Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2001. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Halmajugra, római katolikus templom (Fülöp András)

Halmajugra, római katolikus templom. A 13. szá­zadi északi kapu nyugati szakasza a megmaradt vállkő felmérésével. Rajz: Fülöp András, 2001. Halmajugra, római katolikus templom. A 13. szá­zadi északi kapu nyugati vállkövének gyémántmet­széses belső díszítése. Fotó: Fülöp András, 2001. egy körablakkal. A 19. században készült a templomtorony déli oldalához épített karzatfeljáró. Az 1980-as években történt vakolatcse­re során Juan Cabello megfigyelte a temp­lom északi kapuját, ám mielőtt ki lehetett volna azt bontani, az építtető visszavakolta. A 2001. évi kutatás során újra megtaláltuk, és ezúttal kibontottuk az északi kaput (déli kapu nyomát nem találtuk, igaz ott a falat később átrakták). Megfigyeltük, hogy a kapuzatot a később odaépített, 18. századi sekrestye felhúzásakor falazták be, a sek­restye nyugati falát, mely részben takarja a kaput, bekötötték az elfalazásba. Az egy­kor bélletes szerkezetű, félköríves záródá­sú kapuzat nyugati vállköve megmaradt, és noha homlokzati síkját levésték, a befor­duló felületen megmaradt annak eredeti gyémántmetszéses faragása. Ehhez hason­ló az egri múzeum kőtárában található szomolyai kapu (ott nemcsak a vállkövet, hanem a keretet is hasonló díszítés borít­ja), melynek elemei két méretben ismer­tek, így ott vélhetően lépcsőzetes bélletű kapuról van szó. Az egri székesegyház és a váraszói templom gyémántmetszéses pár­kányelemei hasonló korszakból származ­nak. E faragványok korát a szakirodalom hagyományosan a 13. század elejére teszi, ez keltezi halmajugrai kaput - így a temp­lomhajót - is. A kapuzat fejezete sajnos már hiányzik, helyét a barokk befalazásra jellemző, barnás színű habarcsba rakott kőelemmel foltozták ki. Sem a fejezet, sem lábazat nem került elő a befalazásból, szerkezetéről mindössze annyit tudunk, hogy szabadon álló oszlop volt a béliéiben. A falon semmilyen előépítmény nyomát nem lehetett felfedezni. A templomhajótól északra a terepren­dezés során egy épület keskeny alapozására

Next

/
Thumbnails
Contents