Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2001. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Kőszeg, Rájnis utca 12 (B. Benkhard Lilla- Mentényi Klára)

ti bővítés is jelezve van. Tulajdonosként ekkor Landwehr Frigyes örököseit jegyez­ték be. Az utcával párhuzamos, tört vona­lú, földszintes épület rövidebbik végé­vel csatlakozik a városfal külső, északi síkjához. így teljes egészében az egykori vizesárokban áll, követve a régi híd vona­lát. Kutatást egyelőre csak a közvetlenül a városfalhoz csatlakozó csehsüveg boltoza­tos déli pincetérben illetve a padlástérben végeztünk, ezért most az itteni régészeti megfigyelésekre, illetve a csekély mérvű falkutatás ismertetésére szorítkozunk. Az épület (egyben a pince) déli falát alkotó városfal - több javítással és betol­dással - szinte teljes magasságáig meg­maradt. Anyaga meszes habarcsba rakott terméskő (cáki kő). A korábbi sárgás­rózsaszínesre színeződött, durva vako­lat csak kicsiny foltokban maradt meg. Egyértelműen a késő középkori építkezés­sel azonosítani nem lehetett. A felmenő falazat felső szakaszában, a padlástérben kibontottunk egy keskeny lőrést. A hozzá tartozó gyilokjáró szintje eddig is ismert volt, a szomszédos Rájnis utca 10. számú ház felé néző oldalon. A pincében a nyugati falsaroktól 170 cm-re egy törés - nem falelválás! - figyelhe­tő meg a városfalban. Ugyanezen a felületen a boltozat középpontjától -94 cm-re egy szakaszon 17-18 cm kiülésű lábazati kiugrás húzódik, mely a falsaroknál 3 cm-re zsu­gorodik. Ugyanebben a falsarokban - a Rájnis utca 11. számú házban megfigyeltekkel ellentétben - a városfal és az íves (torony)fal nincs kötésben egymással. A két fal között 10-12 cm széles, egynemű agyaggal kitöltött rés van. A városfalhoz kapcsolódó íves toronyfal anyaga hasonló, de nem teljesen azonos a városfaléval, szintén meszes, sok kavicsadalékú habarcsba rakott terméskő (cáki kő). Külső felületén durva, de a városfalon lévőnél finomabb és sárgásabb vakolat van. Nyílás vagy arra utaló falelválás nem látható, ugyanakkor a délnyugati falsaroktól 235-240 cm-re egy hosszanti falelválást figyeltünk meg, mely ugyan hosszan mutatko­zik, de sem a falazó anyagban sem a kötőanyagban nem tudtunk lényeges különbséget felfedezni. A szintek és a kapcsolódások tisztázására a falsarok és a hosszanti elválás előtt megpróbáltunk árkot nyitni, de már -35-40 cm-en feljött a talajvíz, így erről le kellett mondanunk. A pince nyugati határoló falaként felhasznált íves védműfal - a Kőszeg, Rájnis utca 12. A tört vonalú lakóház déli szakaszát az íves Felsőkapu-torony lebontása után építették a 19. század első felében. Fotó: B. Benkhard Lilla, 2001.

Next

/
Thumbnails
Contents