Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)
ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2001. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Kárpátalja, falképfelmérés (Lángi József)
figyelmet a még meglévő értékekre, és az egyházközségek számára tanácsokkal is szolgálunk a tervezett templomjavítások során felmerülő problémákra. Évente egy alkalommal egy hét alatt 6-8 templom felmérését terveztük, melyben a helyi egyházaktól kapunk hathatós támogatást. Első alkalommal 2001 novemberében jártunk a történeti Ugocsa és Bereg vármegye területén. 2001. 11. 13-16. 11. 13. Visk (Wysska, Wysskowá, BuuiKOBe) református templom 11. 14. Técső (Tacowa, Tecseu, THHMB) református templom Huszt (XycT) református templom 11. 15. Sárosoroszi (Opocusóa) református templom Csetfalva (Cetove) református templom 11. 16. Beregdéda (Didove) református templom Huszt (Xycr), református templom. A hajó karzatának padjai alatt feltárt, Szent István királyt ábrázoló freskó. Fotó: Lángi József, 2001. Técsői szemlénk alkalmával kisméretű szondát nyitottunk a szentély vastagon átfestett boltozatindító délkeleti konzoljánál. A 1-1,5 cm vastag rétege felismerhetetlenné tették a formákat, de a tisztítás után láthatóvá vált, hogy a tölgyleveles faragvány szinte teljesen megegyezik a viski templom szentélyében található egyik konzoléval. Valószínűleg ugyanannak a mesternek vagy műhelynek a munkája. Falképek tekintetében a legjelentősebb felfedezést a huszti templomban tettük, ahol építészeti helyreállítást terveznek. Itt a bádogtető hibái miatt az északi hajófalon jelentős beázások keletkeztek. Ennek forrását kutatva kiderült, hogy a hajó boltozata fából készült, melynek nyersanyaga és egy rendkívül jó színvonalú, 1773-ban készített famennyezet volt. Vizsgálatáról Mihály Ferenc számol be részletesen. Falain nem szándékoztunk szondákat nyitni, mert az 1888ban elvégzett belső munkáknál felszínre került freskókról már voltak ismereteink. Ezek meglétéről egyetlen ponton próbáltunk meggyőződni mégpedig az északi karzat ülőpadjai alatt, ahol nem bontottuk meg feltárásainkkal a templom egységes belső képét, nem zavartuk használhatóságát. A pad alatt nyitott szondánkban kisebb sérülésektől eltekintve kitűnő állapotban két királyszent arcát találtuk