Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2001. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Miskolc, Rákóczi utca 13. (Feld István)

vezérkarában találjuk, bizonyságául annak, hogy a földbirtokos haszna hogyan kama­tozódik pénzintézeti pozíciókban. A területről fennmaradt egy 1897. évi térkép, amely a korabeli utcaszabályozási elképzeléseket rögzíti, de egyúttal először tünteti fel az akkor Alsó-Papszer néven sze­replő utcában telkünk beépítettségét. Az észak felé hosszan elnyúló teleknek ekkor nem csupán az utcai frontja, de közel ilyen kiterjedésben nyugati fele is be volt építve. Szinte pontosan ugyanezt a helyzetet rögzíti egy állítólag csak 1912-ben készített térkép, továbbá annak a kisajátítási ügynek a térképmelléklete is, amely már 1909-ben zajlott. A terület és a ház további történetéről nem sikerült forrásokat feltárnunk, annak csak 1945 utáni sorsa ismert, ekkor a tárgyalt hosszú telket középen kettévágták, és az északi sávot a szomszédos iskola udvarához csatolták. A helytörténeti és építészettörténeti szakirodalom eddig még alig foglalkozott az épülettel, Genthon István azonban 1961-ben azt állapította meg, hogy a földszintes, 5 ablak+kapu+1 ablakos, különleges utcai homlokzatú görög kereskedőházat 1800 körül építették. Sajnos, képi ábrázolást eddig nem sikerült fellelni házunkról. A tervezett műemléki helyreállítás előkészítéseként elvégzett kutatás alapján meg­állapítható, hogy a teljes ma álló épületet minden bizonnyal az említett Pilta János görög kereskedő emeltette a 18. század végén - vagy legkésőbb a 19. század első éve­iben. Igen igényes, a földszinten szép, boltozott teremsorokat magába foglaló, alattuk jelentős belmagasságú pinceszintű raktárterekkel rendelkező (s feltehetően jelentékeny északkeleti gazdasági szárnnyal bővített) városi épületről van szó, amelynek kevés ránk maradt műrészlete is - ezek a klasszicizáló késő barokk illetve a copf stílus jegyeit vise­lik magukon - megerősíteni látszik ezt a datálást. Pontosabb építészettörténeti beso­rolásra nincs módunk, hisz egyrészt a ház elemei a kor magyarországi építészetének Miskolc, Rákóczi utca 13. Az északi lakószoba kifestésének szondázó feltárása. Fotó: Feld István, 2002.

Next

/
Thumbnails
Contents