Somogyi Néplap, 1988. szeptember (44. évfolyam, 209-234. szám)

1988-09-15 / 221. szám

1988. szeptember 15., csütörtök Somogyi Néplap 7 SPORT Labdarúgó NB I I Labdarúgó MNK Remek második félidő Siófoki Bányász—Dunaújvárosi Kohász 3-0 (1-0) Somogyi továbbjutó nélkül Siófok, 4 ezar néző. V. : Drigán (Fekete, Wagner). Siófoki B. : Horváth — Brettner, Pardavi, Olajos, Szabó B. —- Marozsán, Pal- kovics, Quirikó — Boros­tyán (Boda 78. perc), Frep- pán, Meksz (Keszeg 57. perc). Edző: Gellei Imre. Dunaújváros: Holló — Ress, Boldóczki, Dózsa, Né­meth. — Gróf (Vajda 46. perc), Kerepeczki, Márkus (Csorba 58. perc), Miskovicz — Nyúl, Tóth. Edző: Vági István. Sárga lap: Miskovicz 17, Nyúl 53, Pardavi 55 perc. Szöglatarámy : 9:8 (4:5) a Dunaújváros javára. Vendégtámadások vezet­ték be a mérkőzést, a 16-ős­ről két szabadrúgás majd egy érvénytelenített gól je­lezte a Kohász támadóked­vét. A 6. percben Kerepecz­ki fejesét Szabó B. a gólvo­nalról fejelte ki, a 8. perc­ben viszont az első ígéretes hazai támadás megérlelte gyümölcsét. Olajos vezette föl a labdát, majd Boros­tyánnal kényszerítőzött, s a visszakapott labdát 13 mé­terről Holló mellett küldte a jobb sarokba. 1-0. Válasz­ként Boldóczki nagy lövését ütötte szögletre Horváth. A vendégek maradtak táma­dásban, fölényüket néhány szöglet jelezte, de Horváthot igazán nem tették próbára. A 37. percben viszont Meksz aJlig lőtt a jobb sarok mel­lé. A szünet után Mickovicz csaknem a hálóba talált; alig ment el a labda a hosz- szúsarofc mellett. Aztán fel­jött a Bányász, egyre-másra rohamozott, s az 54. percben ez eredménnyel is zárult. Marozsán indította Boros­tyánt a jobb oldalon, be­adását Freppán lőtte kapu' ra. A labdát Holló bravúrral még kitornázta, de éppen Palkovicshoz ütötte, s az higgadtan a kapu jobb ol­dalába lőtt. 2-0. Továbbra is a Bányász maradt támadás­ban, két ízben Palkovics, egyszer pedig Quirikó te­remtett meleg helyzetet. Vá­laszként a vendégek is tet­tek néhány bátortalan kí­sérletet. Ezek közül Vajda lövése (80. perc) a felső ka­pufán csattant. Lefékeztek a csapatok, de a 87. percben a Bányász még egy kísérle­tet tett — sikerrel. Boda az alapvonalnál csípett el egy labdát, visszagurította Ma' rozsánnak, az egy csellel tisztára játszotta magát, majd 8 méterről a jobb sa­rokba lőtt. 3-0. I A Kohász kezdett jobban és a Kohász bánta. A siófo­kiak gyors vezetéshez jutot­tak, s ez egyszeriben lehig- gasztotta őket. Igaz, a Du­naújváros elkeseredett kí­sérleteket tett áz egyenlítés­re, de a hazai védelem szi­lárdan állt a lábán. A fél­idő közepétől aztán „pihe­nőre tért” mindkét csapat. Nem így a szünet után, mi- koris a Bányász második Tömegsport Megyei sportnapot rende­zett Mosdáson az egészség- ügyi dolgozók szakszerve- te. Hét sportágban 482-en indultak; az összesített ver­senyt a Megyéi Kórház csa­pata nyerte a Marcali Kór­ház és a mosdósi tüdőgyógy­intézet ellőtt. Buzsákon a falusi dolgo­zók spartakiádjának Boglár- l'dlle körzeti döntőjén a kis­pályás labdarúgásban hat csapat közül az öreglak lett a nyertes. A második a So- mogyvár és a harmadik a lengyeltóti „Két Trabant”. gólja játékkedvet csiholt minden játékosába. Egyre- másra szőtte akcióit a sokat mozgó hazai együttes, s bi­zony ebben az időszakban a vendégektől a kapkodáson kívül vajmi keveset lehetett látni. Élénk volt az iram, a közönség élvezte a játékot; ebben az időszakban akár újabb gólokat is lőhettek volna a siófokiak. Végül is a háromgólos győzelem ezen a mérkőzésen hű kifejezője volt a két csapat közötti különbségnek. Jók: Olajos, Marozsán. Quirikó, Borostyán, illetve