Somogyi Néplap, 1984. november (40. évfolyam, 257-281. szám)

1984-11-27 / 278. szám

4 Somogyi Néplap 1984. november 27., kedd DISPORT TERÜLETI LABDARŰGÓ-BAJNOKSÁG Őszi első a Komlói Bányász Harmadik a Rákóczi Labdarúgó NB n Az NB II őszi utolsó előt­ti fordulójában újabb rang­adót vívott a Siófoki Bá­nyász. Az idén ugyancsak ki­tűnően szereplő Szolnokot látta vendégül. A nagy ira­mú mérkőzésen szoros küzde­lemben nyert a somogyi együttes s ezzel pont befog­ta az előtte álló szolnokia­kat. A Bányász jelenleg a negyedik helyen áll, nyomá­ban a nyíregyháziakkal. Jó néhány meglepetés is volt még ebben a fordulóban. Az utóbbi hetekben magára ta­láló veszprémiek pontot ra­boltak Vácon; Tapolcán győ­zött a Volán s ezzel már őszi első. Nem várt eredmény a Salgótarján és a Sopron ide­genbeli győzelme is. SIÓFOKI BÁNYÁSZ- SZOLNOK 1:0 (1:0) Siófok, 1500 néző. V.: Kő­rös (Segovits, Karáth). Siófoki Bányász: Horváth II. — Brettner, Pardavi On- hausz, Takács (Marozsán, a 70. percben) — Szajcz, Kiss, Olajos — Tieber, Horváth 1. (Zsadányi, a szünetben), Jan- kovics. Edző: Szőke Miklós. Szolnok: Boros — Borhan- da, Ágh, Baran, Rózsavölgyi — Katona (Sugár, a 30. perc­ben), Repka, László — Tóth (Kántor, az 53. percben), Csató, Rostás. Edző: hódi László. A 7. percben Jankovics szögletét a bal felső sarok­ból ütötte ki a vendégek ka­pusa. A visszapattanó labdát ugyancsak Jankovics lőtte kapura, de Borosnak sikerült hárítania. A 10. percben Tie­ber beadását Jankovics az ötösön nem érte el (nagy helyzet volt). A 15. percben Jankovics a jobb oldalon hú­zott kapura; 18 méterről le­adott erős lövését a vendé­gek kapusa szögletre hárí­totta. A 21. percben született meg a mérkőzés sorsát el­döntő gól. Megint csak Jan­kovics volt a kezdeményező: jó ütemű átadásával Olajos meglépett a védőktől, már a 16-oson belül járt, amikor Porhanda csak fellökni tud­ta. A 11-est Pardavi nagy erővel a jobb kapufára lőt­te, de a labda szerencsére a befutó Olajos elé vágódott, s ő a kapu jobb sarkába lőtte. 1:0. Hét perccel ké­sőbb Tieber beadását Hor­váth I. az ötösön kapta meg, csak gyengén tudta megrúg­ni, így Boros a jobb sarok­nál elcsípte a labdát. A szolnokiak egyetlen helyzetét láthatta ezután a hazai kö­zönség: Rostás 22 méteres szabadrúgását Lászíló az ötösről fejelte a jobb felső sarokra, Horváth II. azonban látványos vetődéssel szöglet­re tolta a labdát. Mezőnyjátékkal folytató­dott a második félidő. Az el­ső említésre méltó esemény a 75. percben történt: Jan- kovics 20 méteres lövését Boros kiütötte, s a vissza­pattanó labdára Kiss futott rá, de közelről a kapust ta­lálta el. Tíz perccel később Kiss 25 méteres, bombaerős lövését a jobb alsó sarokból ütötte szögletre a szolnoki kapuvédő. A 90. percben újabb gólt lőhetett volna a Bányász; Zsadányi húszmé­teres erős lövése a felső lé­cen csattant. Az első félidőben is már nagy volt az iram és a ha­zai együttes többet kezde­ményezett, a vendégek vé­dekezésre kényszerültek. A szünet után