Somogyi Néplap, 1984. október (40. évfolyam, 231-256. szám)

1984-10-02 / 231. szám

Somogyi Néplap 1984. október 2., kedd sportEI Területi labdarúgó-bajnokság Vereséget szenvedett a Rákóczi és az Átad A területi bajnokság he­tedik fordulójában a meg­szerezhető nyolcból mind­össze három pontot sikerült elcsípnie a somogyi csapa­toknak. Még szombaton a Táncsics idehaza legyőzte a Kisdorogot, a Csurgó pedig megintcsak döntetlent har­colt ki otthonában a PVSK- val szemben. Ugyanakkor a Rákóczi egy kissé váratla­nul vereséget szenvedett régi mumusától Sellyén. (A baranyai csapat otthonában még sohasem nyert a Rá­kóczi.) Az Atád is kevés eséllyel utazott el Máza- szászvárra, s ott is érvé­nyesült a papírforma. A táblázat élén az újabb pontot szerző Siklós most már három ponttal megug­rott az üldöző Rákóczitól Sellye—K. Rákóczi 3:1 (2:0) Sellye, 700 néző. Vezette: Dravecz. Sellye: Pál — Schmidt, Vass, Pandúr, Golubicz — Kuti (Keresztes), Tóth, Ba­umgartner — Császár, Sza­bó (Borbély), Szalóki. Edző: Berkecz József. Rákóczi: Sándorfi — Kur­di, Gulyás, Pető, Urbán — Pruckner, Gilitsch, Varga Czabula, Bocz (Balázs), Gyű- rics (Kila). Edző: Bőzsöny János. 3. perc: Pandur jó ütem­ben ugratta ki Császárt, s az 16 méterről vezetést szer­zett. 1:0. 22. perc: Sándorfi egy labdát röviden öklözött ki Tóth rácsapott, és tíz mé­terről a kapuba lőtte. 2:0. 59. perc: Czabula a bün­tetőterületen kézzel ért a labdához. A megítélt 11-est Pandur értékesítette. 3:0. 61. perc: Kurdi megsér­tette a játékvezetőt, ezért kiállították. 75. perc: Gilitsch megrág­ta ellenfelét — ő is piros lapot kapott. 78. perc: Varga 25 méter­ről váratlanul lövésre szán­ta el magát, s a labda a bal felső sarokba kötött ki. 3:1. Nagy lendülettel kezdett a Sellye, s fölénye hamar kétgólos előnyt hozott. Ez megzavarta a Rákóczit, a kaposvári csapat kapkodott, s csak átmenetileg, a har­madik sellyei gól után ke­rült egy negyedórára fö­lénybe. A megfogyatkozott gárdával szemben ismét me­zőnyfölényt harcolt ki a ta­lálkozó végén a hazai együt­tes. Jók: Vass. Pandur, Sza­lóki, illetve Gulyás, Varga. Lázár Lajos M ázás zás z vár—Nagy at ád i VSE 3:1 (1:1) Mázaszászvár, 400 néző. Vezette: László. Mázaszászvár: Bálint — Czár, Pólya, Maglódi, Ko­máromi — Agócsi, Guth, Csoboth — Hódosi (Rólh II.), Beke, Dunai (Róth l.). Edző: Rólh Antal. Nagyatád: Zsobrák — Vi­dék, Savanyó, Hoffmann, Utasi — Dekanics, Nagy L., Kiss, Szigeti — Mohácsi (Krivalics), Ágoston. Edző: Váradi Lajos. 35. perc: Beke lesgyanús helyzetben kiugrott és tíz méterről a jobb sarokba lőtt. 1:0. 40. perc: szabadrúgáshoz jutott az atádi csapat. Nagy L. továbbított Ágostonhoz, s az a kapust kicselezve a há­lóba küldte a labdát. 