Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2003/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2003)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2002. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Putnok, Serényi-kastély (Feld István )

Putnok, Serényi-kastély. Az épület nyugat felől az utolsó nagy kiépítés előtt. Vasárnapi Újság 1861. menyeket. A még 1841-ben ábrázolt sarokbástya és a déli szárny mindenesetre eltűnt s nem tudni, hogy mennyire lehetett itt szó már az 1850-es évek körül kifejezetten egy parkról. Csak az biztos, hogy a leírt épület néhány évtized múlva már nem felelt meg az 1855-tól feleségével majd gyermekeivel itt élő gróf igényeinek, aki ezért nem sokkal az idézett metszet elkészülte után elhatározta kibővítését. Ez a munka már független volt az előzményektől, a felépített új déli szárny már nem használta fel, nem követte a korábbi elképzeléseket. A szintén kéttraktusos épületrész elsősorban reprezentációs tereket foglalt magába, a nagyterem jó kiegészítője volt a kertbe vezető portikusz, s a méltó, ünnepélyes megkö­zelítést annak északi párja tette lehetővé, melyen át egy nyitott folyosóra jutott a vendég, így a korábbi épületrész elsősorban a lakótereket foglalhatta magába. Ennek érdekében a belsőben jelentősebb átalakításokra is sor került, így egy középső folyosó és a lépcsőház megépítésére. Lényegében az összes asztalos szerkezet ebből az időszakból való. Végül egységes homlokzatot kapott az épület, melynek során részben mintának tekinthették a korábbi nyílások formáját, de pl. a déli homlokzat keleti szélső ablaka esetében módosí­tásra is sor került. Feltételezhető, hogy ez az ekkor már kissé megkésettnek tűnő klasz­szicizálás is a korábbi épületrészhez való illeszkedés, az egységes építészeti megjelenés érdekében történt.

Next

/
Thumbnails
Contents