azonhan a szol­nokiak bátrabban kitámad- taik, ekkor az időnként fella­zult védelemmel szemben a siófokiaknak már több hely­zetük akadt, de nem sikerült gólt lőniük. Jellemző a játék képére, hogy a szolnokiak­nak mindössze egyetlen iga­zi gólszerzési lehetőségük voit. A kínálkozó lehetősé­gek alapján a Bányász akár nagyobb arányban is nyer­hetett volna. Jók: Olajos, a mezőny legjobbja, Pardavi, Jankovics, Tieber, illetve Boros, Ágh, Baran, Rostás. Molnár József A további eredmények: Özd—Diósgyőr 3:0, Baja— Keszthely 1:0, Bauxitbányász Gyengén szerepeltek a magyar kézilabda csapatok az elmúlt hétvégén leját­szott visszavágó kupamér­kőzéseken. A férfiaknál ha­zai környezetben sem tu­dott nyerni a Veszprémi Építők és a Szegedi Volán, s nem jutott tovább a BEK- ben szereplő Bp. Honvéd sem. A három női együttes közül egyedül a Vasas vette sikerrel ezt az akadályt. A gyenge mérlegről Mada­rász István, a Magyar Kézi­labda Szövetség főtitkára el­mondta : A Siófoki Bányász befosta a Szolnokot Olajos Sándor a mezőny leg­jobbja volt —Volán SC 2:3, Vác—Ba­kony Vegyész 2:2, Hódmező­vásárhely—Nyíregyháza 0:0, Debreceni Kinizsi—Szek­saárd 4:1, 22. sz. Volán— Kazincbarcika 0:0, Nagyka­nizsa—Salgótarján 1:3, Du­naújváros—Sopron 1:2. 1. Volán 18 13 3 2 42-17 29 2. Vác 18 10 5 3 36-16 25 3. Szolnok 18 9 4 5 34-21 22 4. Siófok 18 10 2 6 27-20 22 5. Nyíregyh.* 18 10 5 3 28-16 21 6. Debr. K. 18 8 5 5 33-25 21 7. Salgótarj. 13 7 6 5 24-17 20 8. Ózdi K 18 7 5 6 25-22 19 9. Sopron 13 7 5 6 25-24 19 10. Hódg. M. 18 C 6 6 18-17 18 11. Baja IS 7 4 7 23-25 18 12. Kazincb 18 5 7 6 24-26 17 13. Dunaújv. 18 6 5 7 16-26 17 14. Diósgyőr* 18 7 6 5 31-29 16 15. Olajbány. 18 5 5 8 26-34 15 16. Keszthely 18 5 2 11 20-23 12 17. Bakony V. 18 4 4 10 16-31 12 18. Szekszárd 18 3 6 9 16-32 12 19. Tapolca 18 3 4 11 18-35 lí> 20. 22. sz. Vol. 18 2 3 13 23-49 7 Megjegyzés: a Nyíregyházától és a DVTK-tól 4­-4 büntető pont levonva. — Jobban szoktak kezdeni csapataink — válaszolta. — Olyan évre nem is emlék­szem, amikor öt együttesünk kiesett az első fordulójuk­ban. Most is legalább három gálrdának tovább kellett vol­na jutnia. — Már a sorsolást köve­tően megoszlottak a vélemé­nyek. Néhányan túlzottan magabiztosak voltak, nem lett igazuk. A látottak alapján a Vasas mellett a két veszp­rémi együttesnek is illett volna / továbbjutnia, hiszen erre minden esélyük meg- volit. Az őszi utolsó fordulóra került sor a területi labda­rúgó-bajnokságban. A várat­lan eredmények átírták a táblázat élcsoportját. A baj­nokságra törő Komló Sziget­váron egy félidő alatt a ma­ga javára fordította a mér­kőzést, ugyanakkor a Siklós odahaza vereséget szenvedett a Mohácstól, így a komlóiak ugrottak az első helyre. Eb­ből az előkelő pozícióból várják majd a tavaszi foly­tatást. A Rákóczi megőrizte harmadik helyét, a Siklós vereségével a kaposváriak hátránya az élovassal szem­ben két pontra csökkent. A Nagyatád újabb döntetlent ért al odahaza — ezúttal a PVSK-val szemben ■ - így