Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2003/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2003)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2002. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Putnok, Serényi-kastély (Feld István )

PUTNOK, SERÉNYI-KASTÉLY A kastély tervezett helyreállításának előkészítéseként elvégzett falkutatás eredményeként kiderült, hogy 1846-ban gr. Serényi László egy korábbi, talán még 17. századi erede­tű putnoki várkastély egytraktusos keleti szárnyának maradványait - középső részét? - használta fel klasszicista nemesi kúriájának kialakítása során. De az is lehetséges, hogy az általunk - lényegében csak egy egységes alaprajzot kiadó kőfalszakaszokkal - megha­tározott épület már Serényi Farkas 18. századi építkezéseiből való, mivel mind az eddig csak átrajzolásban közzétett 1669. évi alaprajz, mind az ismert inventáriumok egy része is inkább az egykori déli szárnyba helyezi a lakótereket. Sőt az sem zárható ki, hogy 1669 után, a 17. század végi ostromokat követően végeztetett építkezések maradványaival van dolgunk. Az azonban biztosnak látszik, hogy az 1820-ból és 1841. évből ismert két hely­színrajz is ezt tünteti fel, bár az ezeken megfigyelhető keleti, toronyszerű kiugrást nem tudtuk azonosítani. A falkutatás eredményei azt bizonyítják, hogy ezt a bizonyára rossz állapotban lévő épületet Serényi átépítette, elsősorban úgy, hogy egy új, keleti traktust emeltetett hozzá. A korábbi épület középső (vagy északi) része és az új építmény ennek Putnok, Serényi-kastély. A alagsor kutatási alaprajza. Rajz: Sárközi Sebestyén - Arnóti Zsuzsa, 2003.

Next

/
Thumbnails
Contents