Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2003/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2003)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2002. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Kőszeg, Várkör 76. (B. Benkhard Lilla - Mentényi Klára)

re. A falépcsőt a kapualjból indították, s visszafordították az utcai helyiségek irányába. Érkezésének helyén az emeleti konyha és a déli tornác felosztásával egy észak-déli irányú, keskeny folyosót hoztak létre. Az egykori nyitott tornác helyén egy csehsüveg boltozatos, kis szobát alakítottak ki. Az udvar északi oldalán, a ház mögött ekkor jött létre a jelen­legi kétszintes, árkádíves tornác, amelyhez megépülése idején, dél felé még egy további, boltozott földszintes melléképület is csatlakozott. Emeleti szakasza már akkor csupán a hátsó helyiségből volt megközelíthető. A 20. század elején kicserélték az utcára néző földszinti és az összes udvari ablakszer­kezetet. Feltehetően ebből a korszakból maradtak ránk azok a magas, kétszárnyú, díszes sárgaréz zárszerkezettel rendelkező ajtók, amelyek ma az utcai szobákban találhatók. Ezeket a korábban mindig fehérre meszelt szobákat - két különböző időszakban - de már a századforduló táján patronos díszítőfestéssel látták el. Az időközben megrongá­lódott udvari melléképületek 1957. évi bontásán és az emeletes tornác csekély mértékű átalakításán kívül csupán néhány kisebb - a komfortosítás kedvéért történő - beavatko­zás érdemel említést. Ennek az lehet az oka, hogy a lakóház 1947 óta folyamatosan egyet­len tulajdonos, a közismert Hanély Antal festőművész lánya, a közelmúltban elhunyt, hagyománytisztelő Hanély Éva (Lang Lászlóné) kezében volt. Az egykori lakóház felújított földszintjén Postamúzeum működik. Építész: Csiszér Ágnes - Andorkó Imre B. Benkhard Lilla - Mentényi Klára KŐSZEG, VÁRKÖR 76. A földszintes kis épület a vár mögötti árok nyugati oldalán húzódó, egységes megjelenésű ún. kapásházak sorába illeszkedik. A németül hauereknek nevezett kapások valójában napszámosok voltak, akik az uradalom és a gazdagabb városi polgárok szőlőit művelték. Az alábbi kutatói megfigyelésekre, kisebb szondázó jellegű kutatásra sajnos csupán a már elkezdett kivitelezés közben, korlátozott mértékben kerülhetett sor. Az utcai és a leghátsó szobában részben illetve egészében már leverték a vakolatokat, elbontották az egykori konyha omladozó csehsüveg boltozatát, valamint lebontották a hosszú telken az épület mögött elhelyezkedő toldalékokat. Az utcára merőleges, fésűs beépítésű telek az épület déli oldalán elhelyezkedő kerí­tésfalban nyíló, az udvarba vezető kapun keresztül közelíthető meg. Háromszögletű oromfalban záródó homlokzatán a két földszinti ablakon kívül egy téglány alakú szé­nabedobó padlásajtó található. Az átalakított nyílásokkal rendelkező udvari homlokzat előtt - a nyeregtetővel együtt készült - széles ereszgerenda húzódik végig, amelyben pad­lásszellőzőket alakítottak ki. A ma álló falazatok vizsgálatából arra lehet következtetni, hogy a telken álló leg­korábbi épületet nagy részben már egy korábbi időszakban elbontották. Egyedül a kő-

Next

/
Thumbnails
Contents