1:1. 55. perc. Maglód!-—Czár— Csoboth volt a labda útja. s az utóbbi az ötösről vág­ta a labdát a kapu közelé­be. 2:1. 70. perc. Maglódi előre- küldött labdáját Beck ki­mozduló Zsobrák mellett a jobb sarokba továbbította. 3:1. A hazai győzelem ellenére mindvégig egyenrangú el­lenfelek küzdöttek a pályán, a hazaiak azonban jobban kihasználták helyzeteiket. Az atádiak ezúttal a sze­rencsével is hadilábon áll­tak. A látottak alapján a döntetlen igazságosabb lett volna. Dezse Béla Csurgó—PVSK 0:0 Csurgó, 700 néző. Vezette: Dörnyei. Csurgó: Kótai — Liviczki, Czár, Kovács J., Novák — Kiss (Mód), Bódis, Krénusz — Takács (Eleki), Deme, Bélák. Edző: Papp István. PVSK: Bank — Miklós, Hámori, Hergenröder, Laj­tai (Sipos) — Fábián, Ka­szás, Barcsa (Gergics) — Ábrahám, Balogh, Radies. Edző: Meggyes Lajos. Változatos és a hazaiak jóvoltából heves iramú mér­kőzést vívott a két csapat. Az első félidőben a pécsiek­nek volt több helyzetük, de Kótai remekül védett. A szünet után a csurgóiaknak kínálkozott gólszerzési le­hetőségük, de próbálkozá­saikat nem kísérte szeren­cse. A mérkőzés vége felé a PVSK időhúzásra rendez­kedett be. Jók: Kótai, Liviczki. No­vák, illetve Miklós, Ábra­hám, Radies. Kovács Antal A további eredmények: Komló—Mohács 0:0, Paks— Űjpetre 4:1, Boly—Siklós 2:2, Szigetvár—Bonyhád 0:2. 1. Siklós 7 6 1 _ 18-11 13 2. K. Rákóczi 7 5 — 2 17-9 10 3. PVSK 7 3 3 1 11-4 9 4. Mohácsi TE 7 3 3 1 10-4 9 5. Komló 7 3 2 2 15-7 8 6. Bonyhád 7 3 2 2 12-7 8 7. Paks 7 4 — 3 15-11 8 8. M.-szászvár 7 3 1 3 14-12 7 9. Csurgó 7 2 3 2 14-16 7 10. Táncsics SE 7 2 2 3 8-10 6 11. Szigetvar 7 3 — 4 10-16 6 12. Sellye 7 3 — 4 7-13 6 13. Kisdorog 7 2 1 4 9-12 5 14. Boly 7 I 2 4 11-16 4 15. Nagyatád 7 l 2 4 10-19 4 16. Üjpetre 7 I — 6 8-12 2 Területi■ ifjúsági bajnok­ság: PVSK—Csurgó 3:0 Mázaszászvár—Nagyatád 0:4 Sellye—Rákóczi I. 0:5 Mint ismeretes, a Siófoki Bányász labdarúgó-csapata holnap BEK-mér.kőzést vív G örögoírs zágban. A z • egy ü t- tes Ferilhegyrőü' külön röpül 6- géppel már tegnap reggel 8 órakor elutazott Szalon ikitoa, s onnan hússzal: folytatta a 130 kilométeres utat Larisz- száig. A küldöttséget Bagdi Márton sportkört elnök, Szi­geti János elnökhelyettes és Labdarúgó NB II Ismét a Vác az élen A labdarúgó NB II tizedik fordulójának legnagyobb meglepetése, hagy a listave­zető volt NB I-es Volán sa­ját otthonában vereséget szenvedett a táblázat máso­dik felén tanyázó Sopron­tól. A Vác viszont pontot ■szerzett Hódmezővásárhe­lyen, így jobb gólkülönbsé­gével visszahódította az el­sőséget. A Kazincbarciká­nak sikerült még az említet­teken kívül idegenben pon­tot szereznie, a