Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2003/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2003)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2002. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Vác, Dózsa György út 14. (Koppány András)

VÁC, DÓZSA GYÖRGY ÚT 14. Vác Dunával párhuzamos régi főutcájának már a középkori városon kívül eső szakaszán, a diadalívtől északra áll a barokk vályogház. A földszintes épület hattengelyes homlokzatú. Anyaga vályog, kevés égetett téglával, a lábazatban esetenként kővel keverve. Kapuja kőszerkezetes, a homlokzat két szélén, illetve a negyedik és ötödik tengely ablaka között lizéna helyezkedik el, a párkány vona­la jelenleg nem látható. Az épület állapota a kutatáskor igen rossz volt, udvari szárnya megomlott. A mai Dózsa György út a 18. század elején kialakuló Kisvác utcája volt. 1712 után a püspök birtokolta a várost, ezért a reformátusoknak el kellett hagyniuk. Ekkor települtek meg a város közvetlen közelében, Kisvácon amely az 1780-as évek végén csatlakozott ismét Váchoz. A 18. század végére Kisvác területén már több földszintes barokk épület áll. Építészeti részletformáik, kialakításuk hasonló. Homlokzataik négy vagy több tengelyesek, nagy kőkeretes bejárati kapuval. Az utcával párhuzamos, ritkán oromzatos épületeket a telkek belső része felé ismételten megtoldották. így alakult ki az a jellegzetes, egységes barokk városkép, amelynek maradványai ma is megtalálhatók a Diadalívtől északra, egyes ese­tekben sajnálatosan átépítve vagy eltorzítva. A Dózsa György út 14. barokk épület feltehetően az 1770-es években épült fel. Vác, Dózsa Görgy út 14. Az épület utcai homlokzatának részlete az egykori kocsibehajtóval. Fotó: Koppány András, 2002.

Next

/
Thumbnails
Contents