Bóldóczki, Németh, Tóth. Jutási Róbert Az NB I további eredmé­nyei : ZTE—Vác 3-0 Veszprém—Ü. Dózsa 2-1 Rába ETO—PMSC 1-0 Bp. Honvéd—FTC 3-0 Videoton—MTK-VM 4-0 Vasas—Haladás 2-0 Tatabánya—Békéscsaba 3-1 Szöuli jelentés Vége a maratoni röplabdacsatáknak Szerdán egy korszak lezá­rult a röplabdasportban. A nemzetközi szövetség, az FIVB kongresszusának tag­sága egyhangúlag úgy dön­tött, hogy megváltoztatják a pontszámítás szabályait, s így lényegesen rövidiefabé válnak a mérkőzések. Mind­erről Holvay Endre, az FIVB Adminisztratív Tanácsának tagja, a nemzetközi szövet­ség játékvezető bizottságá­nak elnöke számolt be. — A szabályváltozás két pontban foglalható össze — mondta. — Először is a játsz­mákban csak 16-ig kötelező a minimum kétpontos kü­lönbség elérése, 17-nél már az egypontos előny is ele­gendő. Tehát az utolsó, még minimum kétpontos játszma­nyerés a 16:14, utána már 17:16-nál feltétlenül befeje­ződik a szett. Ami pedig a másikat illeti: ha ötödik játszmára kerül sor, abban valahányszor földet ér a labda, pont születik, azaz A biztonsági személyzet tag­jai napi ellenőrzésüket tart­ják az olimpiai komplexum­ban Szigetvár—Csurgó 2-0 (1-0) Szigetvár, 500 néző. V.: Rácz. Csurgó: Fullér — Tóth, Mészáros, Kovács I. (Deme), Beke — Puskás (Bántó), Markek, Szigeti, Vékony — Csalos, Rituper. Edző: Ké­széi Ferenc. Végig fölényben játszott a vendég Csurgó, a 14. perc­ben azonban a hazaiak egy váratlan akció után megsze­rezték a vezetést. A gól után még nagyobb erővel roha­mozott a Csurgó, helyzet helyzetet követett — a 60. percben Markek 11-est hibá­zott —, gólt azonban nem sikerült szerezni. A 75. perc­ben Kovács felibelőtte a fel­ső kapufát. A mérkőzés haj­rájában, nagy csurgói nyo­más közepette, a hazaik 18 méteres szabadrúgásgóllal bebiztosították győzelmüket. A látottak alapján megér­demelt a lelkesen játszó ha­zaiak győzelme, mivel a csurgói csapat néhány játé­kosa fölényes könnyelmű­megszűnik az a kötelezett­ség, hogy a csapatnak előbb forgáshoz kell jutnia, s csak akkor érhet el pontot, ha ná­la a nyitás joga. — Nem módosul így alap­jában a játék? — Ami az ötödik szettre érvényes „tie-breaket” ille­ti, ez a mérkőzéseknek mind­össze tíz százalékára fog vo­natkozni, ugyanis nemzetkö­zi átlagban körülbelül ennyi az ötszettes találkozók ará­nya. Egyébként ez az újítás azoknak a csapatoknak ked­vez, amelyek magabiztosak, s ritkán rontanak nyitást. Ha ugyanis szervát hibáz­nak, az a jövőben már íz ellenfél javára jelent pontot — legalábbjs a döntő játsz­séggel próbálta megoldani a helyzeteket. Jó teljesítmény a Csurgóban nem volt. Gól­lövők: Kerék, Lengyeltóti. Kiss Béla Ajkai Hungalu— Rákóczi FC 1-1 (1-0, 0-0) 11-esekkel 4:1. Rákóczi FC: Sándorfi — Kurdi, Rácz, Horváth, Bar­na — Riczu, Szajcz, Adorján — Gőbölös (Kádár), pyuria (Gilitsch), Neubauer. Edző: Monostori Tivadar. ■ Sáros, csúszós talajú pá­lyán került sor a mérkőzés­re. A jó iramú, színvonalas 90 perc alatt a hazaiak rá­cáfoltak a bajnokságban ed­dig mutatott formájukra. Végig többet támadtak ma­gasabb osztályban játszó el­lenfelüknél, s ha csatáraik jobban kihasználták volna helyzeteiket, már a rendes játékidőben kiharcolhatták volna a továbbjutást. Góllö- vók: Nagy, illetve Szarka (öngól). Jó: Sándorfi. Bedő János mában. Különben nem t>tok, hogy a televíziós társaságok kérésére változtattunk a sza­bályon, ugyanis a kiszámít­hatatlan hosszúságú találko­zókat szinte lehetetlen volt a műsorrendbe iktatni. Hogy csak egy „elrettentő” példát említsek: a két évvel ezelőt­ti férfi vb-n a Franciaország —Brazília mérkőzés egyet­len játszmája 105 percig