többi pályá­kon hazai .győzelem szüle­tett. Mint ismeretes, a Sió­fok már szombaton leját­szotta mérkőzését, újabb győzelmével ötödik a táblá­zaton: mindössze két pont­tal van lemaradva a lista­vezetőtől. Az eredmények: Hódme­zővásárhely—Vác l :1, Szol­nok—Szekszárd 3:0, Olajbá­nyász—Dunaújváros 3:1, Vo­lán SC—Sopron 0:1, DViT.K —Bakony Vegyész 2:0, Deb­receni Kinizsi—Keszthely 2:0, Bauxitbányász—Baja 1:0, Ózd—Kazincbarcika 0:0, N y íregyháza—Salgóta r ján 1:0. 1. Vác 10 7 1 2 24-9 15 2. Volán 10 7 1 2 22-11 15 3. Szolnok 10 6 2 2 23-10 14 4. Debr. Kin, 10 5 3 2 17-12 13 5. Siófok 10 6 1 3 19-16 13 6. Ózd 10 4 4 2 17-14 12 7. Nyíregyh.* 10 7 1 2 20-10 11 8. Salgótarj. 10 3 5 2 11-7 11 9. Hódg.-M. 10 3 4 3 11-10 10 10. N.-kanizsa 10 3 4 3 16-16 10 11. Diósgyőr* 10 6 1 3 22-13 9 12. Keszthely 10 4 1 5 15-12 9 13. Dunaújv. 10 3 3 4 9-14 9 14. Sopron 10 2 4 4 10-14 8 15. Kazincb. 10 2 3 5 10-17 7 16. 22. sz. Vol. 10 2 2 6 18-30 6 17. Szekszárd 10 2 2 6 10-22 6 18. Bakony V. 10 2 2 6 6-20 6 19. Tapolca 10 1 2 7 9-19 4 20. Baja 10 1 2 7 6-19 4 * A Nyíregyházától és a Diós­győrtől t—i büntető pont le­vonva. Illyés János ügyvezető elnök vezette. 18 játékos utazott el. Ezek a következők: Horváth II., Málics, Brettner, Pardo­nt, Onhausz, Takács, Vi­rágé, Szajcz, Bódi, Kiss, Olajos. Belényesi, Nagy M., Tieber, Horváth L, Janko- vics, Zsadányi és Boda. Az együttes a mérkőzés színhe­lyén tagnap délután és ma is edzést tartott. Larisszában a Siófoki Bányász Siklós János ZILAHY LAJOS UTOLSÓ ÉVEI 25. Mélységes ileiki meg- rendiüillésiümkiben történt ez a va gyonlemondás. D. Markó István közjegyző fogalmazta meg ezt az okiratot, s ő figyelmez­tetett arra, hogy a ma­gyar ősjog értelmében egyet­len gyermekünket csak dur­va hálátlanság esetében (gyilkossági összeesküvés a szülők ellen) van jogunk ki­tagadni az örökségből. A ti­zenegyéves Zilahy Mihály nem foglalkozott gyilkossági összeesküvéssel a szülei el­len. A huszonöt holdas nagyér­tékű gyümölcsös és szántó­föld, rajta újonnan épült la­kóházzal és gazdasági épüle­tekkel fölszerelt birtokom Zilahy Mihály tulajdonában maradt, amelynek ikezelése és haszonélvezete egyelőre a mi kezünkben volt. Ez volt a helyzet a Hor- thy-rezsim két utolsó évé­ben, 1943-ban és 1944jben. 1944 őszén az Eichmann Adolf-terror napjaiban Vantsa Sándor zongorahan­goló álnév alatt szobi bir­tokomon nekem is föld alá kellett mennem, ahol arány­lag biztonságban éreztem magam, mert Gálfy Ernő szobi főszolgabíró, a csend- őrség parancsnoka erősen némeitellenes érzelmű volt.’’ Zilahy levelét megsza­kítom. Hivatkozásait csak a Híd különkiadásának ismereté­ben lehet megérteni. Ab­ban a hetilapban — amelynek tulajdonosa és 1940—1944 között főszer­kesztője volt —, nyilvános­ságra hozta vagyonlemon- dási elhatározását; alapít­vány-létesítési szándékát a paraszti tehetségek isko­láztatására; „szegénységi fogadalma” is e hasábokon kapott indoklást. „Budapesten — folytatódik Zilálhy Jlevele — 1945. január 18-án a kora reggeli órák­ban értem jött a Tisza Kál­mán téren (ma Köztársaság tér) működő kommunista főhadiszállásról két barát, és elvittek oda. Itt az a meg­tisztelő feladat várt rám, hogy én írjam meg a felsza­badult magyar sajtó első ve­zércikkét. Szereplésemnek ezek a részletei ismeretesek — a felszabadulás 25. évforduló­ján ezt a vezércikket mond­ta el Ajtay Andor. A vezér­cikk megjelenése után, már január 23-án — bár akkor még csak önkéntes postások végezték a levélhordást —, sok levelet kaptam, amelyek­nek a tartalma hasonló volt: Te rohadt kommunista, ezért meg fogsz lakolni. E leveleket a Budapesten élet­ben maradt nyilasok írták — főként a vezércikk egyik mondatáért: a gyertyafény­ben az idősebb, szakállas katona, aki egy nagy kato- nakanyeret tett az asztalra, Krisztus arcára emlékezte­tett __” ( Folytatjuk) Zilahy kéziratának részlete Megyei labdarúgó-bajnokság A Marcali elvesztette veretlenségét A forduló legnagyobb ér­deklődéssel kísért találkozó­jára Boglárlellén került sor, ahol az ugyancsak bajnoki álmokat szövögető Marcali vendégszerepeit. Nagy küz­delem után nyertek a hazai­ak, s ezzel továbbra is egy ponttal vezetnek a táblázat élén. A Kiss J. SE győzel­mével felnyomult a második helyre, maga mögé utasítva a marcaliakat. A forduló meglepetésének számít: a Barcs Kaposváron legyőzte a Kaposgép VL-t, Zimány pe­dig a tabiak fölött diadal­maskodott. A kaposvári rang­adón a Gazdász bizonyult eredményesebbnek. Továbbra is hullámvölgyben van a Ka­ród, a hatodik forduló után is pont nélkül áll a táblázat végén. Barcs—Kaposgép VL 1:0 (0:0) Kaposvár, 100 néző. V.: Nyerlek Végig jó iramú és küzdel­mes találkozón a barcsiak győztes góljukat szerencsés körülmények között érték el. Góllövő: Kemény. Jók: Hol- dosi, Edesár, Hegedűs, Hor­váth, illetve Biczó, Herbei. Kaposgép VL ifi—Barcs ifi 4:1. Göncz István Zimány—Tab 2:1 (2:1) Zimány, 200 néző. V.: Sze- recz. A közepes színvonalú, de mindvégig jó iramú, kemény összecsapáson a tabiak ki­hagyták helyzeteiket, illetve a jól védő hazai kapus meg­gátolta őket a gólszerzésben. A barcsiak kapuvédője tisztáz a hazaiak egyik csatára elöl Kiss J. SE—Nagybajom 2:1 (1:1) Kapoly, 200 néző. V.: Csa­pó. Küzdelmes, jó iramú és színvonalas mérkőzésen nyert a hazai együttes a na­gyon jó benyomást keltő vendégek ellen. Mindkét ka­pus remek produkciót nyúj­tott. Góllövők: Nemes (2, egyet 11-esből), illetve Szi­geti 11-esből Jók: Czeibert, Murányi, Nemes, Sárközi, il­letve Pozsonyi, Szigeti, Goldschmidt. Kálmán Ferenc Somogytarnóca—Somogy- sárd 2:2 (1:1) Somogytarnóca. 