helyzetén nem tudott javíta­ni, kiesőhelyről tekint a ta­vasz elé. Súlyos vereség érte Bólyban a Csurgót, így a 11. helyen maradt. A Táncsics szombati vereségével egy hellyel hátrább csúszott, je­lenleg a 9., de a korábbi évek szereplését alapul véve ez is előrelépés. A tabellát az újonc Üjpetre zárja, a bentmaradást jelentő he­lyektől 4 ponttal leszakadva. Helyzete ha nehéz is, nem reménytelen. Nagyatád—PVSK 1:1 (0:0) Nagyatád, 300 néző. V. : Osztermayer. Nagyatád: Szabó — Deka- nics, Nagy L., Czink, Sava­nyú — Kakas, Szigeti, Mohá­csi — Ágoston, Pintér, Ká­dár. Edző: Váradi Lajos. Vasárnap két mérkőzésre került sor :a labdarúgó NB I-ben. A televízió képernyő­je előtt 'is figyelemmel kí­sérhettük a Bp. Honvéd és a PMSC pontosztozkodását. Tatabányán vaskos megle­petés született: a nyolc for­dulón át nem nyerő Fradi valósággal lehengerelte a Tatabányát. Bp. Honvéd—PMSC 1:1 (1:0) Pécs, 6000 néző. V.: Macz- kó. A második félidőben hely­zetei alapján a győzelmet is PVSK: Molnár — Miklós, Lajtai, Ábrahám (Gegics), Galla (Barcsa) — Szende, Kaszás, Hámori — Fábián, Baumholczer, Radies. Edző: Meggyes Lajos. 55. perc: Fábián erős .sza­badrúgása a vetődő Szabóról kipattant, a hazai védők csak nézték, hogy a berobbanó Radies öt méterről a hálóba emelte a labdát. 0:1. 92. perc: nagy tűzijáték végén Kakas 14 méterről óriási gólt lőtt a jobb felső sarokba. 1:1. A PVSK kezdte jobban a játékot és mezőnyfölényt harcolt ki a körülményes és sok hibával játszó hazaiak ellen. Lelkesen, de minden elképzelés nélkül, rengeteg hibával játszott az atádi csa­pat. A rutinos vendégek a mérkőzés nagy részében irá­nyították a játékot, a köze­pes iramú, helyenként durva belemenésekkel tarkított mérkőzésen. A pécsiek meg­érdemelten vitték el az egyik pontot. Jók: Fábián, Hámo­ri, Radies. A hazai csapat­ból nem volt kiemelkedő tel­jesítmény. Dezse Béla Boly—Csurgó 5:0 (1:0) Boly, 300 néző. V.: Pauer. Boly: Puch —Papsity, Fitt, Fröhling, Nagy — Márkus, Marián, Patócs — Schúlcz, Ratting, Bagoly. Mb. edző: Kövi István. Csurgó: Kótai — C. Ko­vács, Kovács J., Liviczki megszerezhette volna a ha­zai együttes. Góllövők: Bo- donyi, illetve Róth. Ferencváros—Tatabánya 4:1 (2:0) Tatabánya, 7000 néző. V.: Lázin. A küzdelmes mérkőzésen FTC-vezetés után a roha­mozó Tatabánya fellazult védelmében újra csak a fő­városiak találták meg job­ban a réseket. Góllövők : Pogány 2, Szabadi, Pölöskei, illetve Fejes. (Beke), Mód (Takács) — No- vák, Teleki, Bódis — Bélák, Krénusz, Deme. Edző: Papp István. Határtalan lelkesedéssel játszott a hazai együttes és minden csapatrészében fe­lülmúlta a csurgóiakat, fölé­nye különösen a szünet után domborodott ki. A vendég- együttes csak az első félidő­ben keltett jó benyomást. Góllövők : Bagoly, Ratting 2—2, Fröhling. A további eredmények: Szigetvár—Komló 1:4, Siklós —Mohács 0:2, Mázaszászvár —Paks 1:1, Kis dörög—Üjpet- re 3:0, Bonyhád—Sellye 0:0. A bajnokság őszi végered­ménye: 1. Komló 15 11 2 2 36-12 24 2. Siklós 15 11 1 3 27-25 23 3. K. Rákóczi 15 11 — 4 44-17 22 4. Moh. TE 15 7 7 1 25-13 21 5. M.