tar­tott. Ilyen többé nem lesz. Még csak ketten A 16 tagú magyar olimpiai atlétaválogatottból egyelőre csak ketten tartózkodnak Szöulban, a rúdugró Bagyu- la István, az idei ifjúsági vi­lágbajnok, valamint Szalma László, a kitűnő távolugró. — A második, itt töltött napunkról sok jót sajnos nem mondhatok — tájékoz­tatott Schulek Ágoston szö­vetségi kapitány. ’ — Mind­ketten. egyszerre kerültek holtpontra, úgyhogy edzés­munkájuk alig volt értékel­hető. Bagyula nem is pró­bálkozott meg a rúdugrás­sal, az első technikai edzést csütörtökön végezzük el. Megtudtuk, hogy a lengyel Marius Kolasza mégis eljön Szöulba, pedig nemzeti baj­noksága után fegyelmezet-. lenségei miatt versenyzői jo­gait felfüggesztették. A szövetségi kapitány az olimpiai faluhoz közéi eső, illetve az azon belüli edzés- lehetőségeket igen jónak mi­nősítette, kevésbé megfele­lőnek a szálláshelytől távo­labb található erősítőhelye­ket. Egy érdekesség: néhány dobó edzőpálya a Han folyó partján található, olyan kö­zel a vízhez, hogy a rosz- szul irányzó kalapácsvetők vagy diszkoszvetők szere akár a vízben is csobbanhat. Az olimpiai falu kondicionálótermében Erős Lajos, Alvics Gyula és Isaszegi Róbert ökölvívó erősítő gyakorlatokat végez HÍREK Szeptember A nap 6.21 órakor kél, és 18.58 órakor nyugszik ; a hold 0.50 órakor kél, és 20.07 órakor nyugszik 15 Á várható időjárás Csütörtök Továbbra is borult marad az ég. Eső, zá­poreső sokfelé várható, helyenként zivatar is kialakul. A mérsékelt északnyugati szél a ke­leti országrészben délkeletire fordul, zivatarok idején megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet ma, csü- törtökön 13 és 18 Celsius-fok között alakul. Enikő — Kitüntetés. Az Elnöki Tanács Szarka Károly rend­kívüli és meghatalmazott nagykövetnek érdemei és eredményes munkássága el­ismeréseként, nyugállomány­ba vonulása alkalmából, a Magyar Népköztársaság aranykoszorúval díszített Csillagrendjét adományozta. — Értelmiségi fórum megrendezését határozták el a Tudományos Ismeretter­jesztő Társulat országos el­nökségének tegnapi ülésén. E fórumon a társadalmat leginkább foglalkoztató kér­déseket tárgyalják meg, és lehetőséget adnak a külön­féle nézetek nyilvánosság előtti ütköztetésének. A jö­vő év tavaszán sorra kerülő rendezvényt a helyi TIT- szervezetek vitaülései előzik meg, s egyidejűleg megkez­dődhet a társulat szerepének, tevékenységének újragon­dolása is. — Családlátogatással egy- bekötöttt -tájékozódókörúton vettek részt a napokban a megyei munkásőr-parancs- nokság tagjai. A munkás­őrök gazdasági munkájáról, közéleti tevékenységéről, anyagi-szociális helyzetéről érdeklődtek. — Az afrikai, ázsiai és európai tudósok 90 százalé­ka beszél angolul, így ma­napság a szakkönyvek több­ségét is angol nyelven ír­ják. Az ezredfordulóra már a fejlődő országok szakem­berei is csak ezt a nyelvet használják munkájuk során. — A Solanum somogyi burgonyatermesztési rend­szernek, amely a Dél-somo­gyi Mezőgazdasági Kombi­nát gesztorságával működik, 10 hazai és 15 szlovákiai partnergazdasága van. Vetés- területe meghaladja a há­romezer hektárt, ennek egy- hatod részén termelnek ve­tőgumót. — Százezer forintot nyert Kaposváron a Május 1. ut­cában tegnap délelőtt borí­tékos sorsjegyen egy simon- fai lakos. A szerencsés nyer­tes — mivel 500 forintnál nagyobb volt a jutalma — az OTP megyei igazgató­ságán vette át a pénzt. — Az év kereskedelmi kiállítása címmel pályázatot hirdetett az Interpress tá­mogatásával az Ipari Forma- tervezési Tájékoztató Köz­pont. Az 1987. január 1-je után bel- és külföldön ma­gyar szellemi munkával meg­valósult kereskedelmi kiállí­tások dokumentációjával le­het pályázni a díjakért. A nevezési határidő 1988. ok­tóber 14. — Hetvenötféle utat ajánl az utazóknak a Budapest Tourist Utazási Iroda az őszi és téli időszakban. A sítúrák többségét Csehszlo­vákiába szervezi. — A Pinokkió kalandjai című, mára meghirdetet elő­adás — a kaposvári Csiky Gergely Színházban — Po­gány Judit betegsége miatt elmarad. Szerkesztőségi ügyelet este 8-ig Telefon : _ . 