Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)
ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2001. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Kőszeg, Gyöngyös utca 1. (B. Benkhard Lilla - Mentényi Klára)
ablakok még nem voltak ilyen magasan. Megfigyelések alapján feltételezzük, hogy a 16. század második felénél nem régebbi lakóház három földszinti, síkmennyezetes térrel rendelkezett. Bejárata észak felől nyílt, és a középső helyiségbe vezetett. Valószínűleg a malom megszűnése után ennek déli oldalára - a már álló ház mögé - két földszinti helyiséget, egy szobát és egy konyhát építettek, pinceként pedig felhasználták a malom két egymásra merőleges falszakaszát (e pincerész öszszefüggő nyugati és déli falát). Az udvari homlokzat elé egy szintén alápincézett tornácot (a mai elődjét) emeltek. A 18. század második felében a Gyöngyös utca felől kiépült az utcai szárny az íves kapunyílással. A déli oldalon ott, ahol a pince fölötti nagyterem valamint a mellette és a mögötte lévő helyiség ekkor az újonnan elhelyezett kőkeretes barokk ablakokkal a ház reprezentatív részét alkotta, az épület földszintes maradt, míg a kapualjtól északra épített alsó helyiség fölé szabályos emeleti szoba került, mindkettő két-két ablakkal és az udvar felé néző árkádíves nyílással. Ugyanekkor a belső terekbe boltozatok készültek. Az egykori molnár egyszerű házából minden bizonnyal az akkori tulajdonos, az Erdődy család formált kisebb városi palotát, amelynek nagyterméből a Várkör felől valamikor hozzá tartozó kis kertbe lehetett kilépni. A kőkeretes ajtót a déli homlokzaton sikerült feltárni. Valószínűleg ezekkel a jelentős munkálatokkal függ össze a telek nyugati oldalának emeletes beépítése, ahol a földszinten helyezték el az istállót és a kocsiszínt. Bizonyosan későbbi azonban az előtte álló kétszintes, alul pillérekre, fölül oszlopokra támaszkodó, klasszicista stílusú árkádos folyosó, amely keletkezése idején észak felé még egy nyitott szakasszal rendelkezett. Ehhez látható módon utólag építették hozzá először a nagy földszinti nyílásokkal felépített, új kocsiszínt és istállót az udvar északi oldalán, majd ezek beboltozásával együtt, nem sokkal később az emeleti szakaszt. Ugyanekkor magasabb íves nyílásokkal és hozzájuk illeszkedő álkeresztboltozatokkal átalakították a déli oldalon álló, régebbi udvari tornácot is. Az árkádos folyosót eleinte nyugat felől lezárták, s csupán egy későbbi időpontban toldották meg hátrafelé, s kötötték össze - egy lépcső segítségével - a nyugati folyosó emeletével. Kőszeg, Gyöngyös utca 1. A belső udvar kelet felől, kutatás előtt. Fotó: B. Benkhard Lilla, 2001.