„Nem szabad őket lenézni”. A cigány népesség felmérései Szabolcs-Szatmár megyében az 1950-es években - A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Levéltár Kiadványai II. Közlemények 45. (Nyíregyháza, 2015)
1. Az 1957. évi megyei felmérés során készült községi jelentések (1957. november 11 - december 23.) - Baktalórántházi járás (1957. november 22-27)
Nem szabad őket lenézni Életkörülményeiket nagyban javítanák, ha valamijen[!] közösségi tömörüléssel háziipari munkákba be lehetne őket szervezni, lehetne ezt vállalati vagy tanács irányítás alatt is. Természetesen a tőke központilag kellene hogy biztosítva legyen. (Kosárfonás gyékény feldolgozás.) Elősegítené még asszimilálódásukat, életkörülményeik javulását, ha alapfoglalkozásuk figyelembevételével vályogvető közösség létrehozása is természetesen ugyanolyan feltételek mellett mint a háziipari munkák. Általában családjogi helyzetük két három házaspár kivételével rendezve van. Cigányaink nagy zöme nem koldul. Szabálysértési ténykedésük kevés tüzelőlopásban merül ki. Általában természetük lusta, de azért dolgoznak és pl. a vályogvetés idején komoly munkaeredményt is érnek el. Apagy, 1957. november hó 22. vb. titkár Csatlós Pál 1.2. Baktalórántháza 1957. november 26. Községi Tanács Végrehajtóbizottságától Baktalórántháza Telefon: 2. Tárgy: Cigányok helyzetének megjavításával kapcs. Ügyintéző: Márton P. kimutatások megküldése. 657-2/1957. sz. Hiv. sz: 394-2/1957.1. sz. Melléklet: 51 drb. Járási Tanács VB. Elnökének. Baktalórántháza. A Községi Tanács Végrehajtóbizottsága Baktalórántháza községben tartózkodó cigányok helyzetének megjavítását illetően az alábbiakban gondolja, ill. teszi meg. Az összeírás során megállapítást nyert az, hogy a cigányok gyermekeinek az iskoláztatása nem kielégítő, amely főleg annak tudható be, hogy le vannak rongyolódva, de ehhez még az is hozzájárul, hogy a nemtörődömség is megmutatkozik a szülők részéről. Ezen a tanács úgy akar 28