-szászv. 15 5 6 4 28-21 16 6. Paks 15 7 2 6 27-24 16 7. Szigetvár 15 7 2 6 25-26 JG 8. PVSK 15 5 5 5 18-15 15 9. Táncsics 15 6 2 7 25-22 14 10. Bonyhád 15 4 5 6 21-17 13 11. Csurgó 15 3 6 6 24-34 12 12. Boly 15 4 3 8 23-28 11 13. Kisdorog 15 5 1 9 19-29 11 14. Sellye 15 4 3 8 12-28 11 15. Nagyatád 15 2 4 9 17-34 8 16. Üjpetre 15 3 1 11 15-41 7 Országos ifjúsági bajnokság Siófoki Bányász—ZTE 0:4 Országos serdülőbajnokság Siófoki Bányász—ZTE 0:2 Területi ifjúsági bajnokság Nagyatád—PVSK 2:1 Az NB I állása: 1. Videoton 13 8 3 2 21-11 19 2. Debrecen 13 7 4 2 15-9 18 3. Bp. Honv. 13 6 4 3 13-8 16 4. MTK-VM 13 6 3 4 20-15 15 5. Rába ETO 13 C 3 4 22-20 15 6. ZTE 13 5 4 4 20-15 14 7. Tatabánya 13 5 3 5 19-16 13 8. Csepel 13 5 3 5 11-9 13 9. Pécsi MSC 13 5 3 5 16-15 13 10. Haladás 13 5 3 5 12-12 13 H. Ü. Dózsa 13 5 2 6 13-11 12 12. Eger 13 4 4 5 9-16 12 13. Vasas 13 3 5 5 17-18 11 14. FTC 13 4 2 7 16-20 10 15. Békéscs. 13 4 2 7 13-24 10 16. SZEOL AK 13 1 2 10 12-30 4 Gyengén szerepeltek kézilabdázóink Labdarugó NB i | Megtáltosodott a Fradi KRK SZIGETÉN BÚVÁROKKAL HATVAN MÉTEREN Ülök a pótcsónakban, időnként kilátva csak a vihar korbácsolta méter ma­gas hullámok közül. Rángat­va a vontatókötéltől, sósán az Adria becsapódó vizétől — és ahogy magamat isme­rem, még tűnődöm is az egyedüllétben. A többieken, szolnőki búvárbarátaimon. Időnként hátranéznek az első csónakból. Érdeklődé­sükből nem kevés persze a felszerelésnek szól, amellyel utazom. Egy-egy merülő bú­vár 60—70 ezer forintos fel­szereléssel süllyed le, a csó­nak a motorral 130 ezer, a benne utazó kompresszor 200 ezer forintba kerül. Az MHSZ Kötivizig szolnoki könnyűbúvárklubja munká­ból gyűjtötte össze Magyar- országon legjobb, hárommil­liós értékű felszerelését — többségében azonosat a Cousteau által használtakkal — és hazánkban egyedülálló tapasztalatait is. Amelyek segítségével most Bíró Gyu­lával mi is beléptünk a „hat­vanméteres” búvárok nem is túl bő csapatába. Ahová Papp Zoli is vágyott, s bán­ja. Papp Zoltán a csapat ha­todik, legfiatalabb férfitagja, a Hacsek. Húszéves, robbar- nó energiájú sportember, akiből mindez most alig lát­szik. Halottsápadt, karikás szemű és fejfájós: hibázott és a keszonbetegség elgya- lázta. Vállában valahol nit­rogénbuborék vált ki véré­ből, viszketős fájdalmat okozva. Ez a legenyhébb vál­tozata a hirtelen felemelke­dést követő betegségnek, amely súlyos esetben akár halálos is lehet. * * * Pedig minden olyan szé­pen indult ma reggel! Krk szigeti táborunkból Plavnik sziget Krnijacol félszigetére rándultunk át családostul, mind a tizenketten. Gyönyö­rű kavicsos öböl, a parttól 10—15 méterre hirtelen mé­lyülő beszakadással — für­désre is, búvárkodásra is ki­váló hely. A kötelező felderí­tés, amelyet az ABC-nek ne­vezett szemüveg — légzőpi­pa —, uszony segítségével hajtunk végre, szép élmé­nyeket ígér. A víz fölé be­hajtó sziklák alatt alsó