200 néző. V.: Kral. Küzdelmes mérkőzésen a hazaiak sok helyzetet ki­hagytak, így meg kellett elé­gedniük a döntetlennel. Gól­lövők: Bátori, Kiss, illetve Lukács, Strom. Jók: Bátori, Gelencsér, Kele, illetve Lu­kács, Sági Czifra. Somogytarnóca ifi—So- mogysárd ifi 4:3. Horváth József Babócsa—Mernye 1:1 (0:1) Babócsa, 250 néző. V.: Dunkler. A nagyon gyenge napot kifogó Babócsa ellen teljesen megérdemelten szerezte meg az egyik pontot a memyei együttes. Góllövők : Kerényi, illetve Bogdán. Jók: Lóján, Dobor, illetve Horváth, Mé­száros, F in ta. Babócsa ifi—Mernye ifi 5:0. Kálsecz István A 42. percben Kuruczot (Tab) durva játékért kiállí­tották. Góllövők: Hideg S., Tamcsu, illetve Balázs. Jók: Kocsi, Szépics, Kovács, illet­ve Balázs, Dákai, Györke. Zimány ifi—Tab ifi 1:5. Gulyás Lajos Boglárleile—Marcali 1:0 (1:0) Boglárleile, 600 néző. V.: Haracsi. A tétnek megfelelően kis­sé idegesen, épp ezért sok hibával játszott mindkét csa­pat. Helyzetek egyformán adódtak a két kapu előtt. A mérkőzést eldöntő gól már a tizedik percben megszüle­tett. Amíg a 25 méterről megítélt szabadrúgás előtt a marcaliak sorfalukat ren­dezték, Gulyás a hálóba bombázott. A hazaiák a 65. percben 11-est is hibáztak. Boglárleile ifi—Marcali ifi 2:2. Latinba—Karád 6:2 K. Gazdász—VBKM Vasas 3:2 E két utóbbi mérkőzésről nem érkezett tudósítás. 1. Boglárleile 7 6 1 ___ 21-4 13 2. Kiss J. SE 7 5 2 — 12-6 12 3. Marcali 7 4 2 1 20-6 10 4. Nagybajom 7 5 — 2 18-14 10 5. Latinka SE 7 4 1 2 21-10 9 6. VBKM V. 7 3 2 2 9-6 8 7. S.-sárd 7 2 3 2 14-12 7 8. Barcs 7 3 1 3 8-7 7 9. Zimány 7 3 1 3 7-11 7 10. Tab 7 2 2 3 9-8 6 11. Babócsa 7 2 2 3 8-16 6 12. Mernye 7 1 3 3 11-16 5 13. S.-tarnóca 7 — 4 3 7-14 4 14. Kaposgép 7 2 — 5 5-12 4 15. K. Gazdász 7 2 — 5 11-21 4 16. Karád 7 — — 7 9-24 — 828 telitalálat a totón A nyertes szellvény: 1 1 1 1 2 1 1 1 x x x x 1 +x. A Sportfogadási és Lottó- igiazgatoság közilése szerint 13 plusz 1 találatos szelvény 828 darab akadt, nyeremé­nyük egyenként 3899 forint. A 13-|asok 2308, a 12-esek 107, a 11-esek 43 forintot érnek. A 10 találatos szelvé­nyek nyereménye nem éri el a 10 forintot, ezért nye­reményalapjuk a 11 talála- tos szelvények között került felosztásra. R aktád munkást Kapósnál'* Petőfi téri VILLßRT boltunkba FELVESZÜNK. Jogosítvánnyal rendelkezők előnyben ! Jelentkezés: Somogy Kereskedelmi Vállalat, Kaposvár, Ady Endre u. 2. szám, III. emelet, munkaügyi osztály. (72289)