11-644 75 éve halt meg Várabéry Ármin (1832—1913) közép-ázsiai utazó, világhírű orientalista és egyetemi ta­nár, a török filológia nem­zetközi szaktekintélye, a Magyar Tudományos Akadé­mia tagja. Középiskoláit Po­zsonyban és Pesten végezte, s közben mint házitanitó tartotta fenn magát. Bámu­latos nyelvtehetsége révén több európai és számos ke­leti nyelvet elsajátított, az utóbbiak közül elsősorban a törököt. 1857-ben Eötvös Jó­zsef segítsége lehetővé tette számára, hogy Konstanti- nápolyba utazzék; ott négy év alatt megismerte a ke­leti élet sajátosságait, szoká­sait. 1861 őszén a Magyar Tudományos Akadémia anya­gi támogatásával indult út­nak — sajnos, eredményte­lenül — a magyarok ősha­zájának a felkutatására. Mi­vel az út igen veszélyes volt, mohamedán dervisként egy bokharai hadzsi-karavánhoz csatlakozott. Bokharában hajszál hiján fölfedték kilé­tét,. ami azonnali halálát jelentette volna. A további­akban három hónapot töl­tött Teheránban, majd az egyszer már megtett útvo­nalon hazaindult, s 1864 má­jusában érkezett Pestre. Jelentős úttörő eredménye­ket ért el Közép-Azsia föld- és néprajza s elsősorban a török filológia területén. Mint az ázsiai helyzet ki­váló ismerőjéhez az angol és a török kormány is számos esetben fordult hozzá ta­nácsért. Utazását leírásban is megörökítette. — Malacönetetőt jövőre már osztrák piacon is érté­kesít a Monori Állami Gaz­daság. A monoriak nemrég vásárolták meg a svéd gaz­daszövetség licencét, és kö­zösen kezdték az önetető so­rozatgyártását. A terméket először Svédországban érté­kesítették. — A 21. évszázad autója biztonságosabb, gazdaságo­sabb és környezetkímélőbb lesz, mint a mai autók — ezt állítják a szakemberek. Körülbelül ezer érzékelő és száz szenzor gondoskodik majd az információról, az üzemelés szabályszerűségé­ről. Jogerősen életfogytiglan A Legfelsőbb Bíróság teg­nap helybenhagyta a Hajdú- Bihar Megyei Bíróság első fokú ítéletét: jogerősen — halmazati büntetésként — életfogytiglani fegyházbün­tetésre ítélte Török Sándor 21 éves gyöngyöstarjáni la­kost, aki nyereségvágyból, előre kitervelten, 1987. szep­tember 18-án este Debre­cenben a Mikepércsi úti Áfor-kútnál egy lopott, sö­rétes vadászfegyverrel hátul­ról agyonlőtte az egyedül szolgálatot teljesítő Szondi Tibor 38 éves kútkezelőt, s elvitte a töltőállomás 173 ezer forintos bevételét. Tö­rök Sándor, akit több más bűncselekmény is terhel, az emberölés elkövetésekor még nem töltötte be 20. élet­évét, így az életfogytiglani szabadságvesztés volt a ki­szabható legsúlyosabb bünte­tés. — utazás Bécsbe. Időpont: 1988. október 11—12., október 20 —21. Utazás: autóbusszal. Ellá­tás : félpanzió. A részvételi díj : 3100 Ft. Költőpénz: az iroda va­lutakerete terhére, 2000 Ft ösz- szegben. Jelentkezés: COOP- TOURIST, Kaposvár, Kossuth L. u. 8. — Az Áramszolgáltató Vállalat értesíti Kaposvár lakosságát és közületeit, hogy 1988. szeptem­ber 15-én 7-től 15 óráig a Má­jus 1. u. páratlan oldalán, a 21- es házszámtól az Engels utcá­ig, a Gilice utcában a Dédász- teleptől a sorompóig, a Vasvári P. utcában, valamint a Cseri úton a sorompótól az Akácfa utcáig áramszünet lesz.