Srágli Lajos: Munkások a „fekete arany” birodalmában - A munkásság és anyagi-szociális helyzete a magyarországi olajiparban (a kezdetektől az államosításig) (Zalaegerszeg, 2004)

I. Az olajipar fejlődése és munkásainak helyzete a második világháború előtt - 1. A magyarországi kőolajbányászat és -feldolgozóipar fejlődése 1939-ig

is lépett. 21 Az ezt becikkelyező 1933: XIX. te. a társaság és az általa megalapítandó magyarországi részvénytársaság számára 15 évi adó­és illetékmentességet is biztosított. Az „Egyezmény a magyar kir. pénzügyminisztérium és az European Gas and Electric Company (London és New York) között" az 1911. évi VI. tc. alapján állami mono­póliumot képező ásvány­olaj és földgáz kutatási jogát az EUROGASCO-ra ruházta át Magyarország­nak a Duna folyótól nyu­gatra fekvő területén. Az egyezmény kitételei között alapvető feltételként szere­pelt a földtani kutatási kötelezettség, továbbá üz­letszerűen kitermelhető ásványolaj feltárása esetén az államnak átadandó 15 % termelési részesedés. Az egyezménnyel egyidejűleg létrejött „Szerződés" az EUROGASCO-t az opciós jog gyakorlása esetén a feltárt kőolajmezők termeltetését és újabb lelőhelyek feltárását végző, a budapesti törvényszék cégjegyzékébe bejegyzett önálló magyar részvénytársaság alapítására kötelezte. A dokumentumoknak az országgyűlés általi elfogadását követően az EUROGASCO tudományosan megalapozott módszerekkel és a kor legmagasabb technikai színvonalán álló eszközökkel kezdte meg a kutatásokat ( 1933 szeptemberétől). A geológiai és geofizikai vizsgálatok után, 1934. november 21 -én elkezdődtek a kutatófürási munkálatok is. Az első fúrás a Sopron megyei Mihályi község mellett mélyült, ahol nagynyomású, A budafapuszta-1. fúrásnál (1937. február 9.)

Next

/
Thumbnails
Contents