Tanulmányok Kárpátalja, Erdély és a Felvidék múltjából - A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Levéltár Kiadványai III. Tanulmányok 8. (Nyíregyháza, 1999)

Balogh Béla: A máramarosszigeti református líceum diáksága származásának területi megoszlása 1682–1850 között (Különös tekintettel Szabolcs, Szatmár, Bereg, Ugocsa megyékre)

korszakot, amikor az iskolaszervező Hari Péter mellett olyan kiváló oktatói voltak a szigeti Alma Maternek mint Nánási Mihály, aki már 1797-ben Emánuel Kant alapján oktatta a filozófiát, vagy az a Szilágyi János, aki az iskola költségén a pesti, majd a bécsi egyetemeken szer­zett diplomát, és aki Kant és Krug tanai alapján megírta és Szigeten kinyomtatta a címében még latin, de szövegében az első magyar nyel­vű „Jus Naturae"-t. Ezen nemzedék kiválóságai mellett Pataki János úgy vonult be az emlékezetbe, mint aki a sárospataki Kövy Sándorral párhuzamosan a jogtudományok előadásánál a latint elsőként cserélte fel a magyar nyelvvel. Az 1845 óta Szigeten oktató, majd a forrada­lom leverését követő időszaktól 40 éven át az igazgatói tisztet betöltő Szilágyi István (Arany János költészetének elindítója és későbbi Iza­parti barátja) ezen előadók példáján szervezte és vezette a gondjaira bízott intézet fejlődését és teremtette meg azt a tudományos kutatóbá­zist, amelynek könyvtára, okmánytára, régiség- és természetrajzi gyűjteménye országszerte hivatkozási ponttá emelte Máramaros­szigetet. 9 A szóban forgó szigeti iskola „öreg diákjai"-ról 1682-től, míg a kezdő és gimnaziális osztályok tanulóiról az 1750-es évektől kezdve Lásd bővebben: Documente varia causam cl. Dominorum Petri Hari et Michaelis Nánási professorum Sigetiensium concernentia, in Lyceum 59. sz.; Sz. Szilágyi Já­nos: Oskolai tanító könyv a' Tétető (practica) Filosofía második része Természeti Törvény Tudomány (Jus Naturae) vagy azon törvényeknek és Jussoknak tudományos előadása, meljek a józan okosságból veszik eredetüket egyenesen. Sziget, 1813.; Szilágyi István: Emlékbeszéd Pataki János felett, In: A Máramaros-Szigeti helyét hitv. Lyceum értesítője az 1873/4. évről, Máramarossziget, 1874. 51-58. p. 9 Emlékkönyv néhai Szilágyi István, a Máramarosszigeti ev. ref. Lyceum nagynevű igazgatója mellszobrának leleplezési ünnepsége alkalmából, Máramarossziget, 1899.

Next

/
Thumbnails
Contents