Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2003/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2003)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2002. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Budapest, görögkeleti szerb templom (Bogdándy Titusz - Gedeon Péter- Jakab Magdolna -M. Bán Beatix - M. Nagy Éva - Simon Anna)

Budapest, görögkeleti szerb templom. A Szerb utcai kapu az utca legutóbbi - az 1876-os árvíz utáni - feltöltése előtt. Fotó: ismeretlen fényképész, BTM, Kiscelli Múzeum, Fotótár, ltsz. 4242. neg. Budapest, görögkeleti szerb templom. A belső tér kelet felé. Ismeretlen fényképész, é.n. KÖH Fotótár, ltsz. 30690. neg. feltehetően a fiókos donga egy-egy boltszakaszának közepén, stukkókeretben lévő ábrá­zolásokkal azonos). A II. világháborúban találat érte az épületet. Helyreállítására 1957-1959-ben került sor (Pfannl Egon). A legfontosabb munkák: a terasz eredeti mellvédkorlátjának cseréje, a korlát sarkainak négy kisebb és a homlokzati voluta alsó csigáin álló két nagyobb kőváza leemelése (ma a kertben szóródnak darabjaik), a külső homlokzatok vakolatjavítása és bent a boltozat kereteit mezőiben lévő festések megújítása (Illés János és Boromissza Zsoltné) volt. Falképkutatás A festőrestaurátori kutatás a templombelsőben minimális kutatóablakok nyitásával, szondázó jelleggel történt, annak megállapítására, hogy a jelenleg látható réteg alatt talál­ható-e korábbi falfestés nyoma, illetve azért, hogy a boltozat stukkókeretelésű képeinek állapotát fel lehessen mérni. A berendezés festményeinek egyes darabjain tisztítópróbákat végeztünk, a belsőben kiállított mobil festményeket csak szemrevételezéssel vizsgáltuk. A hajóban a falkép-kutatást egy 1936-os archív fotó (KÖH, Fotótár, ltsz.: 30.690) és az 1959-es falkép-restaurálási dokumentáció alapján jellemzőnek ítélt felületeken végez-

Next

/
Thumbnails
Contents