bejá­ratú lagúnák, sötét barlan­gok rejtenek sokszínű élővi­lágot. Tiszta a víz: a 15—20 méter mély homokos fené­ken a felszíni hullámok ár­nyéka is látható, s bár a tengeri sünök, uborkák nagy száma szennyeződésekről árulkodik, sok a hal, a kagy­ló. A beöltözés után Kiiss Gyula és Török György me­rül először. Kiss Gyula az egyik „öreg” a maga 33 évé­vel. A vele merülő Török György. Mindketten precíz embe­rek: mérget vehetni rá, hogy pontosan 50 perc múlva tűn­nék föl ismét. A míg Papp Zoli merül Tancsival, mi Mentős Gyulával, ismét fel­töltjük a két „öreg” kiürült palackjait, magunknak. Köz­ben pontosan végigmegyünk az eljövendő merülés min­den részletén, hisz lenn csak jelek jelentik a párbeszédet. Indulunk. A meredek fa­lon pillanatok alatt elérjük a 35—40 métert. Köröttünk vörös tengeri csillagok, meg annak lábait eldobáló rit­kább változatai, a szőrös kí­gyókarú csillagok, de nem­igen szedegetünk. Sok moz­gással védekezünk a hideg, és kis időzéssel a félelem el­len. Mert itt már szín nincs — sebesült kezemből zölden folyik a vér — csak kékes­zöld, és ibolyaszín minden, fény alig, csak mint a hold- sütésben. A sűrített levegő íze fémesre változik. Nekem ez a tizedik adriai merülésem, vezetnem kell őt. Mert negyven méteren többé-kevésbé mindenkin je­lentkezik a nitrogén-narkó­zis kábulata. Szinte összeér a szemüvegünk, ahogy sze­mébe nézve keresem a za­vart, de tiszta, tiszta kék. Még ő igazítja meg egy meg­lazult csatomat, ő, az állító­lagos zöldfülű! Kérdő tekin­tettel mutatok lefelé, ő mu­tató és hüvelyujját összecsíp­ve inti vissza az egyezmé­nyes „oké” jelet. Kavarunk még a sötétben, még hide­gebb vízben. Jobb karomat nézem inkább — ott a mély­ségmérő —, mint a kietlen pusztaságot, és Gyulát per­sze, aki nyugodtan, gazdasá­gosan lélegzik. Legutoljára megállunk, szó nélkül egy­más mellé illesztjük mély­ségmérőinket: mindkettőn 60 méter. Kezet rázunk, én fel­veszek egy Shell-kagylót em­léknek, és jó gyorsan indu­Ahol már a sonkakagyló is kipusztul: 60 méteren lünk is visszafelé. Csak 20 méter mélyen „fékezünk” ismét, lassan felenged a félsz... Mindössze 35 percig tar­tott, és ugyanilyen hosszú fejfájás követi — merülés után mindig leesik a vérnyo­más — s mire fújunk egyet, Hacsek és Toncsi már má­sodszor merül. Eszegetünk válamit, s ezzel kész. Meg­van a 60 méter — milyen egyszerű! (Folytatjuk.) Kőhidi Imre Plusz egy nélküli totó A 47. játékhét nyertes szelvénye: elmaradt, 1, el­maradt, 2, elmaradt, 1, x, x, x, x, 2, x, x, 2, 1, 2. Mint a felsorolásból is ki­tűnik, három mérkőzés el­maradt ezen a játékhéten, így plusz mérkőzés nem sze­repel a szelvényen. 131 fogadó ért el 13 talá­latot, s nyereményük egyen­ként 35 789 forint. A 12-esek- nek 1057, a 11-eseknek 98, a 10-eseknek 30 forintot fizet­nek. Sítúra a bolgár Rodope hegységben Január 25-től február 1-ig. Utazás repülőgéppel, részvételi díj : 4 500 Ft. Jelentkezés és részletes felvilágosítás IBUSZ UTAZÁSI IRODA Kaposvár Tanácsház u. 1—3. (72679)