Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2003/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2003)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2002. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Zirc-Aklipuszta, egykori ciszter majorság (Koppány András - M. Veres Lujza)

A kápolna mai bejáratánál barokk szenteltvíztartó függ. Az ülőpadok több periódus­ban készültek. Az első két padsor késő barokk stílusú, a mögötte lévő három pedig 20. századi. Balra a hajó falánál egy igen kvalitásos, rozettadíszes, copf ülőpad áll. A majorság zárt négyzet alaprajzú tömbjében több melléképület helyezkedik el: Sajtkészítő és aszaló Terméskőből épített 20. század eleji épületrész. Istálló A mintegy 100 méter hosszú barokk épület keleti vége többszörösen átépített. A kele­ti végfalon nagy befalazott kapuív látható, amely elé épült az előbb tárgyalt sajtkészítő. Ugyanakkor az istállóépülethez képest a teljes végfal másodlagos. Felvethető, hogy az épületegyüttes ezen sarokrésze jelenleg a többszöri átépítés nyomait viseli magán. Az épület többi része egységes barokk kialakítású. A főépület felőli első vasajtó utólagos, helyén keskeny istállóablak nyílhatott, a következő dupla vasajtó egy eredeti nyílás kitá­gítása. Az ezt követő dupla faajtó jelen formájában utólagos. A következő istállóablak egy korábbi ajtó befalazásában található. Ezt követően minden nyílás - kivéve a közép­ső istállótraktus nyugati felén lévő keskeny, függőleges téglányablakot - eredeti helyén található. Kocsiszín, kovácsműhely és kis pajta A szóban forgó egység három különálló építmény, melyből a falelválások alapján a kovácsműhelynek elnevezett traktus a legkorábbi. Ehhez építik hozzá a nagy ajtókkal ellátott pajtarészt, illetve - a kocsiszín felépítésével - ezt kötik össze az istállóval. A kovácsműhely négy nagy árkádíwel nyílt az udvar felé, külső homlokzati ablakait a TSZ periódusban átépítették. A kocsiszín külső homlokzati fala korábban kerítésfal­ként szolgált. Kapualj A jelenlegi kapuépítményt - az előbb leírt kocsiszínnel együtt - másodlagosan építették be a magtár mellé. Korábban itt a kapunyílást is magába foglaló, magas kerítés állt. A kiépülő kapuépítmény boltozatát nem a magtár falára terhelték, hanem önálló, vaskos falat építettek, így alakult ki a magtár mellett a keskeny tér. Magtár Az épület földszintje már korábban is létezett, ezt toldják meg a 20. század elején a továb­bi emeletekkel. Az átépített kapualj felé nagy bejárati ív látható a földszint falazatában. Pajta A majorság nyugati szárnyát lezáró építmény hozzáépült a magtár földszinti részéhez, keskeny ablaki eredetiek, déli végfalán szalagkeretes architektúrájuk még nyomokban látható. Párkányvonalát a TSZ periódusban részben átépítették.

Next

/
Thumbnails
Contents