„Nem szabad őket lenézni”. A cigány népesség felmérései Szabolcs-Szatmár megyében az 1950-es években - A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Levéltár Kiadványai II. Közlemények 45. (Nyíregyháza, 2015)

1. Az 1957. évi megyei felmérés során készült községi jelentések (1957. november 11 - december 23.) - Mátészalkai járás (1957. november 11-30.)

Nem szabad őket lenézni közegészségügyi helyzetük közepes, járványos betegség nincs közöttük. Kb. 80%-ban törvényes házasságban élnek. A harmadik csoportba tartozik a [—]bb45 réteg, az úgynevezett oláh ci­gányok. Ezek között is két [—]46 különböztethetünk meg. Egyik, akiknek már van telekhelye, a másik, akiknek még nincs. Akiknek van telekhelyük azt nem a földreform során kapták, hanem azóta vásárolták. Kisebb lakásokat, csaknem mind egy szoba és pitvarsze­rű házat épített rá. Lakásuk berendezése még szűkös, több személy részé­re jut egy fekvőhely, nem minden szobában van asztal, ágyneműjük és ruházatuk eléggé hiányos. Kút nem minden háznál van, WC pedig sehol. Eléggé piszkosak. A családfők caknem kivétel nélkül Budapesten dol­goznak, építő vállalatoknál segédmunkások, átlagosan 1200-1300 Ft-t ke­resnek havonta. Nagyobb részük törvényes házasságban él, igen népes szaporulatúak. Dögöt nem esznek, vegyes élelmiszerekkel táplálkoznak. Szórványosan lehet náluk tetűt találni. Közegészségügyi és járványügyi szempontból nem jelentenek veszélyt. Az iskolaköteles gyermekek egy­általán nem járnak iskolába, a felnőttek is írni, olvasni nem tudnak. Nemi betegség nem fordul elő közöttük. A másik, a hodászi viszonylatban legelmaradottabb réteg a telepeken élő oláh cigányok. Ezek nagyon primitív életet élnek. Telekhelyük, házuk nincs, kunyhókban, putrikban laknak, melyeknek kinézése kívül belül igen elhanyagolt. Piszkosak, bútorzatuk minimális, esetleg családonkint van egy-egy fekvőhely. Ágyneműjük igen szűkös, ruházatuk gyenge, hi­ányos, a gyerekeknek téli lábbelijük és ruhájuk nincs. Tetű gyakori náluk. Kútjuk egyáltalán nincs, idegen udvarokból hordják a vizet és a közku- takról, veszélyeztetve ezzel azok egészségügyi állapotát. WC-t egyálta­lán nem használnak, a környező földeken és fasorokban végzik szükség­letüket a környező lakók nagy bosszúságára. A dögöt megeszik, szűkö­sen étkeznek, főleg kenyeret és burgonyát. Nagy részük vadházasságban él, rendkívül bő szaporulatúak. Egészségügyi és járványügyi szempont­ból az egész községre veszélyesek. A férfiak egy része Budapesten segéd­munkás a nyári időben, más részük sár- és alkalmi munkás. Foglalkoznak kupeckedéssel és tollazással. Vad, vérengző nép, gyakori közöttük a ve­rekedés. Szeretnek lopni. Edényzetük a legminimálisabb, egy-két darab. Szükségtűzhelyet használnak és petróleummal világítanak. Babonásan 45 Elmosódás miatt nem olvasható a szó, valószínűleg „szegényebb” vagy „elmaradottabb”. 46 Olvashatatlan szó, talán „réteget”. 132

Next

/
Thumbnails
Contents