Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2003/1. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2003)

MŰHELY - Sarkadi Márton: A gyulafehérvári székesegyház és érseki palota 1999-2002 között végzett helyreállítási munkáinak tanulságai

7. Gyulafehérvár, székesegyház. A Szent Mihály napján felszentelt berendezés. Fotó: Sarkadi Márton, 1996. A székesegyház mai üvegablakai szin­tén Bágyuj Lajos vezetésével készültek. Az ablakszemek nem szabályosan készített „bucnik" vastagságuk néhol egy centimé­ter körül mozog. Ezt a súlyt az ólomkeret nem bírta el, sok helyen eldeformálódott, néhány tábla lezuhant. Az Érsekség szer­ződést kötött Kiss Botond üveges művész­szel az ablaktáblák felújítására. 1999-ben helyére került a főszentély első ablaka. Joggal tehető fel a kérdés, vajon a legsürgő­sebb teendő volt-e az ablakok felújítása? 26 1998-99-ben az Érsekség felújíttatta a főhajó, a keresztház és a főszentély tetőfe­dését, amit mindenképpen az időszerű fel­adatok közé sorolhatunk. Hozzátehetjük azonban, hogy a fedés új anyagának és egyéb szerelvényeinek minősége nem kifogástalan. 1999. 1999 tavaszán amolyan vihar előtti csend uralta a teret. H. Lukácsovits Magda terveinek megvalósítása folyamatban volt, és ott állt az állvány az északi torony keleti homlokzata előtt. A háttérben azonban olyan események történtek, amelyek váratlanul reményt adó irányba fordították a dolgok menetét. Két lényeges megállapodás megkötésére került sor. Az egyik a magyar Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma (továbbiakban NKÖM) és a román Művelődésügyi Minisztérium, a másik az Országos Műemlékvédelmi Hivatal (továbbiakban OMvH) és a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség között. Az első­nek a székesegyház sorsa szempontjából közvetlen hatása nem jelentkezett, inkább csak amolyan hivatkozási alapként került néha szóba. A másik azonban lehetőséget adott arra, hogy május elején részletesebb tárgyalást lehessen kezdeményezni az Érsekséggel. Entz Géza, a Hivatal akkori vezetője Káldi Gyulát, a kárpát-medencei (határon túli) műem­lékek referensét bízta meg a küldöttség vezetésével. A megbeszélés nyitó gondolataként Jakubinyi György leszögezte, hogy támogatást szívesen fogadnak, de a helyreállítás tényleges irányítását az Érsekség Gazdasági Hivatala kezéből nem engedik ki, ami azt jelenti, hogy a Gazdasági Hivatal mindenkori vezetője dönt a helyreállítás ügyeiben.

Next

/
Thumbnails
Contents