaira lehetett rámutatni. Utóbbira példaként egy, az 1760-as években Zomborban tevékenykedő ferences szerzetes alakja került középpontba, aki ördögűző-gyógyító tevékenységével valamennyi környékbeli felekezet és népcsoport körében kiemelkedő népszerűségnek örvendett. A tanulmány konklúziója szerint - különösen a későbbi századok viszonylatában - a 18. században még egyfajta relatív harmónia tapasztalható a régióban a vallási (és ezzel szoros kapcsolatban az etnikai) együttélés tekintetében, amely körülmény vélhetően az újkorban újranépesedett terület lakosságának „jövevény-tudat”-ával hozható összefüggésbe. 60